Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ανεμόμετρο ανεμοδείκτης Θερμοκρασια υγρασία με πρόσβαση από το web

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή Ανεμόμετρο ανεμοδείκτης Θερμοκρασια υγρασία με πρόσβαση από το web

    Είναι Ανεμόμετρο ανεμοδείκτης Θερμοκρασία, Υγρασία.
    Ταχύτητα αέρα 80Κm/h , διεύθυνση ανέμου τύπου Β ,Β-Δ θερμοκρασία σε ακέραιο π.χ. 29
    υγρασία σε ακέραιο π.χ. 35% Το αισθητήριο για τον άνεμο είναι της konig , Για θερμοκρασία υγρασία χρησιμοποιείται ο
    DHT-11
    Συνδέεται στο internet, έχει ενσωματωμένο TCP server, δεν χρειάζεται υπολογιστή.
    Παρουσιάζει τις ενδείξεις του σε web σελίδα , δηλ είναι προσβάσιμο και από
    τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα. Η τροφοδοσία του γίνεται από το καλώδιο του δικτύου (power over ethernet)
    από 5 - 30V DC Απαιτεί 110mA και μπορεί να τροφοδοτηθεί από φωτοβολταικό.
    Το firmware είναι προσανατολισμένο για τις εδείξεις που χρειαζονται τα Μοντελοδρόμια και πλαγιες για τα ανεμοπτερα

    Η κατασκευή διατίθεται προς πώληση Δείτε τις αγγελίες
    Καλαράκης Μηνάς
    Ηράκλειο Κρήτης
    6932435031
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010012.jpg Εμφανίσεις:  782 Μέγεθος:  133,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  WZ1202_admin_page.jpg Εμφανίσεις:  623 Μέγεθος:  60,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  WZ1202_who it will be in the box assempled.jpg Εμφανίσεις:  695 Μέγεθος:  145,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  WZ1202_allInTheBox.jpg Εμφανίσεις:  756 Μέγεθος:  138,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  anemometer-640.jpg Εμφανίσεις:  1003 Μέγεθος:  57,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  main.jpg Εμφανίσεις:  532 Μέγεθος:  58,1 KB  


    10 Not allowed! Not allowed!

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    AKHS (23-06-14), billisj (23-06-14), ds electronics (25-06-14), SeAfasia (22-06-14), vasilllis (22-06-14)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    ωραιο σαν ιδεα. ειναι δικη σου κατασκευη η ειναι συναρμολογηση ετοιμων πλακετων απλως? το κουτι ειναι λιγο στεναχωρο, ειδικα για τα βυσματα. επίσης δεν μου αρεσε ο τροπος στερεωσης με σιλικονη. κατα τα αλλα ειναι μια ενδιαφερουσα κατασκευη με ειδικες εφαρμογες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    η κεντρικη πλακέτα με τον επεξεργαστη , λογισμικο δικα μου . οντος πολυ στεναχωρο το κουτι

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μεγάλο Πεύκο
    Μηνύματα
    152

    Προεπιλογή

    Πολυ καλο!

    Το αισθητήριο για τον άνεμο ποσο κανει;
    Στο internet πως το βγαζεις προς τα εξω; Εχεις σταθερη IP address;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Το αισθητήριο είναι της KONIG. Ειναι η όλα σε ένα υλοποίηση με το μικρότερο κόστος Το αισθητήριο είναι τμημα του weather station της Konig. Εσωτερικά έχουν αφαιρεθεί όλα τα ηλεκτρονικά και έχουν αντικατσαθεί με τα δικά μου.Επειδή έιναι embeded TCP server πρέπει να έχει σταθερή IP και δεν μπορεί να πάρει από το DHCP του roueter Τώρα έχει ip 192.168.1.16 στο port 9090 Εχει πραγματική MAC address.
    IP, Port, Mask, gateway Μπορούν να αλλάξουν μέσω της σελίδας του admin για να προσαρμοστούν στο δικό σου router.
    Για πρόσβαση απο έξω απλά ανοίγεις στο router την πορτα που ακούει το αναμόμετρο. Σε router Της CYTA μάλλον πρέπει να τους τηλεφωνήσεις για να ανοίξουν αυτοί την πόρτα μια και η εν λόγω εταιρία επείδη προσφέρει μαζί και τηλέφωνο έχει κάποια κομμα΄τια κλειδωμένα.
    Αφού ανοιξει η πόρτα με το whatismip.com βλέπεις ποια είναι η διέυνση που σου έχει δώσει π.χ 77.10.98.13 τότε αρκει στο browser http://77.10.98.13:9090 για να δεις την main page Υπάρχει δυνατότητα να πάρεις κείμενο με το http://77.10.98.13:9090/sms
    Eπειδή η ΙΡ τoυ router αλλαζει , συνήθως δημιουργούμε ένα DynDns και έχουμε προσβαση μέσω αυτού
    Δες το σε λειτουργία στο http://eahk.dyndns.tv:9090/ (στο εν λόγω δεν εχω αναβαθμίσει το firmware Αν δεν βλέπεις Ελληνικά --> επέλεξε Ελληνικά iso στον browser σου)
    Η κατασκευή αυτή κοστίζει 250 ευρώ δες την αντίστοιχη αγγελία στο forum . Αν αναφέρεσαι μονο στο αισθητήριο ο weather station της Konig τελική τιμή από Αθηνα 110 ευρώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ωραια κατασκευή, το module για τον server πιο είναι?
    πάντως δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος απο το συγκεκριμένο αισθητήριο ίσως να φταίει που το αγόρασα απο το ebay

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    596

    Προεπιλογή

    με ενδιαφερει πες μου μια τημουλα??????

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    250 ευρουλια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια κατασκευή, το module για τον server πιο είναι?
    πάντως δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος απο το συγκεκριμένο αισθητήριο ίσως να φταίει που το αγόρασα απο το ebay
    Ο επεξεργαστής είναι dsPic30F6012A, το firmware οπως περιμένει και απαντά στις εισερχομενες "κλήσεις" είναι το TCP server.
    To ethernet chip w5500 της wiznet
    To Αισθητήριο δεν είναι για να σου δώσει ακριβής "χαράκι" τιμές είναι γενικής χρήσης Εμείς στον αερομοντελισμό πλαγιας δεν μας ενδιαφέρει πάρα πολύ η τρέχουσα τιμή του ανεμου. Αν δηλαδή είναι 18Km/h ή 17 ή 19 Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι τιμές ππου εμφανίζονται στην κάτω πλευρά και αφορούν τις ρυπές του αέρα . Δηλαδή Αν έχω αέρα 10χιλ τότε ξέρω ότι στηνπλαγία μας πετώ ανετα με το bixler Αν εχω 25χιλ με ριπες 28, 25, 20 τότε σίγουρα δεν πετά το bixler Σιγουρα πετά το Φοινικας και επιεδή έχω ριπή 20χιλ σίγουρα δεν θα μου πέσει για να θέλω να κατεβώ την πλαγία να το μεζέψω.
    Επίσης με ενδιαφέρει η θερμοκρασία. Το εν λόγω ανεμόμετρο στην εκδοση 1.0 λειτουργεί ήδη στο μοντελοδρόμιο της ΕΑΗΚ Ο ιστός είναι πάνω από το υπόστεγο και αν μπεις στην ιστοσελίδα της www.eahk.gr θα δεις θερμοκρασία 48 βαθμούς το μεσημέρι. Δηλ βράζει η λαμαρίνα του υποστέγου και δεν μπορεί να σταθεί κανείς από κάτω οπότε πρέπει να παμε για πτήσεις μετά τις 16:00 Αλλο, στο Ηράκλειο μπορεί να μη φυσά καθόλου και το ανεμομετρο δίχνει Ανατολικό τότε καλυτερα να μην πάρουμε αεροπλανο. Σε δυο τρεις ώρες θα έχει γυρίσει νοτιάς, μπορεί όμως να δείχνει Δυτικός οπότε βουτάς τα αεροπλάνα ότι έχεις και πας για να χορτ΄ασεις πτήσεις. Είναι δηλ χρησιμο το ανεμόμετρο στο συγκεκριμένο τομέα και μέρος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalarakis : 24-06-14 στις 13:34

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Μηνά ωραίο . Περιέγραψε λίγο αν θέλεις τις εξόδους του ανεμόμετρου .
    H ταχύτητα αέρα από το ανεμόμετρο προς τον μικρο-ελεγκτή είναι με παλμούς ή σειριακή ; Και η θέση είναι πάλι με αντίσταση που αλλάζει η τιμή ανάλογα με την περιστροφή σε 8 τιμές ;
    Γιατι χάλασες το KONIG όμως και δεν αγόρασες μόνο τον αισθητήρα πχ https://www.sparkfun.com/products/8942

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεμοδείκτης - Wind Direction Sensor
    By e_cockroach in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 09:53
  2. Μαθήματα web development από το Ε.Μ.Π.
    By Muttley Black in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 10:03
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-11, 12:24
  4. make ανεμόμετρο
    By tao in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 11:47
  5. Προστασίου χαλκού κ κασσίτερου από υγρασία κ διάβρωση
    By patridas595 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-08, 02:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας