Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Συρομενη αυλοπορτα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή Συρομενη αυλοπορτα

    Εχει καποιος κατασκευασει συρομενη αυλοπορτα,να μου λυσει καποιες αποριες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει καποιος κατασκευασει συρομενη αυλοπορτα,να μου λυσει καποιες αποριες?
    εχω δει,δεν εχω κατασκευασει.Τι αποριες εχεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    τον εχω κατανοησει τον τροπο λειτουργιας...ραουλα-ραγα-οδηγοι-στοπ... απλα δεν ξερω αν θελει να ενισχυσω το τσιμεντο,εκει που θα μπει η ραγα.. δεν ξερω ποσα εκατοστα τσιμεντο ειναι,παντως ειναι γεματο με πλεγμα.. εκει κολλαω μηπως εχω προβλημα... ενα αυτο και δευτερον ριχνω τσιμεντο και βαζω κομματακια μπετογεργας για να κολλησω τηνν ραγα η να τα βιδωσω τα κομματακια πανω στα οποια θα κολλησω την ραγα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Συνήθως είναι απλές κατασκευές. Συρόμενες πόρτες που εδράζονται σε 2 ή περισσότερα ρουλεμάν κυλιόμενες πάνω σε κοιλοδοκούς τετραγωνικής διατομής ή κυκλικής (σωλήνες). Αν μιλάς & για μηχανισμό με μοτέρ-μειωτήρα, τερματικά, τηλεχειρισμό κλπ για αυτόματη κύλιση τότε αυτό είναι έξτρα θέμα μετά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Η ράγα είναι η βάση για όλα, αν έχεις τέτοιες απορίες και για να μην πάει στράφι ο κόπος σου, φώναξε έναν σιδερά να την τοποθετήσει γρήγορα, εύκολα και με πολύ μικρό κόστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο είναι να πακτώσεις τη ράγα στο τσιμέντο με ούπα-βίδες, αλλιώς με κόλλημα με τσιμέντο θα ξεκολλήσει γρήγορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο είναι να πακτώσεις τη ράγα στο τσιμέντο με ούπα-βίδες, αλλιώς με κόλλημα με τσιμέντο θα ξεκολλήσει γρήγορα.
    μολις εκανα τρυπα στο τσιμεντο να δω ποσα εκατοστα ειναι..ειναι περιπου 6-7 εκατοστα το τσιμεντο... οκ,βαζω ουπα.. η πορτα θα ειναι 4 μετρα.. αρα 8 μετρα ραγα.. 4 ραγα σε τσιμεντο και 4 στον αερα ,οπου θα τα βαλω πανω στο τοιχιο.. αρα 4 μετραστο τσιμεντο... ανα ποσα εκατοστα θα ηταν καλα να ειναι τα ουπα (ενα απο καθε πλευρα) ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Τι είδους ράγα θα χρησιμοποιήσεις? Εάν είναι γωνία, τότε φρόντισε το κενό από κάτω να μην γεμίσει σκουπίδια όπως χαλίκια ώστε να μπορείς να περάσεις από εκεί καλώδιο μέχρι την απέναντι πλευρά του ανοίγματος (για την σύνδεση του πομπού των φωτοκυττάρων ασφαλείας εάν την κάνεις αυτόματη). Σε αυτή την περίπτωση, άσε και ένα σύρμα κατά την εγκατάσταση για να τραβήξεις το καλώδιο αντί να βάλεις από τώρα το καλώδιο και σου καεί από την ηλεκτροκόληση.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομμάτια μπετόβεργας Φ8mm (τα λεγόμενα οχτάρια) για αυτή την δουλειά: τρυπάς (λιγάκι λοξά) με τρυπάνι μπετού 8mm, καρφώνεις ένα κομμάτι οχτάρι με το σφυρί (πρέπει να μπαίνει "πνιχτά"), κολλάς στην ράγα, κόβεις/τροχίζεις ότι περισσεύει. Όσο πιο κοντά, τόσο πιο καλά (εναλλάξ από την μία και την άλλη πλευρά της ράγας ανά 30 εκατοστά, στο κομμάτι του δρόμου, συνήθως είναι αρκετό).

    Φρόντισε η ράγα σου να είναι εντελώς ευθεία και εντελώς οριζόντια. Εάν έχεις θέμα με το δάπεδο, μπορείς πρώτα να βάλεις και στηρίξεις κάτω με τα οχτάρια μια σχετικά χοντρή λάμα (τουλάχιστον 3-4mm) και μετά να γαζώσεις επάνω της την γωνία.

    Όλα τα παραπάνω είναι για την περίπτωση που περνάνε οχήματα με λογικό βάρος (επιβατικά ΙΧ). Εάν περνάνε φορτηγά, ξέχνα τα παραπάνω γιατί θα χρειαστεί να θάψεις στο τσιμέντο δοκάρι "Ι" (τα γνωστά ήτα) και στην επάνω πλευρά του να κολλήσεις την ράγα (που σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να είναι συμπαγής ράβδος με κυκλική διατομή). Σε αυτή την περίπτωση μην ξεχάσεις το σπιράλ για το καλώδιο μέχρι απέναντι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πορτα θα ειναι 4 μετρα.. αρα 8 μετρα ραγα.. 4 ραγα σε τσιμεντο και 4 στον αερα ,οπου θα τα βαλω πανω στο τοιχιο.. αρα 4 μετραστο τσιμεντο
    Αφού η πόρτα έχει 4 μέτρα μήκος τότε θες 8 μέτρα ράγα στο έδαφος (για άνοιγμα-κλείσιμο) & 4 μέτρα πάνω στο τοιχίο για να είναι σταθερή. Καλύτερα να συμβουλευτείς ένα σιδερά όπως έγραψε ο Γιάννης πιο πριν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τον εχω κατανοησει τον τροπο λειτουργιας...ραουλα-ραγα-οδηγοι-στοπ... απλα δεν ξερω αν θελει να ενισχυσω το τσιμεντο,εκει που θα μπει η ραγα.. δεν ξερω ποσα εκατοστα τσιμεντο ειναι,παντως ειναι γεματο με πλεγμα.. εκει κολλαω μηπως εχω προβλημα... ενα αυτο και δευτερον ριχνω τσιμεντο και βαζω κομματακια μπετογεργας για να κολλησω τηνν ραγα η να τα βιδωσω τα κομματακια πανω στα οποια θα κολλησω την ραγα?
    Αν δεν ςχει σωληνες ,καλυτερα να καρφωσεις μπετοβεργα οσο βαθια παει και κολλημα.αν παλι το τσιμεντο δεν ειναι αρκετα σκληρο θα προτεινα να βαλεις κατω απο την βεργα λαμακια ωσστε να παταει πανω τους η βεργα ,τουλαχιστον εκει που θα την παταει το αμαξι.
    Απο πανω θα βαλεις οδηγο ρυθμιζομενο με ραουλο πιασμενο στο τοιχειο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συρομενη πορτα ( ηλεκτρικη)
    By iceman86 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-20, 10:37
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 11:11
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας