Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: τροχος απορια

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Πάντα μπλέ ήταν, και έτυχε και σε μικρά κρουστικά δράπανα να έχουν εξαρχής πρόβλημα 2 φορές.
    Αυτό το μακίτα 50 ευρώ μια χαρά το βλέπω πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    το eshop βγαζει κατα καιρους καλες προσφορες (50-60 ευρω για makita,bosch κλπ)
    για ανταλλακτικα τωρα -εχω εναν 115 τροχο skil και χαλασε ο διακοπτης του
    μπηκα στη σελιδα τους (Ελληνικα) και με το μοντελο εψαξα για ανταλλακτικα....
    το βρηκα και πηρα τηλ. οπου με ενημερωσαν οτι δεν υπηρχε! (το κοστος ..γελοιο! περ. 6 ευρω!)
    ψαχνοντας ομως παλι και ψιλιασμενος απο το τηλεφωνημα οπου ανεφερε οτι ηταν το επισημο σερβις για skil -bosch εψαξα για αντιστοιχο σε bosch!
    το βρηκα και φυσικα υπηρχε σε στοκ (ιδιος διακοπτης ...) αλλα στα 12 ευρω (+μεταφ =15)
    η skil ειναι θυγατρικη της bosch και μοιραζονται αρκετα κοινα ανταλλακτικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.. τον τροχο τον χρησιμοποιω μερικες φορες τον χρονο ..πχ επισκευες στα αγροτικα μηχανηματα,κατασκευες με μεταλλα,για τροχισμα κλπ αυτος που ειχα ηταν ενας της πλακας που τον ζορισα αρκετα γιατι τον εβαλα να κοψει καποια κομματακια μπετον και ανεβασε μεγαλη θερμοκρασια + σκονη παρα πολυ κλπ ξαφνικα κατεβασε στροφες και αρχισε να μυριζει καμμενο... τωρα τον θελω για να κωψω τα σιδερα για την συρομενη που θα φτιαξω αλλα και να κοψω σε καποιες περιπτωσεις την πετρα επενδυσης για τον τοιχο οπου δεν μπορω να σπασω καλα με το σφυρακι..εχω σκεφτει αυτο ..να παρω αυτον http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektr...0-p-TLS.011020 και ενα κινεζικο 1100 watt που βρηκα ..περιπου 30 ευρω... θα βαζω τον κινεζω αν θελω σε κατι πιο μεγαλη δυναμη και θα εχω και το επωνυμο για χρονια.. πωε το βλεπετε σαν σκεψη?

    Αν πάρεις μη επώνυμο τροχό, αλλάξέ του το ρουλεμάν πίσω από το δίσκο με ένα επώνυμο και θα σου κρατήσει το δεκαπλάσιο χρόνο.
    Αλλιώς για μικρό (115mm) επώνυμο προτείνω μακίτα. Βγαίνει γύρω στα 80€ (θα τον βρεις πιο ΦΘΗΝΑ στο ιντερνετ) αλλά είναι ελαφρύς, με σκανδάλη βαριάς χρήσης (ειδικά αν κόβεις πλακάκια και μάρμαρα που είναι φουλ στη σκόνη), έχει μακρύ καλώδιο και σχεδόν μηδέν κραδασμούς κατά τη λειτουργία του σε σχέση με τους noname (http://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html)

    Αν πάλι χρησιμοποιείς τροχό μία φορά το χρόνο πάρε όποιον να'ναι με μοναδικό κριτήριο το μακρύτερο καλώδιο!
    νεστορα τι ρουλεμαν να βαλω? πχ makita στο κινεζικο αυτο εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Εγω θα ελεγα να μην παρες κινεζικο αν και σε ειπαν πολυ απο εδω μεσα γιαυτο.
    Μιλαμε για επικινδυνα εργαλεια.
    Μα καλα εχετε εμπιστοσυνη σε κατι τετοιο δεν μπορω να καταλαβω.
    Ειπα και στην αρχη με 30-40 ευρω θα παρεις μια μαρκα σε ευκαιρια και για αυτο που το θες λογικα θα σου κρατησει για παντα.
    Με εχει τυχει να φυγουν καποια δοντακια απο τον ροτορα την ωρα που δουλευε και εγινε χαμος.
    Απορω πως δεν χτυπησα εκεινη την ημερα.
    Σε ενα αλλο παλι το καλωδιο βγηκε την ωρα που εκοβα...
    Τα τροχακια δεν ηταν δικα μου.
    Εγω ειχα παντα ενα bosh που το πηρα σε προσφορα 40 ευρω και τωρα ενα einhel μπλε 800 watt που τα σπαει και ειναι και φτηνο.
    Βεβαια και εγω πολυ λιγο για καμια λιανση και αντε και κανενα σωληνα.
    Πετρα δεν ετυχε να κοψω ποτε ακομα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Μια χαρα η σκεψη σου αλλα....ειμαι λιγο δυσπιστος ως προς το πιο ειναι πιο δυνατο..τα 800 βατ του ντεβαλτ η τα 1100 του κινεζου? επισης εχε στο νου σου οτι κυκλοφορησε μια σειρα ντεβαλτ (δεν ξερω αν ειναι το συγκεκριμενο,που ειναι αρκετα "χοντροκομμενο" και δεν βολευει την εργασια με το ενα χερι.πιαστο πρωτα στο χερι σου και κοιτα αν σε βολευει πριν το αγορασεις.κατα τα αλλα ειναι αξιοπιστο και καλο εργαλειο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.. τον τροχο τον χρησιμοποιω μερικες φορες τον χρονο ..πχ επισκευες στα αγροτικα μηχανηματα,κατασκευες με μεταλλα,για τροχισμα κλπ αυτος που ειχα ηταν ενας της πλακας που τον ζορισα αρκετα γιατι τον εβαλα να κοψει καποια κομματακια μπετον και ανεβασε μεγαλη θερμοκρασια + σκονη παρα πολυ κλπ ξαφνικα κατεβασε στροφες και αρχισε να μυριζει καμμενο... τωρα τον θελω για να κωψω τα σιδερα για την συρομενη που θα φτιαξω αλλα και να κοψω σε καποιες περιπτωσεις την πετρα επενδυσης για τον τοιχο οπου δεν μπορω να σπασω καλα με το σφυρακι..εχω σκεφτει αυτο ..να παρω αυτον http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektr...0-p-TLS.011020 και ενα κινεζικο 1100 watt που βρηκα ..περιπου 30 ευρω... θα βαζω τον κινεζω αν θελω σε κατι πιο μεγαλη δυναμη και θα εχω και το επωνυμο για χρονια.. πωε το βλεπετε σαν σκεψη?



    νεστορα τι ρουλεμαν να βαλω? πχ makita στο κινεζικο αυτο εννοεις?
    Τα dewalt είναι "ασήκωτα" εργαλεία και κουραστικά στη χρήση τους θα έλεγα. Θα μπορούσες ίσως να πας σε μαγαζί και να πιάσεις τα εργαλεία στο χερι πριν αγοράσεις για να δεις διαφορές και στο κράτημα και στο βάρος και στην ευκολία αλλαγής δίσκων.

    Ρουλεμάν, απλά το βγάζεις προσεκτικά, το πέρνεις μαζί σου και βρίσκεις ένα επώνυμο (SKF, FAG κτλ). Ξαναγεμίζεις με γράσσο και τελειωσες. Για εργασία σε σκόνη πιστεύω πως είναι καλύτερα να δουλέψεις με τον "καλό" τροχό επειδή οι φθηνοί θα σου βγάλουν σχεδόν σίγουρα πρόβλημα στο διακόπτη. Το επιπλέον κόστος θα είναι από 4 έως 8 ευρώ ανάλογα με το τι ρουλεμάν φοράει.

    Εγω ειχα παντα ενα bosh που το πηρα σε προσφορα 40 ευρω και τωρα ενα einhel μπλε 800 watt που τα σπαει και ειναι και φτηνο.
    Βεβαια και εγω πολυ λιγο για καμια λιανση και αντε και κανενα σωληνα.
    Πετρα δεν ετυχε να κοψω ποτε ακομα.
    Την παλεύει ακόμη το einhel? Μου έδωσαν ένα τέτοιο κάποια στιγμή και είναι μέρα με τη νύχτα με το μακίτα (καμία σχέση δηλαδή). Πιο πολύ μου την έσπαγε το ηλίθιο σύστημα που έχουν στο διακόπτη το οποίο καμιά φορά έπρεπε να βάλω και δεύτερο χέρι για να το ξεκινήσω (ειδικά αν έπιανε σκόνη!) και κάποιες άλλες φορές ο διακόπτης ξεμανδάλωνε από τους κραδασμούς μόνος του...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Smile

    για ολα τα επωνυμα δε λεω αξιζουν τα λευτα τους αρκει να τα δουλευεις συχνα να βγαζεις μεροκαματο απο αυτα, αν δεν τα δουλευεις σε τακτικα χρονικα διαστηματα η μια στο τοσο καλο ειναι να παγοραζεις μιας χρησης αν χαλασει δεν το κλες το πετας και παιρνεις αλο αυτα για τα επωνυμα και μη εργαλεια αλλα και μερικα φιλαρακια μου επαγκελματιες προτιμουν να παιρνουν τα δευτερα και οταν παθαινου καμια βλαβη τα πιανουν απο την ουρα και τα στελνουν για ανακυκλωση χωρις στεναχωρια.
    καθε φορα εχουν καινουριο. για κανα χρονο τεστ ντρα'ι'β.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά και εμένα κάτι συνάδελφοι κάνανε έτσι. αγόραζαν μέχρι και κομπρεσέρ με 50 ευρώ και λέγανε ας μου βγάλει μια οικοδομή και το πετάω μετά. τώρα όμως που δεν υπάρχουν δουλειές κλαίνε που όλα αυτά τα χρόνια πετάξαν τόσα λεφτά που θα είχαν αγοράσει 2 και 3 επαγγελματικά και θα τα είχαν ακόμα(έστω και το 1 από τα 2). και τώρα ζητιανεύουν κάνα εργαλείο γιατί δεν περισσεύουν ούτε 50 για να αγοράσουν να κάνουν κάνα μερεμέτι.
    φυσικά δεν λέω να αγοράσει το παλικάρι κάνα επαγγελματικό εφόσον δεν το δουλεύει τακτικά αλλά από την στιγμή που αγοράζουμε ένα ερασιτεχνικό, κινέζικό, Δ διαλογής θα πρέπει να του συμπεριφερόμαστε και έτσι. δηλαδή αν με ένα επαγγελματικό κόβουμε 10 πόντους σίδερο ή μπετό σε πχ 20 δευτερόλεπτα Ε με το φθηνό ας μην το πιέσουμε και το ζορίσουμε. ας μας το κόψει σε 2 -3 λεπτά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    παντως με τα 60 του ντεβαλτ περνει 2 τροχους του κιλου ,δηλαδη ο επωνυμος ειναι υπερευκαιρια! μια φορα ενας απο τους παραπανω επαγγελματιες μαλλον ελαιοχρωματιστης αν θυμαμαι καλα που εκοβε σιδερα που προεξηχαν απο το μπετον με ρωτησε αν ξερω τι εχει ο δισκος του και "διαμελιζει" καθε ψιλο δισκο κοπης για ινοχ που του βαζει. μολις τον ξεκινησα μπορει να εφτασε και 20000 στροφες οι οποιες μειωνονταν δραματικα οταν εκοβες,ευτιχως δεν εκοψε κανα ποδι-χερι-ματι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως με τα 60 του ντεβαλτ περνει 2 τροχους του κιλου ,δηλαδη ο επωνυμος ειναι υπερευκαιρια! μια φορα ενας απο τους παραπανω επαγγελματιες μαλλον ελαιοχρωματιστης αν θυμαμαι καλα που εκοβε σιδερα που προεξηχαν απο το μπετον με ρωτησε αν ξερω τι εχει ο δισκος του και "διαμελιζει" καθε ψιλο δισκο κοπης για ινοχ που του βαζει. μολις τον ξεκινησα μπορει να εφτασε και 20000 στροφες οι οποιες μειωνονταν δραματικα οταν εκοβες,ευτιχως δεν εκοψε κανα ποδι-χερι-ματι.
    αυτο εγινε απο τον επωνυμο τροχο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τροχος αγγειοπλαστικής
    By psigiatros in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-21, 19:02
  2. ΔΙΔΥΜΟΣ ΤΡΟΧΟΣ BOSCH vs metabo
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-17, 15:30
  3. soft start για τροχο
    By stinger in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 13:38
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 23:38
  5. ρανταρ τροχαιας
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 17:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας