Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Αγορά LCD με capacitive touch screen. Ψάχνω για άτομο να μοιράσουμε μεταφορικά.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Αγορά LCD με capacitive touch screen. Ψάχνω για άτομο να μοιράσουμε μεταφορικά.

    Καλησπέρα.

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια οθόνη LCD:
    http://www.buydisplay.com/default/7-...i2c-spi-serial

    Κυρίως επειδή παίρνει και capacitive touch screen και δεν έχω παίξει με τέτοιο μέχρι τώρα.
    Επιπλέον, εχθές έριχνα μια ματιά στο datasheet του controller και φαίνεται πολύ εύκολος και κάνει καταπληκτικά πράγματα.

    Το γράφω εδώ επειδή τα μεταφορικά κοστίζουν κάπου 10 δολάρια για να έρθει σε διάστημα μεταξύ 10 και 30 ημερών και 27 δολάρια για να έρθει σε διάστημα μεταξύ 2 και 3 ημερών.

    Αν λοιπόν ενδιαφέρεται κανένας να αγοράσει μια οθόνη, ας τις παραγγείλουμε μαζί για να μοιραστούμε τα μεταφορικά (καθώς είμαι αρκετά τσιγγούνης για να δώσω 27 δολάρια όταν η οθόνη κοστίζει μόνο 50).

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    Αμα το παρεις με courier θα πληρωσεις 150 στην courier για να στο περασει απο το το τελωνειο. Στο κοινο ταχυδρομειο δεν τα πληρωνεις οποτε ταχυδρομειο και υπομονη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα το παρεις με courier θα πληρωσεις 150 στην courier για να στο περασει απο το το τελωνειο. Στο κοινο ταχυδρομειο δεν τα πληρωνεις οποτε ταχυδρομειο και υπομονη.
    Επειδή είναι μικρό το κόστος, δηλαδή κάτω από 150 ευρώ, δεν περνάει τελωνείο.
    Το έχω ξαναδοκιμάσει.

    Λοιπόν, ενδιαφέρεται κανένας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είναι μικρό το κόστος, δηλαδή κάτω από 150 ευρώ, δεν περνάει τελωνείο.
    Το έχω ξαναδοκιμάσει.

    Λοιπόν, ενδιαφέρεται κανένας;
    Έχω ήδη πάρει (έχει έρθει εδώ και 4 ημέρες) από το ebay αυτήν http://www.ebay.com/itm/301065845570 που βασικά είναι ολόιδια απλά έχει κάποια interface που στο άλλο είναι optional.
    Προτείνω και εγώ χωρίς courier για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τελωνείο.
    Έχω κάνει ήδη διασύνδεση με z80 και λειτουργεί μια χαρά (μιλάω για την οθόνη όχι touch ή microsd) για τα λεφτά της είναι πολύ καλή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είναι μικρό το κόστος, δηλαδή κάτω από 150 ευρώ, δεν περνάει τελωνείο.
    Το έχω ξαναδοκιμάσει.

    Λοιπόν, ενδιαφέρεται κανένας;
    Ξαναδιαβασε το νομο αυτο που λες δεν ισχυει απο 22 και πανω περναει.
    Οσο για το αν ενδιαφερετε κανεις δε νομιζω να ενδιαφερετε κανεις αλλος εκτος απο εσενα να κανει μαγκες τους κλεφτοκουριεραδες.
    Με 33 ευρω παιρνεις 7'' tablet android γιατι να δωσεις παραπανω μονο για την οθονη ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    7 ιντσων και θα την οδηγείς με spi ? αμαρτία .... Μονο text θα γράφεις ; σε αυτη την διάσταση θέλεις 800χ480 χ 3 bytes = 1 152 000 bytes για 1 frame graphics , οπότε πας σε ARM επεξεργαστη με μεγάλη RAM και καλύτερα SBC , ισως κανα μικρο με linux . To χειρότερο tablet me android θα οδηγούσε την οθόνη του πολύ καλύτερα ... ή παρε ενα τέτοιο για raspberry (hdmi + vga )
    http://www.sainsmart.com/7-inch-tft-...i-vga-2av.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 30-07-14 στις 01:51

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cdesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ήδη πάρει (έχει έρθει εδώ και 4 ημέρες) από το ebay αυτήν http://www.ebay.com/itm/301065845570 που βασικά είναι ολόιδια απλά έχει κάποια interface που στο άλλο είναι optional.
    Προτείνω και εγώ χωρίς courier για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τελωνείο.
    Έχω κάνει ήδη διασύνδεση με z80 και λειτουργεί μια χαρά (μιλάω για την οθόνη όχι touch ή microsd) για τα λεφτά της είναι πολύ καλή.
    cdesp η οθόνη που μου δείχνεις είναι από την ίδια εταιρεία (ο πωλητής ο ίδιος είναι η buydisplay, που είναι το site που έδωσα στην αρχή).
    Βλέπω πως έχει το SSD1963, είχα δουλέψει ένα LCD με αυτόν τον controller με έτοιμους drivers από το UTFT του Henning Karlsen.

    Όμως θέλω το άλλο LCD επειδή είναι το μοναδικό που έχει option capacitive touch screen και όσες φορές έχω δουλέψει με resistive touch screen δεν μου αρέσει καθόλου.

    Επιπλέον, το RA8875 που είναι ο controller έχει κάτι απίστευτα functions με ολισθήσεις μεταξύ δυο layers, έτοιμες γραμμές, τετράγωνα, ελλείψεις κλπ.

    Καλή επιτυχία με αυτό που φτιάχνεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    7 ιντσων και θα την οδηγείς με spi ? αμαρτία .... Μονο text θα γράφεις ; σε αυτη την διάσταση θέλεις 800χ480 χ 3 bytes = 1 152 000 bytes για 1 frame graphics , οπότε πας σε ARM επεξεργαστη με μεγάλη RAM και καλύτερα SBC , ισως κανα μικρο με linux . To χειρότερο tablet me android θα οδηγούσε την οθόνη του πολύ καλύτερα ... ή παρε ενα τέτοιο για raspberry (hdmi + vga )
    http://www.sainsmart.com/7-inch-tft-...i-vga-2av.html
    aktis, θα χρησιμοποιήσω ARM Cortex M3 της Atmel που είναι πάνω στο Arduino DUE (το φτηνότερο dev board που βρήκα - 15 δολάρια Κίνα).

    Τώρα, όσο για το SPI, δεν είναι αναγκαστικό να το οδηγήσεις με SPI, μπορείς και παράλληλα αν θέλεις.

    Το SAM3X (ο ARM που έχει το DUE) έχει όμως DMA για το SPI που αφήνει την CPU εντελώς ελεύθερη για άλλα πράγματα.
    Από την άλλη, αν διαβάσει κάποιος το datasheet, μπορεί να χρησιμοποιήσει και το parallel port με κάτι που λέγεται PDC και εξομοιώνει DMA, αλλά δεν είναι κανονικό DMA.

    Σκέψου όμως πως ο controller που έχει επάνω (RA8875) έχει έτοιμες συναρτήσεις για πολλά πράγματα καθώς επίσης και μια λειτουργία για να τραβάει δεδομένα από μια onboard flash με DMA!

    Το LCD που μου έδειξες έχει resistive touch screen που δεν μου αρέσει καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδιαβασε το νομο αυτο που λες δεν ισχυει απο 22 και πανω περναει.
    Οσο για το αν ενδιαφερετε κανεις δε νομιζω να ενδιαφερετε κανεις αλλος εκτος απο εσενα να κανει μαγκες τους κλεφτοκουριεραδες.
    Με 33 ευρω παιρνεις 7'' tablet android γιατι να δωσεις παραπανω μονο για την οθονη ?
    Μα έχω πάρει και άλλες φορές αντικείμενα κάτω των 150 δολαρίων και δεν πλήρωσα τελωνεία.
    Όχι μόνο ηλεκτρονικά αλλά και συσκευές κουζίνας κλπ.

    Αν πάρω tablet δεν θα βρω το datasheet για να προγραμματίσω την οθόνη του οπότε no fun!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Δεν εχω δουλέψει τον SAM3 αλλά ο αντιστοιχος NXP που ξέρω , o LPC1768 έχει 512 MB flash και 32 ΜΒ RAM . Με 32 MB RAM ( που δεν είναι και όλα ελεύθερα !!! ) δεν μπορει ο επεξεργαστης να οδηγησει σοβαρή οθόνη graphics με 1000 + MB RAM . Η οθόνη που λές κάνει μόνο αν θές πρωταρχικά μεγάλο display . Όσο για τα tablet , άμα βρεις κάποιο δημοφιλές , έχουν πολυ καλή υποστήριξη σε φόρουμ . Οσο για την οθόνη στα Android , την προγραμματίζεις σε επίπεδο βιβλιοθηκης και δεν σε νοιάζουν λεπτομέρειες για το τι έχει απο κάτω , οπότε , σίγουρα θα μπορέσεις να την προγραμματισεις


    Δες και μόνος σου , το καλυτερο demo που βρηκα για Raio 8875 + cortex M3 ( και συγκρινε τα με αντιστοιχα για raspberry η android ... )
    Δεν νομιζω σε τετοιες εφαρμογές να εχεεις προβλημα αν το touch ειναι capacitive η resistive ... φιλικα πάντα .






    Οσο για το οτι δεν σε σταματησανε τις αλλες φορες σε τελωνείο , έτυχε , είναι γιατι δεν τα πολυκοιτάνε ... τόσα container ερχονται καθε μέρα , δεν τα κάνουν όλα φύλλο και φτερό ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 30-07-14 στις 12:38

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με touch screen σε smartphone
    By limas in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 23:25
  2. Αγορά LCD Touch Screen 128*64 από Ευρώπη-Αγγλία
    By SV1EDG in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 20:08
  3. calibration touch screen κινητου
    By maiko21 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 21:45
  4. χρήση touch screen
    By haris_216 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-10, 17:58
  5. Touch Screen Juke-Box
    By BillGeo in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-10, 03:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας