Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 57

Θέμα: Dummy load

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη anesmidas
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά το dummy load (αγνοώ το πρόσθετο πηνίο) είναι ισοδύναμο με μια αντίσταση Rs (50 Ω) σε σειρά με μια αυτεπαγωγή Xs (=ωLs), από παραλληλισμό πολλών τέτοιων συνδυασμών. Αυτό είναι επίσης ισοδύναμο με μια αντίσταση Rp παράλληλα με μια αυτεπαγωγή Xp. Ο μεταβλητός πυκνωτής, παράλληλα με τις Rp, Xp, μπορεί να συντονίσει την Xp (tune out) και να μείνει η Rp. Το κρίσιμο σημεί όμως είναι ότι η Rp δεν έχει την ίδια τιμή με την Rs (=50 Ω) και απο εκεί και μετά ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου. Κανoνικά οι αντιστάσεις έπρεπε να έχουν τέτοια τιμή ώστε να προκύπτει Rp = 50 Ω, και όχι Rs = 50 Ω.


    Series - Parallel Impedance Conversion Calculator

    Συμπέρασμα: εξαιρετική υλοποίηση λανθασμένης σχεδίασης!





    Αγαπητέ Κώστα καλημέρα

    Ας πάρουμε πρώτα την πρώτη υλοποίηση. Η κατασκευή είναι όπως βλέπεις πολύ προσεγμένη. Με το ελάχιστο δυνατό μήκος γραμμών, με κοννέκτορα καλύτερης ποιότητας, με υβριδική αντίσταση πολύ καλής εταιρείας, τι λες σ' αυτό παίζει ρόλο το μήκος του καλωδίου ή όχι. Σε πληροφορώ ότι και στα δύο χρειάζεται συγκεκριμένο μήκος καλωδίου για να λειτουργήσουν χωρίς στάσιμα. Και να σου πω και ένα περισσότερο κουφό; Παίζει ρόλο και η κατεύθυνση του καλωδίου, με αποτέλεσμα να έχω σημαδέψει τον κοννέκτορα που βιδώνει στο φορτίο για να μην το βάζω ανάποδα. Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω που έγραψες , γι' αυτά εδώ υπάρχει εξήγηση;

    Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μοιράσου αυτά που γνωρίζεις, θα δώσεις έτσι το χρόνο στους άλλους
    να πάνε παραπέρα και να ....... προλάβεις να μάθεις περισσότερα.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Σίγουρα οι κατασκευές σου χρειάζονται debugging, δεν νοείται dummy load που να εξαρτάται από το μήκος του καλωδίου.

    Κανονικά αυτό με την μια αντίσταση θα έπρεπε να είναι κοντά στα 50 Ω σε αρκετά μεγάλο εύρος συχνοτήτων

    Εφ'όσον ενδιαφέρεσαι για συχνότητες γύρω στους 100 MHz, δηλαδή ραδιοφωνία FM, ένα βολικό εργαλείο για να διαχειριστείς το θέμα είναι το antenna analyzer (MFJ-259 ή καποιο παρόμοιο). Ακόμα καλύτερα ένα vector network analyzer, αλλά είναι πολύ ακριβό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    anesmidas (06-07-14)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη anesmidas
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστοςςςς

    Αλλα τωρα που το ξανασκευτομαι 250W φορτίο;;
    Η έχεις άγριες διαθέσεις, η το ψάχνεις για διαθερμίες;
    Όχι Παναγιώτη, τίποτε τερατώδες. Σε αυτά τα Watts πάνω κάτω βγαίνουν αυτά τα υβρίδια έτσι χορταστικά, αλλά χωρίς ψύξη δεν αντέχουν ούτε 2 Watts.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μοιράσου αυτά που γνωρίζεις, θα δώσεις έτσι το χρόνο στους άλλους
    να πάνε παραπέρα και να ....... προλάβεις να μάθεις περισσότερα.

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη anesmidas
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα οι κατασκευές σου χρειάζονται debugging, δεν νοείται dummy load που να εξαρτάται από το μήκος του καλωδίου.
    Οι κατασκευές μου υφίστανται πάντα, επανειλημμένα debugging για την καλύτερη δυνατή λειτουργία, όπως άλλωστε ανέφερα και παραπάνω, σύμφωνα πάντα με τις γνώσεις που έχω. Τώρα για οτιδήποτε μπορεί να βελτιωθεί (γι' αυτό γίνεται εξ άλλου η συζήτηση), ακούω προτάσεις. Θεωρητικά όταν υπάρχει κάτι που είναι λάθος επισημαίνεται για να διορθωθεί. Ναι, δεν θα έπρεπε τα στάσιμα να εξαρτώνται από το μήκος του καλωδίου, τι φταίει λοιπόν και μιλάω για την πρώτη κατασκευή με την υβριδική αντίσταση. Εσύ τι διαφορετικό θα έκανες αν έπρεπε να κατασκευάσεις κάτι τέτοιο. Σε τέτοιο επίπεδο θα ήθελα να γίνεται η συζήτηση για να είναι εποικοδομητική. Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ότι η γεφυρα στασίμων που χρησιμοποιώ είναι η 171, τόσο αρχαία όσο και εγώ. Όταν μετράω λοιπόν τα στάσιμα σετάρω το όργανο των στασίμων για μέγιστη ένδειξη στη θέση forward και στη συνέχεια γυρίζοντας σε reflected βλέπω τι στάσιμα έχω. Έτσι λοιπόν έχω μηδενικά στάσιμα ανεξερτήτως καλωδίου και στις δύο κατασκευές. Εγώ θέλω όμως να διαβάζω 1:1 με την γέφυρα σε λειτουργία reflected και το ποτενσιόμετρο ρύθμισης στο μέγιστο. Τότε παρουσιάζονται στάσιμα 1:1.3 στο πρώτο, και 1:1.5 στο δεύτερο, τα οποία μηδενίζονται με συγκεκριμένο μήκος καλωδίου. Δεν ξέρω μήπως είμαι λίγο υπερβολικός.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  SWR 171.jpg Εμφανίσεις:  172 Μέγεθος:  14,0 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anesmidas : 06-07-14 στις 17:02
    Μοιράσου αυτά που γνωρίζεις, θα δώσεις έτσι το χρόνο στους άλλους
    να πάνε παραπέρα και να ....... προλάβεις να μάθεις περισσότερα.

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Πουθενά, μα πουθενά όπου υπάρχει RF δε βάζουμε αντίσταση σύρματος, πόσο μάλλον σε φορτίο!!!
    Ο λόγος? Μα απλά επειδή είναι... σύρματος! Δε νομίζω να χρειάζεται περισσότερο ανάλυση.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη anesmidas
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουθενά, μα πουθενά όπου υπάρχει RF δε βάζουμε αντίσταση σύρματος, πόσο μάλλον σε φορτίο!!!
    Ο λόγος? Μα απλά επειδή είναι... σύρματος! Δε νομίζω να χρειάζεται περισσότερο ανάλυση.
    Γιώργο καλησπέρα
    Αν διάβασες το θέμα από την αρχή, θα είδες ότι η αρχική υλοποίηση ήταν με αντιστάσεις άνθρακα, όπου όμως υπήρχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και ψάχνοντας κατέληξα στον συντονισμό του φορτίου για να μειωθούν τα στάσιμα.Και για του λόγου το αληθές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  dummy.jpg Εμφανίσεις:  218 Μέγεθος:  137,5 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μοιράσου αυτά που γνωρίζεις, θα δώσεις έτσι το χρόνο στους άλλους
    να πάνε παραπέρα και να ....... προλάβεις να μάθεις περισσότερα.

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anesmidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν θα έπρεπε τα στάσιμα να εξαρτώνται από το μήκος του καλωδίου, τι φταίει λοιπόν και μιλάω για την πρώτη κατασκευή με την υβριδική αντίσταση.
    Τα στάσιμα δεν εξαρτώνται από το μήκος του καλωδίου, αλλά αν ο λόγος στασίμων είναι διαφορετικός από 1:1, εμφανίζεται διαφορετική σύνθετη αντίσταση στην άλλη άκρη του καλωδίου και η οποία εξαρτάται από το μήκος του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anesmidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ τι διαφορετικό θα έκανες αν έπρεπε να κατασκευάσεις κάτι τέτοιο.
    Θα μετρούσα τα χαρακτηριστικά του ακριβως επάνω στο βύσμα με το MFJ-269 (το πιο κατάλληλο όργανο που έχω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anesmidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ότι η γεφυρα στασίμων που χρησιμοποιώ είναι η 171, τόσο αρχαία όσο και εγώ.
    Για τι περιοχές συχνοτήτων προορίζεται η γέφυρα ? Μήπως είναι για CB ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anesmidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μετράω λοιπόν τα στάσιμα σετάρω το όργανο των στασίμων για μέγιστη ένδειξη στη θέση forward και στη συνέχεια γυρίζοντας σε reflected βλέπω τι στάσιμα έχω. Έτσι λοιπόν έχω μηδενικά στάσιμα ανεξερτήτως καλωδίου και στις δύο κατασκευές.
    Πολύ ωραία. Άρα τα dummy loads είναι εντός προδιαγραφών, το πρώτο επειδή είναι πρακτικά κατασκευασμένο τέλεια για την συχνότητα αυτή, το δεύτερο σαν αποτέλεσμα προσαρμογής (tune out αυτεπαγωγής κλπ). Εδώ τελειώνει η μέτρηση στασίμων!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anesmidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θέλω όμως να διαβάζω 1:1 με την γέφυρα σε λειτουργία reflected και το ποτενσιόμετρο ρύθμισης στο μέγιστο. Τότε παρουσιάζονται στάσιμα 1:1.3 στο πρώτο, και 1:1.5 στο δεύτερο, τα οποία μηδενίζονται με συγκεκριμένο μήκος καλωδίου. Δεν ξέρω μήπως είμαι λίγο υπερβολικός.
    Ε, και βέβαια είσαι υπερβολικός και οχι απλώς λίγο! Η μέτρηση στασίμων είναι συγκριτική μέτρηση, γι'αυτό και αποκαλείται λόγος στασίμων και δεν έχει μονάδες. Αυτή η δήλωση λύνει το μυστήριο με τα υποτθέμενα στάσιμα στο πρώτο dummy load, το οποίο όπως προανέφερα είναι σχεδόν ιδανικό. Αυτή η μεθοδολογία μέτρησης είναι εντελώς λανθασμένη. Αυτό που καταφέρνεις είναι να μεγενθύνεις τυχόν μικρή κακή προσαρμογή (π.χ. στάσιμα 1:1,02 ή 1:1,05) κατά εντελώς απρόβλεπτο τρόπο, που εξαρτάται από την ισχύ που δίνεις και την ευαισθησία της γέφυρας, ιδίως αν η γέφυρα είναι για CB οπότε στους 100 MHz είναι και ιδιαίτερα ευαίσθητη και ίσως ελαφρώς ασύμμετρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    anesmidas (06-07-14)

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    οι αντιστάσεις σύρματος είναι ακατάλληλες για RF dummy load το φαίνεται στης φώτο που ακολουθούν
    αληθεια, τι σου θυμίζουν ?






    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKAR : 06-07-14 στις 20:52
    Όλα είναι δρόμος.....

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη anesmidas
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι αντιστάσεις σύρματος είναι ακατάλληλες για RF dummy load.
    Κώστα καλησπέρα
    Φίλε μου αυτά τα ξέρουμε και τα έχουμε ξαναπεί. Πρωτοκατασκευάστηκε με αντιστάσεις άνθρακα κανονικά, αλλά είχε στάσιμα, τα ξανάγραψα παραπάνω. Τα στάσιμα έφυγαν με τη χρήση του συντονιστικού και είπα να το ξαναφτιάξω με αντιστάσεις σύρματος, περισσότερο για να δω αν θα συντονίσει όπως το προηγούμενο ,αλλά και γιατί θα ήταν πιό μουράτο. Από την στιγμή που όταν συντονιστεί στην συχνότητα παρουσιάζει τα ίδια στάσιμα και δείχνει και την ίδια ισχύ με το υβριδικό δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Τη δουλειά για την οποία κατασκευάστηκε την κάνει τέλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μοιράσου αυτά που γνωρίζεις, θα δώσεις έτσι το χρόνο στους άλλους
    να πάνε παραπέρα και να ....... προλάβεις να μάθεις περισσότερα.

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Smile

    Να δωσω τη καλημερα μου σε ολους,
    και να σχολιασω αν μου επιτρεπετε οτι σαφως ισχυουν ολοι οι παραπανω παραγοντες αν μιλαμε για FM,
    αντισταση,μηκος καλωδιου,γεφυρα,υλικα κ.α. οπου γινονται και υπολογισμοι και που επηρεαζουν τα στασιμα βεβαια,
    και καποιες φορες ακομα και ακατανοητα...
    Σημασια εδω λοιπον εχει αν η κατασκευες δουλευουν σωστα αφου φυσικα εχουν γινει και οι σχετικες δοκιμες,
    οποτε κανουν και τη δουλεια τους,και βεβαια η πολυ ομορφη κατασκευη του Σταυρου και η ενημερωση του,
    οποτε αξιζει ενα μπραβο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Toroidal για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    anesmidas (09-07-14)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HF Dummy Load
    By Γαληνίτης in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 23:00
  2. dummy load 230v
    By alfadex in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 17:03
  3. multi-dummy load
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-11, 16:02
  4. Passive Dummy Load.....
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-11, 14:59
  5. Dummy load 8 Ω
    By kentar in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 23:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας