Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: Μπαταρια αυτοκινητου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή Μπαταρια αυτοκινητου

    Πως υπολογιζουμε το ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η μπαταρια του αυτοκινητου? απο το μεγεθος του δυναμο?

    πχ. εχω ενα παλιο αυτοκινητο 90' μοντελο 1500 κυβικα και εχει πανω αυτη τη στιγμη 44 ΑΗ μπαταρια.. ενω το 4χ4 αγροτικ που εχω ειναι 2500 κυβικα και εχει πανω 120 AH μπαταρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    το τι μπαταρια πρεπει να εχει το γραφουν και τα βιβλια που συνοδευουν το αυτοκινητο. η μπαταρια που εχεις μου φαινεται λογικη. εχεις αλλαξει χωρητικοτητα απο τοτε που το πηρες?
    με το αγροτικο που λες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. πιθανον να ειναι πετρελαιο και για αυτον τον λογο η χωρητικοτητα που λες ειναι και για αυτο λογικη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τι μπαταρια πρεπει να εχει το γραφουν και τα βιβλια που συνοδευουν το αυτοκινητο. η μπαταρια που εχεις μου φαινεται λογικη. εχεις αλλαξει χωρητικοτητα απο τοτε που το πηρες?
    με το αγροτικο που λες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. πιθανον να ειναι πετρελαιο και για αυτον τον λογο η χωρητικοτητα που λες ειναι και για αυτο λογικη.
    ναι το αγροτικο ειναι diesel.. απλα μου φαινεται οτι στο παλιο καιει πολυ γρηγορα τις μπαταριες και σκεφτομουν να του βαλω πιο μεγαλη... επισης ενα αλλο που με παρεξενευσε ειναι οτι τελευταια φορα ο ηλεκτρολογος την αλλαξε και εβαλε κλειστου τυπου! πχ. αυτην την εχω 1,5 χρονο ... ενω στο στο αγροτικο ειχα varta 6 χρονια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το αγροτικο ειναι diesel.. απλα μου φαινεται οτι στο παλιο καιει πολυ γρηγορα τις μπαταριες και σκεφτομουν να του βαλω πιο μεγαλη... επισης ενα αλλο που με παρεξενευσε ειναι οτι τελευταια φορα ο ηλεκτρολογος την αλλαξε και εβαλε κλειστου τυπου! πχ. αυτην την εχω 1,5 χρονο ... ενω στο στο αγροτικο ειχα varta 6 χρονια
    δεν έχει να κάνει
    αυτό είναι θέμα ποιότητας της μπαταρίας αλλά και η συντήρησή της
    για παράδειγμα ξέρω μπαταρία που κράτησε 10 χρόνια σε αυτοκίνητο που τα τελευταία 2 χρόνια δεν πολύ δουλευόταν
    αλλά η συγκεκριμένη μπαταρία έχει 120+ €
    ενώ αντίστοιχη με 50 ευρώ θα κρατήσει 4 χρόνια περίπου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    to ποσο κραταει η μπαταρια ειναι συναρτηση πολλων πραγματων. και εμενα στο ενα αυτοκινητο μου που ειναι κλεισμενο σε γκαραζ και εχει χειμωνα καλοκαιρι σταθερη θερμοκρασια (λογω του οτι ειναι κλειστο χωρις παραθυρα) η εργοστασιακη μπαταρια κρατησε 7,5 χρονια. φυσικα και πηρα παλι την ιδια εργοστασιακη και ελπιζω με τις ιδιες συνθηκες να κρατησει παλι τοσο. στο αλλο αυτοκινητο που ειναι απλα σε πυλωτη και η θερμοκρασια περιβαλλοντος εχει περισσοτερη διακυμανση αλλα οχι σαν να το εβλεπε ο ηλιος στον δρομο και χρησιμοποιειται περισσοτερο καθε 3 χρονια την αλλαζω. τελευταια αγορασα μια varta σε αυτο ελπιζοντας να κρατησει παραπανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη mpichlas
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΙΑ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
    Image32.gif

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mpichlas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    koulis/koulis.gr (10-08-14)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpichlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
    Image32.gif
    αυτο το ξερω..απλα πχ στο 4x4 εχω βαλει 100 και 120 Α χωρις προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpichlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
    Image32.gif
    Στα σημερινά αυτοκίνητα πλέον δεν υπάρχει δυναμό αλλά alternator
    Τα alternator έχουν μεγάλες δυνατότητες φόρτισης (σε αμπερώρες) και πρόβλημα για να φορτίσουν μπαταρία δεν υπάρχει όσο μεγάλη και να είναι

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα σημερινά αυτοκίνητα πλέον δεν υπάρχει δυναμό αλλά alternator
    Τα alternator έχουν μεγάλες δυνατότητες φόρτισης (σε αμπερώρες) και πρόβλημα για να φορτίσουν μπαταρία δεν υπάρχει όσο μεγάλη και να είναι
    απο τι χρονολογια και μετα περιπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpichlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
    Image32.gif
    αμα τραβας 3Α ανα ωρα και εχεις 5000ΑΗ μπαταρια δεν θα φορτιζει δηλαδη???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το ξερω..απλα πχ στο 4x4 εχω βαλει 100 και 120 Α χωρις προβλημα
    χωρις προβλημα σιγουρα.το κερδος ομως πιο ειναι?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φορτιστης αυτοκινητου για κινητο σε μπαταρια
    By notis 1997 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 19:52
  2. μπαταρια αυτοκινητου
    By Panοs in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 20:06
  3. μπαταρια αυτοκινητου και αναζωογονηση
    By stauros772000 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-14, 23:05
  4. μπαταρια αυτοκινητου 12volt 55ah
    By diodim in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 15:49
  5. κυκλωμα φόρτισης για μπαταρια αυτοκινητου
    By gourtz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 21:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας