Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Internet Explorer 6 crash!! (Windows XP Pro Eng SP3)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Internet Explorer 6 crash!! (Windows XP Pro Eng SP3)

    (Ύστερα από -μάλλον- κακό 'imaging' προηγούμενου δίσκου συστήματος)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες Καλημερούδια σε όλους!
    Ευχαριστώ όλους σας για τον χρόνο, τις ιδέες, και την ανταπόκρισή σας................
    ........Δυστυχώς έχει συνέχεια.....

    Παίδες πολλή Καλημέρα σας!
    Όσο δεν έχω χρόνο για την 'παστρική δουλειά': (Format --> Επανεγκατάσταση), ταλαιπωρούμαι από την 'κακή κληρονομιά' που μου άφησε ο προηγούμενος δίσκος συστήματος.
    Ο προηγούμενος 'παλιός' είχε αρχίσει να 'γεννά' bad sectors, τα οποία 'αύξανε' σε κάθε 'βαρειά' δουλειά.
    Είχε κάποια πριν τον κάνω Acronis-Imaging σε κάποιον καινούργιο. Ως αποτέλεσμα ήταν να 'αγνοηθούν' data από bad sectors. Η συνέπεια αυτού ήταν: Ο Internet Explorer να εμφανιστεί (σαν να είχαν πρωτοεγκατασταθεί τα Windows).
    Ήταν στην έκδοση 6, και λειτουργούσε σχεδόν φυσιολογικά.
    Όταν τα Windows XP άρχισαν τις ενημερώσεις, κάποιες από αυτές αφορούσαν και στον Internet Explorer.........Κι εδώ ξεκινάει το πρόβλημα!!!!

    Μετά από τις ενημερώσεις αυτές (από τη Microsoft) ο Internet Explorer δεν λειτουργεί.... Δεν 'ξεκινάει' καθόλου. Βγαίνει κάποιο μήνυμα ότι "Έχει κάποιο πρόβλημα. Ζητάμε συγγνώμη για την 'inconvinience' ενόχληση!" κι αυτό είναι όλο.

    Το πρόβλημα επεκτείνεται καθώς το Windows Update δεν προχωράει μέσω άλλου (Internet Browser)

    Το Malware Bytes και το Avast δεν βρήκαν τίποτα (malware)! (...Που θα μπορούσε να προκαλεί κάτι τέτοιο)

    Ούτε το System Restore, ούτε το SystemFile Checker διορθώνουν την κατάσταση.

    Κατέβασα -από τη Microsoft- τον Internet Explorer 7 για Windows XP, αλλά δεν εγκαθίσταται, ώστε να 'αντικαταστήσει' τον 'βλαμμένο'....
    1) Γίνεται κάπως -ίσως- (χωρίς επανεγκατάσταση των Windows) να επαναφέρω τον Internet Explorer μου σε 'σωστή/λειτουργική' κατάσταση;
    2) Αν δεν γίνεται, υπάρχει -ίσως- κάποιος τρόπος ώστε το 'Windows Update' και οι συναφείς διαδικασίες να γίνονται μέσω άλλου Internet Browser; (Δηλαδή να παρακαμφθεί η αναγκαιότητα του Internet Exporer)

    Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για: Windows XP Pro Eng SP3!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή και τον χρόνο σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Ισως να ξέρεις ότι σήμερα το Windows XP είναι πλέον ξεπερασμένο και νομίζω ότι δεν υπάρχουν πλέον ενημερώσεις από την Microsoft
    Τουλάχιστον είχε ανακοινωθεί ότι θα τελείωνε η υποστήριξη κάπου στον Απρίλιο εάν δεν κάνω λάθος
    Τέλος πιστεύω ότι θα έκανες πιο γρήγορα εάν ξανα εγκαθιστούσες το Windows η εάν είχες δημιουργήσει μία δισκέττα επιδιόρθωσης κάτι θα πετύχενες
    Από την στιγμή πάντως που αυτά τα PC χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικό περιβάλλον θα πρέπει να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ να αγοράζονται καινούργια PC κάθε όταν χρειάζεται να γίνει αυτό από την στιγμή που είσαι υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία τους καθώς επίσης και θα πρέπει να κάνεις ένα ίσως και καθημερινό backup των δεδομένων για να μην έχεις πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Νά'σαι καλά για την ανταπόκρισή σου φίλε Νίκο!
    Το PC είναι στο σπίτι, και χρησιμοποιείται για πολύ παιδαριώδεις σκοπούς.... Αραιά και που και για τίποτε σοβαρό.
    Γι'αυτό και -λάθος μου - ξεχάστηκα- δεν είχα πάρει διάφορα μέτρα!
    Έχω backup των ελάχιστων αρχείων μου, έχω σε εξωτερικό δίσκο. Πιάνουν συνολικό χώρο μισου-παλιού CD!

    Απλώς χρόνο δεν έχω να κάνω την 'παστρική' δουλειά, και να ξαναπεράσω από την αρχή τις εφαρμογές μου.
    Αν δεν γίνει τίποτα, δεν καίγομαι κιόλας...
    ...Το Καλοκαιράκι, στην άδεια, θα γελάσουμε! Θα δούμε σε πρώτη προβολή -3D- την Υπερπαραγωγή:
    "Ο Γιωργάκης και το PC του!!!"
    Θα σπάσει τα Ταμεία!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Απενεργοποίησε όλα τα update, δεν υπάρχει λόγος πια.
    Κατέβασε κάποιον εναλλακτικό φυλλομετρητή, εγκατέστησε τον και παίξε όσο ακόμη ο δίσκος δεν έχει παραδώσει το πνεύμα.

    Λύση Β.
    Πάρε έναν δίσκο της προκοπής, βάλε κανένα Windows 7 και είσαι εντάξει.

    Λύση Γ.
    Κάμε μια χάρη στο εαυτό σου και πάρε έναν καινούργιο υπολογιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Κατέβασε κάποιον εναλλακτικό φυλλομετρητή, ...
    Τι εννοείς "φυλλομετρητή";
    Αν εννοείς Internet Browser έχω ήδη τον Firefox 30.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....και παίξε όσο ακόμη ο δίσκος δεν έχει παραδώσει το πνεύμα.
    Ο δίσκος -τώρα- είναι και καλός, και καινούργιος!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........Ο προηγούμενος 'παλιός' είχε αρχίσει να 'γεννά' bad sectors, τα οποία 'αύξανε' σε κάθε 'βαρειά' δουλειά.
    Είχε κάποια πριν τον κάνω Acronis-Imaging σε κάποιον καινούργιο........
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Κάμε μια χάρη στο εαυτό σου και πάρε έναν καινούργιο υπολογιστή.
    Για την ώρα -τουλάχιστον- δεν περισσεύουν χρήματα για καινούργιο PC. Η τακτική: "Πονάει χέρι - αλλάξει χέρι!!!" δεν είναι εφαρμόσιμη Πάντα και Παντού!

    Όπως κι αν έχει το πράγμα, σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο, τις ιδέες/προτάσεις, και την ανταπόκρισή σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    βασικά το myspace είναι πολύ βαρύ site, κι επίσης μπορεί και το icq να σου κάνει προβλήματα, ανοίγει πολλές πόρτες και με το modem tvn 33.600 ισως να μη φτάνει πιά. Δοκίμασε να αναβαθμίσεις την ΙντερνετΕλλάς στις καινούργιες γραμμές των 56Κ, πάνε σφαίρα! Σε κάθε περίπτωση, εγω προτιμώ τον Netscape Navigator, είναι πιό σταθερός!


    εεεεε τι έτος έχουμε φέτοςςςς;;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νά'σαι καλά για την ανταπόκρισή σου φίλε Νίκο!
    Το PC είναι στο σπίτι, και χρησιμοποιείται για πολύ παιδαριώδεις σκοπούς.... Αραιά και που και για τίποτε σοβαρό.
    Γι'αυτό και -λάθος μου - ξεχάστηκα- δεν είχα πάρει διάφορα μέτρα!
    Έχω backup των ελάχιστων αρχείων μου, έχω σε εξωτερικό δίσκο. Πιάνουν συνολικό χώρο μισου-παλιού CD!

    Απλώς χρόνο δεν έχω να κάνω την 'παστρική' δουλειά, και να ξαναπεράσω από την αρχή τις εφαρμογές μου.
    Αν δεν γίνει τίποτα, δεν καίγομαι κιόλας...
    ...Το Καλοκαιράκι, στην άδεια, θα γελάσουμε! Θα δούμε σε πρώτη προβολή -3D- την Υπερπαραγωγή:
    "Ο Γιωργάκης και το PC του!!!"
    Θα σπάσει τα Ταμεία!!!!


    πας και κάνεις image απο σκληρό με bad clusters και αναρωτιέσε τι να κάνεις που προέκυψαν προβήματα;... κατάλαβα καλά;

    μετά απο κάτι τέτοιο νομίζεις θέλεις λιγότερο για να φτιαξεις τα προβλήμα απο το να κάνεις μια νέα εγκατάσταση?
    όπως είπες το PC το έχεις για παιδαριώδεις σκοπούς και το backup του δεν είναι ουτε μισό CD.

    πόσο χρόνο έχεις αφιερώσει μέχρι τώρα για το θέμα μαζί με τα ποσταρίσματα που έκανες εδώ στο φορουμ;

    νομίζω βαριέσαι!...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αφού έχεις sp3 δεν είναι και τόσο σοβαρά
    Ξεκίνα το setup από το CD
    Τη πρώτη φορά που θα σου πει να κάνει επιδιόρθωση θα απαντήσεις ΟΧΙ
    Λίγο παρακάτω θα σου πει να κάνει επιδιόρθωση του windows
    θα απαντήσεις ΝΑΙ
    Θα κάνει μια νέα εγκατάσταση πάνω στη παλιά χωρίς να πειράξει τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις σου.
    Θα βάλει και τον explorer.

    Αφού τελειώσει θα πας να κατεβάσεις τον exploer 8 και θα τον κάνεις εγκατάσταση από το αρχείο που θα κατεβάσεις
    ακόμα καλύτερα ΠΡΙΝ αρχίσεις όλα αυτά Πρώτα να κατεβάσεις το αρχείο εγκατάστασης του 8 και μετά να τρέξεις το setup
    γιατί υπάρχει η περίπτωση να έχουν μείνει μέσα υπολείμματα απο τον 8 και να μη σε αφήνει μετά να μπεις στο Internet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Πολλή Καλημέρα σε όλους σας!!
    Σας ευχαριστώ όλους και τον καθένα ξεχωριστά για την ανταπόκρισή σας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    πας και κάνεις image απο σκληρό με bad clusters και αναρωτιέσε τι να κάνεις που προέκυψαν προβήματα;... κατάλαβα καλά;........
    Κατάλαβες άψογα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....μετά απο κάτι τέτοιο νομίζεις θέλεις λιγότερο για να φτιαξεις τα προβλήμα απο το να κάνεις μια νέα εγκατάσταση?.........
    Δεν το νομίζω. Απλώς θέλω να το ελπίζω... ("Ευσεβείς πόθοι", όπως λένε)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....όπως είπες το PC το έχεις για παιδαριώδεις σκοπούς και το backup του δεν είναι ουτε μισό CD........
    Εδώ -μάλλον- με παρεξήγησες! Το backup των αρχείων δεν είναι ουτε μισό CD!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....πόσο χρόνο έχεις αφιερώσει μέχρι τώρα για το θέμα μαζί με τα ποσταρίσματα που έκανες εδώ στο φορουμ;

    νομίζω βαριέσαι!...
    Τα ποσταρίσματα τα κάνω από το Γραφείο σε ώρες ελεύθερες, όπως και από το σπίτι, αφού η λειτουργικότητα του εν λόγω PC είναι 90-95%! Επίσης, αυτά όλα (ποσταρίσματα, διάφορες προσπάθειες, κλπ) γίνονται διακεκομμένα... Ένα ποστ τώρα, μιά απόπειρα διόρθωσης μετά από 2-3 ώρες, ξανά ένα ποστ μετά από 10 ώρες κλπ.
    Αν ξεκινήσει διαδικασία 'παστρικής δουλειάς' (FORMAT, επανεγκατάσταση Windows) δεν θα χρειαστεί πάρα πολύ με κάποιον τέτοιον PC. Αυτό που θα πάρει ώρες είναι η επανεγκατάσταση των πολλών εφαρμογών, που του έχω φορτώσει... Κάποιες από αυτές, στο παρελθόν "απέδωσαν κάποια χρήματα", ως 'σχεδιαστικές', γι'αυτό και τις κρατάω ακόμα φορτωμένες (ή/και θα χρειαστεί να τις επανεγκαταστήσω/φορτώσω).
    Θα χρειαστώ πολύ ελεύθερο χρόνο γι'αυτήν την διαδικασία. Έτσι λοιπόν, μιάς και έχω λειτουργικότητα 90-95%, σκέφτομαι να αναβάλω την 'παστρική δουλειά' για την Άδεια του Καλοκαιριού.
    Δεν βαριέμαι, λοιπόν! Απλώς ούτε τα ΣαββαροΚύριακα δεν έχω τόσον ελεύθερο χρόνο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις sp3 δεν είναι και τόσο σοβαρά
    Ξεκίνα το setup από το CD
    Τη πρώτη φορά που θα σου πει να κάνει επιδιόρθωση θα απαντήσεις ΟΧΙ
    Λίγο παρακάτω θα σου πει να κάνει επιδιόρθωση του windows
    θα απαντήσεις ΝΑΙ
    Θα κάνει μια νέα εγκατάσταση πάνω στη παλιά χωρίς να πειράξει τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις σου.
    Θα βάλει και τον explorer.........
    Έχω επιχειρήσει ήδη 2~3 φορές την επισκευή 'R' αυτή. Δυστυχώς με φέρνει σε κατάσταση IE6, ο οποίος λειτουργεί μεν, αλλά ξανακολλάει με τα πρώτα Updates.
    Έχοντας λήξει η υποστήριξη των Windows XP από την Microsoft, δεν βρίσκω IE8 για Windows XP 32bit. Όσες φορές έχω προσπαθήσει κάτι τέτοιο μέσω Microsoft, μου δίνει μήνυμα για 'Ασυμβατότητα του προγράμματος (που πρόκειται να εγκατασταθεί), με το Λειτουργικό μου Σύστημα.
    Έχω απογοητευθεί πολύ πλέον με το όλοθέμα αυτό. Σκέφτομαι πολύ την 'παστρική δουλειά' που αναφέρω πιο πάνω...Για το Καλοκαίρι!

    Να σας πω όμως... Και πάλι φοβάμαι: Άπαξ και σταμάτησε η Microsoft να υποστηρίζει τα Windows XP, θα μου δώσει σωστά updates μετά από 'καθαρή επανεγκατάστασή τους', ή θα 'τρέχω' πάλι;
    "Πλάκα θάχει!!!" ...Δεν νομίζετε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Τζάμπα κουβέντα γίνεται. Πάρε εκείνο το μισό CD αντίγραφα και μετά:
    Φορμάτ - νέα εγκατάσταση (βρες τα 7 καλύτερα) - απενεργοποίηση αυτόματων αναβαθμίσεων

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. internet explorer 32bit
    By her in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 12:10
  2. WINDOWS XP SP3 CORPORETION EDITION
    By djtaz13 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-09, 09:55
  3. windows xp sp3 media center edition
    By djtaz13 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-09, 12:47
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ INTERNET EXPLORER
    By tzitzikas in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-06, 18:40
  5. Πρόβλημα με τον Internet Explorer
    By KERMIT in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-06, 18:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας