Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 47 από 47

Θέμα: Πρόβλημα με συνεχείς επανεκκινήσεις PC

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εμπειρία, είναι η μητρική. Ίσως και κακό κούμπωμα της ψύκτρας του επεξεργαστή, θέμα ψύξης.
    Κ εγω φίλε μου για εκει το κόβω...η για επεξεργαστη...τωρα οσον αφορα τη ψυκτρα...την εβγαλα κ την κουμπωσα παρα πολλες φορες κ με διαφορετικές πάστες κάποιες φορες....μια με την απλη τη λευκη αλλα κ με αυτη που λενε οτι ειναι καλυτερη την γκρι...

    Απο την άλλη είναι κ λίγο δύσκολα να μην κουμπωσε καλα η ψύκτρα μιας κ πιανει με βίδες....οποτε...τι μπορει να κάνω λάθος εκεί....

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannistsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ εγω φίλε μου για εκει το κόβω...η για επεξεργαστη...τωρα οσον αφορα τη ψυκτρα...την εβγαλα κ την κουμπωσα παρα πολλες φορες κ με διαφορετικές πάστες κάποιες φορες....μια με την απλη τη λευκη αλλα κ με αυτη που λενε οτι ειναι καλυτερη την γκρι...

    Απο την άλλη είναι κ λίγο δύσκολα να μην κουμπωσε καλα η ψύκτρα μιας κ πιανει με βίδες....οποτε...τι μπορει να κάνω λάθος εκεί....
    Κάποτε που είχα ένα ίδιο πρόβλημα, μου σύστησαν - εδώ μέσα - κάποιες εφαρμογές που μετρούν την θερμοκρασία της CPU

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Ανέβασα μια φωτό με θερμοκρασίες...δεν κάνουν αυτές?

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη xqtr
    Όνομα
    xxx
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    xxx
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    φιλε μου παιδευεσε τσαμπα... βαλε μια σωστη σειρα στις ενεργειες σου. Περιπλεκεις απο μονος σου τα πραγματα.

    Απεκλεισε πρωτα την θερμοκρασια κοιτωντας τις τιμες απο το bios κ αν δεν υπαρχει θεμα, καψε ενα bootable rescue cd, σαν το hirens και κανε καποια διαγνωστικα. Δεν αλλαζεις τρεις φορες παστα χωρις πρωτα να αποκλεισεις τα πιο πιθανα η εστω να βεβαιωθεις οτι ειναι θεμα θερμοκρασιων.

    Αν κατι δεν ξερεις η δε καταλαβαινεις ειναι προτιμοτερο να ρωτησεις, παρα να προχωρας στα τυφλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    τις μνήμες τις άλλαξες εν τέλει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια συγνωμη...εχω πει χιλιες φορες οτι άλλαξα τα πάντα εκτος απο cpu κ motherboard (που δεν έχω ανταλλακτικα...)...

    Τώρα με τις θερμοκρασίες...κατέβασα ένα πρόγραμμα το οποίο καταγράφει τις θερμοκρασίες κ έχω ανεβάσει κ φωτο με αυτές...μάλιστα την ώρα που έκανα το installing του reader την ώρα που ξερω παντα οτι θα μου "κολλήσει" παρατηρούσα τις θερμοκρασίες κ ήταν σε φυσιολογικά επίππεδα....40-45 βαθμούς max....απο κει κ πέρα η μου πάγωνε την εικόνα η μου έκανε reset.

    Τώρα αν οι θερμοκρασίες που δείχνουν τα bios ειναι ποιο σωστές να το κάνω απλά εγω ήξερα οτι αυτα τα προγραμματακιά απο κει τις τσιμπανε κ στις δείχνουν εσένα...

    Τέλος το bootable cd κ τα διαγνωστικά που λεεί ο φίλος πιο πάνω....δεν ξερω να το κάνω.... Άν υπάρχει κάποιος οδηγος στο νετ ευχαρίστως να το κάνω!

    Υ.Σ.: Τώρα φίλε xqrt νομίζω με το που γράφω σε αυτό το φορουμ κάνω ακριβώς αυτο που λες....ρωτάω γτ δεν ξέρω...έτσι δεν είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη xqtr
    Όνομα
    xxx
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    xxx
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Θα πας εδω: http://www.hirensbootcd.org/download/ θα κατεβασεις το αρχειο και θα το ξεζιπαρεις. Θα βρεις ενα iso αρχειο. Αυτο θα το "καψεις" σε ενα CD και θα το φυλαξεις για παντα! Ειναι ενα σετ απο πολυ χρησιμα εργαλεια για να βρεις και να διορθωσεις πολλα προβληματα.

    Παμε απο την αρχη...

    1.. Αναψε τον υπολογιστη και αστον... Δες αν κολλησει και ποτε.
    2.. Αν δεις οτι δεν κολλαει, ετσι απλα αναμενος... βαλ' τον να κανει κατι βαρυ. Δεν κολλαει; Εισαι ενταξει... Κολλησε; εκανε reset; επι τοπου κανεις reset μπαινεις στο BIOS και βλεπεις θερμοκρασιες. Αν ειναι υψηλες ή δεις οτι τα ανεμιστηρακι/α εχουν χαμηλες ταχυτητες πχ 500-700 τοτε ειναι θεμα ψυξης. Το λυνεις και εισαι κομπλε. Αν ειναι ολα καλα... προχωραμε.

    2a.. Yπαρχει μια περιπτωση, να υπαρχει θεμα με το CD drive... ή τον controller του. Aν θες αφαιρεσε το (αρκει να βγαλεις την καλωδιοταινια) και κανε το 1.. κ 2.. Αν δεις οτι δεν κολλαει με τιποτα... τοτε φταιει το CD drive ή ο controller.

    3.. Αφου εχεις "καψει" το παραπανω CD, το βαζεις στον υπολογιστη και κανεις boot απο το CD. Θα σε βγαλει σε ενα menu. Εκει θα επιλεξεις πρωτα-πρωτα να κανεις διαγνωση στην μνημη, με το Memtest86. Αν στην διαγνωση σου βγαλει σφλαμα, τοτε ειναι θεμα μνημης... ειτε DIMM, ειτε το πιο απιθανο σε καποιο αλλο κυκλωμα της motherboard. Δεν σου εβγαλε σφαλμα, ουτε κολλησε; παμε παρακατω...
    4.. παμε να δουμε τον σκληρο δισκο. Με ενα απο τα προγραμματα που εχει το CD, κανε διαγνωση πχ με το HDDScan (οχι ανασυγκροτηση) τον σκληρο... στα υποψιν, επανω στον υπολογιστη δεν θα εχεις αλλους εξωτερικους ή flashακια. Αν κανεις διαγνωση και σου βγαλει σφαλμα στον σκληρο... τοτε καπου εχει "χτυπησει" και οταν πηγαινε να διαβασει απο κει, σου εκανε το κολλημα/reset. Αν ολα καλα και εδω, προχωραμε...

    Ελεγξαμε τα πιο απλα και τα πιο ευκολα, για να αποφυγουμε να κανουμε πιο δυσκολα πραγματα παρακατω και συνηθως πιο δυσκολο να βγαλεις συμπερασματα. Αποκλεισαμε μνημη και σκληρο... παμε να δουμε καρτα γραφικων και επεξεργαστη.

    5.. Βρες το Video Memory Stress Test CE 1.21 μεσα απο το menu του CD.. και κανε τεστ στην μνημη της καρτας γραφικων. Αν σου χτυπησει εκει... ειναι καρτα γραφικων. Αν οχι, παμε για τον επεξεργαστη
    6.. Τον δοκιμαζεις με το Prime95 25.11, S&M Stress Test 1.9.1, System Speed Test 4.78 (ενα απο αυτα, οχι ολα)... αν σου βγαλει σφαλμα ειναι επεξεργαστης/motherboard.

    Eξετασαμε το hardware... Αν δεν σου κολλησει πουθενα το πιο πιθανο, ειναι να ειναι θεμα software και συγκεκριμενα καποιος driver της καρτας γραφικων, μιας και ανεφερες κατι για Adobe... (υποθεση κανω). Οποτε κανε φρεσκο install και μην περασεις κατι που εχει σχεση με flash ή γραφικα γενικοτερα. Επισης παρατηρησε αν τα windows κανουν καποια αυτοματη ενημερωση και περνανε καποιον driver για την καρτα γραφικων... μηπως εκει ειναι το προβλημα... και δες αν σου κολλαει παλι. Δεν μιλαμε για 10 λεπτα... αστον 1-2 μερες και δες αν σου κολλησει καθολου. Αν οχι, τοτε ειναι θεμα driver. Πιστευω οτι επειδη ειπες πως εχεις αλλαξει τα παντα, εκτος απο cpu/motherboard, οτι το πιο πιθανο να ειναι κατι σχετικο με drivers και να γλυτωσεις ευκολα... διαφορετικα ή θα πρεπει να το πας σε service ή να αλλαξεις κατι απο τα δυο...

    Αν εχεις αποριες για το hirens cd... googlaρε το... υπαρχουν πολλα ενημερωτικα video στο youtube. Ελπιζω να βοηθησα.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. επανεκκινήσεις υπολογιστή
    By freedomman in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 17:51
  2. θερμανση με ρευμα συνεχες
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 19:19
  3. απο εναλασομενο σε συνεχες?
    By gsxr_k7 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-12, 16:32
  4. Παλμοί σε συνεχές
    By billgem in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-12, 23:17
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 12:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας