Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Θέλω βοήθεια για φορτίσει μπαταρίας αυτοκινητου με φωτοβολταϊκό

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Πόρτο Ράφτη
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή Θέλω βοήθεια για φορτίσει μπαταρίας αυτοκινητου με φωτοβολταϊκό

    Καλησπέρα παιδιά όπως γράφω και στο θέμα έχω το έξεις πρόβλημα θέλω να βάλω ένα βυθόμετρο στη βάρκα μου αλλα για να μην έχω θέμα με το ρεύμα επειδή είναι εξωλέμβια δίχρονη δεν φορτίζει αρκετά την μπαταρία για τέτοιο σκοπό. Στο θέμα μας τώρα θέλω να βάλω μια μπαταρία 45-55άρα κανονική η μια 20άρα από ups και να συνδέσω ένα φωτοβολταϊκό για να έχω πάντα ρεύμα να την φορτίζει με λίγα λόγια το βασικό ερώτημα είναι ποσο θα κοστίσει στο περίπου γιατί δεν γνωρίζω καθόλου?? Και που θα ψάξω να τα βρω αν μπορείτε να μου και χρειάζονται αναλυτικά θα το εκτιμούσα πολύ!


    Ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tarnanas : 15-08-14 στις 08:12

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    http://www.e-anagnostou.gr/μπαταρίες...8-p-21732.html ενα τετιο θελεις η και μεγαλυτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    δεν μας δειχνεις αρχικα τι βυθομετρο εχεις-θες να ββαλεις?να ξερουμε τι γινεται με καταναλωσσεις.
    Φανταζομαι το οικονομικοτερο θα ηταν να φερνεις την φορτισμενη μπαταρια απο το σπιτι,να σου κραταει 5-6 ωρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Πόρτο Ράφτη
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα καλό το λινκ φιλε Νεκτάριε αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα αντέξει στη θάλασσα !!! Το βυθόμετρο το έχω πάρει είναι αυτό εδώ http://www.lowrance.com/en-US/Produc...DS5-en-us.aspx

    Φίλε Βασίλη δεν με βοηθά να κουβαλάω συνέχεια τη μπαταρία γιατί εγώ μπορεί να πάω και 2 φορές την ημέρα για ψάρεμα και Καμιά φορά και όλοι μέσα κάθομαι και δουλεύω συνέχεια το βυθόμετρο για αυτό θέλω να βάλω ένα φωτοβολταϊκό για να βοηθά λογικά την κατάσταση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    καλησπερα Μανωλη...αν δεν εχεις μιζα, μια μπαταρια φτανει αρκει να μην δουλευει σε χαμηλες ο κινητηρας..ωστε να την φορτιζει..το ιδιο βυθομετρο εχω lowrance gen1 χωρις τον φωτισμο ειναι η καταναλωση του 1.8-2.2 Α αν δεν κανω λαθος αλλα μπορω να το βρω στα χαρτια του..
    Αν εχεις και αλλα φορτια πχ μοτερ συρτης..καθετης δεν ειναι σωστο στην ιδια πηγη που τροφοδοτει το βυθομετρο να ειναι μαζι, δες στη σελιδα 20 του φυλαδιου της lowrance..που δινει και λυσεις αν εχεις κινητηρα με μιζα..κτλ φωτοβολταικο και ευκαμπτο μαλιστα υπαρχει..πολλα καταστηματα εχουν παρομοιο εξοπλισμο..βαλε goolge και θα δεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Πόρτο Ράφτη
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα νοτιε έχω και μίζα έχω πάνω αλλά για αυτό θέλω να βάλω μια ξεχωριστή μπαταρία για να μην έχω θέμα ούτε με το βυθόμετρο αλλά ούτε να μείνω από ρεύμα μηχανής....Αυτό που θέλω είναι να βάλω άλλη μια 45-55άρα η 20άρα από ups για να είμαι υπέρ καλυμμένος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    καταναλωση δεν μπορεσα να βρω καπου(εχει και 5-6 manual )
    υποθετω θα τραβαει καπου 2Α .οποτε καπου 24w.Η μπαταρια στ 20ΑΗ που λες ειναι οριακα μικρη (ειδικα αν το χρησιμοποιεις βραδυ ξεχασε την),θα ελεγα γυρω στα 50ΑΗ ειναι ιδανικη.Πανελ ξεκινας απο 50w,Ολα αυτα βεβαια χωρις καμια βοηθεια απο την μηχανη,δεν εχω υποψη μου αν την φορτιζει καθολου η μηχανη.Εχε υποψη σου κιολας οτι τα 50w panel που λεω ειναι στην καλυτερη περιπτωση -σωστο προσανατολισμο,σωστη κλιση- κατι που εσυ δεν θα εχεις.
    και ενα ρυθμιστη τασης σε αυτη την ισχυ και εισαι κομπλε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Πόρτο Ράφτη
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Βασίλη.....20άρα από ups έχει βάλει ένας ξάδερφος μου και του βγάζει γύρο στις 8-10 ώρες αυτονομία από το σπίτι που την παίρνει μέχρι να ξαναπάει σπίτι για να την βάλει φόρτιση! Εγώ που θα έχω και το φωτοβολταϊκό πιστεύω θα κρατά για ένα τέτοιο ψάρεμα αντε και λίγο παραπάνω 12ωρο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Μανωλη αφου εχεις μιζα δες στο φυλαδιο σου τι σου προτεινει ...εγω εχω μια 40Ah στην μηχανη και μια 20Ah μεσω ενος διακοπτη ειδικου γιαυτη την χρηση με 4 θεσεις 0 1 2 κ both συνδεοντας μια schottky diode απο το 1 προς το 2 ωστε στην θεση 1 να φορτιζει και η 2....τα οργανα αυτα θελουν καθαρη συνεχη ταση χωρις μεταβολες,αιχμες κτλ αν και εχουν δυνατοτητα να πανε μεχρι τα 18 v
    Ειπαμε οτι καταναλωση του ειναι 1.8-2.2 Α.
    Ολα τα φορτια πανε στην 40 και μονο το βυθομετρο στη 20...αν φυσικα σε αφησει η μια μπαταρια βαζεις την 2 κλεινοντας φυσικα το βυθομετρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Πόρτο Ράφτη
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Αυτό θέλω να κάνω απλό δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι πάνελ να πάω να πάρω για να μου φορτίζει καλά την 20άρα? Ποσα watt? γιατί από αυτό δεν γνωρίζω!!!!

    Και Δημήτρη η μαχάνι δεν φορτίζει αρκετά την 45 ώστε να βάλω να δίνει και στην 20άρα για αυτό θέλω να βάλω ένα πάνελ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βοήθεια σε κύκλωμα μπαταρίας
    By ryk in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 09:23
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 22:20
  3. Φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου με φωτοβολταϊκό πάνελ.
    By mits in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-13, 13:25
  4. Βοήθεια για ρυθμιστή φόρτισης για 2V στοιχείο μπαταρίας μολύβδου
    By Κυριακίδης in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 11:37
  5. Θέλω βοήθεια για δορυφορικά
    By jordan t-610 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-07, 15:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας