Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 52 από 52

Θέμα: Εγκατάστασή αυτόματου διακόπτη διαρροών.

  1. #51
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει διακόπτη διαρροής με ηλεκτρομαγνητικό στοιχείο για βραχυκυκλώμα και αν θυμάμαι καλά το είχε επιβεβαιώσει κι ο φίλος Λέπουρας (νομίζω siemens). Σε παλιότερες εγκαταστάσεις όμως, πλέον δε νομίζω να μπορείς να βρεις εύκολα στο εμπόριο.



    μιας και με ξεθάψατε(καλά να πάθετε) να πω ότι δεν ήταν παλιά(δεν ξέρω αν υπήρχαν) αλλά καινούργια φιλοσοφία. τα έχω δει στην hager και τα έχω χρησιμοποίηση αλλά φυσικά δεν έχουν πέραση γιατί το κόστος τους είναι υψηλό. πχ ένας μονοφασικός στα 10 εώς 40Α έχει 50 ευρώ περίπου. οπότε λογικά κάποιος θα πεί και γιατί να μην βάλω ένα απλό ρελε(25 ευρώ) και μια ασφάλεια πχ 10 Α(3-5 ευρώ) και να μου στοιχίσει 20 ευρώ χαμηλότερα?
    φυσικά γιατί εξαρτάτε από την εξοικονόμηση χώρου και άλλων παραγόντων.
    μερικά ενδεικτικά προϊόντα.
    πχ


    και γενικά σχεδόν όλες οι εταιρίες βγάζουν ποια. φαίνεται και ξεχωρίζει ακόμα και από το σχέδιο που έχουν επάνω τους. πχ

    4 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (05-07-14)

  3. #52
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα πεδία αφίξεως ΜΤ καταναλωτών προηγείται πάντα ο αποζεύκτης+γειωτής, ακολουθεί η ασφάλεια ή ο διακόπτης ισχύος και ακολουθούν οι διακόπτες χειρισμών (αν υπάρχουν). Υπάρχουν διάφορες επι μέρους παραλλαγές ανάλογα με τον τύπο του ΥΣ και τον αριθμό των μετασχηματιστών, αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή.

    Για ασφάλειες και διακόπτες στην χαμηλή τάση ισχύουν τα κεφάλαια 432, 433, 434, 435, 462, 533 & 537 του HD384. Δεν έχω δει κάτι σχετικό με το ερώτημα αυτό.

    Ο κανονισμός έχει προβλέψει εξαίρεση για γραμμές πολύ μικρού μήκους (έως 3 m), βλέπε 473.2.1.1 & 473.1.1.2, ακόμα και αν λόγω αλλαγής διατομής δεν προστατεύονται από την ασφάλεια ή μικροαυτόματο της διανομής.
    Λοιπόν, τελικά είπα μαλακία για τη Μ.Τ. και πάλι καλά που το εντόπισες άμεσα!
    Τις προτασσόμενες ασφάλειες δεν τις είχα δει στον κανονισμό αλλά στον Ντοκόπουλο.
    Το σχετικό που αναφέρει ο κανονισμός για το θέμα προκύπτει από τις παραγράφους 435.1, 435.2 (τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα διαβάζοντάς το). Αυτό που συμπέρανα λοιπόν από τον κανονισμό είναι ότι αν σε ένα σημείο της εγκατάστασης το διακοπτικό μέσον δεν είναι ικανό να χειριστεί τα ρεύματα βραχυκύκλωσης τότε θα πρέπει να προτάσεται ασφάλεια (μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερης ονομαστικής τιμής) με μεγάλη ικανάτοτητα χειρισμού ρευμάτων βραχυκύκλωσης έτσι ώστε η προτασσόμενη αυτή ασφάλεια να προστατέψει το επόμενο διακοπτικό μέσον ΜΟΝΟ από το ρεύμα βραχυκύκλωσης (κι όχι από υπερφορτίσεις)!

    Δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο, αρκεί να περνάει όλες τις δοκιμές, από εκει και πέρα είναι εμπορικό θέμα. Άλλωστε σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις με διακόπτες ισχύος μπορεί κανείς να συνδυάσει στο κύκλωμα διέγερσης ανιχνευτές διαρροής προς γή μαζί με μαγνητικά και θερμικά στοιχεία, και ότι άλλο νομίζει.
    Πολύ σωστά, περίπου κάτι τέτοιο αναφέρει κι ο κανονισμός
    432.4 Χαρακτηριστικά των διατάξεων προστασίας
    Οι χαρακτηριστικές καμπύλες λειτουργίας των διατάξεων προστασίας έναντι υπερεντάσεων πρέπει
    να είναι σύμφωνες με τα ισχύοντα Πρότυπα,
    Σημείωση : - ∆εν αποκλείεται η χρησιμοποίηση και άλλων διατάξεων προστασίας, εφ' όσον οι χαρακτηριστικές καμπύλες λειτουργίας αυτών εξασφαλίζουν προστασία ισοδύναμη προς αυτήν που παρέχουν οι διατάξεις προστασίας που καθορίσθηκαν στο παρόν άρθρο.
    Τέλος, να ευχαριστήσω και τον φίλο Λέπουρα για την ενημέρωση στους διακόπτες διαφυγής.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή αμπεροτσιμπίδας διαρροών ..
    By bababoulas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 21:39
  2. Αυτόματος αυτοκινήτου
    By kostasla in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 14:35
  3. Αυτόματος κλιμακωστασίου
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 00:12
  4. Αυτόματος κλιμακοστασίου
    By kostasmav in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 22:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας