Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Εγκατάστασή αυτόματου διακόπτη διαρροών.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Εγκατάστασή αυτόματου διακόπτη διαρροών.

    Γεια σας ,

    στον ηλεκτολογικο πινακα ενος μικρου διαμερισματος που μένω ο πινακας ασφαλιζοταν με αυτοματο διακοπτη 40A, αντικατεστησα αυτον τον διακοπτη των 40Α με αυτοματο διακοπτη διαρροων 40Α με αποτελεσμα ο καινουργιος διακοπτης διαρροων να βγαινει εκτος απο αγνωστη αιτια.
    Πειτε καποια ιδεα.. γιατι να βγαινει εκτος?
    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Αρχικά κατέβασε όλες τις υπόλοιπες ασφάλειες και σήκωσε μόνο τον διαροής.
    Έπειτα, ξεκίνα να σηκώνεις μία-μία τις ασφάλειες ώσπου να δείς ποια σου ρίχνει τον διαροής.
    Αν πέφτει με το που σηκώνεις με όλα κλειστά πιθανότατα έχει πρόβλημα ο διακόπτης, αν κάποια συγκεκριμένη ασφάλεια τον ρίχνει υπάρχει κάποια κατανάλωση στην γραμμή που έχει διαροή, και γι αυτό πέφτει.
    Αν δεν έχεις ιδέα όμως από ηλεκτρολογικά, φώναξε κάποιον γνώστη, γιατί ως γνωστόν, με το ρεύμα δεν παίζουμε..!!

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    καταρχας σαν νεο μελος που εισαι θα επερεπε να συστηθεις...τεσπα..δεν ξερω γιατι ορισμενοι το τελευτεο καιρο εχουν τετοια συμπεριφορα...γραφονται στο φορουμ και κατευθειαν ερωτηση λες και ειμαστε η wikipedia...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά κατέβασε όλες τις υπόλοιπες ασφάλειες και σήκωσε μόνο τον διαροής.
    Έπειτα, ξεκίνα να σηκώνεις μία-μία τις ασφάλειες ώσπου να δείς ποια σου ρίχνει τον διαροής.
    Αν πέφτει με το που σηκώνεις με όλα κλειστά πιθανότατα έχει πρόβλημα ο διακόπτης, αν κάποια συγκεκριμένη ασφάλεια τον ρίχνει υπάρχει κάποια κατανάλωση στην γραμμή που έχει διαροή, και γι αυτό πέφτει.
    Αν δεν έχεις ιδέα όμως από ηλεκτρολογικά, φώναξε κάποιον γνώστη, γιατί ως γνωστόν, με το ρεύμα δεν παίζουμε..!!
    Γεια σου φιλε μου Midakos !! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Θα προσπαθησω να κανω αυτο που μου λες και θα σε ενημερωσω. Απλα επειδη τωρα δεν ειμαι στο διαμερισμα θα το κανω την δευτερα. Να εισαι καλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας σαν νεο μελος που εισαι θα επερεπε να συστηθεις...τεσπα..δεν ξερω γιατι ορισμενοι το τελευτεο καιρο εχουν τετοια συμπεριφορα...γραφονται στο φορουμ και κατευθειαν ερωτηση λες και ειμαστε η wikipedia...
    Γεια σου betacord, νομιζα πως επειδη το προφιλ διπλα ειναι ορατο ειναι πλεονασμος να ξαναπω τα ιδια. Ειμαι ο Γιαννης απο Θεσσαλονικη και χαρηκα που βρηκα την κοινοτητα σας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας , στον ηλεκτολογικο πινακα ενος μικρου διαμερισματος που μένω ο πινακας ασφαλιζοταν με αυτοματο διακοπτη 40A, αντικατεστησα αυτον τον διακοπτη των 40Α με αυτοματο διακοπτη διαρροων 40Α με αποτελεσμα ο καινουργιος διακοπτης διαρροων να βγαινει εκτος απο αγνωστη αιτια. Πειτε καποια ιδεα.. γιατι να βγαινει εκτος? Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
    αντικατεστησες λοιπον τη γενικη ασφαλεια 40Α με ενα ρελε διαρροης. προφανως δεν ξερεις τι χρειαζεται η γενικη ασφαλεια του πινακα και ετσι θεωρησες σωστο να την ξαποστειλεις. οι ...Ιδεες για το τι προκαλει πτωση του ρελε διαφυγης ειναι αμετρητες.απο υγρασια σε εξωτερικη πριζα μεχρι λαθος συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης!!!!(99,9%) ηλεκτρολογους δεν εχει εκει κοντα?

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντικατεστησες λοιπον τη γενικη ασφαλεια 40Α με ενα ρελε διαρροης. προφανως δεν ξερεις τι χρειαζεται η γενικη ασφαλεια του πινακα και ετσι θεωρησες σωστο να την ξαποστειλεις. οι ...Ιδεες για το τι προκαλει πτωση του ρελε διαφυγης ειναι αμετρητες.απο υγρασια σε εξωτερικη πριζα μεχρι λαθος συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης!!!!(99,9%) ηλεκτρολογους δεν εχει εκει κοντα?
    Tην αντικατεστησα με ενα ενα ρελε διαρροης 40Α για καλυτερα ! Ετσι δεν ειναι?
    Αν θελεις πες μου τι χρειαζεται οπως λες και αν μπορεις να μου πεις πως ειναι η σωστη συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης θα το εκτιμούσα πολυ. Εξωτερικες μπριζες δεν υπαρχουν, θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες ο φιλος midakos και θα επανέλθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tην αντικατεστησα με ενα ενα ρελε διαρροης 40Α για καλυτερα ! Ετσι δεν ειναι?
    Αν θελεις πες μου τι χρειαζεται οπως λες και αν μπορεις να μου πεις πως ειναι η σωστη συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης θα το εκτιμούσα πολυ. Εξωτερικες μπριζες δεν υπαρχουν, θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες ο φιλος midakos και θα επανέλθω.
    δεν ειναι ετσι.Καλυτερα ειναι να ειναι και τα δυο πανω.Σχεδιο δεν εχει?πωςς το εβαλες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Βρες ηλεκτρολογο!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Οπως ειπαν και πιο πανω, αλλη δουλεια κανει η ασφαλεια και αλλη το ρελε διαφυγης και χρειαζονται και τα δυο.

    Επειδη απο τις ερωτησεις σου φαινεται οτι δεν το κατεχεις, καλυτερα παρε εναν ηλεκτρολογο να σου κανει αυτη την εργασια.

    Για καθαρα εγκυκλοπαιδικους λογους, δες αυτα τα δυο βιντεο
    http://m.youtube.com/watch?v=RBA2lQTtqCw
    http://m.youtube.com/watch?v=nOeHtFvqmKA

    Προσοχη, δεν τα δειχνω για να βαλεις το ρελε μονος σου, απλα για να δεις ποια ειναι η σωστη διαδικασια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή αμπεροτσιμπίδας διαρροών ..
    By bababoulas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 21:39
  2. Αυτόματος αυτοκινήτου
    By kostasla in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 14:35
  3. Αυτόματος κλιμακωστασίου
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 00:12
  4. Αυτόματος κλιμακοστασίου
    By kostasmav in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 22:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας