Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 199

Θέμα: Αναβολή του switch off της Αττικής

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων

    κ γιατι να παμε σε επιγεια ψηφιακη κ οχι απ' ευθειας σε δορυφορικη. Ειδικα με το αναγλυφο της χωρας μας, νομιζω πως το δορυφορικο στο τελος κ συμφερει, αλλα κ θα προτιμηθει.
    Εδώ ανοίγει τέτοια συζήτηση για τα 25 ευρώ που έχει ένας ψηφιακός "αποκωδικοποιητής", σκέψου τί θα είχε γίνει αν έπρεπε να πληρώσουμε πιάτο, εγκατάσταση και ακριβότερο sat δέκτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως δεν καταλαβαινω, πως τα ιδια καναλια που χρωστανε μισθους, ΦΠΑ, σε ΔΕΚΟ κτλ, βρηκαν τα κονδυλια να γινουν ψηφιακα.
    Αν δεν τα βρουν, δεν θα έχουν €€€ από διαφημίσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως ενα χρεοκωπημενο κρατος μπορει να στηριζει αυτη την αλλαγη;
    Επειδή είναι οδηγία της ΕΕ.

    Αν και χρεοκοπημένοι μπορούμε και πληρώνουμε πρόστιμα επειδή είμαστε άχρηστοι και έχουμε ακόμα χωματερές. Είμαστε "ελεγχόμενα χρεοκοπημένοι"

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια πράγματα αλλάζουν, και η τηλεφωνία έγινε ψηφιακή, τα αυτοκίνητα απόκτησαν εγκέφαλο και injection κλπ.
    Και δεν είναι λίγα τα χρόνια που η τηλεόραση από ασπρόμαυρη έγινε έγχρωμη, έκτοτε δεν άλλαξε κάτι σε αυτήν.

    Όταν οι τελευταίες προκοπής ΜΗ ψηφιακές κόστιζαν όσο ένα μηνιάτικο, δεν νομίζω πως υπάρχει δόλος επειδή θα αγοράσουμε και έναν "αποκωδικοποιητή" των 25 ευρώ ... Έχουμε χώσει πολλαπλάσια κατά καιρούς σε video (και αυτά δεν υπάρχουν πια) σε dvd, blue ray, δορυφορικά κλπ
    δολος υπαρχει. δεν ειπαμε να μην υπαρχει προοδος. αλλα δεν μπορει καταναγκαστικα να δημιουργουμε αναγκες απο το πουθενα. τι αναγκη ηταν αυτη που επρεπε ξαφνικα να καλυφθει απο το ψηφιακο σημα? ποια εταιρεια ειναι επι τελους αυτη η digea? γιατι να μην ειναι κρατικη? και γιατι η μεταβαση στην ψηφιακη εποχη να ειναι υποχρεωτικη? εγω γουσταρω να βλεπω αναλογικα. γουστο μου και καπελο μου. ενοχλω κανεναν? γιατι να μην υπαρξει μεταβαση στο mpeg 2 που εχουν ολες οι νεου τυπου τηλεορασεις στον στανταρ εξοπλισμο τους εδω και 7-8 χρονια? ποιος μου λεει οτι δεν θα τους καπνισει αυριο να βγαλουν mpeg 6 και μετα το mpeg 8?

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΑΘΑΝΟΣ (15-07-14)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν τα ευρώ είναι >0, ναι φυσικά και υπάρχει δόλος.
    Η μόνη περίπτωση να μην υπάρχει δόλος είναι όταν τα ευρώ είναι 0.
    Επίσης, για να μην υπάρχει δόλος, θα πρέπει να μην σε εξαναγκάζει να ακολουθήσεις τον ψηφιακό δρόμο αλλά να επιλέγεις ό,τι θες.
    Αφού θα καταργηθούν οι αναλογικές εκπομπές, δεν έχεις άλλη επιλογή.

    Και ναι, θέλουν κάθε τοσο να σε εξαναγκάζουν ν' αγοράζεις κάτι. Πού 'ν το παράξενο; Συνέχεια γίνεται.
    ετσι ειναι. ολη την ωρα πρεπει να ειμαστε με το χερι στην τσεπη γιατι καποιοι κανουν μπιζνες στην πλατη των ψωριαρηδων. αν ηθελε το κρατος θα μπορουσε να δωσει και απο εναν αποκωδικοποιητη δωρεαν με καθε λογαριασμο της δεη οπου εισπραττει τελος υπερ της ερτ. στο κατω κατω χρυσοπληρωμενη την εχουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως δεν καταλαβαινω, πως τα ιδια καναλια που χρωστανε μισθους, ΦΠΑ, σε ΔΕΚΟ κτλ, βρηκαν τα κονδυλια να γινουν ψηφιακα. Αν μου πειτε οτι το κανει το κρατος... και για αυτο θσχυει το ιδιο... πως ενα χρεοκωπημενο κρατος μπορει να στηριζει αυτη την αλλαγη;

    κ γιατι να παμε σε επιγεια ψηφιακη κ οχι απ' ευθειας σε δορυφορικη. Ειδικα με το αναγλυφο της χωρας μας, νομιζω πως το δορυφορικο στο τελος κ συμφερει, αλλα κ θα προτιμηθει.

    επισης παιχτηκε μεγαλο παιχνιδι που ενω ευρωπαικα το στανταρ ειναι mpeg2 κ αρχικα οι τηλεορασης με ενσ.αποκ. ερχοταν με αυτο, τελικα "προτιμηθηκε" το mpeg4... σωστα;
    το κολπο οπως ειπες ειναι οτι ενω ολες οι νεου τυπου τηλεορασεις ειχαν στανταρ mpeg2 προτιμηθηκε το mpeg4. με το στανιο να πουληθουν εξωτερικοι δεκτες και νεες τηλεορασεις παλι!
    οσο αφορα στην συγκριση που εγινε μεταξυ μεταβασης ασπρομαυρης και εγχρωμης τηλεορασης εχω να πω το εξης: οταν σεβεσαι τους καταναλωτες εχεις και συμβατοτητα προς τα πισω. να παιζει το νεο συστημα αλλα να ειναι συμβατο και με παλιοτερο εξοπλισμο. αυτο ειχε τεθει ως προυποθεση οταν ηταν να γινει η μεταβαση απο την ασπρομαυρης και εγχρωμης τηλεορασης. πραγμα που δεν τηρηθηκε απο την μεταβαση απο το αναλογικο στο ψηφιακο σημα.
    και που να δειτε τι ετοιμαζουν. παλι σε λιγα χρονια θα πεταξουμε ολοι μας ολον τον εξοπλισμο χαριν της προοδου. οταν θα γινει η μεταβαση στην συνδρομητικη τηλεοραση παλι καποιοι θα λενε τις ιδιες κοτσανε περι προοδου... λες και η προοδος ειναι η τηλεοραση η η μερσεντες η το ακριβο τζιν.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΑΘΑΝΟΣ (15-07-14)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη xqtr
    Όνομα
    xxx
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    xxx
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Αστε δε... που η εναρμονηση με Ευρωπαικους νομους/κανονες, γινεται μονο οταν ειναι να πληρωσουμε απο την τσεπη μας... στις αλλες περιπτωσεις μουγκα το κρατος...

    3 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον xqtr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΑΘΑΝΟΣ (15-07-14), xsterg (15-07-14)

  9. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω γουσταρω να βλεπω αναλογικα. γουστο μου και καπελο μου. ενοχλω κανεναν?
    Εγώ πάλι που γουστάρω να βλέπω ψηφιακά ενοχλώ κανέναν?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  10. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστε δε... που η εναρμονηση με Ευρωπαικους νομους/κανονες, γινεται μονο οταν ειναι να πληρωσουμε απο την τσεπη μας... στις αλλες περιπτωσεις μουγκα το κρατος...
    συμφωνω απολυτα. σε θεματα παροχων δεν λεει τιποτα η ΕΕ. αν ειναι να μας αρμεξουν πρεπει να εναρμονιστουμε. ας εναρμονιστουμε λοιπον και στους μισθους και στις παροχες και σε υποδομες του κρατους. ας εναρμονιστουμε σε ολα αυτα και ας καταργησουν την ψηφιακη τηλεοραση.
    δεν θελω να το πω αλλα θα το πω. σε παροχες του κρατους πιο οργανωμενοι ειναι στην βορειο κορεα μου φαινεται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι που γουστάρω να βλέπω ψηφιακά ενοχλώ κανέναν?
    φυσικα και οχι. αλλα να πληρωσεις εσυ και οχι ολοι οι αλλοι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστε δε... που η εναρμονηση με Ευρωπαικους νομους/κανονες, γινεται μονο οταν ειναι να πληρωσουμε απο την τσεπη μας... στις αλλες περιπτωσεις μουγκα το κρατος...
    Και πολύ καλά μας κάνουν. Στην θέση τους θα έκανα και χειρότερα. Ένας συμφορουμίτης έγραψε εδώ ότι στην Αγγλία όταν έγινε η μετάβαση στην Ψηφιακή Τηλεόραση κανένας δεν αγόραζε αποκωδικοποιητή και το κράτος αναγκάστηκε να τους παραχωρήσει δωρεάν (σιγά μην έχαναν την ακροαματικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται σε προπαγάνδα, διαφημίσεις, αποχαύνωση...). Από τους Νεοέλλην-ες-ίδες όμως που δεν κάνουν ούτε λεπτό χωρίς ψευτοκουλτουριάρικα πρωινά, απογευματινά Τουρκικά σήριαλ, βραδινά ριάλιτι σόου και κάθε είδους ψευτοπροοδευτική ενημέρωση του καναπέ, δεν περιμένω προσωπικά ούτε ίχνος αλλαγής συμπεριφοράς σε κανένα απολύτως επίπεδο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΑΘΑΝΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (15-07-14)

  14. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω απολυτα. σε θεματα παροχων δεν λεει τιποτα η ΕΕ. αν ειναι να μας αρμεξουν πρεπει να εναρμονιστουμε. ας εναρμονιστουμε λοιπον και στους μισθους και στις παροχες και σε υποδομες του κρατους.
    Κοίτα τί έχουν σπρώξει προς τα κάτω:

    http://neoelliniko.blogspot.gr/2013/...g-post_27.html

    Όσο αφορά τους μισθούς, οι μισθοί είναι ανάλογοι με την οικονομία της χώρας, όσο μεγαλώνει η βιομηχανία μιας χώρας (ο κύριος τομέας της παραγωγικής οικονομίας, αυτό που εξάγει και φέρνει συνάλλαγμα) - ή όσο μεγαλώνει ο ... δανεισμός - μπορούν να μεγαλώνουν και οι μισθοί.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 15:17
  2. Αναβλήθηκε για την 20η Ιουλίου το switch off της Αττικής
    By davinci in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 10:13
  3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ........???
    By XALOULIS90 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 19:33
  4. Κύκλωμα μέτρησης της ταχύτητας!!ΣοΣ
    By Kling_Klong in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 17:10
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 14:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας