Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα με την ασφαλή κατάργηση συσκευών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή Πρόβλημα με την ασφαλή κατάργηση συσκευών

    Καλημέρα. Πολλές φορές η ασφαλής κατάργηση δεν είναι εφικτή, αφού συνεχίζουν να τρέχουν διάφορα πράγματα σε έναν δίσκο. Χρησιμοποιώ το πολύ καλό unlocker τερματίζοντας αυτές τις λειτουργίες, αλλά πραγματικά πολλές φορές αυτό δεν είναι αρκετό. Τυπικά οι ένοχοι είναι οι μηχανισμοί αρχειοθέτησης.
    Safe remove problem.png

    Έχετε καμιά ιδέα πώς το ξεπερνάμε;
    Μην αρχίσετε να γράφετε όλοι "απλά το ξεκουμπώνεις"! Το ξέρω και εγώ έτσι! Εκτός και αν μου δώσετε να καταλάβω ότι πραγματικά είναι ακίνδυνο αυτό (όχι γιατί απλά δεν σας έχει τύχει ποτέ πρόβλημα με αυτό).
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    καταργείς το Indexing Service. ....Απλό
    Ετσι κι αλλιώς μιά βλακεία είναι αυτο το service. ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστο !!!

    .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Σωτήρη έχω την εντύπωση ότι λόγω του ότι η αναζήτηση μετά τα XP έχει γίνει τραγική με "Τ" κεφαλαίο, καλό θα ήταν για όσους είμαστε αναγκασμένοι να την χρησιμοποιούμε να διατηρούμε αυτό το service. Τι λες;
    Ξέρω βέβαια ότι υπάρχουν και άλλα προγράμματα για searching που δεν μπορούν και ψάχνουν χωρίς index (χρησιμοποιώ και το Agent Ransack), αλλά συνήθως είναι πιο εύκολο από windows.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Χαράλαμπε,
    Από ότι ξέρω, το Indexing Service απλά κρατάει μια λίστα αρχείων ώστε να "επιταχύνει" την αναζήτηση.
    Αλλά το κόστος σε disk access, CPU και RAM είναι αρκετά βαρύ. Εγώ το ξηλώνω όπου το βρω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

    .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παίδες Καλησπέρα!
    Λειτουργώ με 'Αγγλικά' XP, Pro, SP3.
    Τις όποιες, ελάχιστες, φορές χρειάζομαι κάποια αναζήτηση, την 'βάζω να τρέχει', ενώ ταυτόχρονα κάνω κάποιαν άλλη δουλειά.... Και συνήθως έχω/βρίσκω αρκετές δουλειές να κάνω.
    Δεν 'δούλεψα' -σχεδόν ποτέ- με την 'Index'!!!!!
    Ωστόσο, έχω κι εγώ αντιμετωπίσει αρκετές φορές 'Άρνηση' στην ασφαλή κατάργηση συσκευών. ...Ακόμα και μετά από 'eject' στον Windows Explorer.
    Εφ'όσον δεν χρησιμοποιώ την 'Index', αυτό σημαίνει, ότι -τουλάχιστον στην περίπτωσή μου- δεν φταίει η 'υπηρεσία Index'!!!
    Δεν με απασχόλησε ποιός έφταιγε... Με απασχόλησε ένας ασφαλής-αποτελεσματικός Τρόπος Λύσης:

    Πριν από το 'καννιβαλικό ξεκούμπωμα' της συσκευής, έχω εφαρμόσει δύο πιό 'ήπιες' τακτικές! (Η δεύτερη -ειδικά- είναι πλήρως αποτελεσματική)
    1) Log Off. Είναι σαφέστατα ταχύτερη ως προς την επόμενη, αλλά έχει ελάχιστες μεν - πλην υπαρκτές- περιπτώσεις όπου μπορεί να μην 'δουλέψει'.... Αρκετές ~ πολλές φορές 'ξεσκαλώνει' τη 'σύνδεση' των Windows με την 'συσκευή'. Οπότε, μετά γίνεται πολύ καλύτερα το 'Safely Disconnect'
    Στις ελάχιστες περιπτώσεις, όπου δεν λειτούργησε το 'Log off'...
    2) Restart. (Εννοείται ή/και 'Shut down' - 'Turn-off') Καθώς 'κλείνουν' τα Windows, διακόπτεται και η ηλεκτρική παροχή στη USB θύρα, όπου βρίσκεται η συσκευή.
    Πριν επανεκκινήσουν το PC και τα Windows (και ξαναδοθεί ηλ. τροφοδοσία) μπορούμε -απλά- να 'ξεκουμπώσουμε' τη συσκευή (με απόλυτη ασφάλεια)!!!!
    2α) Εννοείται, ότι αν έχουμε επιλέξει 'Shut down' (Turn off) στα Windows/PC μας, τότε -αφού 'σβήσουν' πλήρως- μπορούμε να 'ξεκουμπώσουμε' -πάλι- τη συσκευή μας, με απόλυτη ασφάλεια!!!!

    Ας έχουμε πάντα κατά Νου, σε όλων των ειδών τις εργασίες:.... Η Πίεση (Χρονική π.χ.) δεν έφερε Ποτέ καλά αποτελέσματα! Συνήθως -πάνω στην Πίεση- το μικρο-πρόβλημα μεταμορφώνεται σε Τραγικό από κακό/βεβιασμένο χειρισμό!!!
    Το γράφει άνθρωπος, που έχει 'καεί' επανηλειμμένα από αυτό, το ίδιο, το συγκεκριμένο 'πράγμα'.
    Έχετε τον Νου σας, όταν πιέζετε Μηχανήματα και Καταστάσεις...!!!!

    Π.χ. η μέθοδος 2α) ίσως πάρει λίγα λεπτά παραπάνω, όμως το 'καννιβαλικό ξεκούμπωμα' μπορεί να στοιχίσει: Τη συσκευή USB, ή/και τη θύρα USB, ή/και τον USB Controller.... Ποτέ δεν ξέρει κανείς, μιά 'ανώμαλη' κατάσταση πού θα καταλήξει....!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 19:29
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-13, 01:49
  3. Εχω Πρόβλημα με την κεραία μου την νύχτα
    By Marios_91 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 01:12
  4. κατάργηση immobilizer
    By DT200 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-10, 01:38
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-10, 00:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας