Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 58

Θέμα: Test Audio Amplifier. Ναι μπορείς !!!!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Τι έφτιαξες πάλι... Συγχαρητήρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (01-07-14)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Νεος απλούστερος διαιρετής τάσης

    DSC_0061.jpg

    Επειδή η συσκευη μου έκανε κάτι διακοπούλες, αποφάσισα να φτιάξω κάτι πολύ απλό και ασφαλές
    Μια αντίσταση 3.3κ και ένα ποτενσιόμετρο (τριμερ), είναι ότι πιο απλό, ασφαλές και σου δίνει την δυνατότητα ρύθμισης
    Παρέχει δειγματοληψία στο line-in /microphone, με εξασθένηση τάσης από Χ33 φορές - έως άπειρο, πράγμα που σημαίνει ότι και εκατό βαττ να δεχθεί δεν υπάρχει πρόβλημα
    Η σύνδεση απλούστατη
    Tα καλώδια κόκκινο μαύρο έρχονται από την έξοδο του ενισχυτή και μπαίνουν στην αντίσταση φορτίου. Παράλληλα με το φορτίο η 3.3Κ και το τριμεράκι με τιμή 100ωμ σε σειρά ως προς γη .
    Η δειγματοληψία για την κάρτα, λαμβάνεται από το τριμερ και γη, με τα δυο τσιμπιδάκια.

    ΤΩΡΑ δεν έχετε καμιά δικαιολογία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-07-14 στις 00:24

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    Καμπύλη απόκρισης, ενισχυτή ακουστικής συχνότητας



    Pages from e_j00036.jpg
    Το ιδανικό θα ήταν ο ενισχυτής μας να είχε την ίδια απολαβή και να βγάζει την ίδια ισχύ σε όλες τις sυχνότητες Όμως δεν είναι έτσι
    Τo ανωτέρω σχήμα δείχνει με ποιον τρόπο μεταβάλλεται η ενίσχυση , όταν η συχνότητα αυξάνει από το μηδέν μέχρι το ανώτερο όριο 20 κηζ για τους ενισχυτές ακουστικής , η γενικότερα για όποιο όρια εμείς θέσουμε . Την καμπύλη αυτήν που αποδίδει τη ενίσχυση, την ονομάζομε καμπύλη απόκρισης
    θεωρούμε και αποδεχόμαστε ότι οι συχνότητες διέλευσης, αρχίζουν και τελειώσουν, όταν τα όρια της ενίσχυσης πέσουν κάτω της μισής ισχύος, η αλλιώς κάτω από 3 DB ,η κάτω του 0,707 της μεγίστης ενεργού τάσης


    AmplifierAndFrequencyResponse.gif

    Έτσι διαβάζοντας αυτήν την καμπύλη, γνωρίζουμε ότι ο ενισχυτής αποκρίνεται από την συχνότητα fc1 έως fc2
    Oλοι θα πρέπει να γνωρίζουμε η κατασκευή μας πως συμπεριφέρεται σε αυτό. Η διαδικασία πρέπει να γίνει ,γιατί είναι η εικόνα όλης της κατασκευής
    Δεν είναι δύσκολη όταν έχεις όργανα, χρειάζεσαι μια γεννήτρια και ένα βολτόμετρο
    Ξεκινάς από την αρχή , αλλάζοντας συχνότητες και καταγράφοντας τις τάσεις



    Έλεγχος απόκλισης με παραδοσιακό τρόπο

    Εδώ για διευκόλυνση μου θα χρησιμοποιήσω εξωτερική γεννήτρια ακουστικής καθώς και πολλά όργανα για διασταύρωση στοιχείων,αλλά και για κατανόηση και άλλων οργάνων μέτρησής
    Θα κανω μετρήσεις με Βατόμετρο, με ντεσιμπελόμετρο,και με βολτόμετρο και με τις τρεις μετρήσεις θα βγάλουμε την καμπύλη απόκρισης
    O ενισχυτής που θα υποστεί τις μετρήσεις , θα είναι και πάλι με το TDA2003
    Ξεκινάμε από μια κεντρική συχνότητα 1000ηζ, με μια ισχυ μεγαλύτερη της μέσης, σε οποίο σημεία που μας βολεύει, Καπου στα τα 3/4 της μέγιστης είναι καλό

    Ορίζουμε λοιπον αυτό το σημείο σαν σημείο μηδέν


    DSC_0071.jpg
    Ξεκινωντας απο τους 1000ηζ , η τάση στο ηλεκτρονικό βολτόμετρο
    δειχνει 2.47 και θεωρούμε την στάθμη 0db στο ντεσιμπελόμετρο ,όπου και μας το δείχνει Το βατόμετρο εκτός πλάνου δείχνει περί τα 1.6 watt

    DSC_0076.jpg


    Και αρχίζει η διαδικασία

    Αρχίζω και κατεβαίνω σε συχνότητα και κάτω από τους εκατό κύκλους, βλέποντας σιγά σιγα την βελόνα να αρχίζει να πέφτει. Κατεβαίνω -κατεβαίνω, έως ότου στους 33ηζ βλέπω την βελόνα να είναι 3db χαμηλότερη της αρχικής των 1000ηζ
    και εκεί σταματώ

    DSC_0072.jpg
    Καταγράφω και την ένδειξη του ψηφιακού βολτόμετρου, που πλέον δείχνει 1.76 βολτ. Σύμφωνα με τον τύπο 2.5βολτ της αρχικής τάσης, επί 0'707 = 1.75V άρα και με την μέτρηση της πτώσης τάσεως , επιβεβαιώνουμε τον τύπο
    Τέλος ρίχνουμε και μια ματιά στο βατόμετρo, όπου σύμφωνα με την θεωρία ,πρέπει να είναι στη μισή ισχύ.


    DSC_0075.jpg
    Όλα αυτά συμβαίνουν, και με τον τρόπο αυτόν κατανοώ την θεωρία
    συνεχίζεται στο επόμενο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-07-14 στις 09:15

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Έλεγχος απόκλισης με παραδοσιακό τρόπο (σελ.2 )

    Συνεχίζω την ίδια διαδικασία προς στις υψηλές ,ανεβάζοντας σταδιακά την συχνότητα και προσέχοντας τις ενδείξεις για σκαμπανεβάσματα.
    Εως οτου παρατηρω , ότι πάνω από τους 4.3κηζ αρχιζει ξανα ,μια πτώση τάσης, που τελικά στους 11κηζ φτάνει στα -3db,

    DSC_0068.jpg
    Εκει το βολτομετρο μετρα 1,76V και το βατομετρο την μισή ισχύ .Προχωρώ ακόμα καταγράφοντας και σταματώ στους 20khz
    Όλα τα ενδιαφέροντά στοιχεία, καταγράφηκαν σε χαρτί και μεταφέρθηκαν στο Excel

    Ή καμπύλη με την χρήση db

    db.png

    Η καμπύλη με την χρήση μετρητή βολτομετρου

    volts.png


    Η καμπύλη με αναφορά την ισχύ

    power.png




    Το τεστ της απόκρισης, έδειξε οτι ο ενισχυτής έχει εύρος ,από 33ΗΖ- 11.0κηζ

    Δείχνει μια απαράδεκτη συμπεριφορά στις υψηλές
    για Hi-Fi , αλλά εγώ τον είχα φτιάξει για ραδιόφωνο
    Κάπου θα έχω χώσει ένα πυκνωτή να κόβει τις υψηλές, γιατί δεν χρειάζονται σε αυτές τις εφαρμογές
    Ίσως φαίνεται περίπλοκη, αλλά όμως και αυτή είναι απλή η μέτρηση. Φυσικα δεν χρειάζεται να γίνει με ολα αυτά τα όργανα .Το βολτόμετρο και μόνο είναι αρκετό

    Oλη την διαδικασία μπορείτε να την δείτε σε βίντεο









    Nα ευχαριστήσω τον manolena για την βοήθεια στα γραφήματα του excel

    Tο αρχείο μετρήσεων στο excel
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-07-14 στις 09:35

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (05-07-14)

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    Η καμπύλη απόκρισης ,με την χρήση υπολογιστή



    Εδώ η μέτρηση θα γίνει μόνο με την.χρήση του υπολογιστή αυτόματα
    Ο υπολογιστής που θα χρησιμοποιήσω και πάλι είναι ότι πιο ελάχιστο υπάρχει και ο ενισχυτης παλι με το TDA2003
    Θα χρησιμοποιήσω την εσωτερική γεννήτρια, με επιλογή σήματος σάρωσης ( Sweep )
    Αφού πάλι ξεκινήσω με σταθερή συχνότητα 1000ηζ, ρυθμίζω την στάθμη εξόδου του ενισχυτή αρκετά κάτω της μέγιστης , και ελέγχω για ένα καθαρό σήμα στον παλμογράφο. Αφου τα έχω αυτά, περνώ στην γεννήτρια και επιλέγω την σάρωση

    σαρωση.jpg

    Βλέπω την περιοχή να σαρώνεται και στο πέρασμα παρατηρώ την απολαβή.
    Πατάω το hold και βλέπω τη κυματομορφή να αποθηκεύεται σταδιακά


    DSC_0079.jpg

    Εδώ με πλήρη εικόνα- γραμμική σάρωση


    DSC_0078.jpg

    Όπου μας βοηθάει να βλέπουμε πολύ καλύτερα το ευρύτερο φάσμα και τις υψηλές

    Εδώ βλέπω πολλά πράγματα
    Η στάθμη στους 4.1κηζ αγγιζει τα -15db και στους 11 λίγο πιο πάνω απο τα -20db
    Διακρίνω την συμπεριφορά του ενισχυτή μου ,και την πτώση των 3db , όπως την έχω καταγράψει στην καμπύλη και με τα παραδοσιακά όργανα
    Εννοείται βέβαια ότι από τους 13.7khz δεν έχω καμιά άλλη απαίτηση από την κάρτα μου

    Με λογαριθμική απεικόνιση


    DSC_0082.jpg

    ΕΔΩ βλέπουμε καλύτερα τις χαμηλές συχνότητες
    Τα σκαμπανεβάσματα οφείλονται στο ότι η σάρωση δέν είναι γραμμική
    αλλά βηματικη

    Το βίντεο, που τα δείχνει όλα





    ολα αυτά πάντα
    σύμφωνα με τις δυνατότητες της κάρτας μου και όπως την αξιολόγησα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-07-14 στις 19:53

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    Η καμπύλη απόκρισης , με την χρήση White Noise

    Τέλος εκτός της σάρωσης,
    υπάρχει και άλλος τρόπος

    DSC_0086.jpg

    Με την χρήση ειδικών θορύβων, που χρησιμοποιούνται όχι μόνο στην αξιολόγηση ενισχυτών, ηχητικών συνόλων, εγκατεστημένων χώρων
    αλλά και μεγαφώνων Ο λευκός θόρυβος κανει για αυτήν την δουλειά, γιατί είναι ένας ακανόνιστος θόρυβος ,όλων των συχνοτήτων , με ίδιο πλάτος

    Η επιλογή αυτού του θορύβου από την γεννήτρια, δίνει την εικόνα της καμπύλης απόκρισης
    (με τους θορύβους θα επανέλθω αργότερα )

    DSC_0089.jpg
    Όπως βλέπετε, η μορφή της καμπύλης είναι ίδια, με αυτήν που έγινε με την γεννήτρια σάρωσης






    Τέλος να πω ότι..
    Το ότι εάν ένας ενισχυτής , δεν καλύπτει όλο το εύρος των ακουστικών συχνοτήτων, δεν σημαίνει ότι έχει παραμόρφωση.
    Θα μιλήσω και για την παραμόρφωση, στο επόμενο


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 04-07-14 στις 09:36

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Ενα μπραβο και απο μενα για την δουλεια σου ξερω απο πρωτο χερι οτι τιποτα απο τα παραπανω δεν εγινε σε μιση ωρα .Απαιτηθηκε κοπος και χρονος συν την οργανωση και την παρουσιαση .

    Καπου στην παρουσιαση και καλυτερα στην Αρχη θα πρεπει μεσα σε ολα τα αλλα να προσθεσεις οτι ολη αυτη η κατασταση χρησιμευει σε ενισχυτες μονο που το πλην - των ηχειων του ενισχυτη ( της εξοδου ) ειναι σε δυναμικο μηδεν η κοινο με την γειωση του δικτυου . σε αντιθετη περιπτωση οπως ειναι ενισχυτες σε κατασταση BTL /bridge κλπ η σε γενικες γραμμες το πλην της εξοδου δεν ειναι σε δυναμικο μηδεν για αλλους λογους ο κινδυνος ζημιας ειναι αρκετα μεγαλος .

    Συναμα τα ground loop που μπορει να παιξουν μεταξυ του υπολογιστη , και του ενισχυτη κατα τον ελεγχο μπορει επισης να επιρεασουν την ποιοτητα της μετρησης ...

    Μια πιθανη λυση θα ηταν μετασχηματιστης απομονωσης για σηματα audio ο οποιος ενω τον εχω δοκιμασει σε οτι αφορα την απομονωση δεν τον εχω ποτε δοκιμασει σε οτι αφορα την αποκριση μια και διαθετω πραγματικα οργανα και δεν μου χρειστηκε ποτε ...

    Μετα χαρας κερναω καφε στο μαγαζι μου εαν σε βγαλει ο δρομος να σου δωσω 2 τετοιους να τους μετρησεις και εαν ειναι να τους ενσωματωσεις στο αρθρο μια και πολλοι θα ενδιαφερθουν τελικα για κατι τετοιο . Η χρηση τους αυξανει τον βαθμο ασφαλειας στον ουρανο και σαφως εκει πλεον παυεις να ανησυχεις οχι μονο για την ασφαλεια αλλα και για το πλατος του σηματος μια και συνηθως οι μετασχηματιστες αυτοι εχουν και ρυθμιζομενο κυκλωμα διαιρετη τασης πισω τους .

    Anyway ουτε αυτα κοστιζουν κατι και σαφως μπορουν σε καποιο βαθμο να αυξησουν την ασφαλεια αλλα και την ποιοτητα των μετρησεων .

    Ευχαριστουμε πολυ γαι τον χρονο που διαθεσες σε αυτη την δουλεια .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    Εαν πιστευεις οτι το κομματι που ειπαμε πρεπει να προστεθει στην αρχη μιλα με τον Γρηγορη Moutoulos και πιστευω οτι θα στο διορθωσει αμμεσα .

    1 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Σάκη σε ευχαριστώ πολύ

    Δεν είμαι τόσο ειδικός στα θέματα αυτά, απλώς αποφάσισα να το στήσω , ως μια βοήθεια για τους νέους, που δεν έχουν όργανα, ώστε με αυτά τα βοηθήματα να αποκτήσουν μια απλή γνώση.
    Είναι αδιανόητο για μένα, να φτιάξεις ένα ενισχυτακι και να μην δεις έστω ένα παλμογραφημα την σήμερον ήμερα, Βέβαια δεν άφορα μόνο τους νέους , γιατί εμείς έχουμε περισσότερες απορίες

    ΘΕΛΩ εάν μπορείς, ότι παρατήρηση σχετικά με την ασφάλεια ,να το συντάξεις να το στείλεις στον Γρήγορη, να το προσθέσει με την άδεια μου , στο έκτο ποστ #6
    Εαν συμφωνείς , νομίζω ότι εδώ ταιριάζει μετά από τα κόκκινα γράμματα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων



    Ποτέ δεν συνδέουμε κατ ευθείαν, την έξοδο του ενισχυτή στην κάρτα ήχου

    Πάντα με την συσκευή που έδειξα, η εξασθενητη - διαιρέτη τάσεως τουλάχιστον 30/1 για τα 10 βαττ . Πχ 30κωμ/1000ωμ

    ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΘΑ ΔΩΘΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΠΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟ





    Εαν πάλι έχεις να προσθέσεις πολλά και θες χώρο, να θυσιάσω το δεύτερο ποστ που το άφησα για τα περιεχόμενα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναμα τα ground loop που μπορει να παιξουν μεταξυ του υπολογιστη , και του ενισχυτη κατα τον ελεγχο μπορει επισης να επιρεασουν την ποιοτητα της μετρησης ...
    .
    Είναι πάρα πολλά Σακη , που η προστριβή στα μαθαίνει , γιατί αυτά δεν διδάσκονται
    ΠΧ μπορείς να έχεις τον υπολογιστή 30 μέτρα μακριά και να μετράς χωρίς θορύβους και παράσιτα , πως ???
    Eιναι απλό , αντί να πας το σήμα από τον εξασθενητή εκεί , πας μέχρι τον υπολογιστή τα δυο καλώδια του μεγαφώνου και παίρνεις από εκεί δειγματοληψία . Μετά με καλώδιο 50 πόντων ,μπαίνεις στην κάρτα
    Τη γραμμή του μεγαφώνου, λόγω χαμηλού Ζ και μεγάλης τάσης , δεν την κολλάει παράσιτο , ενώ το μπλενταζ τριάντα μέτρων και με στάθμη 30 mv, άραγε τι θα έφερνε


    Σήμερα έκανα άλλη μια δοκιμή
    Σε αυτό το υπολογιστακι πέρασα και άλλο πρόγραμμα, που χρησιμοποιούσα παλαιότερα για διασταύρωση μετρήσεων
    Τελικά βγήκε λαβράκι
    Είχα τεστάρει πολύ καλά το σύστημα, με αναλογικά όργανα και είχα πει ότι' η κάρτα δεν αποδίδει πάνω από τους 13κηζ Όμως το σφάλμα που είχα διαπιστώσει, τελικά δεν ήταν αποκλειστικά τη κάρτας , αλλά και του προγράμματος
    Το spectraplus 5.0 ανταποκρίθηκε πολύ καλύτερα στις υψηλές συχνότητες , που εάν αφαιρέσεις τις δυο καμπούρες και λίγο περισσότερη πτώση στις χαμηλές ,ταιριάζει πάρα πολύ με τις αναλογικές μετρήσεις

    DSC_0125.jpg

    DSC_0128.jpg

    Όμως θα κάνω και δοκιμή με κανονικό υπολογιστή .



    Δεν θέλω να δείξω τις ιδανικές καταστάσεις και απολαβές , δεν θέλω να κρύψω κάτι που δεν μου αρέσει, η και κάποιο λάθος μου , θέλω να δείξω τον τρόπο και τι μπορούμε
    βλέπουμε μέσα από την κάθε διαδικασια





    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 05-07-14 στις 09:24

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Μάλον κάποιες φορές μπαίνουν και θέματα συμβατότητας και οδηγών των συσκευών που εγώ έχω μεσάνυχτα.
    Άλλα το λέω γιατί πχ ενώ το Visual έπαιζε καιρό καλά, "ξαφνικά" άρχισε να έχει κάτι πάνω-κάτω στη καμπύλη. Τελικά τι είχε γίνει? Έβαλα λέει τον τελευταίο driver για την κάρτα ήχου...και τα χάλασε όλα. Έβαλα τον παλιό, Οκ! το ξαναέκανα με νέο και παλιό driver για σίγουρα και τελικά τα είχε χαλάσει όλα η "αναβάθμιση"...

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Total Harmonic Distortion

    Συνολικη Αρμονικη Παραμόρφωση

    Ήρθε η ώρα να ανοίξω ξανά τον κόκκινο φάκελο ,παίρνοντας όμως αυτήν την φορά τα πράγματα με τη σειρά

    Θα ξεκινήσω από ένα άρθρο του αείμνηστου , κυρίου Σπερτου
    Ο άνθρωπος που ήξερε να αποτυπώνει τα βιώματά του έχει αφήσει πολλά και εμείς εδώ φιλοξενούμε ένα άρθρο, του σχετικά με την παραμόρφωση

    Για να ανοίξει η συζήτηση μου ξεκινάω από αυτό
    Ας δουμε πρωτα απ’ολα τι ειναι η Αρμονικη Παραμορφωση. Οποιοσδηποτε και συνεχιζεται
    Εχει βρεθει πειραματικα οτι για τον μεσο ακροατη ποσοστα Αρμονικης παραμορφωσης μεχρι περιπου και τα 2-3 % δεν γινονται αμεσα αντιληπτα αλλα εαν εχουν διαρκεια και επαναλαμβανονται στα πλαισια ενος μουσικου προγραμματος δημιουργουν δυσαρεστα συναισθηματα και ενστικτωδη διαθεση να χαμηλωσουμε την ενταση στην αναζητηση χαμηλοτερης παραμορφωσης.

    Να τοποθετηθώ και εγώ ,(συμπληρώνοντας τον)

    Η μέτρηση της παραμόρφωσης γίνεται σε ημιτονικό σήμα μιας συχνότητας και αφορά αυτήν συγκεκριμένα. Δεν μπορούμε λοιπόν να μιλάμε για συνολική παραμόρφωση ενός έργου Στην περίπτωση αυτή, θα υπάρχουν κορυφές κατακρεουργημένες και άλλες απείραχτες, το μέσο όρο δεν έχει προσδιορισμό
    Η κακοποίηση του ηχητικής αναπαραγωγής, σε σπρώχνει να το χαμηλώσεις είπε ο κύριος Σπέρτος , όμως ακόμα και χαμηλά να το βάλεις ,έχει χάσει πλέον την αρμονία της σύνθεσης, και ο ήχος είναι κουραστικός μη αρεστός
    Το κάθε μουσικό όργανο μπορεί να προσθέσει όση παραμόρφωση επιθυμεί , δημιουργώντας έτσι την δική του χροιά Το τελικό αποτέλεσμα στην σύνθεση του έργου και το πάντρεμα με το υπόλοιπο σύνολο ,δίνουν την τελική δημιουργία. Στην αναπαραγωγή όμως του έργου, η παραμόρφωση δεν είναι επιθυμητή γιατί αλλάζει την αρμονία της σύνθεσης


    Στην διπλωματική της εργασία η Μαριανθη Βουμβουλακη υπάρχει μια αναφορά ,σχετική για την ακουστική και τις αρμόνικες ΕΔΩ

    Pages from DT2005-0157.png
    Αυτήν ΞΑΝΑ-ΔΙΑΒΑΣΤΕ την ,όταν τελειώσει το ποστ
    33





    Οι τύποι των παραμορφώσεων


    Σύμφωνα με τα βιβλία

    Παραμόρφωση πλάτους


    amp2.gif

    Το χαρακτηριστικό της είναι οι ψαλίδισμα των άνω/κατω άκρων του ημίτονου
    Τις περισσότερες φορές οφείλεται στον κορεσμό της παρεχομένης ισχύος


    Παραμόρφωση συχνότητας

    παραμ. συχνοτητας.png

    κατά την γνώμη μου, η έκφραση αυτή είναι λάθος ,
    Βεβαίως θα έχει διαφορετικό άκουσμα , αλλά όχι όμως παραμόρφωση συχνότητας , επειδή δεν καλύπτει όλο το ακουστικό φάσμα Με την έννοια αυτήν, οι ενισχυτές κιθάρας έχουν παραμόρφωση, το loudness είναι παραμόρφωση , καθώς και όλα αυτά που χρωματίζουν επιθυμητά τον ήχο

    Παραμόρφωση φάσης
    παραμ φασης.png

    Μια εξεζητημένη περίπτωση εδώ σε βιβλίο, που μας δείχνει πως αλλάζουν τα πάντα
    Δύσκολη περίπτωση αναγνώρισης, που μπορεί να αφορά μέρος του εύρους, με φαινόμενα πλάγιας μετατόπισης της μορφής του σήματος
    Αυτή η παραμόρφωση υπάρχει συνήθως στις ακραίες συχνότητες, μετά από ισχυρή αρνητική ανάδραση

    Ο μαθηματικός τύπος υπολογισμού της παραμόρφωσης


    distortion.png

    Βλέποντας τον τύπο καταλαβαίνουμε την διαδικασία του υπολογισμού
    Αφορά το άθροισμα όλων των αρμονικών, για αυτό εξ άλλου και ο χαρακτηρισμός ( Total) και η σωστή έκφραση, είναι συνολική αρμονική παραμόρφωση


    Πως μετράμε την παραμόρφωση.

    Για να κατανοήσουμε την παραμόρφωση , πρέπει να γυρίσουμε καμιά 40αρι χρόνια πίσω, να γνωρισουμε την διαδικασία μέτρησης

    Η διαδικασία περιγράφετε εδώ με τον καλύτερο τρόπο




    Μια σύντομη περιγραφή

    Δεξιά του οργάνου υπάρχει γεννήτρια αναφοράς Ξεκινώντας τοποθετούσες τον δίσκο στην ιδία συχνότητα και κατόπιν με τα ρυθμιστικά πλάτους και συχνότητας και ισοστάθμισης , που ρύθμιζαν την γεννήτρια προσπαθούσες να κανείς το εσωτερικό σήμα, να είναι ακριβώς ίδιο με το προς μέτρηση
    Συνέχιζες την διαδικασία, έως ότου οι ρυθμίσεις διαγνώσουν την χαμηλότερη ένδειξη Τελικά η ελάχιστη ένδειξη που θα μπορούσες να έχεις στο όργανο, αυτό θα ήταν και το σφάλμα ποσοστού παραμόρφωσης του , ,από το ιδανικό ημίτονο της γεννήτριας

    Τα χρόνια πέρασαν και στην ιδία φιλοσοφία , ακολούθησαν όργανα με αυτόματους συντονισμούς

    Εως ότου ήρθαν οι υπολογιστές
    Τώρα πλέον στο προς έλεγχο ημιτονικό σήμα, γίνεται δειγματοληψία (sampling rate ) και συγκρίνεται, με την μαθηματική ακολουθία του ημίτονου


    Σε πολλές περιπτώσεις όμως, η άξια των αρχαίων αναλογικών οργάνων , αποδεικνύεται περισσότερο αξιόπιστη σε δύσκολες καταστάσεις , από κορυφές υψηλών συχνοτήτων


    Μια επισήμανση

    Με τον όρο συνολική αρμονική παραμόρφωση ,δεν ενοουμε την μέση παραμόρφωση ενός ηχητικού θέματος, αλλά την αναφορά από το ιδανικό, μιας και μόνο μετρούμενης συχνότητας


    THD+N

    Total Harmonic Distortion +Noise
    Ίσως κάπου δείτε και αυτήν την συντομογραφία
    Όπως είπα, η αναφορά της παραμόρφωσης αφορά μόνο μια συγκεκριμένη συχνότητα' και επειδή πιο δίπλα μπορεί να "βράζει ο τόπος" , υπάρχει και αυτή η μέτρηση, όπου προσμετράται και ο θόρυβος του υποβάθρου



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 08-07-14 στις 23:46

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sakisr (10-07-14)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. EL84 STEREO AUDIO AMPLIFIER
    By apollonios in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 21:32
  2. audio amplifier
    By ALKETAS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-12, 18:42
  3. 200W audio amplifier
    By PCMan in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-07, 06:18
  4. 400W Hifi Audio Amplifier
    By GusZ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-06, 20:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας