Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Τι καλώδιο να χρειάζεται ;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    θα σου ελεγα να το αφησεις για κανενα σχετικοτερο. το οτι ειναι χαμηλη η ταση δεν σημαινει οτι δεν ειναι επικινδυνο. μπορει να εχεις μεγαλα ρευματα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ο κύβος ερρίφθη, πήγα και πήρα 100 μέτρα καλώδιο 2 * 2,5.
    Ολόχαρος και σίγουρος για τα θετικά αποτελέσματα, το άπλωσα πρόχειρα (τελικά χρειάστηκα 55 μέτρα) συνέδεσα τους προβολείς και.... τζίφος.
    Δηλαδή περίπου τζίφος από 5,3 έχω πια 5,8 volt.
    Θρίαμβος !!!!

    Τώρα τι κάνω ? Έχω σαν εναλλακτική να μεταφέρω το ρυθμιστή και τις μπαταρίες κοντά στη κατανάλωση, αλλά τότε θα αυξήσω την απόσταση πάνελ-ρυθμιστή και μπαταρίας. Τουλάχιστον έχω πλέον τα χρειαζούμενα καλώδια για τις δοκιμές μου.

    Μήπως έχετε καμιά άλλη ιδέα ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    William Stanley, μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας με περιορισμό στις απώλειες...

    Όπως έχεις τώρα την κατάσταση με το 2x2.5, καλύτερα να στείλεις τάση δικτύου και να προμηθευτείς 3 μετασχηματιστές 12V με ανόρθωση στα 40, 55 και 60 μέτρα για να τελειώνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα σωστά, μου λες να γυρίσω το σύστημα στη ΔΕΗ ?
    Ε όχι βρε αδερφέ !!! Εδώ όλα γίνονται για την σταδιακή αποδέσμευση από δαύτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Τα ίδια φωτιστικά, δίπλα στην τροφοδοσιά - δηλαδή χωρίς την παρεμβολή του καλωδίου, έχουν κανονικά την τάση που πρέπει;

    0 Not allowed! Not allowed!


  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ακριβώς. Κοντά στη τροφοδοσία λειτουργούν άψογα, και αυτά και οι αισθητήρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ουδέν Οίδα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα σωστά, μου λες να γυρίσω το σύστημα στη ΔΕΗ ?
    Ε όχι βρε αδερφέ !!! Εδώ όλα γίνονται για την σταδιακή αποδέσμευση από δαύτη.
    Δεν νομίζω πως με 2 μικρά φωτοβολταϊκά συστήματα για τον περιμετρικό φωτισμό του σπιτιού σου θα αποδεσμευτείς απο τη ΔΕΗ. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να γίνει κανονική εγκατάσταση με inverter. Τότε θα μιλάγαμε για υψηλή τάση περιμετρικά και μετασχηματισμό επι τόπου.

    Έχεις περισσότερα στοιχεία για τύπο καλωδίου, ειδική αντίσταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Με λίγη φυσική, αν κάνω λάθος κάπου ας διορθωθώ:

    Συνολικό μήκος του αγωγού που θα διατρέχει τον κήπο σου είναι 60 μέτρα. Διαθέτεις 2 φωτιστικά 12V/10W και έναν μηχανισμό γκαραζόπορτας για τον οποίο δεν αναφέρεις ισχύ. Σύμφωνα με τον P=I*U, τότε I=P/U => I=10/12 W => I=0.83A για κάθε φωτιστικό. Αν υποθέσουμε οτι ο μηχανισμός γκαραζόπορτας απορροφά 1Α, τότε κατά Kirchhoff το ρεύμα στο τέλος του αγωγού θα είναι ίσο με το άθροισμα όλων των ρευμάτων, δηλ. Iολ=2*0.83+1 = 2.66Α

    Ο χαλκός έχει ειδική αντίσταση ρ=0.0175 Ω*mm²/m, δηλαδή για διατομή 2.5mm² θα έχει αντίσταση R=0.0175*2.5 = 0.04375 Ω/m. Άρα στο τέλος της διαδρομής των 60 μέτρων θα πρέπει να μετράς μια αντίσταση Roλ=0.04375*60 = 2.625 Ω

    Σύμφωνα με το νόμο του Ohm, αν για το συνολικό ρεύμα που θα διατρέχει τον αγωγό ισχύει R=U/I, τότε η πτώση τάσης θα είναι U = I*R => U = 2.66 * 2.625 = 6.98V, δηλαδή απο τα 12V που πρέπει να έχει ονομαστική τάση, θα απομένουν 12-6.98 = 5.02V. Για τα τελικά 55 μέτρα που χρησιμοποιείς, βγάζει περίπου 5.6V

    Για να περιοριστεί η πτώση τάσης, πρέπει να μειωθεί το ρεύμα ή να μικρύνει η αντίσταση του αγωγού. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει απο τα δύο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    G.G. (19-08-14)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγη φυσική, αν κάνω λάθος κάπου ας διορθωθώ:

    Συνολικό μήκος του αγωγού που θα διατρέχει τον κήπο σου είναι 60 μέτρα. Διαθέτεις 2 φωτιστικά 12V/10W και έναν μηχανισμό γκαραζόπορτας για τον οποίο δεν αναφέρεις ισχύ. Σύμφωνα με τον P=I*U, τότε I=P/U => I=10/12 W => I=0.83A για κάθε φωτιστικό. Αν υποθέσουμε οτι ο μηχανισμός γκαραζόπορτας απορροφά 1Α, τότε κατά Kirchhoff το ρεύμα στο τέλος του αγωγού θα είναι ίσο με το άθροισμα όλων των ρευμάτων, δηλ. Iολ=2*0.83+1 = 2.66Α

    Ο χαλκός έχει ειδική αντίσταση ρ=0.0175 Ω*mm²/m, δηλαδή για διατομή 2.5mm² θα έχει αντίσταση R=0.0175*2.5 = 0.04375 Ω/m. Άρα στο τέλος της διαδρομής των 60 μέτρων θα πρέπει να μετράς μια αντίσταση Roλ=0.04375*60 = 2.625 Ω

    Σύμφωνα με το νόμο του Ohm, αν για το συνολικό ρεύμα που θα διατρέχει τον αγωγό ισχύει R=U/I, τότε η πτώση τάσης θα είναι U = I*R => U = 2.66 * 2.625 = 6.98V, δηλαδή απο τα 12V που πρέπει να έχει ονομαστική τάση, θα απομένουν 12-6.98 = 5.02V. Για τα τελικά 55 μέτρα που χρησιμοποιείς, βγάζει περίπου 5.6V

    Για να περιοριστεί η πτώση τάσης, πρέπει να μειωθεί το ρεύμα ή να μικρύνει η αντίσταση του αγωγού. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει απο τα δύο.
    Με προλαβες
    βρηκα εδω τα τεχω.χαρακτηριστικα του καλωδιου 2χ2,5 http://www.telecables.gr/dyn/prod/tech/12150863003.pdf
    και λεει μεγιστη ωμικη αντισταση στους 20 βαθμους 7ωμ/χιλμ..Υποψη εδω οτι ο υπολογισμος που θα κανουμε θα ειναι 120μ οχι 60..
    συμφωνα λοιπον με το πινακακι πρεπει να χρησιμοποιηθει ειναι 6ρι .Ιδανικοτερο δε κρινεται το 10ρι οπου η αντισταση πεφτει στο 1,5ωμ το km.
    ουδεν ειδες

    επειδη τωρα το πηρες το καλωδιο και αν πας να ρωτησεις ποσο παει το 10ρι ,δεν βλεπω να ξανααπαντας εδω μεσα(απο ψιλο εγκεφαλικο και ανω ) θα προτεινα κατι τετοια http://www.ebay.com/itm/Booster-LM25...item1e905e8aee
    λεει οτι τραβαει μικρο ρευμα οποτε θα σωθεις.
    επισης να υπολογισεις οτι σαν καταναλωση θα εχεις ,αυτες τις πλακετες,το καλωδιο και τα φωτιστικα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=74271

    Εγώ πάντως δεν βγάζω νόημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. άνοιγμα μαγαζιού τι χρειάζεται???????
    By panoskio95 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 15:20
  2. Πόσα mAh χρειάζεται...?
    By sokra in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-14, 15:47
  3. Χρειάζεται τροφοδοτικό (60V 4A)
    By Nickolaos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-10, 19:36
  4. Ποια LCD μου χρειάζεται;
    By Hary Dee in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-10, 15:26
  5. ποιός op-amp μου χρειάζεται ?
    By DT200 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-08, 17:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας