Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Κυκλωμα για να κόβει το ρευμα σε πορτα με μαγνητη.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Κυκλωμα για να κόβει το ρευμα σε πορτα με μαγνητη.

    Καλησπέρα.

    Είμαι καινούργιος στα ηλεκτρονικά και θέλω να μάθω, πως μπορώ να φτιάξω ένα κύκλωμα που να κόβει το ρεύμα σε μια πόρτα με μαγνητικό κλείδωμα.

    Τι εννοώ...

    Έχω μία πόρτα με κλείδωμα με μαγνήτες. Προφανώς οι μαγνήτες παίρνουν συνέχεια ρεύμα για να κρατάνε κλειστή την πόρτα. Όταν πατάω τον διακόπτει, κλείνουν το ρεύμα και ανοίγει!
    Το πρόβλημα είναι ότι θέλουμε να την βάλουμε να ανοίγει μέσω του Τηλ. κέντρου. Με ένα κουμπί από το κάθε τηλ να ανοίγει την πόρτα. Το θέμα είναι ότι το τηλ κεντρο δουλευει ανάποδα. δηλαδή, όταν πατάω το κουμπί στο τηλ στέλνει ρεύμα, δεν κόβει.
    Άρα σκέφτικα να βάλω κάποιο κύκλωμα με ρελεδάκια. Το κύκλωμα να δίνει συνέχεια ρεύμα στην πόρτα, μέχρι να δώσει εντολή το τηλ κεντρο (στέλνοντας εντολή στο ρελε).

    Το θέμα είναι ότι στην θεωρεία το καταλαβαίνω, στην πράξη δεν μπορώ να το φτιάξω.

    Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει;

    Ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Θα βόλευε αν γινόταν στιγμιαία διακοπή; Δηλαδή τι εννοώ, αν βάλεις ένα ρελέ να οπλίζει με την εντολή που στέλνεις και στις Normaly Close επαφές συνδέσεις την κλειδαριά σου, θεωρητικά θα δουλέψει αφού μόλις το ρελέ οπλίσει θα ανοίξουν οι επαφές και θα διακόψει την τροφοδοσία στην κλειδαριά σου.
    Δε ξέρω αν σε βολεύει γιατί η εντολή θα είναι στιγμιαία, οπότε ναι μεν θα ανοίξει η πόρτα σου αλλά όσο είναι ανοιχτή μετά η πόρτα θα κλειδώνει πάλι η κλειδαριά ( ; ) (υποθέσεις κάνω γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι πόρτα είναι)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι είναι αυτό ακριβώς που θέλω. το καλό με το τηλ κεντρο μου, είναι ότι μπορώ να του πώ πόση ώρα να στέλνει ρεύμα. Όση ώρα θα στέλνω το ρεύμα στο ρελέ. Αυτό θα κρατάει την εντολή, διακοπής ρεύματος από την πόρτα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ναι, όσο τροφοδοτείς το ρελέ, οι καταστάσεις των επαφών αλλάζουν. Δηλαδή σε κατάσταση ηρεμίας η κανονικά-κλειστή (NC) επαφή παραμένει κλειστή (άρα θα τροφοδοτείται η κλειδαριά σου όσο το ρελέ δεν ειναι οπλισμένο), ενώ καθ όλη την διάρκεια που θα τροφοδοτείται το πηνίο του ρελέ, τότε η επαφή αυτή θα είναι ανοιχτή (άρα θα διακόπτει την τροφοδοσία προς την κλειδαριά)

    Το ζήτημα είναι αν η πλακέτα του τηλεφωνικού κέντρου μπορεί να οδηγήσει ένα ρελέ κατευθείαν χωρίς κάτι επιπλέον!

    Ίσως να περιμένεις κάποιον άλλον πιο γνώστη του αντικειμένου γιατί εγώ δε ξέρω περί τηλ. κέντρων (πως είναι δηλαδή το κύκλωμα τους για την έξοδο των εντολών κλπ) Μη βάλεις δηλαδή κάνα ρελέ κατευθείαν πάνω στην έξοδο και γίνει καμιά ζημιά στο τηλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη pantelisyzfr1
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Περαμα/Αθηνα
    Μηνύματα
    312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς οι μαγνήτες παίρνουν συνέχεια ρεύμα για να κρατάνε κλειστή την πόρτα. Όταν πατάω τον διακόπτει, κλείνουν το ρεύμα και ανοίγει
    δηλαδή εαν γίνει διακοπή η πόρτα είναι ανοιχτή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Και εγώ έχωτην ίδια απορία ,μου φαίνεται λίγο παράξενο να ασφαλίζεις κάτι δίνοντας του τάση συνέχεια , εκτός από την ενέργεια έστω και αμελητέα ,είναι το θέμα της ασφάλειας, χωρίς τάση η πόρτα μένει ανοικτή ,είναι τσεκαρισμένο πως πάει τάση μόνιμα στην κλειδαριά ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    έτσι είναι το σωστό και υποχρεωτικό κυρίως σε κτήρια εταιριών. αλλιώς σε περίπτωση ανάγκης(πχ πυρκαγιάς )θα κλειδώνονταν όλοι μέσα. επειδή αυτές οι κλειδαριές δουλεύουν(συνήθως) με 12 βολτ και δεν έχουν καμιά τρελή κατανάλωση μια μπαταρία συναγερμού θα μπορούσε να την βαστήξει αρκετές ώρες.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 06-08-14 στις 00:59
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη pantelisyzfr1
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Περαμα/Αθηνα
    Μηνύματα
    312

    Προεπιλογή

    α κυπρί είναι όχι κλειδαριά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ακριβώς. Κυπρί είναι. Όπως ακριβώς είπατε και πιο πάνω, αυτές οι πόρτες δουλεύουν έτσι για λόγους ασφαλείας. Εάν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος, να μην κλειδώνεσαι μέσα. Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις του στυλ, εαν γίνει το βράδυ που όλοι λείπουν? Η πόρτα αυτή γιατί είναι γυάλινη, έχει και κλειδαριά, ώστε όταν φεύγουμε να την κλειδώνουμε. Άρα δεν με νοιάζει εάν θα κοπεί το ρεύμα όσο λείπουμε.

    Νίκο τι εννοείς εάν μπορεί να το οδηγήσει ένα ρελέ κατευθείαν;
    Εφόσον έχει σύστημα για άνοιγμα πόρτας. Στα άλλα γραφεία μας που έχουμε κανονική πόρτα, την ανοίγουμε με το ίδιο τηλ κέντρο. Απλά εκεί το σύστημα της είναι όπως στις πολυκατοικίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Τότε σου έχει απαντήσει ο Νίκος στο #4 και θα πρέπει να δώσεις κάποια στοιχεία για το τηλ. κέντρο ,δηλαδη όταν του δίνεις εντολή για άνοιγμα πόρτας βγάζει κάποια έξοδο τάσης ? .πόσα βολτ και αν ειναι AC η DC και πόσα μιλιαμπέρ φορτίο αντέχει για να ξέρεις τι πηνίο θα έχει το ρελέ που θα βάλεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑ ΚΟΤΕΤΣΙ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΤΙΣΜΑΤΟΣ HUNTER
    By mariost in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 11:40
  2. Ειδοποίηση για ανοιχτη πορτα γκαράζ
    By Infrared in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 18:50
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΟΡΤΑ GARAGE
    By babilis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:42
  4. ερώτηση για φίλτρο που κόβει κάποιες συχνότητες
    By ninolas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 17:27
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-11, 06:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας