Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Πρόβλημα σε μετατροπή γεννήτριας

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Τα κερβουνάκια και τον συλλέκτη τα έχω κοιτάξει.Δεν φαίνονται να έχουν κάποιο πρόβλημα.
    Συμφωνώ με την πρόταση σου για το συγκεκριμένο avr αφου λέει οτι είναι για αυτή τη σειρά γεννητριών.Βέβαια δεν αναφέρει χαρακτηριστικά για το πόσο ρεύμα αντέχει.
    Η πλακέτα που έχω προτείνει τι νομίζεις; κάνει;
    Επίσης επειδή δεν έχω αγοράσει πολλές φορές απο το ebay.Η συγκεκριμένη αναφέρει οτι γίνεται αποστολή με UPS. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να πληρώσω και τελωνεία και άλλα τέλη;Ή θα πρέπει να του πω να το στείλει με Royal mail;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παιδιά τελικά σήμερα μίλησα και με την εταιρία που εισάγει την γεννήτρια αλλά και με τον Τζάνη.Και οι δύο μου ειπάν οτι γίνεται η μετατροπή.Βέβαια ο Τζάνης μου είπε κάτι τιμές για τις πλακέτες που δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες του ebay.Πάντως ο Τζάνης μου είπε οτι δεν θα έπρεπε να μετράω στο κύκλωμα διέγερσης 60volt και 8 Amper χωρίς κανένα φορτίο.Είναι πάρα πολύ υψηλές τιμές και λογικά μου λέει θα έχει διαρροή ο ρότορας.Θα έπρεπε να μετράω γύρω στα 15 με 20 volt μου είπε. Τι λέτε κι εσείς.Το γεγονός αυτό με είχε ανησυχήσει και εμένα οταν έκανα τις μετρήσεις.Θα κάνω μετρήσεις στο ρότορα μόλις βρω χρόνο και θα επανέλθω.
    Επίσης ξέρει να μου πει κανείς αν η πλακέτα που μου προτείνει ο Νικος θα περάσει απο τελωνείο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τελικά σήμερα μίλησα και με την εταιρία που εισάγει την γεννήτρια αλλά και με τον Τζάνη.Και οι δύο μου ειπάν οτι γίνεται η μετατροπή.Βέβαια ο Τζάνης μου είπε κάτι τιμές για τις πλακέτες που δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες του ebay.Πάντως ο Τζάνης μου είπε οτι δεν θα έπρεπε να μετράω στο κύκλωμα διέγερσης 60volt και 8 Amper χωρίς κανένα φορτίο.Είναι πάρα πολύ υψηλές τιμές και λογικά μου λέει θα έχει διαρροή ο ρότορας.Θα έπρεπε να μετράω γύρω στα 15 με 20 volt μου είπε. Τι λέτε κι εσείς.Το γεγονός αυτό με είχε ανησυχήσει και εμένα οταν έκανα τις μετρήσεις.Θα κάνω μετρήσεις στο ρότορα μόλις βρω χρόνο και θα επανέλθω.
    Επίσης ξέρει να μου πει κανείς αν η πλακέτα που μου προτείνει ο Νικος θα περάσει απο τελωνείο;
    Παρακολούθησα το post αυτό από την αρχή
    Και εμένα μου φάνηκαν πολλά τα 60 Βόλτ αλλά περισσότερο τα 8 Αμπέρ στην διέγερση του ρότορα αλλά δέν είπα τίποτα λόγω του ότι δέν ξέρω τα χαρακτηριστικά του
    Από την στιγμή αυτή εγώ θα σταματούσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέχρι να επιβεβαιώσω αυτό
    Γιατί σε περίπτωση που ο ρότορας έχει πρόβλημα μάλλον θα πρέπει να δείς το τι θα κάνεις
    Η περιέλιξη του ρότορα εάν χρειαστεί και γίνει ανατρέπει πολλά (λόγω κόστους)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Ειναί το αμέσως επόμενο βήμα που θα κάνω.Δεν μπορώ να το κάνω άμεσα όμως επειδη η γεννήτρια βρίσκεται στο χωριού μου.Να σημειώσω όμως οτι η γέφυρα ανόρθωσης που έχει το ήδη υπάρχον κύκλωμα διέγερσης είναι 40Α.
    Πάντως αν όντως χρειάζονταν πειέλιξη ο ρότορας πόσο λέτε να κόστιζε;Όπως καταλαβαίνεται θέλω να την φτιάξω την γεννήτρια.Μόλις τώρα την αγόρασα μεταχειρισμένη.Οπότε έχω επενδύσει ήδη αρκετά χρήματα πάνω της για να την αφήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Το ότι έχει γέφυρα ανόρθωσης 40 Αμπέρ δυστυχώς δεν σημαίνει τίποτα
    Σου επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της γεννήτριας σου αλλά εάν αυτός που ξέρει λέει ότι τα βόλτ διέγερσης είναι 15 με 20 θα πρέπει να δείς αυτά τα 60Βόλτ διέγερσης πώς παράγονται μήπως και εκεί είναι το λάθος
    Εάν υπάρχει βραχυκύκλωμα στον ρότορα τότε θα πρέπει να έχεις πολύ λίγα βόλτ διέγερσης για εμένα (λόγω βραχυκυκλώματος) και ουσιαστικά μηδενικό ρεύμα
    Επείσης τα παραπάνω βόλτ στο δευτερεύων (πάνω από 400) πιθανώς αυτό να οφείλεται και στα παραπάνω βόλτ διέγερσης
    Η περιέλιξη ενός τέτοιου ρότορα δεν ξέρω πόσο μπορεί να κοστίζει αλλά σίγουρα πολλά
    Η αγορά μιάς τέτοιας γεννήτριας είναι πάντα θέμα τύχης
    Κάποτε είχα ψάξει στον Πειραιά και βρήκα γεννήτριες πολύ μεγάλες καραβίσιες σε πολύ καλές τιμές
    Εκεί μπορείς να την αγοράσεις δοκιμασμένη
    Καλή συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    478

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας το πρόβλημα πραγματικά εστιάζετε Α' Σταθερό φορτίο και Β΄ διαρροή ρεύματος από υγρασία ακινησίας πιθανών
    Θα Ξεκινήσω με την λειτουργία της γεννήτριας η θερμοκρασία της στο κενό - και στο φορτίο είναι περίπου κοντά; αν ναι τότε έχουμε διαρκή ωμική απώλεια λόγο του ωμικού φορτίου που δημιουργείτε με αποτέλεσμα να γονατίζει την Μηχανική κίνηση με αποτέλεσμα την πτώση της τάσης και συχνότητας

    Τό θέμα αρχικά είναι Α' Μεταφορά και έλεγχο απο ιδικό τεχνίτη για τα τυλίγματα της γεννήτριας (Αναλυτικά κάθε τύλιγμα ) και αφού ελεγχθούν σχολαστικά τα πηνία για υγρασία στα μονωτικά υλικά τότε να μπει σε λειτουργία να μετρηθούν μεμονωμένα και αθροιστικά απο τον ιδικό τεχνίτη β' να τοποθετηθεί σταθερό φορτίο και να μετρηθεί για την σταθερότητα του ρεύματος και τότε μόνο θα σταματήσει η πτώσεις των rpm και θα λειτουργεί το σύστημα κανόνι (Άποψη )


    Αυτό βέβαια Θα φανεί και στης Ωμικές μετρήσεις που θα γίνουν και στα τυλίγματα της γεννήτριας
    Πως είναι δυνατών να λειτουργήσει; υπό πιες προϋποθέσεις αποθηκεύτηκε για να λειτουργεί
    χωρίς πρόβλημα

    Σημείωση: Αν προκύψει υγρασία σε πηνίο χωρίς φθορά στο βερνίκι με ρεύμα μερικών ωρών επισκευάζεται !!!!! Προσοχή !!!!! Οχι Ενωμένα όλα τα τυλίγματα

    Ετσι απλά για να έχεις μια ιδέα για την επισκευή (Δεν κοστίζει !!! Έξυπνες λύσεις ψάχνει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIKLKF : 24-06-14 στις 20:14
    SV1 LKF

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Τελικά μετά απο πολλές μέρες αποχή επανέρχομαι στο θέμα.
    Σήμερα παρέλαβα την πλακέτα που είχα παραγγείλει απο Κίνα.Πήρα τη universal που σας είχα πει και στην αρχή.Αυτή εδώ.
    http://www.ebay.co.uk/itm/New-Single...item43bdf3a98c
    Με αυτήν όμως δεν κάνει καθόλου διέγερση.Συνολικά έχει 6 επαφές.Στις δύο γράφει R1,R2 και τις έχει γεφυρωμένες.Οι άλλες δύο γράφουν 400 volt, και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έχει μαζί της πάνε σε δύο φάσεις της γεννήτριας.Οι άλλες δύο γράφουν F1(+) και F2(-), και πάνε στο πηνίο διέγερσης.Έκανα την συνδεσμολογία αλλά τίποτα.Έδωσα και ρεύμα με μπαταρία στο πηνίο στιγμιαία,έβγαζε ρεύμα και με το που ξεσύνδεα τη μπαταρία η πλακέτα δεν συνέχιζε.
    Έβαλα την πλακέτα στο ρεύμα δικτύου και μετρούσα την έξοδο της.Δεν δίνει τίποτα.Τι συμβαίνει;χαλασμένη πλακέτα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Απάντηση καμία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη ds electronics
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Πριν κανένα χρόνο συναρμολόγησα με ένα παλιό μοτέρ που είχα πετρελαίου μια γεννήτρια 8kva. Κατά την σύνδεση του πηνίου με το μοτέρ έκανα δοκιμές και παρατήρησα ότι όταν είχα το μοτέρ στις 1500 στροφές και έβαζα φορτίο έπεφταν οι στροφές. Το πρόβλημα αυτό μετά από μελέτη το αντιμετώπισα αλλάζοντας το λόγο σύνδεσης των δύο υλικών από 1 προς τρία σε 1 προς 1 διότι το φταίξιμο ήταν στο μοτερ όπου δεν είχε την ανάλογη δύναμη χαμηλά να αντέξει το μαγνητισμό του πηνίου και τώρα με περισσότερες στροφές ο κινητήρας. κάπου στις 4000χιλ κρατάει σωστά το φορτίο μέχρι τα όρια του. Δές και αυτήν την εκδοχή

    0 Not allowed! Not allowed!
    La vie est belle

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε μετατροπή ηλεκτρονικής
    By tigiakou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 22:41
  2. Εγκατάσταση γεννήτριας
    By DrBrain in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 21:40
  3. Μετατροπή γεννήτριας βενζίνης σε υγραερίου
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 04:45
  4. πρόβλημα με μετατροπή τροφοδοτικού
    By jean in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-12, 18:23
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-06, 22:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας