Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: προβλημα με ρελε διαφυγης εντασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή προβλημα με ρελε διαφυγης εντασης

    καλησπερα σας
    θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το ΔΔΕ , βλεποντας τον παλιο τριφασικο πινακα του σπιτιου μου διαπιστωνω οτι ο δδε ειναι κατεβασμενος αλλα η εγκατασταση λειτουργει κανονικα
    ,ενεργοποιω τον δδε και παραμενει ως εχει , αλλα οταν αναβω τον θερμοσιφωνα τοτε πεφτει , και οταν δοκιμαζς το μπουτον παλι πεφτει , και ανοιξα τον τον πινακα και ειδα οτι ο ηλεκτρολογος πρεπει να εχει κανει βλακειες και δεν μπορω να καταλαβω γιατι να το κανει αυτο , παρατηρω οτι καταρχην οι 3 λυχνιες δεν λειτουργουν και βλεπω οτι εχει βαλει φαση πανω φαση κατω (μπορει να μην το εκανε επιτηδες επειδη μερικα τον ουδετερο τον εχουν αριστερα και μερικα δεξια ) στην συνεχεια παιρνει 3 καλωδια απο την μια φαση πανω και τα τα κουμπωνει στν φαση κατω (απο το 5 παιρνει 3 καλωδια και τα βαζει στο 6) στην συνεχεια γεφυρωνει το 4 με το 6
    τι μαλακιες ειναι αυτες ?????
    please help IMAG0067.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μπορεί να χάλασε η επαφή του ρελε στην συγκεκριμένη και να έκανε την εξυπνάδα. μπορεί να έχεις μονοφασικό και να κάναν αλχημείες. μπορεί. μπορεί κλπ. βγάλε και μια ποιο μακριά να δούμε και παραπέρα. αν δεν το κατέχεις το άθλημα φώναξε ηλεκτρολόγο που εμπιστεύεσαι να δει τη συνέβη στο φτιάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    IMAG0066.jpgτο πιθανοτερο ειναι να εχει προβλημα το ρελε γιατι δεν γινετε με το τεστ να μην πεφτει σωστα ?? αλλα ειναι πολυ παλιο το σπιτι και ο ηλεκτρολογος γιατι να κανει πατεντα ??
    πως γινεται να το κανει μονοφασικο?? εχει κατι φθαρμενα καλωδια αλλα με ρελε ON αναβει λυχνια θερμοσυφωνα και οι λυχνιες γιατι δεν αναβουν , ειτε Οn ρελε ειτε off

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν το κατέχεις το άθλημα φώναξε ηλεκτρολόγο που εμπιστεύεσαι να δει τη συνέβη στο φτιάξει.
    +1000

    Από τη στιγμή που το έχεις πάρει ήδη χαμπάρι αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να επέμβεις στον πίνακα ή να κάνεις τις κατάλληλες μετρήσεις για να καταλάβεις τι φταίει, φώναξε έναν ηλεκτρόλογο της εμπιστοσύνης σου για να βγάλει άκρη. Μπορεί απλά να χρειάζεται αντικατάσταση το ρελέ διαφυγής.

    Πάντως από τη φωτογραφία έχω την αίσθηση ότι κάποια κομμάτια της εγκατάστασης δεν περνάνε καν από τον ΔΔΕ (υποθέτοντας ότι τα παροχικά είναι αυτά που κατεβαίνουν στο δεξί μέρος του πίνακα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Το οτι δεν αναβουν τα λαμπακια ειναι το λιγοτερο (μπορει να ειναι και καμενα), η μεσαια ασφαλεια δειχνει μαυρισμενη και απο το δδε(μαλλον δεν δουλευει και αυτος) δεν περνανε ολα τα φορτια, βρες κανενα ηλεκτρολογο σωστο να σου φτιαξει τον πινακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 26-07-14 στις 22:34

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Με μία γρήγορη ματιά όπως λες και εσύ σου κάνει γέφυρα είσοδο έξοδο την Τρίτη φάση με τους γκρι – κίτρινους αγωγούς και σου γεφυρώνει από όσο μπορώ να δω τον ουδέτερο είσοδο έξοδο με ένα αγωγό ψιλό που ξεκινάει από το πάνω μέρος του ουδετέρου του ρελέ διαφυγής και καταλήγει στην κλέμμα ουδετέρου λίγο πιο πάνω αριστερά

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μιχάλης_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα οταν αναβω τον θερμοσιφωνα τοτε πεφτει ,
    please help IMAG0067.jpg


    το ότι πέφτει το ρελέ διαφυγής με το θερμοσίφωνο , ή το θερμοσίφωνο έχει διαρροή με γείωση ή παίρνει από κάποια φάση εκτός της τρίτης που είναι γεφυρωμένη με αποτέλεσμα να χαλάει η ισορροπία του ρελέ και να πέφτει , ή και τα δύο μαζί

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    george Mp εχεις δικαιο , μαλλον αυτο θα κανω αλλα επειδη εχω τελειωσει τει ηλεκτρολογιας αλλα δεν εχω σχετικη πειρα για αυτο προσπαθω να το ψαξω μονος , για αρχη θα αλλαξω ρελε και θα επιδιοθωσω τα καλωδια και βλεπουμε μετα

    diony ....εχω ανεβασει εικονες ,,, ο προβληματισμος μου αφορα το γιατι ??? χιλιες φορες να μου ελεγε πρεπει να παρεις καινουριο ρελε παρα αυτο που κανει ,, στην ουσια δλδ ο δδε δεν μου προσφερει κατι στην συγκεκριμενη εγκατασταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μιχάλης_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    IMAG0066.jpgτο πιθανοτερο ειναι να εχει προβλημα το ρελε γιατι δεν γινετε με το τεστ να μην πεφτει σωστα ?? αλλα ειναι πολυ παλιο το σπιτι και ο ηλεκτρολογος γιατι να κανει πατεντα ??
    πως γινεται να το κανει μονοφασικο?? εχει κατι φθαρμενα καλωδια αλλα με ρελε ON αναβει λυχνια θερμοσυφωνα και οι λυχνιες γιατι δεν αναβουν , ειτε Οn ρελε ειτε off
    Το τεστ ειναι συνδεδεμενο στην πιο αριστερη φαση μονο. Αν για οποιοδηποτε λογο ειναι αυτη πεσμενη πχ καμμενη ασφαλεια, τοτε το μπουτον δεν θα ριχνει το ρελε.

    Παρολα αυτα αν ειναι σωστα συνδεδεμενος και υπαρξει διαρροη απο τις αλλες δυο φασεις θα λειτουργησει κανονικα και ας μην λειτουργει το τεστ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    μαλιστα ,,οποτε τον αλλαζω και βλεπουμε ,, χωρις γεφυρωματα και πατεντες ,, ειμαι σιγουρος οτι θα συμφωνουσαμε ολοι οτι ο πινακας θελει αντικατασταση ,, και μαλλον θα την κανω μονος μου
    σας ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο σας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με ρελε διαφυγης σε σκαφος
    By γιωργος π in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 12:21
  2. πεφτει το ρελε διαφυγης
    By tgiannak in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 14:38
  3. Διακοπτης διαφυγης Εντασης ABB
    By christakosxo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 18:38
  4. ρελε διαφυγης και ηλεκτρικη κουζινα
    By savasga in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-13, 09:54
  5. ρελε διαφυγης
    By ΜΑΘΗΤΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-11, 23:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας