Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Πυκνωτές low esr από ebay

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή Πυκνωτές low esr από ebay

    Τις καλησπέρες μου στην κοινότητα.

    Ψάχνω να βρω στο ebay πυκνωτές για χρήση σε ATX τροφοδοτικά και μητρικές. Θέλω να στοκάρω τις πιο κοινές τιμές για να μην ψάχνω κάθε φορά που χρειάζεται κάποιος. Κοιτάω για επώνυμους, Rubicon, Nichicon, NCC, Panasonic, Sanyo κλπ. Ότι έχω πάρει μέχρι στιγμής είναι πιο μαϊμού και από μπλούζα abbibas. Σε μετρήσεις με esr meter είναι όλοι εκτός των προδιαγραφών του εκάστοτε datasheet και υπάρχει μεγάλη διακύμανση από κομμάτι σε κομμάτι. Έχει βρει κάποιος κάποιον αξιόπιστο πωλητή στο ebay ή άλλου με αυθεντικούς πυκνωτές και νορμάλ τιμές? Γιατί με 2€ το κομμάτι που τους έχω βρει αλλού δεν βγαίνω.
    Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    φανος κατοπιν παραγγελιας...του ζητησα nichicon gold cap και μου ειπε οτι θα φερει...εχει να σου δωσει κατευθειαν nippon σειρα kmh στους 105 βαθμους...μακρια απο lelon αν σου προτεινει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    και οι nippon αντίστοιχη ποιότητα με τους nichicon είναι

    οι καλές σειρές της lelon πχ.. κατι σειρές με 8000 ώρες δεν είναι καλές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    και μακρια απο rec καποια παλιοι συναδελφοι τους θυμουνται...δεν νομιζω να κυκλοφορουν τωρα στο εμποριο...αν τους δεις σε παλια συσκευη να τους αλλααξεις αμεσως!ειναι θαλασσι χρωματος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    ε καλά!
    Την έχω δει αυτή την λίστα! Απλά οι lelon δεν είναι (nichicon, rubycon, nippon-chemicon, panasonic κλπ) ... αλλά δεν τους λες και άχρηστους!

    και αν πάρεις από μία καλή σειρά πχ 8000 ωρών σίγουρα θα είναι πολύ καλοί! Ίσως να μην είναι σαν nichicon 8000 ωρών αλλά θα είναι καλύτεροι από nichicon 2000 ωρών...

    Τους lelon λίγες φορές τους έχω δει σε μητρικές (μάλλον σημαίνει οτι δεν είναι πολύ φθηνοί συγκριτικα με άλλους) και δεν είχαν φουσκώσει!
    Επίσης η lelon είναι μεγάλος κατασκευαστής όσον αφορά τον αριθμό πυκνωτών που βγάζει ετησίως... ενώ τους εμπορεύεται και η Mouser η οποία εμπορεύεται προιόντα τουλάχιστον αποδεκτής ποιότητας!

    επίσης το να χαλάνε πυκνωτές σε μια μητρική δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ποιότητα πυκωντών μπορει να σημαίνει κακή ποιότητα μητρικής όπου στρεσάρει πάνω από τα όρια τους πυκνωτές ή έχει βάλει πυκνωτές (ανεξαρτητα του κατασκευαστη) ακατάλληλους γι αυτή τη θέση... αν πχ βάλει σε switching κύκλωμα έναν απλό Nichicon και όχι τον nichicon Που είναι για switching κυκλώματα θα τον καταστρέψει και δεν θα φτέει ο nichicon

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε καλά!
    Την έχω δει αυτή την λίστα! Απλά οι lelon δεν είναι (nichicon, rubycon, nippon-chemicon, panasonic κλπ) ... αλλά δεν τους λες και άχρηστους!

    και αν πάρεις από μία καλή σειρά πχ 8000 ωρών σίγουρα θα είναι πολύ καλοί! Ίσως να μην είναι σαν nichicon 8000 ωρών αλλά θα είναι καλύτεροι από nichicon 2000 ωρών...

    Τους lelon λίγες φορές τους έχω δει σε μητρικές (μάλλον σημαίνει οτι δεν είναι πολύ φθηνοί συγκριτικα με άλλους) και δεν είχαν φουσκώσει!
    Επίσης η lelon είναι μεγάλος κατασκευαστής όσον αφορά τον αριθμό πυκνωτών που βγάζει ετησίως... ενώ τους εμπορεύεται και η Mouser η οποία εμπορεύεται προιόντα τουλάχιστον αποδεκτής ποιότητας!
    Σωστα, η lelon κατασκευαζει πλεον και τους πυκνωτες της πολυ καλης BC Components (πρωην Philips).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    αγαπητε μου αναλογα και με την χρηση που θες...εγω παρηγγηλα στον φανο την gold series για audio aplication τωρα για την περιπτωση σου η lelon και oi bc πο λενε οτι ειναι της philips στους `105 ειναι μια χαρα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ειναι μεγαλη συζητηση...οτι πληρωνεις παιρνεις..δεν μπορουμε να συγκρινουμε lelon kai bc με nippon nichicon panasonic elna....

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. low ESR πυκνωτές
    By NOE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-16, 18:46
  2. πυκνωτές δίπλα από voltage regulator
    By ioanniskar in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 11:42
  3. ebay πυκνωτές γνήσιοι ή οχι ?
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-13, 01:11
  4. Low ESR πυκνωτες
    By johnkaz77 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-10, 11:42
  5. Audi σήμα μέσα από πυκνωτές
    By sw1jcs in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 18:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας