Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Τι κάνει έναν συναγερμό καλό, μέτριο ή κακό;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή Τι κάνει έναν συναγερμό καλό, μέτριο ή κακό;

    Αφορμή για το θέμα η συζήτηση ενός φίλου μου με έναν τύπο που βάζει σ/σ.
    Όταν τον ρώτησε για τον NOVA που έχω βάλει εγώ, του είπε: Δεν λέει τίποτε.
    Για τον σίγμα του είπε έτσι κι έτσι, για τα απλά καλός είναι, όταν τα πράγματα γίνονται σύνθετα δεν κάνει.
    Για σίμενς και μπος του είπε ότι είναι φτηνοσυναγερμοί και εξήρε τους Honeywell ως καταπληκτικούς.

    Τελικά τι παίζει;
    Τι κάνει ένα σύστημα αξιόλογο;
    Ένα σύστημα είναι καλό ή κακό από μόνο του, ή είναι τόσο καλό ή κακό, όσο και τα τερματικά που έχει συνδεμένα επάνω;

    Και αυτό που με νοιάζει, μια και ήταν δική μου επιλογή, το NOVA θεωρείται καλός συναγερμός;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 06-08-14 στις 21:58

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    κακώς ο "συναδελφος" κατηγορει ευθέως επωνυμους και αξιοπιστους συναγερμους (nova, sigma) για να τονίζει το προιόν που πουλάει αυτός με φτηνα επιχειρήματα !

    για να απαντήσω και στην ερώτηση σου 2 κύρια πράγματα
    1 ) επώνυμα πιστοποιημένα συστήματα
    2 ) και ΚΥΡΙΩΣ η εγκατασταση και η επιλογη των περιφερειακών απο τον εγκαταστάτη

    όπως καταλαβες και εσυ ο σωστός επαγγελματιας θα χρησιμοποιήσει τα προιόντα που γνωρίζει και εμπιστευεται !

    και μην ανησυχεις για τους NOVA (και ναι δεν εχω βαλει ποτε NOVA)

    3 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Γιάννη. Θα καταλήξω και εγώ στην ίδια απάντηση με τον φίλο Χρήστο.
    Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τους συναγερμούς Crow. Έχω ακούσει και εγώ διάφορα από διάφορους παλειότερα. Αυτό το οποίο όμως εγώ ξέρω είναι ότι πάνω από 10 χρόνια που τους χρησιμοποιώ δεν έχω προβλήματα και είμαι σύγουρος ότι και ο κάθε επώνημος συναγερμός δεν έχει προβλήματα. Όταν είχα απαντήσεις ότι ο Crow δεν είναι καλός, προσπαθούσα να μου πουν που δεν είναι καλός, αλλά και πάλι δεν είχα απάντηση.
    Απλά ο κάθε συναγερμός έχει την δική του φιλοσοφία, όπου εδώ είναι κατά πόσο σου κάνει θα έλεγα. Πάντως τον NOVA με την πρώτη ευκαιρία θα τον δοκιμάσω και εγώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφορμή για το θέμα η συζήτηση ενός φίλου μου με έναν τύπο που βάζει σ/σ.
    Όταν τον ρώτησε για τον NOVA που έχω βάλει εγώ, του είπε: Δεν λέει τίποτε.
    Για τον σίγμα του είπε έτσι κι έτσι, για τα απλά καλός είναι, όταν τα πράγματα γίνονται σύνθετα δεν κάνει.
    Για σίμενς και μπος του είπε ότι είναι φτηνοσυναγερμοί και εξήρε τους Honeywell ως καταπληκτικούς.

    Τελικά τι παίζει;
    Τι κάνει ένα σύστημα αξιόλογο;
    Ένα σύστημα είναι καλό ή κακό από μόνο του, ή είναι τόσο καλό ή κακό, όσο και τα τερματικά που έχει συνδεμένα επάνω;

    Και αυτό που με νοιάζει, μια και ήταν δική μου επιλογή, το NOVA θεωρείται καλός συναγερμός;
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο σου μόνο όσον αφορά στους συναγερμούς siemens. Σε σχέση με τους υπόλοιπους που αναφέρεις κι εμένα δε μου φαίνονται τόσο αξιόπιστοι οι συγκεκριμένοι. Τι κάνει ένα σύστημα καλό αξιόπιστο κατά τι γνώμη μου (από τη μεριά του εγκαταστάτη). Να κάνεις την εγκατάσταση και να χρειαστεί να ξαναπάς μόνο για να αλλάξεις μπαταρία μετά από 4-5 χρόνια. Να μπορείς να παραμετροποιήσεις το σύστημα όπως το θέλει ο πελάτης (περιμετρικούς οπλισμούς, αυτόματους οπλισμούς, νυχτερινούς οπλισμούς, ενεργοποίηση εξωτερικών συσκευών κτλ) και φυσικά όλα αυτά να δουλεύουν αξιόπιστα και χωρίς προβλήματα. Επίσης, να μην εμφανίζονται τακτικές "βλάβες" (πχ υπερφόρτωση, κολλήματα από διακοπές ρεύματος, κολλήματα στον τηλεφωνητή κτλ).

    Σαν "honeywellικός" που είμαι κι εγώ, μπορώ να σου πω ότι στους 100άδες συναγερμούς που έχουμε εγκαταστήσει τα τελευταία δέκα χρόνια είχαμε πρόβλημα με κεραυνούς στην τηλεφωνική γραμμή σε καμιά 15αριά, καμμένους Μ/Σ από κεραυνό περίπου 3-4, μία πλακέττα έκαψε τη γέφυρα ανόρθωσης για ανεξήγητους λόγους και μία ακόμη είχε πρόβλημα από το εργοστάσιο. Το ποσοστό αποτυχίας χωρίς εξωτερικά αίτια (κεραυνοί) είναι εξαιρετικά μικρό. Επίσης, μην ξεχνάς ότι η honeywell εξαγόρασε την εταιρία ademco που ήταν "master" στους συναγερμούς (βλέπε ademco contact ID).

    Από την άλλη, από τα αισθητήρια της honeywell δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος επειδή υπάρχουν κάποια που θεωρώ καλύτερα (takex, optex, ένα συγκεκριμένο μοντέλο της bentel κ.α.). Αν και η δουλειά της honeywell είναι να παράγει αισθητήρια, οι τιμές τους στα ιδιαίτερα αισθητήρια είναι απαγορευτικές για χρήση πέρα από τράπεζες και μουσεία.

    Για τις υπόλοιπες μάρκες:
    SIGMA--> πολύ αξιόπιστοι (απλά τα παλιά τους μοντέλα δεν είχαν μεγάλη παραμετροποίηση)
    BOSCH--> δουλεύω μόνο τους ασύρματους και θα έβαζα ένα 9 στα 10 (χωρίς να έχω βρει ακόμη τον τέλειο ασύρματο συναγερμό)
    PARADOX--> πολύ καλοί
    DSC--> καλοί
    CADX--> καλοί
    ROISKOK--> απλά υπάρχουν για να προκαλούν μπελάδες
    NOVA--> δυστυχώς δεν είχα καθόλου εμπειρία
    FBI (και γενικότερα όλα τα μοντέλα της παλιάς ademco)--> δουλεύουν ακόμη κι ας είναι 20ετίας!
    OLYMPIA ELECTRONICS--> αξιόπιστοι συναγερμοί αλλά όπως και με τα παλιά μοντέλα της sigma είχαν περιορισμένες δυνατότητες (τώρα πλέον έχουν γίνει ανταγωνιστικά)

    Πάντως, δύο από τους πιο παλιούς συναγερμούς που έχω δει και δουλεύον ακόμη ήταν της SIGMA (εγκατεστημένοι στις αρχές του 1980). Σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες τους είχαν πληρώσει γύρω στις 700-800 χιλιάδες. Ο ένας μάλιστα από αυτούς έχει εξωτερική σειρήνα της οποίας το μεταλλικό σασί έχει σχεδόν σαπίσει από τη σκουριά αλλά αυτή λειτουργεί ακόμη!

    Γενικό συμπέρασμα είναι να μη βάλεις κάτι κινέζικο επειδή απλά θα το βρεις φθηνό! Προτίμησε κάτι επώνυμο και δε θα το μετανοιώσεις!

    Πολλοί εγκαταστάτες εννοείται ότι θα διαφωνήσουν μαζί μου αλλά έτσι είναι αυτά, ο καθένας ότι δουλεύει θεωρεί πως είναι και το καλύτερο!

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Έχω ένα FBI από το 1996,και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει τίποτα....(και φιλοδοξώ να συνεχίσει έτσι....
    Από την στιγμή που εξυπηρετεί ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ τον χρήστη,δε νομίζω να τίθεται θέμα καλύτερου και χειρότερου συναγερμού....

    Manuals-fbii-XL4600SM.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας, αν και θα ήθελα να βρεθεί και ένας NOVAκιας να έγραφε σχετικά.
    Έχω αυτό το πληκτρολόγιο επιλέξει:



    Πάντως το βράδυ είχα την πρώτη απόπειρα διάρρηξης. Είχαν γίνει και άλλες στο παρελθόν και έφευγαν γιατί τους έπαιρνε χαμπάρι η μάνα μου και άναβε τα φώτα. Αυτή ήταν η πρώτη από τότε που έβαλα τον συναγερμό. Επιχείρησαν από ένα παραθυράκι σε σημείο απόμερο που δεν υπάρχει κάμερα, τράβηξαν κάτι σανίδια που βάζω επίτηδες μπροστά και τελικά τους έπιασε η κουρτίνα και έδωσε συναγερμό. Ώρα 5 το πρωί. Από πείρα λόγο δουλειάς, οι περισσότερες μ@λ@κίες γίνονται γύρω στις 3 και γύρω στις 5 το πρωί. Έστειλε ο συναγερμός κλήση το κινητό, εγώ έστειλα το 100 γιατί ήμουν στην δουλειά, αλλά τα ποντίκια την είχαν κάνει.

    Το περιστατικό αυτό με ικανοποίησε με την έννοια ότι έσκασα για 4 μόνο από τα περιφερειακά, 600 ευρώ (ακτίνες Optex BX-80N, και κουρτίνες FARO IP) μόνο και μόνο για να δουλέψουν εκεί που πρέπει, όταν πρέπει και να μην δώσουν ποτέ ψευδή συναγερμό. Έχοντας κατά νου αυτό που έγραψα στην αρχή ότι ακόμη και συναγερμό της ΝΑΣΑ να έχεις, αν τα τερματικά είναι της TELCO, απλά την γ@μησες.

    Στο σπίτι τις περισσότερες φορές που δουλεύω νύχτα, κάποιος σαλτάρει στον κήπο (άλλες φορές κλέβουν ντομάτες, άλλες χτύπαγαν τα εξώφυλλα φωνάζοντας μαμά), γενικά γίνονταν μαλακίες που με οδήγησαν να βάλω συναγερμό και κάμερες.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Ρε Γιάννη πολλές απόπειρες διάρρηξης στο σπίτι σου απ' ό,τι λες, σε ποια περιοχή μένεις; Άγιο Παντελεήμονα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Μαγούλα Πάνο, οι γύφτοι δίνουν και παίρνουν τριγύρω.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι...μεγαλες βιλιτσες εχουν honeywell...κ οχι βεβαια απο τα κονε των δυο ζ-ζ...!!!
    Ειναι κατα τη γνωμη μου οι πλεον πιο σταθεροι...αν κ δυσκολοι!
    Τη sigma την προτιμουν οι ηλεκτρολογοι αρκετα
    Βεβαια ολα ειναι παιχνιδια marketing των χονδρεμπορων!!!
    Προφανως θυμαστε τι εγινε με μεγαλη αλυσιδα κ μεγαλο διανομεα με ... γνωστη μαρκα.


    Παντως θα πρεπει εσεις οι εγκαταστατες να προτειματε ελληνικες εταιριες για το καλο ολων!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skipper1 : 07-08-14 στις 22:58

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    εγω πάντως σε μεγαλο συνολο βιλων στο πανόραμα βουλας που εχω τύχει να παω για συντήρηση ή εγκατασταση εχω συναντήσει μονο paradox και Caddx ..
    δεν ισχυει αυτό που λες για τη honeywell ..


    αυτό που ισχύει ειναι το ποιος ετυχε να "εχει" την περιοχή. honeywell caddx paradox sigma ktl ειναι αξιοπιστα ολα. οπως λες την επιλογη την κανει ο εγκαταστατης με ποιοις θα συνεργαζεται για δικούς του λόγους
    ο πελάτης ειναι "ασφαλης" ας το πουμε διαλεγοντας οποιαδήποτε πιστοποιημένη μάρκα μα κυριως το σωστό εγκαταστατη

    1 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταπτυχιακό Ραδιοηλεκτρολογίας
    By Inferno in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-22, 18:37
  2. Καλό σχεδιαστικό πρόγραμμα?
    By Danza in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 22:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας