Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα σε ρύθμιση τροφοδοτικού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε ρύθμιση τροφοδοτικού

    Κατασκεύασα το τροφοδοτικό του συνημμένου σχεδίου που είναι από ένα γνωστό κιτ της Velleman (7200).
    Η ρύθμιση της τάσης εξόδου γίνεται κανονικά, από 0-30 Volt, το ρελέ κάνει την μεταγωγή των τυλιγμάτων περίπου στα 12 Volt.
    Με τα trimmer RV1 και RV2 γίνεται η αρχική ρύθμιση του ρεύματος εξόδου (του περιοριστή ρεύματος εξόδου). Οι οδηγίες αναφέρουν τα εξής:


    With thw unit disconnected, turn thw front panel current limiting control fully clockwise, and the two voltage controls (fine and coarce) to their midway positions. The two presets on the nain panel need to be adjusted again: RV1 (maximum current adjustment) needs to be turned fully anticlockwise, while RV2 (minimum current adjustment) needs to be turned fully clockwise. Aligment can now proceed; for this you need an ammeter (i.e. multimeter set to measure current) with a range of at least 10A. This should be connected across the power supply's output terminals. After powering up, thw 'current limit' LED will ligth up (the low resistance of the ammeter presents a virtual 'dead short' toy the PSU). RV1 should now be adjusted until the meter reads 10A. Disconnect the meter, and turn the voltage/current limit adjustment controls fully anticlockwise. RV2 should now be adjusted until the current limit LED lights up dimly.


    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν πάω να ρυθμίσω το μέγιστο ρεύμα με το RV1, σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες, ενώ το ρεύμα αρχίζει να ανεβαίνει σταδιακά με το γύρισμα του RV1 (τα RV1, RV2 είναι πολύστροφα) μέχρι τα 4-5Α περίπου, ξαφνικά ανεβαίνει στα 15-20Α.


    Όσες φορές και αν δοκίμασα να το ρυθμίσω πάντα το ίδιο πράγμα γινόταν.
    Να σημειώσω ότι το PCB διπλο-τριπλοελέγχθηκε για λάθη - δεν υπάρχουν, τα υλικά εελέγχθηκανόλα ένα (αντιστάσεις με πολύμετρο, πυκνωτές με καπασιτόμετρο) πριν την τοποθέτηση, με την εμφάνιση του προβλήματος της ρύθμισης ξαναελέχθηκαν πάλι, αντικαταστάθηκαν όλα τα ολοκληρωμένα και τρανζίστορς με καινούργια, αλλά πάλι τα ίδια.
    Το σχέδιο του τροφοδοτικού είναι λειτουργικό και σωστό, έχει κατασκευαστεί από πολλούς από ότι έχω διαβάσει, άραγε μόνο σε μένα δεν θέλει να δουλέψει;


    Έχει κάποιος μια ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι μπορεί να κάνω λάθος;


    Να σημειώσω ότι οι 4 παράλληλες αντιστάσεις R37-40 στο κιτ είναι σύρμα χρωμιονικελίνης, αυτοί που το κατασκεύασαν έχουν χρησιμοποιήσει 4 αντιστάσεις 0,47Ωμ, εγώ χρησιμοποίησα 1 βατική αντίσταση της ARCOL (αυτές τις χρυσαφί με την ενσωματωμένη ψύκτρα) 0,1Ωμ, 2 παράλληλες των 0,1Ωμ, 2 σε σειρά των 0,1Ωμ αλλά και 0,01Ωμ με τα ίδια αποτελέσματα, το ίδιο πρόβλημα στην ρύθμιση.


    Έχει κάποιος μια ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι μπορεί να κάνω λάθος;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γειά σου Μπάμπη !!!.
    Καλά είσαι ?.

    .
    .
    .
    .
    .

    Ερώτηση:

    Υπάρχει περίπτωση το τρίμμερ RV1 (Max Current Limit) να είναι ολίγον βλαμμένο ?.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Τι ποντεσιόμετρο έχεις βάλει; Λογαριθμικό ή γραμμικό; Α συμβολίζονται τα γραμμικά ποτενσιόμετρα, ενώ με το Β τα λογαριθμικά. Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Μπάμπη !!!.
    Καλά είσαι ?.

    .
    .
    .
    .
    .

    Ερώτηση:

    Υπάρχει περίπτωση το τρίμμερ RV1 (Max Current Limit) να είναι ολίγον βλαμμένο ?.
    Γεια σου Γρηγόρη
    καλά είμαι, επιστρέφω σιγά σιγά στα παλιά λημέρια και στις παλιές αγάπες

    Το τριμεράκι αυτό το άλλαξα, σκέφτηκα και εγώ μήπως κάνει νερά αυτό, όπως επίσης και το ποτενσιόμετρο ρύθμισης φίλε Στράτο.
    Λογαριθμικό είναι 4Κ7, αλλά δεν μπορεί να έχει τόση απότομη μεταβολή ξαφνικά από τα 4Α πχ, να τινάζεται στα 15-20, μέχρι και 24Α έφτασε κάποια στιγμή και άρχισε να γκαρίζει ο Μ/Σ. Ξαφνικά μόλις φτάσει σε σε κάποια τιμή (4-5Α) τινάζεται > 10-15Α, αποκλείεται να οφείλεται στο αν είναι γραμμικό ή λογαριθμικό το ποτενσιόμετρο, θα είχε έστω κάποια πιο απότομη μεταβολή, αλλά όχι απλά αγγίζοντας το ποτενσιόμετρο, πειράζοντάς το ελάχιστα.

    ΥΓ Παλικάρι το Fluke, ενώ η μέγιστη ένταση που μετράει είναι 10Α και για 20 sec αντέχει τα 20Α, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, άντεξε και 25Α!!! Ίσως καταφέρω να το κάψω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Μετά από κάποιες μέρες απραξίας, άρχισα να ασχολούμαι πάλι με την ρύθμιση του τροφοδοτικού
    Ελέγχθηκαν όλα τα εξαρτήματα πάλι ένα προς ένα, αντικαταστάθηκαν το ολοκληρωμένα και τα τρανζίστορς με καινούργια, αλλά το πρόβλημα παραμένει.
    Ακολουθώ βήμα βήμα τις οδηγίες, αλλά σε κάποια στιγμή ενώ περιστρέφω το τριμμεράκι για την ρύθμιση του μέγιστου ρεύματος και το πολύμετρο δείχνει το ρεύμα εξόδου (το πολύμετρο "βραχυκυκλώνει" την έξοδο στην κλίμακα των αμπέρ) περίπου 7-8 Α ξαφνικά πετάγεται στα 15-16Α. όπως είναι φυσικό, σκέφτηκα ότι το τριμμεράκι τα έπαιξε και το αντικατέστησα, αλλά και με το καινούργιο με τα ίδια προβλήματα πάλι

    Κάποια στιγμή κατόρθωσα να σταθεροποιήσω την έξοδο στα 9+ αμπέρ. Το άφησα εκεί και προχώρησα στο δεύτερο βήμα, την ρύθμιση του ελάχιστου ρεύματος. Τελείωσε μια χαρά και αυτή η ρύθμιση. Χάρηκα, σκέφτηκα εντάξει, τα κατάφερα. Αμ δε. Ξαναδοκιμάζοντας το μέγιστο ρεύμα το βρήκα ακριβώς στα μισά που είχα ρυθμίσει, περίπου 4,5Α το μέγιστο ρεύμα. Κάθε προσπάθεια ρύθμισης είχε πάντα τα ίδια αποτελέσματα, όταν κατάφερνα να σταθεροποιήσω την έξοδο σε κάποια τυχαία στάθμη αμπέρ, η ρύθμιση του ελάχιστου την έριχνε στα μισά. Απογοήτευση.

    Η περίπτωση να μην λειτουργούν σωστά τα τρίμμερ και το ποτενσιόμετρο αποκλείστηκε, δοκιμάστηκαν και η απόκρισή τους είναι σωστή, χωρίς διακοπές ή εξάρσεις κατά την μετακίνησή τους. Ένα άλλο πράγμα που πρόσεξα είναι ότι όταν ανέβαινε ξαφνικά στα 15-16 Α αφού χαμήλωνα το ποτενσιόμετρο για να πέσει η ένταση, έπεφτε μετά από λίγα δευτερόλεπτα και όχι αμέσως, σαν να ήταν φορτισμένος κάποιος πυκνωτής και έδινε τα Α αυτά. Να πω εδώ ότι ο πυκνωτής εξομάλυνσης μετά την γέφυρα ανόρθωσης είναι 47.000 μF. Απλά το αναφέρω, δεν νομίζω ότι φταίει αυτός, αφού το κύκλωμα ρύθμισης τάσης και έντασης βρίσκεται μετά τον πυκνωτή.

    Καμιά ιδέα ή πρόταση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Μετά από αρκετό καιρό απραξίας, άρχισα πάλι να σκαλίζω το (ατελές) τροφοδοτικό μήπως και το τελειώσω.
    Άλλαξα σχεδόν τ απάντα, εκτός από τις αντιστάσεις και τα τελικά transistors, αλλά πάλι τα ίδια. Κατά την ρύθμιση του τριμμερ, ενώ ανεβαίνει σταθερά το ρεύμα ρυθμίζοντάς το, ξαφνικά πετάγεται από πχ περίπου 4-5Α στα 20+.
    Επειδή η πλακέτα μ@μήθηκε από το κόλλα-ξεκόλλα, αποφάσισα να φτιάξω άλλη και να δοκιμάσω την τύχη μου. Μα γιατί ρε Κωνσταντίνε (leodsef) το δικό σου δουλεύει κανονικά και το δικό μου όχι; Ζηλεύωωωωωωωω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Μπάμπη γειά σου

    Ερώτηση:
    Ποιά πλακέτα έχεις ?. Την έχεις φτιάξει μόνος σου ή είναι δικιά μου ?. Δεν θυμάμαι ...

    Αν είναι δικιά μου, ενδέχεται να είναι η "προβληματική" γιατί ένα "φεγγάρι"είχα κάποια
    κομμάτια που παρόλο που είχαν προηγηθεί άλλα χωρίς πρόβλημα, αυτά είχαν ένα ψεγάδι,
    που ανακάλυψα εκ των υστέρων, και
    προσπαθούσα να θυμηθώ σε ποιους είχα δώσει ... για
    να
    τους ειδοποιήσω. Δεν είχε κάτι, απλά ήθελε ένα κοψιματάκι στο RV1.

    Το πρόβλημα ήταν ένα ελάχιστο rail στη πλακέτα, και συγκεκριμένα στην Bottom πλευρά
    που επηρέαζε την
    ρύθμιση στο τρίμμερ RV1 (Max Current Limit). Το αναφέρω για να δούμε
    μήπως είναι αυτό.


    Αν δεν είναι δικιά μου (ή την έχεις φτιάξει εσύ) ... κάνε οτι δεν διάβασες το πόστ καν,
    γιατί δεν θα έχει καμία σχέση η περίπτωσή σου, με αυτό που ανέφερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 06-05-15 στις 20:57
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Τελικά μάλλον δεν είναι γραφτό μου να τελειώσω το τροφοδοτικό αυτό!!!
    Έκοψα άλλη πλακέτα (φωτοευαίσθητη), την εμφάνισα, την έβαλα στο οξύ και ενώ ήταν σχεδόν τελειωμένη, ανακάλυψα ότι είχα βάλει ανάποδα την διαφάνεια!!!

    Την πέταξα και έφτιαξα άλλη, αλλά πέρασε η ώρα, αύριο θα συνεχίσω με το τρύπημα κλπ

    Γεια σου και σένα φίλε Γρηγόρη, την πλακέτα την έφτιαξα - σχεδίασα μόνος μου βασιζόμενος σε σχέδια που βρήκα στο διαδίκτυο. Την δική σου την ανακάλυψα πολύυυυυ αργά, δεν ήξερα ότι την είχες, δυστυχώς
    Η πλακέτα φτιάχτηκε με το sprint layout, ελέγχθηκε πάρα πολλές φορές, είναι σωστή, κάτι άλλο θα φταίει.

    Για την ιστορία κατασκευής του γεφυριού της Άρτας, συγγνώμη του τροφοδοτικού ήθελα να πω!!!
    1. Πρώτη απόπειρα κατασκευής πλακέτας με την μέθοδο του σιδερώματος, απέτυχε, τυπώθηκε ανάποδα!!!
    2. Η δεύτερη πλακέτα πολύ σωστή με την ίδια μέθοδο, τοποθετήθηκαν τα υλικά πάνω, αλλά στην ρύθμιση κάηκε το οδηγό, γιατί ήταν σπασμένη η κλέμα που τροφοδοτούσε τα τελικά και κάηκε μια πίστα της πλακέτας από την υπερένταση.
    3. Διορθώθηκε με καλώδιο, αλλάχτηκε το οδηγό (BDX34C), αλλά ξανακάηκε γιατί ο κινέζος δεν είχε φτιάξει καλά κάποια καλώδια με κροκοδειλάκια που χρησιμοποιούσα για την προσωρινή σύνδεση των τελικών και πήρε μαζί του και την R31.
    4. Άντε πάλι από την αρχή και αυτή την φορά όλα πήγαν μια χαρά, ρυθμίστηκε το μέγιστο ρεύμα στα 10Α, όλα καλά!!! Αμ δε!!! μόλις μπήκαν όλα στην θέση τους στο κουτί, άρχισαν τα προβλήματα πάλι, αυτά που αναφέρω με την ρύθμιση. Ελέγχθηκαν όλα πάλι από την αρχή, τίποτε δεν βρέθηκε λάθος, αλλάχτηκαν τα περισσότερα εξαρτήματα αλλά τίποτε, οπότε αποφάσισα να φτιάξω άλλη πλακέτα, γιατί αυτή από το κόλλα - ξεκόλλα, κάψε, κόψε... είχε γίνει... ποπός!!!

    Άντε να δούμε τι θα γίνει με αυτήν την πλακέτα, πρώτη φορά με ταλαιπωρεί κατασκευή και μάλιστα απλή, ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα στα τόσα χρόνια, ίσως αυτό το τροφοδοτικό δεν με θέλει

    ΥΓ. Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι ότι δοκίμασα τον θάλαμο εμφάνισης και όλα πήγαν πολύ καλά, θα τον παρουσιάσω κάποια στιγμή. Είναι με UV LED και μπορεί να εκθέσει διπλής όψης πλακέτες σε μια φορά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Γρηγόρη, αυτή είναι η πλακέτα μου που έφτιαξα με το sprint layoaut και αυτήν χρησιμοποιώ για την κατασκευή του τροφοδοτικού


    123.PNG

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Μπάμπη,

    Ειχα κι εγω μερικα θεματα τοτε που ειχα πρωτοφτιαξει το τροφοδοτικο αυτο.
    Αν θυμαμαι καλα υπαρχει οντως μια αλληλοεξαρτηση μεταξυ των τριμμερ ρυθμισης, ειναι λιγο μπερδεμα να τα πετυχεις σωστα. Επισης στο δικο μου για καποιο λογο υπαρχει drift στα ορια μετα απο λιγο καιρο αλλα δεν εχω κατσει ποτε να ασχοληθω σοβαρα και να βρω τι φταιει.
    Εκτος των τριμμερ θα ελεγα να κοιταξεις τις αντιστασεις R37-40, τα τρανζιστορ T2-T3 και να βεβαιωθεις οτι το λεντακι περιορισμου ρευματος κανει καλη επαφη επειδη χωρις αυτο δεν δουλευει ο περιορισμος σωστα.

    Ενα αλλο μικρο θεμα που εχει αυτο το τροφοδοτικο ειναι η ελλειψη υστερησης κατα την εναλλαγη τυλιγματων του Μ/Σ, αν φτιαχνεις καινουρια πλακετα θα λεγα να κανεις μια αντιστοιχη τροποποιηση γιατι αν τυχον κατσει το φορτιο σου πανω στο οριο ανοιγοκλεινει συνεχεια το ρελεδακι κι ειναι σπαστικο.


    edit: Απ' οτι βλεπω τωρα στο δικο μου αντι για R37-40 εχω βαλει 5x0.1Ω/5W παραλληλα, εχω αλλαξει το T3 με BDW94C και νομιζω ειχα αλλαξει και καποια αντισταση τριγυρω απο την οδηγηση του T3 αλλα τωρα δεν μπορω να βρω ποια...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα τροφοδοτικού
    By CLOCKMAN in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 13:52
  2. Πρόβλημα τροφοδοτικού!
    By BILL_Mastoras in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-14, 17:10
  3. Πρόβλημα τροφοδοτικού!
    By marfa in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 19:57
  4. Πρόβλημα τροφοδοτικού
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 04:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας