Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: Ασφάλεια συσκευών - Τραυματισμός από πλυντήριο Ακρωτηριάστηκε το χέρι παιδιού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή Ασφάλεια συσκευών - Τραυματισμός από πλυντήριο Ακρωτηριάστηκε το χέρι παιδιού

    Ακρωτηριάστηκε το χέρι παιδιού σε πλυντήριο ρούχων
    Το μικρό αγοράκι ηλικίας 3 ετών διέφυγε της προσοχής της γιαγιάς του ,άνοιξε το πλυντήριο ρούχων την ώρα που ήταν σε λειτουργία και έβαλε μέσα το χεράκι του
    πηγή http://www.epirus-tv-news.blogspot.g...-post_714.html

    Ξερει κανείς λεπτομέρειες για το περιστατικό ; Εύχομαι να πετύχει η εγχείρηση και να αποκατασταθεί η υγεία του παιδιου

    Θέλω να πιστευω πάντως οτι το αγοράκι άνοιξε ( ξεβίδωσε ; ) το πλυντήριο απο πίσω
    γιατί απο την πόρτα μπροστα φαντάζομαι θα σταματούσε .

    Μια στιγμή μπορεί να φέρει την καταστροφή ...




    edit : νεότερα για την υγεία του παιδιου

    Το παιδάκι οδηγήθηκε σε ιδιώτη γιατρό που υπάρχει στα Σύβοτα, ο οποίος προσέφερε τις πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Χατζηκώστα.
    Στην Ορθοπεδική Κλινική σήμανε συναγερμός.
    Πριν τις δύο το μεσημέρι το παιδάκι εισήχθη στο χειρουργείο. Για δώδεκα ώρες οι γιατροί έδωσαν με πρωτοφανή ζήλο μία μάχη που δεν είχε προηγούμενο.
    Επί δώδεκα ώρες βρίσκονταν πάνω από το παιδάκι με μοναδικό σκοπό να σώσουν το χέρι του και να το γλυτώσουν από μία βαριά αναπηρία για το υπόλοιπο της ζωής του.
    Το χέρι του παιδιού ήταν σε πολύ κακή κατάσταση από τον τραυματισμό. Η προσπάθεια τεράστια. Η συγκόλληση έγινε, οι επόμενες ημέρες όμως είναι ιδιαίτερα κρίσιμες.
    «Το Νοσοκομείο ήταν σε πλήρη ετοιμότητα από την στιγμή που ενημερώθηκε για το συγκεκριμένο περιστατικό. Έγινε η απαραίτητη προετοιμασία μέχρι να φτάσει το παιδάκι και με τον ερχομό του μπήκε στο χειρουργείο. Το Νοσοκομείο, η Κλινική και όλο το προσωπικό ανταποκρίθηκαν στο μέγιστο βαθμό και με τον καλύτερο τρόπο. Τώρα αισιοδοξούμε για την έκβαση της επέμβασης», δήλωσε στο Epiruspost.gr ο Διοικητής του Νοσοκομείου Λάμπρος Γεωργόπουλος.
    πηγη http://www.epiruspost.gr/reportaz/ko...-07-19-19.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 27-07-14 στις 11:57 Αιτία: νεότερα για την υγεία του παιδιου

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    3 χρονων να ξεβιδωσει το πανελ απο πισω εν ωρα λειτουργιας ?
    μουφα μυριζει η υποθεση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Κρίμα, Περαστικά στο παιδάκι και μακάρι να πάνε όλα καλά. Αν το πλυντήριο ήταν παλιό δεν νομίζω να είχε κάποια προστασία στην πόρτα. Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να άνοιξε το πίσω καπάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    πως να ξεβιδωσει το καπακι ρε παιδια?τα περισοοτερα πλυντηρια 20ετιας μαζι και το δικο μου bosch germany εχουν torx βιδες...περαστικα και μακαρι να σωσουν το χερακι του

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Τίποτα απ'όλα αυτά δεν μου φαίνεται λογικό ...

    Ο κάδος (πόρτα) δεν ανοίγει όσο δουλεύει το πλυντήριο.
    Αλλά και να ανοίξει πως θα του "φάει" το χέρι?, ο κάδος ?.
    Και να "γυρίσει" ο κάδος δεν θα σου φάει το χέρι ...

    Πίσω πως είχε πρόσβαση το παιδί ?. Πλάγια σε τοίχο ήταν
    το πλυντήριο ?. Εκτός αν αυτός που το είχε, πίσω το είχε
    ανοιχτό και έκανε δοκιμές (κάτι σαν DIY ένα πράγμα).
    Και αυτό σημαίνει εκτεθειμένος ιμάντας. Εκεί ναι μπορεί
    να του το έπιασε το χέρι ...


    Υπο λογικές λοιπόν καταστάσεις, το άρθρο δεν "στέκει".
    Αλλά στέκει αν υπήρχε "παράλογη εγκατάσταση" πλυντηρίου.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 27-07-14 στις 15:41
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (27-07-14)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Όλα τα "άρθρα" έχουν τις ίδιες πληροφορίες. Είναι αναδημοσίευση του αρχικού κειμένου. Δεν δίνονται σοβαρές πληροφορίες (π.χ. μάρκα, κατάσταση πλυντηρίου, χώρος οικίας) και έχει τη συνήθη μορφή hoax.
    Π.χ. "κάτι" έγινε (χωρίς αναφορά σε λεπτομέρειες και ακόμα και οι γενικές πληροφορίες είναι αβάσιμες -ή λανθασμένες- δηλαδή ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ) και τραυματίστηκε ένα παιδάκι (το οποίο τραβά την προσοχή από τις υπόλοιπες ασάφειες του μηνύματος).

    Είναι πιθανό (και επιθυμητό) λοιπόν, να μην έχει συμβεί τέτοιο περιστατικό.
    Άσε που έχω αμφιβολία μετά την επέλαση του μνημονίου και του μπουμπούκου, αν περιφερειακό νοσοκομείο, έχει γιατρούς και εξοπλισμό για τέτοια επέμβαση. Η πρότερη εμπειρία μου (με παιδικό ατύχημα), είναι ότι οι ακρωτηριασμένοι ιστοί έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής ακόμα και σε ψυγείο (λιγότερο από 2 ώρες - μετά έχουν καταστραφεί).

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    στις μητέρας μου το πλυντήριο (κοντά στα 20 έτη) ανήγει η πόρτα! Βέβαια ο κατασκευαστής δεν το έκανε να ανήγει... αλλά με τα χρόνια έχει χαλάσει η συγκεκριμένη προστασία...
    Βασικά το πλυντήριο της μητέρας μου θυμίζει εκεινο στη διαφήμιση που χοροπηδάει και έχει καθίσει πάνω του μια ομορφούλα.

    σε όλους του κάδους υπάρχουν εκοίνα τα εξογκώματα (σα νεύρα) που ενώνουν τα πίσω με το μπρος μέρος και συμβάλουν στο να μην γλυστρούν τα ρούχα μέσα στον κάδο. Σε κάποια πλυντήρια αντί αυτού του "νευρου" υπάρχουν κυλινδροι οπότε αν βάλει κάποιος το χέρι του μπορεί να του το πιάσει...

    δυστυχώς το περιστατικό είναι πραγματικό (το είπε και στις ειδήσεις της ΝΕΡΙΤ) και μακάρι να αποκατασταθεί το χέρι του παιδιού....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    στις μητέρας μου το πλυντήριο (κοντά στα 20 έτη) ανήγει η πόρτα! Βέβαια ο κατασκευαστής δεν το έκανε να ανήγει... αλλά με τα χρόνια έχει χαλάσει η συγκεκριμένη προστασία...
    Βασικά το πλυντήριο της μητέρας μου θυμίζει εκεινο στη διαφήμιση που χοροπηδάει και έχει καθίσει πάνω του μια ομορφούλα.
    Αντε και το ανοιξε και δεν καηκε απο τα νερα,επισης δεν πτοηθηκε που γυρναγε και εβαλε το χερι που;
    Δεν στεκει το αρθρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Δεν είναι λίγο τραβηγμένο όμως για να είναι ψέμα?

    Βέβαια και αυτά που λέτε έχουν λογική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    μα πολλές φορές τα ρούχα πλένονται με κρύο νερό (ιδιαίτερα με τα ευαίσθητα χρωματιστά ρουχα)

    θα μπορούσε επίσης να γίνεται το φόρτωμα των ρούχων από το πάνω μέρος... οπότε αν γυρνάει ο κάδος και βάλι κάποιος το χέρι του θα του το κόψει...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 12:03
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 09:00
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 20:22
  4. Μοτέρ από πλυντήριο ρούχων
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας