Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Αντικεραυνικό T2 - Επιλογή

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stepits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 52678Συνημμένο Αρχείο 52679
    Το αντικεραυνικό που μου είπε ο φίλος ηλεκτρολόγος ειναι το Saltek FLP-B+C MAXI VS/2. Είναι και Φάσης και Ουδετέρου σε μονοφασικό πίνακα. Είναι επίσης Τ1+Τ2.
    Αερίου + Βαρίστορ + Θερμικό.

    ξαναποσταρω της shneider http://www.schneider-electric.gr/doc...ontractors.pdf ena ενημερωτικο.που αναφερει οτι το Τ1 υπαρχει μονο με αλεξικεραυνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αρκαδία
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Βασίλη σε κάποιο σημείο της συζήτησης έγραψες: Οπως καταλαβα οταν βρεχει και τα ups κανουν στιγμιαιες μεταγωγες ειναι λογω υπερτασεων/υποτασεων δικτυου,οπου δεν σε προστατευει ουτε το Τ1 ουτε το Τ2. Δηλαδή;
    Τί πρέπει να κάνω για σένα; Προχθες ας πούμε σε μια τέτοια μεταγωγή μου έκαψε μια γυάλινη του συναγερμού (μάλλον εκείνη την ώρα έγινε). Γι αυτό θέλω να βάλω ένα καλό αντικεραυνικό στον πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stepits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη σε κάποιο σημείο της συζήτησης έγραψες: Οπως καταλαβα οταν βρεχει και τα ups κανουν στιγμιαιες μεταγωγες ειναι λογω υπερτασεων/υποτασεων δικτυου,οπου δεν σε προστατευει ουτε το Τ1 ουτε το Τ2. Δηλαδή;
    Τί πρέπει να κάνω για σένα; Προχθες ας πούμε σε μια τέτοια μεταγωγή μου έκαψε μια γυάλινη του συναγερμού (μάλλον εκείνη την ώρα έγινε). Γι αυτό θέλω να βάλω ένα καλό αντικεραυνικό στον πίνακα.
    αυτη ειναι μια μεμονωμενη περιπτωση? η συμβαινει συχνα?
    σε περιπτωσεις που διαπιστωνεις καμενες ασφαλειες συσκευες και τετοια ειναι απο κρουστικες υπερτασεις.Αλλα τα τακ τακ του ups δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει.
    Αν παντως ηταν το δικο μου σπιτι
    1.Θα εβαζα αντικεραυνικο πινακα.Οχι αλεξικεραυνα γιατι χωρις μελετη σε βλεπω να γινεσαι τεσλα .σε οικιες .ριξε και μια ματια εδω http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...74649129,d.ZWU
    Θα επελεγα Τ2 στα 15ΚΑ .προσεκτικη συνδεση με την γειωση(προυποθετει να εχεις αριστη) ,τωρα αδιαφορο αν εχει ενσωματωμενο θερμικο η πρεπει να βαλεις ξεχωριστο ή τα εχει αποσπωμενα φυσιγγια ειναι θεμα της τσεπης σου.
    2.θα εβαζα ενα επιτηρητη τασης μα καποιο χρονικο (υπαρχει ετοιμο) ωστε οταν αρχισουν τα πανηγυρια υπερτασεων/υποτασεων να σου βγαλει το δικτυο εκτος (για 5 λεπτα ας πουμε)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Dremel
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 20:09
  2. Αντικεραυνικό
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 10:57
  3. Εγκατάσταση Heliax, RF-choke, Γειωση, Αντικεραυνικό
    By papingos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 17:45
  4. Επιλογή ''Breadboard''
    By dk31 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-14, 01:02
  5. Επιλογή κινητήρα
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 15:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας