Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: προβληματικός ρελε

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα,Πειραιάς
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή προβληματικός ρελε

    καλησπέρα σας
    έχω μια αποθήκη στην οποία έρχεται 3φασικο γιατί έχω 2 ψυγεία και κάτι άλλα μηχανήματα
    χτες ξαφνικά έπεφτε το ρελε .. κάλεσα τον ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι λόγο βραχυκυκλώματος του ψυγείου μου ριχνε τον ρελέ
    η απορία μου είναι η εξής:
    όταν βγάλαμε το ψυγείο εκτός λειτουργίας δούλευαν όλα κανονικά δεν έπεφτε οπότε μια χαρά
    γιατί τότε το ρελε είναι προβληματικό ? ενώ δούλευαν τόσες συσκευές και έπεφτε μονάχα όταν έβαζα το ψυγείο που είχε πρόβλημα?
    ρωτάω γιατί μου ζήτησε για αλλαγή ρελέ 140 ευρώ , μην την πατήσω και γενικά για να μάθω
    ευχαριστώ ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη katsigiannis
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Αν και δεν ξερω και πολλα απο το τριφασικο ρευμα, μηπως υπαρχει διαρροη στο ψυγειο σου και σου ριχνει το ρελαι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα,Πειραιάς
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    ναι αυτό μου είπε και αυτός απλά η απορία μου είναι γιατί να αλλάξω το ρελέ και έινια χαλασμένο αφού όταν το βάζω με τα άλλα ψυγεία δεν πέφτει ??? επίσης μου έιπε ότι επειδή όταν το είδα το σήκωσα 2-3 φορές τον χάλασα γιατί δεν έκανε .. γιατί αυτό ?? να μάθουμε και κάτι αφού θα τα πληρώσω που θα τα πληρώσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Οι οικιακοί ΔΔΕ έχουν όριο τα 30ma. Για επαγγελματικές εγκαταστάσεις χρησιμοποιούν ρελέ με μεγαλύτερο όριο ωστε να μήν πέφτουν με μικροδιαρροές. Μήπως αυτό σου είπε ο ηλεκτρολόγος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα,Πειραιάς
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    λοιπόν..μου είπε ότι είχε πρόβλημα το ρελε αλλά επειδή το ανέβασα 2-3 φορές για να δοκιμάσω τί φταίει τον κατέστρεψα έτσι ..και το ερώτημα - απορία μου είναι η εξής:
    αφού καταστράφηκε το ρελέ γιατί όταν δεν βάζω το ψυγείο που έχει πρόβλημα δεν πέφτει και λειτουργεί κανονικά??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν..μου είπε ότι είχε πρόβλημα το ρελε αλλά επειδή το ανέβασα 2-3 φορές για να δοκιμάσω τί φταίει τον κατέστρεψα έτσι ..
    Δεν νομίζω να τον κατέστρεψες... Αυτό που το στηρίζει ο ηλεκτρολόγος? που φώναξες;; Με οπτικό έλεγχο;; Δεν οπλίζει πλέον;; Το μέτρησε όπως απαιτεί η διαδικασία με ειδικό όργανο;;Φαντάζομαι πως όχι....
    Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για τις επαφές του να σηκώνουμε όλα τα φορτία (ειδικά αν είναι μεγάλα και πολλά) σε περίπτωση που πέφτει
    με αυτόν...αλλά δεν νομίζω με δύο επανοπλίσεις που έκανες όπως λες να τον χάλασες..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..και το ερώτημα - απορία μου είναι η εξής:
    αφού καταστράφηκε το ρελέ γιατί όταν δεν βάζω το ψυγείο που έχει πρόβλημα δεν πέφτει και λειτουργεί κανονικά??
    Γιατί προφανώς δεν φταίει το ρελέ (ΔΔΕ) αλλά το ψυγείο που πιθανόν να έχει διαρροή..

    Από κει και πέρα αν εννοούσε να στον αλλάξει με μεγαλύτερο π.χ. 300mA .. ή να σου κάνει κανένα by-pass (να στο παρακάμψει δηλαδή).. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ !!!!! Γιατί πολύ απλά δεν θα προστατεύεσαι από ηλεκτροπληξία....
    Μήπως να φώναζες έναν τεχνικό για το ψυγείο ή αν έναν άλλο ηλεκτρολόγο;;

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα,Πειραιάς
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε Αργύρη
    απλά η ανησυχία μου είναι για να μην πληρώσω κουστούμι νέο γιατί μου έιπε 140 ευρώ για το νέο ρελέ και απλά γιατί μυο έκανε εντύπωση πώς γίνεται να αχριστεύτηκε το ρελέ με 2-3 φορές που το όπλισα και έπεσε λόγω διαρροήσ ή βραχυκυκλώματος του ψυγείου
    θα δούμε τί άλλο θα μου πει και αν έχω άλλη απορία θα στείλω
    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    δεν γινεται να καταστραφει με μερικες οπλισεις. επισκευασε το χαλασμενο ψυγειο σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε Αργύρη
    απλά η ανησυχία μου είναι για να μην πληρώσω κουστούμι νέο γιατί μου έιπε 140 ευρώ για το νέο ρελέ και απλά γιατί μυο έκανε εντύπωση πώς γίνεται να αχριστεύτηκε το ρελέ με 2-3 φορές που το όπλισα και έπεσε λόγω διαρροήσ ή βραχυκυκλώματος του ψυγείου
    θα δούμε τί άλλο θα μου πει και αν έχω άλλη απορία θα στείλω
    ευχαριστώ
    Τι περιμενεις ρε Χρηστο να δεις?Αφου ο ιδιος καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα και σου δημιουργουνται αποριες,γυρευοντας πας για καινουργιο κουστουμακι?
    Δες αν μπορεις να φτιαξεις το ψυγειο ,η φωναξε ενα μαστορα για αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bababoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να τον κατέστρεψες... Αυτό που το στηρίζει ο ηλεκτρολόγος? που φώναξες;; Με οπτικό έλεγχο;; Δεν οπλίζει πλέον;; Το μέτρησε όπως απαιτεί η διαδικασία με ειδικό όργανο;;Φαντάζομαι πως όχι....
    Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για τις επαφές του να σηκώνουμε όλα τα φορτία (ειδικά αν είναι μεγάλα και πολλά) σε περίπτωση που πέφτει
    με αυτόν...αλλά δεν νομίζω με δύο επανοπλίσεις που έκανες όπως λες να τον χάλασες..



    Γιατί προφανώς δεν φταίει το ρελέ (ΔΔΕ) αλλά το ψυγείο που πιθανόν να έχει διαρροή..

    Από κει και πέρα αν εννοούσε να στον αλλάξει με μεγαλύτερο π.χ. 300mA .. ή να σου κάνει κανένα by-pass (να στο παρακάμψει δηλαδή).. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ !!!!! Γιατί πολύ απλά δεν θα προστατεύεσαι από ηλεκτροπληξία....
    Μήπως να φώναζες έναν τεχνικό για το ψυγείο ή αν έναν άλλο ηλεκτρολόγο;;
    Σε βιομηχανικούς χώρους προβλέπεται η εγκατάσταση ρελέ διαφυγής στα 300mA. Επίσης, σε χώρους με ψυγεία προβλέπεται ακόμη και η παράκαμψη της γραμμής των ψυγείων από το ρελέ διαφυγής.

    Στην προκειμένη περίπτωση αυτά θα έπρεπε να προβλεφθούν από τον μελετητή της εγκατάστασης κι όχι από εμάς εδώ.

    Η δουλειά "ψιλοβρωμάει" λίγο. Αν ο ηλεκτρολόγος δε σου χρέωσε την επίσκεψη επειδή δε βρήκε βλάβη τότε προφανώς από κάπου θέλει να βγάλει τα "σπασμένα" του (βενζίνες, χρόνος κτλ). Κατά τη γνώμη μου, καλά θα ήταν να καλέσεις πρώτα κάποιον να σου ελέγξει το μάλλον προβληματικό ψυγείο και μετά να προχωρήσεις παραπέρα. Το ρελέ διαφυγής θα πρεπει να έχει πάνω ένα κουμπάκι "TEST". Έχεις δοκιμάσει να το πατήσεις για να δεις αν πέφτει το ρελέ; Κατά πάσα πιθανότητα αν πέφτει με το τεστ τότε το ρελέ σου δεν έχει πρόβλημα.

    Αν ο τεχνικός που θα δει το ψυγείο αποφανθεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη συσκευή τότε να πάρεις κάποιον άλλο ηλεκτρολόγο να σου ελέγξει ξανά το ρελέ καθώς επίσης και τη γραμμή του ψυγείου από την αρχή μέχρι το τέλος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 15:49
  2. ΡΕΛΕ
    By ada_aris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 09:06
  3. ρελε??
    By bad boy in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-11, 11:37
  4. Ψαχνω ρελε
    By androutso in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 15:56
  5. Ρελε???
    By akisbach in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-06, 23:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας