Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Πρόβλημα σε μετατροπή γεννήτριας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε μετατροπή γεννήτριας

    Καλημέρα,

    όπως αναφέρω και στον τίτλο έχουμε πρόβλημα στην μετατροπή μιας γεννήτριας.Πρόκειται για μια γεννήτρια 30 ΚW όμοια με αυτήν που της παρακάτω εικόνας generator.jpg
    Αυτή είναι μια γεννήτρια με καρβουνάκια και χωρίς σταθεροποιητή τάσης.Η λειτουργία της είναι η εξής.Στον στάτορα εκτός απο τα πηνία που έχει να μας δίνει ρεύμα έχει και κάποια άλλα μικρά πηνία τα οποία τα χρησιμοποιεί για να τροφοδοτεί την διέγερση της.Τα άκρα των πηνίων αυτών τα οδηγεί μέσα στον πίνακα της και εκεί έχει την δυνατότητα να διαφοροποιήσει την μεταξύ τους συνδεσμολογία.Στη συνέχεια η έξοδος αυτών των πηνίων τροφοδοτεί μια τριαφασική γέφυρα ανόρθωσης και αυτή με την σειρά της τροφοδοτεί το πηνίο διέγερσης του ρότορα μέσω ψυκτρών.Το αποτέλεσμα είναι όσο αυξάνουμε τις στροφές της μηχανής τόσο να αυξάνονται τα Hz(λογικό) αλλά και τα volt εξόδου.Έτσι στις 1500 στροφές, όπου και θα έπρεπε να λειτουργεί, έχουμε περίπου 52 Hz και περίπου 470 volt.
    Στην μετατροπή που κάναμε βάλαμε να οδηγεί την γεννήτρια μια μηχανή Deutz 3κύλινδρη 55 ίππων.Βέβαια ίσως να μου πείτε οτι η συγκεκριμένη μηχανή να είναι λίγο μικρή για την συγκεκριμένη γεννήτρια, αλλά δεν είχα άλλη.Στην τρόμπα πετρελαίου υπάρχει αυτόματος ρυθμιστής γκαζιού.
    Τα προβλήματα τώρα είναι τα εξής.

    1:Το ένα πρόβλημα είναι ουσιαστικά αυτό που αναφέρω και παραπάνω.Οτι δηλαδή στις 1500 στροφές όπου έχουμε ικανοποιητική συχνότητα έχουμε υψηλή ταση εξόδου.

    2:Όταν βάζουμε ένα φορτίο πάνω στην γεννήτρια(για παράδειγμα μια ηλεκτροκόληση 7KW ) τότε πέφτουν οι στροφές της μηχανής κατα πάρα πολύ(ανάλογα την εκάστωτε περίπτωση κυμαίνονται απο 1000 έως 1300) με συνέπειες στη συχνότητα αλλά και στην τάση.Η συχνότητα πέφτει κάτω απο 45 Hz και η τάση πάει στα 350 volt περίπου.Απ'οτι φαίνεται δηλαδή δεν λειτουργεί ο αυτόματος ρυθμιστής γκαζιού.Την τρόμπα πετρελαίου την έχω πάει 3 φορές σε ειδικό συνεργείο επισκευής για τρόμπες πετρελαίου τις κάνει μετατροπές, αλλάζοντας εσωτερικά βαρύδια, αλλά το αποτέλεσμα κανένα.

    Θα συμφωνήσω οτι η μηχανή είναι μικρή αλλά για το δεδομένο φορτίο που της έβαλα δεν θα έπρεπε να ανταποκρίνεται;
    Οι κινήσεις που σκέφτομαι να κάνω είναι οι εξής:
    Να τοποθετήσω ένα ηλεκτρόγκαζο το οποίο ήδη έχω(το οποίο έχει αισθητήρα με ένα μαγνήτη και μπαίνει στο γρανάζι του βολάν και ανάλογα ρυθμίζεις τις στροφές μεσα απο μία πλακέτα)
    Και επίσης να βάλω μια πλακέτα avr που να παίρνει ως είσοδο 220 volt και να οδηγεί το πηνίο διέγερσης του ρότορα (αποκώπτοντας έτσι το δικό της κύκλωμα διέγερσης).

    Ποιά η δική σας άποψη;Λέτε να χρειάζεται να αλλάξω μηχανή;
    Έχετε να προτείνεται κάποια πλακέτα avr;Μετρήσεις που έκανα για τις καταναλώσεις του πηνίου διέγερσης είναι οι εξής:Αντίσταση πηνίου(περίπου στα 9 Ohm), Τάση τροφοδοσίας (περίπου στα 60 volt DC), Ρεύμα κατανάλωσης (περίπου στα 8 Amper)
    Παρακάτω σας δίνω ένα link με το εγχειρίδιο που βρήκα για την γεννήτρια αυτή
    http://www.rotek.at/produkte/pdf-akt...ernator_en.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Θα βάλεις ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ AVR SX460 ας πούμε και έναν governor της woodward.


    http://www.woodward.com/PreProgramme...dAPECSDPG.aspx έναν 2100 μαζί με το δικό του solenoid.
    http://www.ebay.com/itm/1PCS-NEW-Aut...item27e4094fa5 Κινέζικο αντιγραμμένο, το γνήσιο είναι πιο ακριβό. Δε χρειάζεται να συνδέσεις 220 κλπ
    Αυτό που έχεις τι μηχάνημα είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Αυτό που έχω εγώ το έχω βγάλει απο άλλη γεννητρια σετ.Είναι της Ampac AGK525 με την πλακέτα Ampac CE510 (παρομοιο με το CE5111).Έχει και ένα αισθητήρα σαν αυτον http://www.kutai.com.tw/en/electroni...em81em121.html αλλα δεν το μοντέλο του.δεν γράφει κάτι.Οπτικά μοιάζει με αυτό πάντως.
    Όσον αφορά το AVR που μου λες νομίζω οτι θα το κάψει.Εμένα καταναλώνει η διέγερση 8 Αμπερ χωρίς κανένα φορτίο.
    Επίσης αυτά τα avr νομίζω οτι παίρνουν σαν είσοδο την έξοδο της γεννήτριας(220 volt ) και λειτουργουν με ανάδραση.Έτσι δεν είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Kαταρχην αποκλειεται να εχεις 1500 στροφες και 52 συχνοτητα.Κατι δεν μετρας σωστα..Η αντια δεν εχει το σωστο γκοβερνο,βασικα ολες εχουν αλλα οχι για τις στροφες που το θελουμε.Τι μαρκα αντλια ειναι? Η μηχανη δεν ειναι μικρη για 25 κva γεννητρια .με τι συστημα συμπλεξης εχεις συνδεσει κινητηρα-γεννητρια?
    Αν εχεις αυτοματο ρυθμιστη στροφων βαλτον μην το συζητας,αν εχεις σκοπο να αγορασεις πετα το η/ζ και παρε καινουργιο πιο φτηνα θα στοιχησει.Επισης για το avr αν και δεν εχω κοθολου γνωσεις για τετοιες γεννητριες ανεβασε καμμια φωτο με το συστημα διεγερσεως να δουμε πως ειναι και τι στοιχεια γραφει (ταση ,ενταση κλπ) .Πιστευω βαζωντας ενα avr στην τυχη δεν θα καταφερεις πολλα.Χρειαζεσαι καποια στοιχεια οπως: ταση διεγερσης,ενταση ,ωμικη βοηθητικου τυλιγματος,ταση παραμενοντος μαγνητισμου( ειδικα το sx460 θελει μεγαλη ταση αν θυμαμαι καλα πανω απο 100v)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Χμ ναι έχει δίκιο ο Βασίλης, το 460 λογικά δεν θα παίξει με αυτήν.

    Τώρα γεννήτρια με καρβουνάκια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    γιατι το λες αυτό σχετικά με τις στροφές και τα Hz.
    Η αντλία δεν ξέρω τι μαρκα ειναι.Ίσως Bosch.
    Η γεννήτρια δεν ειναι 25 kva αλλα 37.Einai 30 kw.Η Σύνδεση μηχανής γεννήτριας έγινε απευθείας με ένα άξονα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    FYI ένας ρυθμιστής κοστίζει 4-5 κατοστάρικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Εάν και εφόσον η ντιζελομηχανή έχει αρκετή ιπποδύμανη (χωρίς να είμαι μηχανολόγος, λογικά την έχει).
    Πρόκειται για σύγχρονη γεννήτρια , στις 1500 στροφές είναι απόλυτα λογικό να βγάζει 52Ηz συχνότητα αυτό είναι το σωστό.
    Απο ΄τι κατάλαβα το πρόβλημα είναι όταν μπαίνει κάποιο φορτίο επάνω στην γεννήτρια πέφτουν οι στροφές της ντιζελομηχανής, οπότε πρέπει εσύ να κρατήσεις σταθερές στροφές (1500rpm), οπότε είναι μονόδρομος ο ρυθμιστής στροφών. Τώρα αν ξέρεις απο μικροελεγκτές και συστήματα αυτόματου ελέγχου θα μπορούσες να γλυτώσεις κάποια χρήματα, αλλίως μονόδρομος έτοιμος ελεγκτής στροφών....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    που τα ειδα τα 25? δεν πειραζει.Αρκουνε τα 55 αλογα αρκει να ειναι στις 1500 στροφες.
    αυτο με το στροφες /συχνοτητα γιατι αυτα τα δυο ειναι αναλογα των πολων που εχει η γεννητρια.Οποτε εσενα ειναι 4πολικη και στις 1500 στρ. εχει 50συχνοτητα .Η κλιμακα της ειναι 30στρ ανα περιοδο,αρα αν εχει 52 περιοδους θα εχεις 1560 στροφες.
    βαλε καμια φωτο της διεγερσης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Εντάξει,οι μετρήσεις ειναι χοντρικές.Για τα hz έχω αναλογικό όργανο.Μικρη διαφορά εχει το 50 με το 52.Να φανταστεις οτι την περισσοτερη ωρα την έχω ρυθμίσει καπου στις 1400 και κατι στροφές και βγάζει 47-48 Hz και 420-430 volt περίπου.
    Έχω καταλήξει να βάλω το ηλεκτρογκαζο, αλλά έχετε να προτείνεται κάτι για avr;
    φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή τη στιγμή.Θα προσπαθήσω αργότερα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε μετατροπή ηλεκτρονικής
    By tigiakou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 21:41
  2. Εγκατάσταση γεννήτριας
    By DrBrain in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 20:40
  3. Μετατροπή γεννήτριας βενζίνης σε υγραερίου
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 03:45
  4. πρόβλημα με μετατροπή τροφοδοτικού
    By jean in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-12, 17:23
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-06, 21:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας