Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αντικεραυνικό T2 - Επιλογή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αρκαδία
    Μηνύματα
    15

    Question Αντικεραυνικό T2 - Επιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί,

    1. Θέλω να επιλέξω το κατάληλο αντικεραυνικό Τ2 για τον πίνακα (μονοφασικό). Κοιτάω π.χ. τα αντικεραυνικά της Hager. Ποιό είναι το μικρότερο που με καλύπτει; Ρευμα εισόδου 5kA - 15kA ...; Μέγιστο ρεύμα 15kA - 40kA...;

    2. Μετά αν επιλέξω το κατάλληλο αντικεραυνικό ποιός θα πρέπει να είναι ο αντίστοιχος μικροαυτόματος προστασίας του;

    3. Τέλος διάβασα (από Hager) ότι το ρελέ διαφυγής του πίνακα (πριν από το αντικεραυνικό) θα πρέπει να είναι επιλεκτικού τύπου "S" ή αντιμεταβατικό.

    Παρακαλώ απαντήστε - σχολιάστε

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stepits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί,

    1. Θέλω να επιλέξω το κατάληλο αντικεραυνικό Τ2 για τον πίνακα (μονοφασικό). Κοιτάω π.χ. τα αντικεραυνικά της Hager. Ποιό είναι το μικρότερο που με καλύπτει; Ρευμα εισόδου 5kA - 15kA ...; Μέγιστο ρεύμα 15kA - 40kA...;

    2. Μετά αν επιλέξω το κατάλληλο αντικεραυνικό ποιός θα πρέπει να είναι ο αντίστοιχος μικροαυτόματος προστασίας του;

    3. Τέλος διάβασα (από Hager) ότι το ρελέ διαφυγής του πίνακα (πριν από το αντικεραυνικό) θα πρέπει να είναι επιλεκτικού τύπου "S" ή αντιμεταβατικό.

    Παρακαλώ απαντήστε - σχολιάστε

    Ευχαριστώ
    Διάβασες ότι πρέπει να είναι ΠΡΙΝ από το αντικεραυνικό το ρελέ; Μήπως αναφέρεται σε υποπίνακα με δεύτερο αντικεραυνικό λόγω μεγάλης απόστασης από τον πρώτο πίνακα με το κύριο αντικεραυνικό και το ρελέ διαρροής (οπότε δεν σε αφορά);

    Ανάλογα με την επικινδυνότητα της περιοχής και του κτιρίου/περίγυρου διαλέγεις την αντοχή και τον τύπο (Τ1/Τ2), όπως και το αν θα μπει αλεξικέραυνο ή όχι. Συνήθως το 40ΚΑ αρκεί όταν δεν είσαι σε απομονωμένη μονοκατοικία με δέντρα/κεραίες κλπ.

    Η ασφάλεια επιλέγεται ανάλογα με το αντικεραυνικό, σε κάθε ένταση, σου προτείνει τόσο καμπύλη (συνήθως C) όσο και ένταση αυτόματου.

    Πρέπει οποσδήποτε να υπάρχει ασφάλεια (αυτόματη ή τήξεως) πριν το αντικεραυνικό.

    Το αντικεραυνικό καλά θα είναι να έχει ενσωματωμένη θερμική απόζευξη (μερικές φορές τα βαρίστορ δεν βραχυκυκλωνουν ώστε να ρήξουν την ασφάλεια, αλλά έχουν συνεχώς διαρροή προκαλώντας υπερθέρμανση και λιώσημο).

    Πρέπει να καλύψεις και τις άλλες γραμμές εισόδου (π.χ. τηλέφωνο. κεραία τηλεόρασης) για καλύτερα αποτελέσματα.

    Η γείωση πρέπει να έχει μικρή αντίσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αρκαδία
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Είμαι σε χωριό παραθαλάσσιο και το σπίτι μου (μονοκατοικία απομονωμένη) τραβάει που και που υπερτάσεις.
    Tο ρελέ διαφυγής που θα τοποθετηθεί πριν από το αντικεραυνικό θα πρέπει να είναι επιλεκτικό τύπου "S" ή αντιμεταβατικό (Έτσι το αναφέρει η Hager). Αναφέρεται στο ρελε διαφυγής του πίνακα. (Για τα φορτία). Ίσως κακός το αναφέρει γιατί μπορεί να μπερδέψει.
    Μου εξηγείς λίγο ποια ασφάλεια αυτόματη πρέπει να επιλέξω για αντικεραυνικό π.χ. 40kA - 230V - 1 P+N (Φάση + Ουδέτερος) Hager Μοντέλο SPN240R;
    40Α Διπολική?

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stepits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε χωριό παραθαλάσσιο και το σπίτι μου (μονοκατοικία απομονωμένη) τραβάει που και που υπερτάσεις.
    Tο ρελέ διαφυγής που θα τοποθετηθεί πριν από το αντικεραυνικό θα πρέπει να είναι επιλεκτικό τύπου "S" ή αντιμεταβατικό (Έτσι το αναφέρει η Hager). Αναφέρεται στο ρελε διαφυγής του πίνακα. (Για τα φορτία). Ίσως κακός το αναφέρει γιατί μπορεί να μπερδέψει.
    Μου εξηγείς λίγο ποια ασφάλεια αυτόματη πρέπει να επιλέξω για αντικεραυνικό π.χ. 40kA - 230V - 1 P+N (Φάση + Ουδέτερος) Hager Μοντέλο SPN240R;
    40Α Διπολική?

    Ευχαριστώ
    το επιλεκτικο δεν χρειαζεται σε εσενα.Αφορα εγκαταστασεις με 2 η περισσοτερα ρελε.θα βαλεις διπολικη ασφαλεια.
    δες και εδω http://www.schneider-electric.gr/doc...ontractors.pdf
    οταν λες υπερτασεις?
    κοντα στην θαλασσα κεραυνοι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Καλά αντικεραυνικο εχει και η Σνάιντερ.τ1 αν πέσει κεραυνός στο σπίτι σου τ2 αν πέσει κάποια μέτρα πιο μακρυά τ1+τ2 και για τις δυο περιπτώσεις. Αν βάλεις αντικεραυνικο σε υποπίνακα βάλε και στο γενικό αλλιώς δε θα έχεις αποτελεσμα. Και εννοείτε αντικεραυνικο με βαριστορ. Τα ρελε τύπου s απλά καθυστερούν να πέσουν με τη διαρροή. Αν πέσει κεραυνός και το αντικεραυνικο δουλέψει το τελευταίο που θα σε απασχολήσει φαντάζομαι ειναι να πέσει το ρελε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Από εδώ: http://www.africa.hager.com/bs/files...NT_6S5051E.PDF
    παράμετρος C1 max, αναφέρει
    καμπύλη C, 32A μέγιστο.

    Το R έχει ενσωματωμένο διακόπτη ενημέρωσης καταστροφής φυσιγγίου. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό και αν φυσικά είναι φτηνότερο το απλό, πάρε το SPN240D

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αρκαδία
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά. Δημήτρη μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο αρκετά σχετικό και μου πρότεινε να βάλω Τ1+Τ2 κι ας μην έχω αλεξικέραυνο. Αυτό δηλαδή που μου λες κι εσύ. 200 μέτρα από θάλασσα είμαι αλλά δεν ξέρω τί γίνεται. Έχω, όταν βρέχει, πολλές στιγμιαίες μεταγωγές στα ups ας πούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stepits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παιδιά. Δημήτρη μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο αρκετά σχετικό και μου πρότεινε να βάλω Τ1+Τ2 κι ας μην έχω αλεξικέραυνο. Αυτό δηλαδή που μου λες κι εσύ. 200 μέτρα από θάλασσα είμαι αλλά δεν ξέρω τί γίνεται. Έχω, όταν βρέχει, πολλές στιγμιαίες μεταγωγές στα ups ας πούμε.
    Τωρα αρχιζω να μπερδευομαι .Η προστασια Τ1 ειναι απο αμεσο πληγμα κεραυνου.Αυτη η προστασια γινεται με τοποθετηση αλεξικεραυνων,ο ηλεκτρολογος πως θα στην κανει χωρις αλεξικεραυνα?
    Οπως καταλαβα οταν βρεχει και τα ups κανουν στιγμιαιες μεταγωγες ειναι λογω υπερτασεων/υποτασεων δικτυου,οπου δεν σε προστατευει ουτε το Τ1 ουτε το Τ2

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Ρωτά τον ηλεκτρολόγος σου για το αν πρέπει να μπει και δεύτερο αντικεραυνικο και στον άλλο σου πίνακα ολα αυτά που σου είπα παραπάνω ειναι από ενα σεμινάριο που είχα παρακολουθήσει στη Σνάιντερ αλλά δεν έχω πρακτική γνώση να σου πω ειδικά για το σπίτι σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αρκαδία
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    FLP-B+C MAXI VS2 diagram.jpgFLP-B+C MAXI VS2 specs.jpg
    Το αντικεραυνικό που μου είπε ο φίλος ηλεκτρολόγος ειναι το Saltek FLP-B+C MAXI VS/2. Είναι και Φάσης και Ουδετέρου σε μονοφασικό πίνακα. Είναι επίσης Τ1+Τ2.
    Αερίου + Βαρίστορ + Θερμικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Dremel
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 19:09
  2. Αντικεραυνικό
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 09:57
  3. Εγκατάσταση Heliax, RF-choke, Γειωση, Αντικεραυνικό
    By papingos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 16:45
  4. Επιλογή ''Breadboard''
    By dk31 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-14, 00:02
  5. Επιλογή κινητήρα
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 14:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας