Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: arduino - επιταχυνσιομετρο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή arduino - επιταχυνσιομετρο

    Ψάχνω να βρω κάποιο project για επιταχυνσιομετρο με arduino. Τα περισσότερα που βρίσκω είναι σαν γυροσκόπια, δηλαδή πόση γωνία έχει ο αισθητήρας σε συντεταγμένες X, Y, Z όπως αυτό:
    http://bildr.org/2011/04/sensing-ori...xl335-arduino/
    πως μπορώ να μετατρέψω τα δεδομένα αυτά σε επιτάχυνση (g) οποιαδήποτε κατεύθυνσης ;

    Από δοκιμές που έκανα με το ADXL335 δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

    Κάποιο project έτοιμο;
    Κάτι τέτοιο δηλαδή: https://www.youtube.com/watch?v=tmFY-3yG7Uo

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη her : 09-08-14 στις 14:28

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    Μια που εχεις παρει τετοιο chip επειδη εχω δει στο ebay να κυκλοφορουνε παρα πολλα πλακετακια και εχω σκοπο να παρω ενα ποιο ειναι το καλυτερο αν γνωριζεις για επιταχυνσιομετρο + γυροσκοπιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    να υποθεσω οτι πηγες στην ιστοσελιδα της περιγραφης του βιντεο που παραθετεις.
    Εκει αν κανεις λογαριασμο σου εμφανιζει τον κωδικα του project του.

    ο κωδικας ειναι χαμηλα στο blog του με τιτλο ''code for a g-force monitor with graphic output''

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 09-08-14 στις 16:09

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Ηρακλή το συγκεκριμένο που πήρες είναι επιταχυνσιόμετρο και κάνει την δουλειά που θές σχεδόν σίγουρα. Θα πρέπει να έχεις υπόψη σου οτι εκτός απο τις διάφορες επιταχύνσεις που δεχόμαστε κατα την κίνηση μας δεχόμαστε και άλλη μία. Την επιτάχυνση της βαρύτητας την οποία μετράει το τσιπάκι σου ως στατική. Αν εσύ θες να βλέπεις όλες τις υπόλοιπες θα πρεπει α περάσεις απο High-pass filter την έξοδο σου η οποία είναι αναλογική και μετά να την μετράς με το ADC. Αλλίως το διαβάζεις όπως έιναι και το επεξεργάζεσαι στο software
    Προσωπικά επειδή δεν μου αρέσει το ADC έχω δουλέψει το ΜΜΑ8452 της freescale (αν και θα σου προτεινα το ΜΜΑ8451 που έχει και FIFO Μέσα που τα σπάει) το οποίο είναι I2C για περισσότερα G και έχει ενσωματωμένες πολλές λειτουργίες μεταξύ άλλων και την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του high pass filter.

    Μάνο έχεις δει το 6DOF της sparkfun?Φαίνεται πολύ δελεστικό για αυτό που ζητάς

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    To ειδα αλλα ειδα και την τιμη του δεν ενδιαφερομαι για κατι τοσο ακριβο.
    Δεν υπαρχει αντιστοιχο στο ebay σε λογικη τιμη ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Φυσικά και υπάρχουν.
    http://playground.arduino.cc/Main/MPU-6050
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_trks...at=0&_from=R40
    Αυτό είναι αρκετα δημοφιλές στην κοινότητα του arduino αλλά δεν έχω εμεπιρία χρήσης του για να σε κατευθυνω περεταιρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ. Θα πρέπει να φιλτράρω με High-pass filter και τους 3 άξονες ώστε να αφαιρεθεί η μέτρηση της βαρύτητας; Διαφορετικά τα στοιχειά που παίρνω θα είναι λανθασμένα; Δεν με ενδιαφέρει απόλυτα οι μετρήσεις να μετατραπούν σε μονάδα μέτρησης G. Απλά επιτάχυνση άσχετου μονάδα μέτρησης, ας είναι ότι αριθμός νάνε.

    Δημήτρη είδα τον κώδικα στην σελίδα αλλά επειδή χρησιμοποιεί άλλο επιταχυνσιομετρο και δεν έχει σχέδιο, είπα μήπως ξέρατε κάποιο άλλο ποιο ολοκληρωμένο project. Θα δοκιμάσω όμως να το φτιάξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Ηρακλή δεν είναι λάθος τα δεδομένα που παίρνεις.
    Απλά έχει να κάνει με το τι θες να μετρησεις. Η επιταχυνση της βαρυτητας πάντα θα υπάρχει μέσα στις μετρησεις σου. Το ζητημα είναι αν την επιθυμείς η όχι.

    Πχ Αν ήθελες να μετρήσεις κάθε πότε ενα αυτοκίνητο απο την ηρεμία ξεκινάει να κουνίεται με βαση την επιταχυνση του, θα είχες θέσει ενα κατωφλι οτι αν εχω επιταχυνση παραπανω απο 0,1G(μην κολλάς στις μονάδες) σημαίνει πως το αυτοκίνητο ξεκίνησε.
    Ε, η βαρυτητα είναι 1G(μεγαλύτερη απο το κατώφλι) και είναι σταθερη ανεξάρτητα απο το αν κινείται το αμάξι.

    Εκεί η θα βάλεις μεγαλύτερο κατωφλι(μικραίνεις την ευαισθησία) ή με κάποιο τρόπο απαλάσεσαι απο την βαρυτική επιταχυνση. Αυτό σημαίνει πως χρειάζεσαι ένα high pass filter στην έξοδο για να μετράς μόνο τις εναλλαγές και όχι σταθερα πραγματα.

    Αν είσαι πιο συμφιλιωμένος με ρευματα φαντασου πως στο παραδειγμα θα ήθελες να μετρήσεις την AC συνηστωσα ενος σηματος που έχει και ΑC και DC. Τι θα κάνεις? Απλά θα κοψεις το DC. Πως? High Pass filter

    Άλλες εφαρμογές εκμεταλεύονται την επιταχυνση της βαρυτητας. Πχ το κινητο σου όταν το γυρίζεις οριζόντια πως φανάζεσαι οτι το καταλαβαίνει? Περνάει από ενα low pass filter το επιταχυνσιόμετρο κα πλέον βλέπει μόνο την βαρύτητα. Ε!Βλέποντας τον άξονα στον οποίο βρίσκεται η βαρυτητα γυρνάει και την οθόνη

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Μπορώ να συνδέσω τον αισθητήρα επιτάχυνσης ADXL335 ασύρματα με το arduino; Λογικά θα πρέπει να μπει κάποιος μικροελεγκτής για την μετατροπή της τάσης που παράγει ο αισθητήρας σε δεδομένα ή υπάρχει κάτι άλλο; Το θέλω όσο γίνετε να είναι μικρό.
    Θέλω η σύνδεση αισθητήρα – arduino να είναι ασύρματη με χρήση Bluetooth.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Όπως ακριβώς τα είπες Ηρακλή, Θα χρειαστεις ενα μικροελεγκτη. Τώρα αν υπάρχει bluetooth module με ενσωματωμένο ελεγκτη γενικής χρήσης, ωστε να γλυτώσεις χωρο μου διαφευγει. Η πιο μικρή λύση που μπορώ να σκεφτω είναι κάποιοι ελεγκτες που έχουν ενσωματωμένο rf module. Έχει και η ατμελ. Δεν τους έχω δοκιμασει αλλα είναι μία εναλλακτική

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιταχυνσιομετρο
    By stathisxatzis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-12, 17:05
  2. επιταχυνσιόμετρο
    By pen in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 13:18
  3. Επιταχυνσιόμετρο με Pic και έγχρωμη lcd
    By somone in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 12:56
  4. Επιταχυνσιομετρα (accelerometers)
    By alani1984 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-07, 15:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας