Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Τα Windows XP εξακολουθούν να στοιχειώνουν τη μαμά Microsoft!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Τα Windows XP εξακολουθούν να στοιχειώνουν τη μαμά Microsoft!

    Πολλή Καλησπέρα στην καλή παρέα!!
    Είμαι -επί πολλά χρόνια- χρήστης των Windows XP -Professional έκδοση- (αν θυμάμαι καλά, από το Service Pack1).
    Πράγματι, ξεκίνησαν με κάποια προβλήματα, τα οποία όμως με το Service Pack3 και τις ακόλουθες ενημερώσεις λύθηκαν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό.... Τουλάχιστον για μένα (τόσο για την βασικότατη χρήση τους στο σπίτι, όσο και για την όποια χρήση τους στη δουλειά). Ειδικά στη δουλειά, τα πέρασα από 'Γενιές 14' και '40 Κύματα'! Αυτά όμως... Εκεί! Ντούρα! Μόνο επεξεργασία Ήχου, Video και Υποτιτλισμό δεν χρειάστηκε να κάνω!...
    Βαρειά επεξεργασία εικόνας -όμως- και γραμμικό σχέδιο 'Draw' έκανα!
    Πήρα πάρα πολλά εύσημα για εξαιρετικές δουλειές, καθώς οι PC-δάρες μου είχαν 'δέσει' άψογα με τα XP μου, και πήγαιναν φοβερά σαν 'ζευγάρι παραγωγής'.

    Μέχρι που έπεσε ο κεραυνός 'Windows 7' και (ακόμα χειρότερα) 'Windows 8'!
    Τα Windows 7, δεν μου φάνηκαν -τα ίδια- και τόσο άσχημα...
    Ωστόσο είχα δύο σοβαρά προβλήματα με αυτά:
    1) Απομακρύνονται πολύ περισσότερο (σε σχέση με τα ΧΡ) από το DOS. Οπότε χάνω την λειτουργία κάποιων drivers από μηχανήματα, που μου βγάζουν ακόμα παραγωγή.
    2) Υπάρχον λογισμικό (εφαρμογές) παραγωγής, το οποίο μου λειτουργεί άψογα μεν - οριακά δε στα XP, δεν θα μου λειτουργήσει καθόλου στα 7.

    Ένας από τους λόγους, για τους οποίους έχω ακόμα τη δουλειά μου, είναι ότι μπορώ ακόμα, με τις όποιες πατέντες μου, και δεν επιβαρύνω τον προϋπολογισμό της Εταιρείας, με κόστος Παραγωγής για το Γραφείο μου.

    Αντίθετα -όποτε ζητηθεί- τα ΧΡ μου -μαζί με τις εφαρμογές και το υλικό μου- εξακολουθούν να εντυπωσιάζουν με την αποδοτικότητά τους.

    Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι έχω κάθε λόγο, να μην θέλω να 'περάσω' στα Windows 7.
    -------------------------------------------------------------------------------------

    Απ' ό,τι όμως μαθαίνω υπάρχει παγκόσμια και ένας αξιοσέβαστος αριθμός χρηστών ΧΡ, οι οποίοι είναι -κάπως- σαν εμένα: Είτε δεν μπορούν (οικονομικά), είτε δεν θέλουν, είτε και τα δύο να περάσουν στα Windows 7. (Μην ξεχνάμε ότι η Οικονομική Κρίση δεν είναι Ελληνική, αλλά Παγκόσμια)
    Σαφέστατα σέβομαι τον σοβαρό επαγγελματία, για τον οποίο τα Windows 7 έφεραν λύση/λύεις σε κάποια προβλήματά του.
    Όμως το παιδάκι, που δεν κρατιέται, για να πάει να 'καταθέσει' τα λεφτά του μπαμπά σε κάθε νέο gadget της Microsoft... Τον gamer ο οποίος χρωστάει -γύρευε πόσα- από 'δω κι από 'κει, αλλά θα τρέξει να αγοράσει με 'δανεικά' το νέο OS της Microsoft, το οποίο παίζει και αμπάριζα...
    Συγχωρήστε με αν φανώ σκληρός, ίσως, αλλά αυτούς δεν τους λυπάμαι καθόλου!!

    Για τους υπόλοιπους λοιπόν -τους δεμένους στα ΧΡ-, είτε επαγγελματίες, είτε απλούς χρήστες, είτε και τα δύο, ανάμεσα σε διάφορα διεθνή 'κουφά' συνέβη και αυτό.
    Συμπατριώτης μας ο προγραμματιστής-δράστης, με το ψευδώνυμο Harkaz, τάραξε πάλι τα τελματωμένα νεράκια της μαμάς Microsoft.

    Δεν ξέρω γιατί...Πείτε το αρρωστημένη διαίσθηση...!
    Ωστόσο πιστεύω πάρα πολύ έντονα, ότι βολές υποστήριξης προς τα ΧΡ, θα εξακολουθήσουν να ακούγονται διεθνώς! ...Ιδιαίτερα όσο διάφοροι μεγαλοκαρχαρίες, (όπως σίγουρα και κάποιοι μέσα στη Microsoft) φροντίζουν να μην υπάρχει χρήμα στην Αγορά.

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν πρόκειται να σταματήσουν ποτέ.... όσο υπάρχουν μηχανές παραγωγής, ATM, και λοιπά μηχανήματα που τα χρησιμοποιούν, θα υπάρχουν και τα δισκάκια με τα windows....

    Ας μην πάμε μακρυά, πριν λίγο καιρό κάποιος φίλος εδώ στο φόρουμ είχε πρόβλημα με τα Ελληνικα σε κάποιο πρόγραμμα τιμολογίων που έτρεχε σε windows ME....
    Στην βιομηχανία, τα περισσότερα touch panel τρέχουν πάνω σε windows XP ή XP embeded...
    Προσωπικά έχω δει σε μηχανήμα παραγωγής σε αλουμινάδικο, PC να τρέχει windows 3.1... Για την δουλειά που έκανε δούλευε άψογα...
    Επίσης έχω δει και custom pc μηχανής παραγωγής που δουλεύει χωρίς οθόνη και να φορτώνει DOS ! Βέβαια το ανταλλακτικό που παρέχει ο κατασκευαστής είναι καινούριας σχεδίασης και τρέχει XP!

    4 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gsmaster για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (29-08-14)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Πράγματι, τα XP αποτελούν μια καταπληκτική μ@λ@κί@, μου είχαν σπάσει τα @@, ευτυχώς βγήκαν τα 7 και ησύχασα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους υπόλοιπους λοιπόν -τους δεμένους στα ΧΡ-, είτε επαγγελματίες, είτε απλούς χρήστες, είτε και τα δύο, ανάμεσα σε διάφορα διεθνή 'κουφά' συνέβη και αυτό.
    Συμπατριώτης μας ο προγραμματιστής-δράστης, με το ψευδώνυμο Harkaz, τάραξε πάλι τα τελματωμένα νεράκια της μαμάς Microsoft.
    Προφανώς έχει κατεβάσει της ενημερώσεις για τα ΑΤΜ κλπ και τις έχει κάνει SP4
    Αυτό δηλαδή που λέει ο Γιάννης:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται να σταματήσουν ποτέ.... όσο υπάρχουν μηχανές παραγωγής, ATM, και λοιπά μηχανήματα που τα χρησιμοποιούν, θα υπάρχουν και τα δισκάκια με τα windows....
    Υπάρχει λύση φυσικά για να έχεις κανονική υποστήριξή.
    Θα το βρω και θα το ποστάρω.

    edit
    Εδώ είναι και δουλεύει
    http://www.thegreekz.com/forum/archi.../t-719608.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τα windows XP θα συνεχίσουν να υπάρχουν
    για να κάνεις αναβάθμιση χρειάζονται ευρώ που σήμερα είναι δύσκολο να βρεθούν
    Στη προσπάθεια επιδιόρθωσης των windows αντικαθιστά τον explorer 8 με τον 6 και μετά δεν αφήνει να κάνεις τα update
    Πρέπει να κάνεις πρώτα εγκατάσταση τον explorer 8 και μετά να κάνεις τα update
    η ms όμως έχει βγάλει τον 8 απο τα downloads και επιμένει να κάνεις update

    Αν φορμάρεις και στήσεις από την αρχή τα windows κατεβάζει 133 ενημερώσεις και έχει και τον 8

    Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο site που να έχει τον 8 στα ελληνικά για download

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Το site της "μαμάς" : http://www.microsoft.com/el-gr/downl....aspx?id=22166

    Και για να είμαι και "εντός θέματος" :

    Το λειτουργικό που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος, εξαρτάται από τη χρήση του PC:

    αν είσαι τράπεζα (με HW firewalls, προστασίες, έλέγχους κλπ) μπορείς να "αφήσεις" σε κάποια PC παλαιότερο/μη updated OS
    το ίδιο ισχύει, γενικά, και σε εταιρίες

    σε περιβάλλον παραγωγής που το downtime θεωρείται "κρίσιμο", δεν θα βάλεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exop : 28-08-14 στις 20:22

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό της μαμάς κατεβάζει για vista και λέει ότι δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση στο ΧΡ
    "Δεν υποστηρίζετε το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα"

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    στο google έχει διάφορα αλλά δεν γνωρίζω πόσο ασφαλή είναι - το λινκ το εσβησα γιατί ήταν "πειραγμένη" εκδοση με αλλη start page, bookmarks


    -------------------------

    κάτι που μπορεί να δουλέψει: σε firefox βάλε το add-on IETAB https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ie-tab/

    και δκίμασε τα updates

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exop : 28-08-14 στις 22:13

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, τα XP αποτελούν μια καταπληκτική μ@λ@κί@, μου είχαν σπάσει τα @@, ευτυχώς βγήκαν τα 7 και ησύχασα.
    Πολλή Καλημέρα Παίδες!
    Καλέ μου φίλε Γιάννη, -με κάθε σεβασμό- θα παρακαλούσα να ελέγχαμε τον αυθορμητισμό μας στις εκφράσεις μας, σ' αυτό -τουλάχιστον- το Θέμα. Μπορεί αυτό να αποτελεί την άποψή σου, και φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να την εκφράσεις ελεύθερα!
    Κατά τη δική μου άποψη -λοιπόν- τυχαίνει αυτό (που εσύ θεωρείς και αποκαλείς μ@λ@κί@) να θεωρείται αριστούργημα!
    Έχουμε λοιπόν -αμέσως-και πολύ μεγάλη- διάσταση απόψεων!
    Τον λόγο για τον οποίο υπερασπίζομαι τα Windows XP, τον ανέλυσα τόσο διεξοδικά, ώστε ίσως έγινα και κουραστικός.
    ...Πάντως η 'Τεκμηρίωσή μου' δεν έμεινε σε ένα 'λακωνικότατο': "...μου είχαν σπάσει τα @@"!
    Ως επαγγελματίας, είχα κι εγώ BSOD, είχα κι εγώ ασυμβατότητες υλικού-λογισμικού! Όμως δεν περίμενα να λυθούν οι καταστάσεις από την Microsoft.
    Από τη δική μου μεριά, η 'πατέντα' πήγαινε σύννεφο.

    Γνωρίζω, βέβαια, κι από άλλα Fora, ότι οι gamers είχαν σοβαρά προβλήματα, καθώς οι κάρτες γραφικών, τα μοχλουδάκια, οι καμερούλες, τα ηχητικά συστήματα (δεν ήταν DOLBY SORROUND) δεν είχαν πλήρεις συμβατότητες. Βλέπετε, οι μαμάδες εταιρείες δεν έφτιαχναν και κανέναν Driver, αλλά φρόντιζαν να τα ρίχνουν όλα στα ΧΡ και στη Microsoft.
    Και -όπως ήταν φυσικό- η cache memory, ή κάποια RAM (ή γύρευε τι άλλο) θα τα 'έπαιζε'.

    Πίστεψέ με, είσαι από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις επαγγελματία, που συναντώ, και στον οποίο τα WindowsXP του είχαν σπάσει τα @@.

    Μπορεί κάποιοι να ζητούσαν όντως Ισχύ και Ευελιξία σε εξειδικευμένες περιπτώσεις, όπως π.χ. εφαρμογές Υποτιτλισμού, διαμόρφωσης/επεξεργασίας Ήχου, ή/και Video, τα οποία δεν έδιναν τα WindowsXP.
    Όμως, πίστεψέ με -αν θέλεις- φίλε Γιάννη!
    Έχουν περάσει αρκετά -αν Όχι πολλά- Λειτουργικά Συστήματα από τα PC και τα χέρια μου.
    Πιστεύω πλέον ότι έχω μια-κάποια ικανότητα να διακρίνω τα Λειτουργικά-μ@λ@κίες, από τα Λειτουργικά-Αστέρια.
    Και τα Vista π.χ. Γκατζετάκηδες, Gamers, και φυσικά Πωλητές μου τα είχαν εκθειάσει, ενώ -ταυτόχρονα-από την πλευρά των επαγγελματιών ήδη είχε αρχίσει να ψιθυρίζεται το ψευδώνυμο sVista! Και τότε η τεκμηρίωση (υπέρ των Vista) ήταν λακωνικότατη: "Η Microsoft έδωσε απάντηση στα χρονίζοντα προβλήματα των XP. Τα ΧΡ ήταν αποτυχία!"
    Ας πάει λοιπόν όποιος θέλει, σε Συνέδριο Επιστημόνων, να τεκμηριώσει Εφεύρεση, Ανακάλυψη, ή ο,τιδήποτε παρεμφερές με τόσο ισχυρές αποδείξεις..... Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα!

    3 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Να επιμείνω λιγάκι - τα XP είναι ένα αξιοπρεπέστατο λειτουργικό (όπως ήταν και τα win2000) και πολύ σταθερά.
    Όμως: σε production περιβάλλον (που θέλεις να μην έχει downtimes) δεν χρησιμοποιείς OS που δεν έχει ενημερώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 16:17
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 12:42
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 22:23
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-08, 13:44
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 20:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας