Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Νυχτερινό Τιμολόγιο στο Πατρικό μου (55-χρόνων) σπίτι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Νυχτερινό Τιμολόγιο στο Πατρικό μου (55-χρόνων) σπίτι

    Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας!
    Προγραμμάτιζα -μέρες αδείας- να βάλω 'Νυχτερινό Τιμολόγιο' στο Πατρικό μου, όπου και μένω πλέον.
    Είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 1959 στην Καλλιθέα.
    Μου ζητούν πιστοποιητικό ηλεκ/γου, επειδή έχει λήξει το προηγούμενο, και επειδή πρέπει να αλλάξω και το όνομα της κατανάλωσης (από του Πατέρα μου, στο δικό μου).
    1) Απ' ό,τι μου είπε ο γείτονας ηλ/γος της πολυκατοικίας, ο πίνακας έχει μεν γείωση, αλλά από τα υδραυλικά. Για να βγάλει πιστοποιητικό πρέπει να υπάρχει καλώδιο γείωσης από το ρολόϊ της ΔΕΗ! (Ισχύει αυτό; )
    2) Η ΔΕΗ (από το 11770) μου λένε ότι δεν χρειάζεται να επέμβει καθόλου ιδιώτης, μεταξύ πίνακα και μετρητή, διότι όλες τις απαιτούμενες εργασίες τις αναλαμβάνει το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ, το οποίο και θα αλλάξει τον υπάρχοντα μετρητή (δεν θα βάλει πρόσθετο για Νυχτερινό! )
    Όσοι ηλεκ/γοι (γείτονες) έχω ρωτήσει, μου λένε, ότι πρέπει να προετοιμάσουν αυτοί (κάποιος ιδιώτης) τις -κάποιες- γραμμές από το ρολόϊ μου ως τον πίνακά μου, να βγάλουν πιστοποιητικό σχετικό, και μετά ο ΔΕΔΔΗΕ να βάλει τον μετρητή.
    Από την άλλη, οι πληροφορίες επιμένουν!!!! "Δεν χρειάζεται ιδιώτης!!!!!!"

    Γι'αυτό κι εγώ, ρωτάω όποιον -από την παρέα- γνωρίζει καλά το θέμα: Τι πρέπει να κάνω;
    Ό,τι επιπλέον πληροφορίες, νομίζετε ότι χρειάζεστε, παρακαλώ ρωτήστε με....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και για την προσοχή σας.
    Ευχαριστώ δε, ακόμα περισσότερο, για την όποιαν ανταπόκρισή σας!
    Νά'στε όλοι καλά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γιωργο 1000% χρειαζεται ιδιωτης για τον απλο λογο οτι η αρμοδιοτητα των τεχνικων της ΔΕΔΔΗΕ σταματαει στον μετρητη σου.
    Απο εκει και μετα τα υλικα ειναι δικη σου ιδιοκτησια και οτιδηποτε χρειαστει να γινει ειναι δικης σου ευθυνης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Η ΔΕΗ (από το 11770) μου λένε ότι δεν χρειάζεται να επέμβει καθόλου ιδιώτης, μεταξύ πίνακα και μετρητή, διότι όλες τις απαιτούμενες εργασίες τις αναλαμβάνει το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ, το οποίο και θα αλλάξει τον υπάρχοντα μετρητή (δεν θα βάλει πρόσθετο για Νυχτερινό! )
    Η μοναδικη περιπτωση που σκεφτομαι οτι μπορει να ισχυει αυτο ειναι στην περιοχη σου να μπαινουν πιλοτικα οι νεοι "εξυπνοι" μετρητες οι οποιοι στελνουν ανα πασα στιγμη με τηλεμετρια τις καταναλωσεις σου στο κεντρο και φυσικα δεν χρειαζονται κατι αλλο για να δουλεψουν..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 12-08-14 στις 23:04
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Αμφιβάλλω αν εκεί που κάλεσε γνωρίζουν αν η περιοχή που ενδιαφέρει τον πελάτη πρόκειται να πάρει τους νέους μετρητές. Αυτοί ξέρουν οτι θα "αλλάξουν τον μετρητή", αυτό λένε, ΤΥ είναι.

    Είναι αντίστοιχο που παίρνεις τον ΟΤΕ να τους πείς οτι κόπηκε το καλώδιο έξω απο το σπίτι, και σου λένε να ελέγξεις το φίλτρο της aDSL.


    Πάντως, έχει καταργηθεί η υποχρέωση αγωγού νυχτερινού ρεύματος εδώ και λίγο καιρό. Δεν είναι πρόβλημα, απλά δεν θα γνωρίζεις (οπτικά) πότε είναι ενεργή η ζώνη χαμηλής χρέωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    η παροχη πρεπει να αλαχτη σιγουρα απο το πινακα μεχρι τον μετρητη. η γειωση πρεπει να γινει με ηλεκτοδιο και οχι οπωs ειναι τωρα. αρα θα πρεπει να αλαχτει και ο γενικοs πινακαs.τριφασικο η μονοφασικο εχειs?αυτα ολα θα στα κανει ολα ο ηλεκτολογοs.ο ΔΕΔΗΕ θα ερθει να συνδεσει μονο τον καινουργιο μετρητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως, έχει καταργηθεί η υποχρέωση αγωγού νυχτερινού ρεύματος εδώ και λίγο καιρό. Δεν είναι πρόβλημα, απλά δεν θα γνωρίζεις (οπτικά) πότε είναι ενεργή η ζώνη χαμηλής χρέωσης.
    Επάνω σε αυτό ήθελα να ρωτήσω ,με ενδιαφέρει άμεσα , καταργήθηκε σιωπηρά ή με κάποιο νόμο ,διότι πριν 3 μήνες που πήγα να ρωτήσω για πολλοστή φορά πότε θα μου περάσουν νυκτερινό η πρώτη κουβέντα της υπαλλήλου της ΔΕΗ ήταν πως αν δεν υπάρχει ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης δεν πρόκειται να γίνει η αλλαγή σε νυκτερινό (να σημειώσω πως έκανα αίτηση τον Οκτώβριο αν θυμάμαι του 2013 , εγκρίθηκε , πλήρωσα γύρω στα 43 ευρώ μέσα Νοεμβρίου 2013 σαν επιπλέον εγγύηση και ακόμη περιμένω να γίνει σύνδεση)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    διαβασε αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον el greco 1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (14-08-14)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας!
    Σας ευχαριστώ Πάρα -μα Πάρα Πολύ, για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!
    Νά' σαστε όλοι καλά!!!!

    Ακόμα και ο γείτονας (στην πολυκατοικία) μου έλεγε χθες διάφορα, για γείωση υποχρεωτικά από το ρολόϊ, συν κάποιον αγωγό-πιλότο (όπως μου τον είπε). Ο γείτονας αυτός, είναι -υποτίθεται- και ηλεκτρολόγος της πολυκατοικίας... Έφτασε στο σημείο να μου πει, ότι φτιάχνει μεν πιστοποιητικά ΔΕΗ, αλλά σε εγκατάσταση με γείωση από τα υδραυλικά, και χωρίς καλώδιο-πιλότο δεν βγάζει -αυτός τουλάχιστον- 'χαρτί' (πιστοποιητικό)!!!...... .......Το δε πιστοποιητικό μόνο του, ~100Ε.

    Σήμερα το πρωί, μ'αυτά και μ'αυτά, που μου γράψατε, τηλεφωνώ σε κάποια εταιρεία ηλεκτρολόγων (που βγάζει πιστοποιητικά, και 'κάνει δουλειές' περίπου σε όλη την Αττική).
    Οι άνθρωποι με τρέλλαναν όταν μου ζήτησαν ~60Ε. Φυσικά αρκεί -όπως μου είπαν- η Ύπαρξη Γείωσης!!! Το από πού έρχεται η γείωση δεν είναι Θέμα, που απασχολεί τη ΔΕΗ! Ούτε ο αγγωγός-πιλότος είναι αναγκαίος!
    Οπότε... Κάνω τη δουλίτσα μου σωστά, με ~60Ε, χωρίς 'σπασίματα', 'χτισίματα' κλπ κλπ και φυσικά χωρίς την οποιαδήποτε σημαντική δαπάνη για το 'πέρασμα' των νέων γραμμών (από πίνακα μέχρι ρολόϊ).
    Φυσικά έκλεισα ραντεβού αυριο στις 3:00μμ, και περιμένω τον ηλεκτρολόγο της Εταιρείας.

    Ο γείτονας, αφού ρώτησε κι έμαθε από τη ΔΕΗ, είχε και το θράσσος, να μου τηλεφωνήσει, για να μου πει, ότι έτσι είναι μεν, αλλά για την "δική μου ασφάλεια" καλύτερη είναι η γείωση από το ρολόϊ, όπως και η γραμμή του πιλοτικού αγωγού.... Και τα δύο -του είπαν από τη ΔΕΗ- ότι είναι καλύτερα για την δική μου ασφάλεια!...........

    Αν ήταν και μίλαγε με τον αγράμματο παππού μου, πόσα -άραγε- θα ήταν διατεθημένος να του αρπάξει, -πάντα- "για την ασφάλεια του πελάτη!!!"

    Συγκρατήθηκα πολύ για να μην του 'χώσω' διάφορα 'χαριτωμένα' (χρονιάρα μέρα-μεθαύριο)...
    Απλώς του είπα, ότι έδωσα τη δουλειά σε συμμαθητή μου -από το Γυμνάσιο- που μου κάνει τη 'δουλειά' τσάμπα, χαρήκαμε ευγενέστατα και οι δύο, και κλείσαμε το τηλέφωνο.

    Ίσως με έβριζε κι αυτός, χάνοντας τη δουλειά.... Πλην όμως ας πρόσεχε!!!! Αποδείχτηκε: Ψεύτης, αρπακτικό, και θρασύτατος!!
    Τίποτα... Έχει χαθεί πλέον και το 'πρόσχημα', που τηρούσαν -τουλάχιστον- κάποτε, όταν σ'τα έπαιρναν χοντρά!
    Ωμά-ψυχρά ο διπλανός θα σου πει: "Μου λείπουν 2000Ε, και για να σου κάνω τη δουλειά θέλω 3000Ε!"
    Το ""Μου λείπουν 2000Ε.." ίσως το ψιθυρίσει, ίσως -απλώς- το σκεφτεί... Πάντως σίγουρα θα το εννοεί... Σίγουρα θα είναι μέρος της πρότασης, που θα σου πει!

    Δηλαδή, πιστεύει κανείς εδωμέσα, ότι η Εταιρεία των ηλεκτρολόγων δουλεύει για 'άγιο σκοπό', και γι'αυτό χρεώνει μόνο 60Ε το πιστοποιητικό της ΔΕΗ. Δεν θα βγάλει άραγε το κάποιο κέρδος της;

    Αλλά ο άλλος... Μία πόρτα δίπλα από την πόρτα του δικού μου διαμερίσματος, δεν καταλαβαίνει, πως θα τον πάρουν -κάποια στιγμή- χαμπάρι οι γείτονες, ότι 'γδέρνει';;;;; Δεν καταλαβαίνει ότι χάνει 'σίγουρους' πελάτες;
    Μετά θα αναρωτιέται κι αυτός: "Γιατί έχασε τους πελάτες του; Γιατί 'έβαλε λουκέτο';" και -φυσικά- θα του φταίει η Merkel, η κρίση, κι ο,τιδήποτε άλλο, εκτός από τα γαμψά του νύχια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Αν θελεις ανεβασε εδω η στειλε ενα ΠΜ με το πιστοποιητικό οταν σου το εκδωσουν να σου εξηγησουμε γιατι αυτο το πιστοποιητικό κοστιζει.

    Επισης, θα ηταν ωραια μια φωτογραφία του πινακα.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!


  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Όταν έρθουν να μετρήσουν τις πρίζες δες κρατάνε όργανο?
    Όταν μετρήσουν τη γείωση τι θα γράφει το όργανο και τι το χαρτί?
    Με τα νέα που ισχύουν ο ιδιοκτήτης είναι συνυπεύθυνος με τον ηλεκτρολόγο για να μη πω ο μόνος υπεύθυνος
    Όπως λέει ο Sted βάλε μια φώτο του πίνακα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έρθουν να μετρήσουν τις πρίζες δες κρατάνε όργανο?
    Όταν μετρήσουν τη γείωση τι θα γράφει το όργανο και τι το χαρτί?.........
    Κάποτε, όταν ήμουν στο Ζάννειο του Πειραιά (1971-1976) ΑΝ υπήρχαν πολύμετρα, ήταν φοβερά σπάνια!!! Τότε, για τέτοιες δουλειές (μέτρηση διαρροής, γείωσης, κλπ) είχαν το βρόγχο (και σε πολύ πιο πρωτόγονη έκδοση/όγκο/βάρος). Τώρα, πολλοί πάνε με το πολύμετρο στο χέρι... Κι όλα καλά!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........Με τα νέα που ισχύουν ο ιδιοκτήτης είναι συνυπεύθυνος με τον ηλεκτρολόγο για να μη πω ο μόνος υπεύθυνος.............
    Και καλά εγώ, που -υποτίθεται- ότι θυμάμαι αρκετά από το Γυμνάσιο, και φυσικά από το Πανεπιστήμιο.... Η μάννα μου η συγχωρεμένη, τι και πόσο υπεύθυνη θα ήταν, αν υπήρχε -λέμε- διαρροή 300mA ή 3x10-25A;
    Το πιο πιθανό θα ήταν, να με ρώταγε: αν σ'αυτό το 'Μιλιαμπέρι' βάζουν και σκόρδο από πάνω .
    Όπως και νά'χει το πράγμα.......

    Φαντάζομαι -Καλά νά' μαστε!- ότι θά' χετε κάποια νέα μου αυτές τις μέρες (το ταχύτερο δυνατόν! )
    Άμεσα όμως!.... Τώρα-δα!.... Έχετε όλοι-σας τις θερμότερες ευχαριστίες μου, για τις προτάσεις-ιδέες σας, για τον χρόνο σας!
    Νοιώθω ως τιμή μου την ανταπόκρισή σας, κι εύχομαι -ειλικρινά- να μπορέσω κάποτε να ανταποδώσω έστω και κάτι....

    Και πάλι να είσαστε όλοι καλά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 13-08-14 στις 20:43

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νυχτερινό τιμολόγιο και 1,5αρι
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-21, 12:12
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-19, 18:04
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 11:56
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 22:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας