Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Απλο και φθηνο κυκλωμα on/off ελεγχομαινο απο θερμοκρασια για ανεμηστηρα 220V

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη fx125cc
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή Απλο και φθηνο κυκλωμα on/off ελεγχομαινο απο θερμοκρασια για ανεμηστηρα 220V

    Γεια σας παίδες έχω καιρό να κάνω κάποιο Post
    Κοιταχτε λοιπόν ποιο είναι το θέμα μου μιας και πιστεύω ότι ζητάω κάτι απλό.

    Έχω 2 ανεμιστήρες 12x12 cm 0,11A 220V και χρησιμοποιούνται σε rack για ψύξη.
    Το θέμα λοιπόν είναι ότι όταν μπαίνουν στην πρίζα δεν σταματούν πότε και
    θέλω λοιπόν να τα κάνω να ξεκινούν στους 40 βαθμούς και να σταματούν για παράδειγμα στους 30 ή 35

    Επειδή λοιπόν το θέλω για ένα project στην δουλειά μου που λήγει δυστυχώς την Τετάρτη... (σήμερα μου το ανάθεσαν)

    κάποιος μου πρότεινε θερμοστάτη για την ακρίβεια τον TB02-KA8D στους 35 βαθμούς για να το δοκιμάσω να δω αν δουλεύει, άλλα ρώτησα τον προϊστάμενο μου που ξέρει καλύτερα και μου απάντησε ότι αν κολλήσει θα μου τα κάψει όλα και πρέπει να βρω ένα κύκλωμα μαζί με κάποιον θερμοστάτη για προστασία στην ουσία (εννοείτε ότι ο ίδιος δε θα μου δώσει το κύκλωμα έτοιμο )

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fx125cc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παίδες έχω καιρό να κάνω κάποιο Post
    Κοιταχτε λοιπόν ποιο είναι το θέμα μου μιας και πιστεύω ότι ζητάω κάτι απλό.

    Έχω 2 ανεμιστήρες 12x12 cm 0,11A 220V και χρησιμοποιούνται σε rack για ψύξη.
    Το θέμα λοιπόν είναι ότι όταν μπαίνουν στην πρίζα δεν σταματούν πότε και
    θέλω λοιπόν να τα κάνω να ξεκινούν στους 40 βαθμούς και να σταματούν για παράδειγμα στους 30 ή 35

    Επειδή λοιπόν το θέλω για ένα project στην δουλειά μου που λήγει δυστυχώς την Τετάρτη... (σήμερα μου το ανάθεσαν)

    κάποιος μου πρότεινε θερμοστάτη για την ακρίβεια τον TB02-KA8D στους 35 βαθμούς για να το δοκιμάσω να δω αν δουλεύει, άλλα ρώτησα τον προϊστάμενο μου που ξέρει καλύτερα και μου απάντησε ότι αν κολλήσει θα μου τα κάψει όλα και πρέπει να βρω ένα κύκλωμα μαζί με κάποιον θερμοστάτη για προστασία στην ουσία (εννοείτε ότι ο ίδιος δε θα μου δώσει το κύκλωμα έτοιμο )

    ΟΚ. Τότε βάλε ΔΥΟ θερμοστάτες παράλληλα ή ΤΡΕΙΣ ακόμα καλύτερα. Αν κολλήσει κάποιος οι άλλοι θα συνεχίσουν να δουλεύουν. Αν κάποιος κολλήσει και δεν σβήνει, μικρό το κακό. Τον αλλάζεις.
    Το ηλεκτρονικό κύκλωμα ΔΕΝ σου διασφαλίζει ότι δεν θα καεί ποτε !!! Ισα - Ισα, όσο περισσότερα στοιχεία προσθέτεις, τόσο πολλαπλασιάζεται ο κίνδυνος να καεί κάποιο εξάρτημα και να σταματήσει να λειτουργεί το σύστημα....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη fx125cc
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ. Τότε βάλε ΔΥΟ θερμοστάτες παράλληλα ή ΤΡΕΙΣ ακόμα καλύτερα. Αν κολλήσει κάποιος οι άλλοι θα συνεχίσουν να δουλεύουν. Αν κάποιος κολλήσει και δεν σβήνει, μικρό το κακό. Τον αλλάζεις.
    Το ηλεκτρονικό κύκλωμα ΔΕΝ σου διασφαλίζει ότι δεν θα καεί ποτε !!! Ισα - Ισα, όσο περισσότερα στοιχεία προσθέτεις, τόσο πολλαπλασιάζεται ο κίνδυνος να καεί κάποιο εξάρτημα και να σταματήσει να λειτουργεί το σύστημα....

    .
    Δεν είναι κακή ιδέα, δεν θα έλεγα όχι όμως στο να δω και ένα απλό κύκλωμα, παράλληλα έγραψες, έχω δει και σε σειρά ποια η διαφορά; οκ παράλληλα το καταλαβαίνω αλλά σε σειρά απλή περιέργεια όχι ότι θα το κάνω στο δικό μου project, όσο για κύκλωμα μέχρι και προσθήκη ρελε άκουσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.560

    Προεπιλογή

    α) Οι ανεμιστηρες που αναφέρεις είναι ήδη μικροι για το (μικρό φαντάζομαι) rack. Ας δουλεύουν συνεχώς, καλύτερα θα είναι για τον εξοπλισμό.
    β) Αν ανάβουν στους 40, ο εξοπλισμός εσωτερικά στο pcb/psu θα έχει 50 και τοπικά θα έχει παραπάνω (σε τμήματα των πλακετών), οπότε θα ταλαιπωρείται λόγω ζέστης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.560

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις να σβήνει κάτω από κάποια θερμοκρασία (για να μη δουλεύει άσκοπα το χειμώνα), βάζεις έναν NΟ (ή περισσότερους παράλληλα) των 30 βαθμών σε σειρά με τους ανεμηστήρες.
    Από εκεί και πάνω ας δουλεύει συνεχώς.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη fx125cc
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) Οι ανεμιστηρες που αναφέρεις είναι ήδη μικροι για το (μικρό φαντάζομαι) rack. Ας δουλεύουν συνεχώς, καλύτερα θα είναι για τον εξοπλισμό.
    β) Αν ανάβουν στους 40, ο εξοπλισμός εσωτερικά στο pcb/psu θα έχει 50 και τοπικά θα έχει παραπάνω (σε τμήματα των πλακετών), οπότε θα ταλαιπωρείται λόγω ζέστης.
    Βασικά θα μπει μέσα μια συσκευή ενίσχυσης συχνότητας μια εταιρίας κινητής τηλεφωνίας που φτιάχτηκε για rack το μέγεθος είναι 5U αν θυμάμαι καλά, έχω κάνει τα πειράματα μου με θερμόμετρο να δω τι θερμοκρασίες πιάνει και χωρίς τους ανεμιστήρες είναι 50 και με τους ανεμιστήρες 38 max μιλάμε πάντα για την θερμοκρασία του rack γιατί ο ενισχυτής έχει και αυτός δικούς του ανεμιστήρες 12V οι οποίοι είναι ρυθμισμένοι στους 60 βαθμούς και να σταματούν στους 40 όποτε από ότι καταλαβαίνετε όταν ξεκινάν οι ανεμιστήρες του ενισχυτή εκεί γίνετε κόλαση το rack και βγάζει πολύ θερμοκρασία με τους ανεμιστήρες του rack όμως υπάρχει μεγάλη διάφορα ακόμα και αν ακουμπάς το rack πριν ήταν πολύ ζεστό ενώ τώρα κρύο,
    το θερμόμετρο είχε τοποθετηθεί στην έξοδο των ανεμιστήρων του ενισχυτή και η πλάτη του rack είναι κλειστή μονή διέξοδος του αέρα από κάτι τρύπες πλαϊνές και βέβαια από τους ανεμιστήρες. Μόλις μου είπε ένας συνάδελφος για προσθήκη πυκνωτή για αποφυγή σπινθηρισμών στην "έναυση"

    Τι είναι ο ΝΟ εκτός από πύλη σε ψηφιακό κύκλωμα :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fx125cc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κακή ιδέα, δεν θα έλεγα όχι όμως στο να δω και ένα απλό κύκλωμα, παράλληλα έγραψες, έχω δει και σε σειρά ποια η διαφορά; οκ παράλληλα το καταλαβαίνω αλλά σε σειρά απλή περιέργεια όχι ότι θα το κάνω στο δικό μου project, όσο για κύκλωμα μέχρι και προσθήκη ρελε άκουσα
    Σε σειρά, ΑΝ χαλάσει ένας από όλους τους θερμοστάτες και δεν κλείνει κύκλωμα, τότε ο ανεμιστήρας δεν πρόκειται να ξεκινήσει, έστω και αν οι άλλοι θερμοστάτες δουλεύουν κανονικά.
    Παράλληλα, αν ένας από όλους καεί, οι υπόλοιποι θα ανοιγοκλείνουν κανονικά τον ανεμιστήρα.

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Ίσος πέρα από τον θερμοστάτη και ένα κύκλωμα ελέχνου αν περιστρέφονται οι ανεμιστήρες σε συνδυασμό των δυο για καλύτερη ασφάλεια γιατί μπορεί οι θερμοστάτες να δουλεύουν αλλά να κολλήσουν τα ανεμιστιράκια

    Με ένα πρόχειρο ψάξιμο Δες αυτο δεν ξερω αν σου κανει
    https://encrypted.google.com/url?sa=...,d.ZGU&cad=rja

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη draco1 : 23-06-14 στις 15:50

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.560

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fx125cc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Τι είναι ο ΝΟ εκτός από πύλη σε ψηφιακό κύκλωμα :P
    Normaly Open ("κανονικά"ανοικτός διακόπτης). Διακόπτης που κλείνει κύκλωμα, όταν ξεπεραστεί η ονομαστική του θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη fx125cc
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    klik ευχαριστώ
    draco1 αυτα για το project είναι πολυτέλειες, κύκλωμα on/off ζητάν φτηνιάρικο, μιλάμε για προϊόν και πρέπει να κατεβάσουμε την τιμή του ακόμα και 20€ για παράδειγμα να πήγαινε ένα κύκλωμα, θα προτιμούσανε ένα με 15 η 10€

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-16, 15:39
  2. ΚΥΚΛΩΜΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΜΕ ΡΑΝΤΑΡ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΛΑΜΠΑΚΙ
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-13, 09:12
  3. Απλο κυκλωμα για ελεγχο θερμοκρασιας.
    By Billll in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 18:48
  4. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ UPS?
    By xxristos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-07, 13:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας