Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: μινι δισκοπριονο παγκου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή μινι δισκοπριονο παγκου

    Στο καπακι μετα την παρουσιαση του Βασιλη με τον μινι drill για πλακετες (λες και ειμασταν συννενοημενοι) παρουσιαζω και γω μια οικονομικη και πρακτικη λυση για να κοβουμε τις πλακετες που φτιαχνουμε μιας και πολλες φορες συζητηθηκε στο παρελθον με ποιους τροπους μπορουμε να το κανουμε αυτο.
    Στην αρχη σκεφτομουνα να αγορασω ενα ετοιμο και θεωρησα το καταλληλοτερο σε σχεση αποδοσης και τιμης ενα μοντελο της PROXXON.Η χαμηλοτερη τιμη που μπορεσα να το βρω ηταν 120 ευρω.Και σκεφτηκα τι στο καλο? τοσα πραγματα εχουμε φτιαξει.Αυτο θα το παρουμε ετοιμο? ε οχι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMAG0331.jpg Εμφανίσεις:  1367 Μέγεθος:  172,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  proxxon-ks-230-001.jpg Εμφανίσεις:  1048 Μέγεθος:  17,1 KB


    Τα υλικα απλα:
    ενα μοτερ AC 120W απο πεταμενη φραπεδιερα
    ενα dimmer (ΒΤΑ600-12)
    ενα σασι να μπει μεσα το μοτερ και ετοιμο:

    Φυσικα δεν ειναι μοτερ ικανο να κοβει σιδερα και μελάμινες ομως τις πλακετες ουτε που καταλαβαινει τιποτα, και το κοψιμο του ειναι αψογο.
    Σαν μεσο κοπης προσαρμοσα τα μικρα δισκακια της dremmel τα οποια ειναι ευκολα προσαρμοσιμα στον αξονα του μοτερ και ποιοτικα δεν θεωρουνται της πλακας.Βεβαια στο e-bay υπαρχουν σετ ολοκληρα με διαφορα δισκοπριονα αλλα για την δουλεια που το ηθελα τα dremmel δισκακια δεν προκειται να αλλαχτουν

    Το σασι ειναι απο λαμαρινα 1.5mm στραντζαρισμενη και κομμενη στο cnc και βαφτηκε με ηλεκτροστατικη βαφη.

    το κοστος δεν ξεπερασε τα 40 ευρω και σαφως πολυ λιγοτερα απο τα 120 της proxxon (με μοτερ 85W)
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMAG0327.jpg Εμφανίσεις:  1324 Μέγεθος:  145,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMAG0329.jpg Εμφανίσεις:  1024 Μέγεθος:  164,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMAG0330.jpg Εμφανίσεις:  1279 Μέγεθος:  157,2 KB  

    26 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 06-05-14 στις 00:39
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  2. 16 μέλη ευχαρίστησαν τον ikaros1978 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (05-05-14), agis68 (05-05-14), anesmidas (05-05-14), ds electronics (06-05-14), FH16 (05-05-14), GiwrgosTH (05-05-14), Hulk (05-05-14), Νικος Ρουσσος (06-05-14), ironda19 (05-05-14), Muttley Black (05-05-14), sakisr (05-05-14), SeAfasia (19-07-14), sv4lqcnik (14-06-14), teo_GR (05-05-14), toliis69 (05-05-14), usa (05-05-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη toliis69
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή

    Ω ρε φίλε ωραίος !!!!!!!!!!!!!!! Αντε να ξεκινήσουμε παραγωγή τώρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Έξυπνη σκέψη και όμορφη κατασκευή! Μου άρεσε που δούλεψες το υλικό σε CNC και δεν πέταξες απλά ένα περισσευούμενο κουτί επάνω.

    Δύο προτάσεις: α) κάποιο λαμάκι στο άκρο του άξονα, ώστε να τον συγκρατεί και να μη περιστρέφεται στον αέρα, και β) πάνω στο κουτί, κάποιος βραχίωνας για να μπορείς να προσαρτήσεις σωλήνα ηλεκτρικής σκούπας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Φιλε Σπυρο το λαμακι δεν χρειαζεται μιας και δεν κουνιεται καθολου μα καθολου το κεντρο του.ειναι εντελως σταθερο.Τωρα για την ηλεκτρικη σκουπα το σκεφτηκα αλλα δεν το εκανα.Ισως αργοτερα .να δω κατα ποσο θα λερωνει εσωτερικα .Δεν ειναι τυποτα μια τρυπα υποθεση.
    Αυτο ειναι και το σχεδιο αν καποιος θελει να κανει κατι παρομοιο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  circular saw.png Εμφανίσεις:  263 Μέγεθος:  8,7 KBΤωρα του προσπαρμοζω και ενα φως σπαστο απο πανω με led...stand by για φωτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό και μπράβο σου! Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι... δε θα σε βόλευε καλύτερα ο δίσκος κοπής της φωτογραφίας; Δεν ξέρω μήπως σου μπουκώνει αυτός που εχεις τώρα και αν θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσεις τον παρακάτω.

    Ευχαριστούμε και για το σχέδιο!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  41ysSoiAEaL._SX300_.jpg Εμφανίσεις:  255 Μέγεθος:  10,0 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Ωραίος Βαγγέλη!
    Μια βελτίωση που μπορεί να κάνεις είναι να βάλεις στον άξονα, π.χ ένα εκατοστό δεξιά από το δίσκο (αναφέρομαι στην τελευταία φωτό) ένα ρουλεμάν κλειστού τύπου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  wm_53.98.00.08a.jpg Εμφανίσεις:  269 Μέγεθος:  8,7 KB

    Έτσι θα μειώσεις την φθορά του ρουλεμάν του μοτέρ που λόγω μεγάλου μήκους μοχλού (μεγάλο μήκος άξονα) θα 'ναι μεγάλη.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Λυχνία δεν βλέπω επάνω και ανησυχώ χα χα!!! σουπερ μπράβο βαγγέλη

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Μα πλακέτες θα κοβουμε, που θα χουν πάνω βάσεις που θα χουν πάνω λυχνίες.!! Χα χα στην έφερα!!!!!! Χαχαχαχαχα

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Μπράβοοο! καλά κοψίματα. Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

    Να μην ανοίγω άλλο θέμα, Το έχω σκεφτεί και εγώ εδω και πολύ καιρό αλλά επειδή συνέχεια βρισκομαι επαρχια δεν ειχα χρόνο να το κάνω. Λοιπόν:
    εχω ενα μοτερ απο φωτοτυπικό δουλευει με 110V στα αρα βάση νομου ωμ δίνει καπου 550 Βαττ δηλ κάπου 0,7 του ιππου αντε μαζι με τριβες θα μου δώσει έστω 0.5 ιππο (Ετσι λέω). ¨Εχει και μειωτήρα με αλυσίδα (απο παλιό Kyocera 1980) που μπορεί και να βγει. Μου κάνει αυτό για την δουλειά μου? Βέβαια εχει χοντρό άξονα και όχι λεπτο απο dremel και θα βάλω κανονικό τροχό απο black decker... Πιστεύεται οτι θα κάνω τη δουλειά μου? Εγώ τον θέλω όχι μόνο για pCB αλλά και άλλα υλικά, (ξυλο όπως κοντρα πλακε θαλάσσης, πιχακια πευκου, λαμαρινες μικρού πάχους (οχι γαλβανισμένες) κυριως υλικό σαν απο γκαζοντενεκέ (τσίγκος) αλουμίνιο και άλλα. Θα με βολέψει?



    ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  attachment.jpg Εμφανίσεις:  2270 Μέγεθος:  140,3 KB

















    ............................

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΙΝΙ ΤΡΥΠΑΝΙ ΠΑΓΚΟΥ - MINI DRILL PRESS
    By sakisr in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 11:03
  2. κλέβουν ολοι ??????????
    By tao in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-15, 16:09
  3. ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΠΗ PCB
    By Hulk in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-12, 11:29
  4. ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
    By kostas30 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 02:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας