Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: άνοιγμα (κυριολεκτικά) crt οθόνης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή άνοιγμα (κυριολεκτικά) crt οθόνης

    Δεν κατάφερα να βρω σε ποια ενότητα θα ήταν πιο σωστό να μπει αυτό το θέμα κι έτσι το έβαλα εδώ. Αν είναι λάθος θα παρακαλέσω να μεταφερθεί όπου κριθεί πιο σωστό.
    Στο θέμα μας τώρα. Εδώ και αρκετό καιρό φλερτάρω με την ιδέα να ανοίξω crt οθόνη. Αυτό όχι τόσο από περιέργεια αφού πληροφορίες για τα εσώψυχά της μπορούν να βρεθούν αρκετές στο ιντερνετ αλλά όσο για την περίπτωση του να χρησιμοποιηθεί κουφάρι παλιάς τηλεόρασης (με όσο το δυνατόν λιγότερες αισθητικές μεταβολές εξωτερικά).
    Τα ερωτήματα λοιπόν είναι, αν υποθέσουμε ότι ανοιχτεί με diy τρόπους:

    Κίνδυνοι Μέσα σίγουρα έχει φώσφορο. Πως πρέπει κάποιος να τον χειριστεί πέρα από τα προφανή (μάσκα, γυαλιά, γάντια);

    Διαδικασία Υπάρχουν διάφορες προτάσεις στο net. Έχει κανείς προσωπική πείρα;

    Σε διάφορα βίντεο όπως αυτό φαίνεται ότι υπάρχουν ειδικά μηχανήματα που το κάνουν. Εν Ελλάδι υπάρχει κάτι/κάπου σχετικό στο οποίο θα μπορούσα να πάω μια οθόνη και να μου την ανοίξουν;

    Και το κυριότερο (και ίσως αυτό έπρεπε να έχω θέσει πρώτο ως ερώτημα). Αφού ανοιχθεί η οθόνη και καθαρισθεί η επιφάνεια από τον φώσφορο, το γυαλί που μένει πόσο διαυγές ή παραμορφωτικό (λόγω καμπυλότητας που είχαν οι παλιές οθόνες) είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    σκέψου να κάνεις τίποτε άλλο...
    η οθόνη έχει κενό αερα στο εσωτερικο της πράγμα που κάνει την αποσφράγιση επικίνδυνη!
    επίσης γενικά... καλύτερα να μην παίζεις με χημικά που δεν ξέρεις....
    δες βιντεάκι στο youtube πως φτιάχνεται για να καταλάβεις τι έχει μέσα....

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκέψου να κάνεις τίποτε άλλο...
    η οθόνη έχει κενό αερα στο εσωτερικο της πράγμα που κάνει την αποσφράγιση επικίνδυνη!
    επίσης γενικά... καλύτερα να μην παίζεις με χημικά που δεν ξέρεις....
    δες βιντεάκι στο youtube πως φτιάχνεται για να καταλάβεις τι έχει μέσα....
    Oπως τα λεει ο chip ειναι...με την crt υπαρχει ο κινδυνος implosion οπως ειναι στα αγγλικα (ενδορρηξης) δηλ.εκρηξης προς τα μεσα λογω της διαφορας πιεσεων.Αν και αισθητικα δεν μου αρεσει καθολου αυτη η "μοδα" εαν θες να το κανεις χρησιμοποιησε σκετο το κουτι..

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τα post σας.
    Επειδή είμαι άνθρωπος που συνήθως πρώτα κάνει την έρευνα του (το googlάρισμα επί το ελληνικότερον!!!) και μετά ρωτάει γι' αυτά που συνεχίζει να έχει απορίες, να πω ότι το θέμα/κινδύνους με την εσωτερική ρήξη το γνωρίζω ήδη. Γι' αυτό άλλωστε και μία από τις ερωτήσεις μου αφορά την επαγγελματική προσέγγιση και στο αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.
    Συνεπώς οι ερωτήσεις μου παραμένουν, αν γνωρίζει κάποιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Γειά σου Χάρη,
    Προσωπικά, επειδή λόγω δουλειάς περνάγανε ΠΟΛΛΕΣ crt οθόνες απο τα χέρια μου, έχω κάνει ΟΤΙ μπορείς να φανταστείς στην crt.
    Τις έχω πετάξει απο τον 3ο οροφο, τις έχω κάψει με φωτιά, τις έχω λιώσει με οξυγόνο, τις έχω πυροβολήσει με κυνηγετικό όπλο. με 9ρι περίστροφο, με 45αρι περίστροφο, εχω κάνει γενικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ που μπορείς να φανταστείς, ΕΚΤΟΣ απο το να την ανατεινάξω με δυναμήτη !!! (Χμμμμ.... ποτέ δεν είναι αργά χαχαχαχαχα). Βασικά η crt είναι ΑΧΡΗΣΤΗ για οποιαδήποτε χρήση... Η μόνη χρήση είναι να την σπάς για χαβαλέ...
    Ο φώσφορος που έχει στο μπροστινό μέρος δεν είναι τόσο τραγικός. Δεν είπαμε να πάς να τον σνιφάρεις κιόλας, αλλα δεν θα πάθεις και τίποτα αν τον πιάσεις. Επίσηε ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ απο το γυαλί. Εχει και το πλέγμα απο μέσα που σου βγάζει την πίστη μέχρι να φύγει...
    Η άποψη μου είναι να μήν ασχοληθείς.. Θα σου βγάλει την ψυχή να την καθαρίσεις και στο τέλος θα την πετάξεις....

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο για την περιγραφή της "επιστημονικής" σου ενασχόλησης με τις οθόνες
    Πραγματικά ζηλεύω αφού μου αρέσουν κι εμένα οι (καταστροφικοί) πειραματισμοί.
    Μια που από τα χέρια σου πέρασαν όπως λες αρκετές ανοιγμένες (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) οθόνες, μπορείς μήπως να μου πεις η τελική μπροστινή γυάλινη επιφάνεια πως είναι; Δηλαδή είναι και εσωτερικά λεία όπως έξω; Είναι θαμπή; Διαφανής; Ημιδιαφανής; κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο για την περιγραφή της "επιστημονικής" σου ενασχόλησης με τις οθόνες
    Πραγματικά ζηλεύω αφού μου αρέσουν κι εμένα οι (καταστροφικοί) πειραματισμοί.
    Μια που από τα χέρια σου πέρασαν όπως λες αρκετές ανοιγμένες (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) οθόνες, μπορείς μήπως να μου πεις η τελική μπροστινή γυάλινη επιφάνεια πως είναι; Δηλαδή είναι και εσωτερικά λεία όπως έξω; Είναι θαμπή; Διαφανής; Ημιδιαφανής; κλπ

    Σωτήρης..... Οχι Χρήστος !!!!... χαχαχαχαχα
    Το μπροστινό τζάμι είναι ακριβώς όπως και το υπόλοιπο κρύσταλλο της οθόνης, απλά λίγο πιο χοντρό. (Δεν σπάει με πυροβολισμό από κυνηγετικό όπλο και μερικές CRT δεν σπάνε ΟΥΤΕ με 9αρι περίστροφο). Ο φώσφορος είναι πολύ συμπαγές σαν ηλεκτροστατική βαφή επάνω στο τζάμι. Βγαίνει δύσκολα, με ξυράφι και σπάτουλα. Έχει και ένα μεταλλικό δίχτυ, το λεγόμενο "πλέγμα" που είναι πάνω απο τον φώσφορο. γενικά θέλει πολύ ζόρι για να καθαρίσεις το γυαλί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    437

    Προεπιλογή

    Το πιο ασφαλες ειναι να σπασεις την οθονη στο πισω μερος που ειναι η ''πριζα''. Εκει ειναι πιο λεπτο το γυαλι και θα σπασει ευκολα κανοντας ενα τσουφφφφφφ κααθως ρουφα αερα λογω κενου. Καλου κακου σκεπασε την με μια κουβερτα γυρω γυρω.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτήρης..... Οχι Χρήστος !!!!.................
    Πως μου 'ρθε τώρα το Χρήστος ούτε κι εγώ το ξέρω!!!
    Μάλλον πρέπει να συνεχίσω να βλέπω αυτή τη σειρά του National Geographic για τα παιχνίδια που μας παίζει το μυαλό και ίσως βρω εξήγηση

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gcostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    πάντως για το θέμα του κενού
    την παλιά εποχή , όταν όπως οι περισσότεροι της γενιάς μου, είχα εργαστήριο τηλεοράσεων , όταν λοιπόν ήταν να πετάξω οθόνη έπιανα με το μυτοτσίμπιδο και έβγαζα ένα ποδαράκι από τον λαιμό της οθόνης, από την μικρή τρύπα έμπαινε σιγά σιγά αέρας και η πίεση ισοσταθμιζόταν. Μετά στούμπωνες τον λαιμό έκοβες το επάνω μέρος και την έκανες ενυδρείο.
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 20:07
  2. άνοιγμα μαγαζιού τι χρειάζεται???????
    By panoskio95 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 15:20
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:18
  4. Πρόβλημα με άνοιγμα ιστοσελίδων
    By asterixx25 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 18:11
  5. Σύνδεση οθόνης CRT σε τηλεόραση
    By gas_liosia in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-06, 12:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας