Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Το τέλος της ΔΕΗ πλησιάζει...Απαλλαγείτε με φωτοβολταϊκά.

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε εχουμε . αυτον εδω http://www.eshops.gr/6-opzv-420-2v-gel-battery.html που πουλαει την 190€ (δεν περιλαμβανεται φπα) .Για να αγοραζεις εσυ τις 3 120$ καπου 90€ 100 ας πουμε την αγοραζεις 33€ την μια.......μαλιστα.Να υποθεσω οτι ειναι και τιμη λιανικης 10-20 κομματια θα πααρεις αρα πεφτει και αλλο.
    40 κιλα η μπαταρια (36,5 για την ακριβεια) .Ο τονος μολυβδου εχει περιπου 2000€ ,ειναι στο χρηματιστηριο ριξε μια ματια .
    Aπο οτι καταλαβα εχεις πααρει μονο τιμες.Προσεξε γιατι πιθανων εχεις πεσει σε απατεωνες κινεζους πωλητες.τα μικρα κοστη εκτελωνισμου ειναι απλα αστεια που αναφερεις ,οταν θα περασει η παλλετα τελωνειο τα ξαναλεμε.δεν εχω τιποτα αλλο να πω....
    όχι ρε φίλε το τεμάχιο αγορά 120$ πλέον μεταφορικά , έκανα λάθος πληκτρολόγησης εκεί που λέω 6βολτο , μα δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος άλλωστε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    To OPzV δεν είναι μάρκα αλλά τύπος μπαταρίας . Επομένως μπορεί να υπάρχουν πολλές μπαταρίες με διαφορετικές τιμές ( ακόμα και κινέζικες που λενε 420 Ah αλλά δεν είναι ... )
    όπως υπάρχουν δεκάδες μπαταριων αυτοκινήτου 55ΑH ... με διάφορες τιμές ως και διπλάσια απο την φτηνότερη ...
    Και ο Γερμανός ( sunlight ) φτιάχνει τέτοιες (OPzV ) και μάλιστα πολυ καλές και κάνει και "εξαγωγές" αλλά το εργοστάσιο είναι κάπου έξω άν θυμάμαι καλά και όχι στην Ξανθη .
    Τώρα για το αν κάποιες μπαταρίες ειναι κινεζικες η όχι σημασία έχουν οι προδιαγραφές και όχι η χώρα προέλευσης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 07-09-14 στις 18:17

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To OPzV δεν είναι μάρκα αλλά τύπος μπαταρίας . Επομένως μπορεί να υπάρχουν πολλές μπαταρίες με διαφορετικές τιμές ( ακόμα και κινέζικες που λενε 420 Ah αλλά δεν είναι ... )
    όπως υπάρχουν δεκάδες μπαταριων αυτοκινήτου 55ΑH ... με διάφορες τιμές ως και διπλάσια απο την φτηνότερη ...
    Και ο Γερμανός ( sunlight ) φτιάχνει τέτοιες (OPzV ) και μάλιστα πολυ καλές και κάνει και "εξαγωγές" αλλά το εργοστάσιο είναι κάπου έξω άν θυμάμαι καλά και όχι στην Ξανθη .
    Τώρα για το αν κάποιες μπαταρίες ειναι κινεζικες η όχι σημασία έχουν οι προδιαγραφές και όχι η χώρα προέλευσης
    δεν διαφωνησαμε αν ειναι ferrari η huyndai.διαφωνησαμε μονο στο οτι θελει να μας πεισει οτι βρηκε ferrari με το κοστος ενος huyndai.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To OPzV δεν είναι μάρκα αλλά τύπος μπαταρίας . Επομένως μπορεί να υπάρχουν πολλές μπαταρίες με διαφορετικές τιμές ( ακόμα και κινέζικες που λενε 420 Ah αλλά δεν είναι ... )
    όπως υπάρχουν δεκάδες μπαταριων αυτοκινήτου 55ΑH ... με διάφορες τιμές ως και διπλάσια απο την φτηνότερη ...
    Και ο Γερμανός ( sunlight ) φτιάχνει τέτοιες (OPzV ) και μάλιστα πολυ καλές και κάνει και "εξαγωγές" αλλά το εργοστάσιο είναι κάπου έξω άν θυμάμαι καλά και όχι στην Ξανθη .
    Τώρα για το αν κάποιες μπαταρίες ειναι κινεζικες η όχι σημασία έχουν οι προδιαγραφές και όχι η χώρα προέλευσης
    Το ξέρω φίλε οτι είναι τύπος και όχι μάρκα άλλωστε έχω ψαχτεί πολύ στο θέμα μπαταρίες γενικά. Σημασία έχει οτι η κινέζικη φίρμα κατασκευάζει η ίδια και τις σωληνωτές πλάκες και δεν τις παίρνει από κάποια άλλη φίρμα, έτσι ελέγχει την ποιότητα σε όλο το φάσμα της κατασκευής των μπαταριών της. Ο Γερμανός (Sunlight) μπορεί να λέει οτι κατασκευάζει μπαταρία όπως και άλλες ελληνικές εταιρίες αλλά κατασκευάζει και τις θετικές πλάκες? Χμ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ την ηλεκτοπαρέα,

    Εχω παρει 2V AGM 600AH × 24 απο Κίνα και τα υπόλοιπα απο Ελλάδα.
    Να επισημάνω πρώτον οτι αν ειναι για εσωτερικό χωρο οι μπαταρίες δεν πρέπει να ειναι με υγρά και δεύτερον ο θόρυβος του inverter. Που στο δικό μου που ειναι υβριδικός κανει σαν ηλεκτρική σκούπα, τοσο δυνατό θόρυβο που σκέφτομαι να βγάλω με καλωδίωση τα τρανζίστορ σε εξωτερική ψήκτρα και ας χάσω την εγγύηση.
    Ο inverter λοιπον του χιλιάρικου (μεγάλοι ανεμιστήρες, μικρή ψήκτρα) δεν κάνει ουτε για έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MegasPan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την ηλεκτοπαρέα,

    Εχω παρει 2V AGM 600AH Γ— 24 απο Κίνα και τα υπόλοιπα απο Ελλάδα.
    Να επισημάνω πρώτον οτι αν ειναι για εσωτερικό χωρο οι μπαταρίες δεν πρέπει να ειναι με υγρά και δεύτερον ο θόρυβος του inverter. Που στο δικό μου που ειναι υβριδικός κανει σαν ηλεκτρική σκούπα, τοσο δυνατό θόρυβο που σκέφτομαι να βγάλω με καλωδίωση τα τρανζίστορ σε εξωτερική ψήκτρα και ας χάσω την εγγύηση.
    Ο inverter λοιπον του χιλιάρικου (μεγάλοι ανεμιστήρες, μικρή ψήκτρα) δεν κάνει ουτε για έξω.
    με τις μπαταριες εισαι ενταξει?και ποιο Inverter χρησιμοποιεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    6


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Με τις μπαταρίες ειμαι πολύ ευχαριστημένος. (TOYO)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-16, 23:51
  2. Ρολοι της ΔΕΗ εξαρτηματα
    By appr3 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 14:52
  3. μετρητες ΚW της ΔΕΗ
    By xautom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 22:10
  4. Τέλος σε φωτοβολταϊκά από ΔΕΗ
    By KOKAR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 00:26
  5. Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ και αυτόματη ενναλαγή
    By zeibekis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-10, 11:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας