Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Βοήθεια επιλογής δυναμό (Alternator) SOS !

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Βασίλη Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Αν είναι έτσι όπως τα λες λογικά τότε θα κοιτάξω για έναν δυναμό γύρω στα 100 αμπέρ πάνω κάτω να φορτίζει τις μπαταρίες και τέλος.
    Γενικά να αναφέρω ότι την λειτούργησα την μηχανή 2 μέρες χωρίς δυναμό, μόνο με τις μπαταρίες. Δηλαδή την έβαζα μπρος την λειτουργούσα κανένα 20αλεπτο την έκλεινα , φόρτιζα τις μπαταρίες με έναν φορτιστή και τις δυο μαζί ίσα ίσα για να πω ότι τις φόρτιζα λίγο μετρά έκλεινα τον φορτιστή και την ξανά ξεκίναγα . Αυτό το έκανα 5 φορές την μια μέρα και 4 την άλλη μέρα . Το κακό είναι ότι δεν είχα την απόδοση που έπρεπε. Δλδ οι στροφές της μηχανής παίζανε πάρα πολύ για κανένα 2 λεπτό αφού ξεκινούσε η μηχανή μετά κάπως έφτιαχνε, μετρά κάπως ξανά χάλαγε . Αλλά δυο μέρες την ψηλό έβγαλα. Αλλά λογικά δεν είχε τα σωστά ρεύματα για να δουλεύει όπως πριν ! Γιαυτο θα πρέπει να μπει το δυναμό το συντομότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.039

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσε πράγματι να συμβεί το ίδιο πρόβλημα και σε 12βολτο δυναμό που έχει χαλάσει ο "αυτόματος" σταθεροποίησης τάσης.
    δυο μπαταρίες με τα χαρακτηριστικά που έχω αναφέρει ΤΙ δυναμό θέλουν για να της φορτίζει χωρίς να τις υπερφορτίζει ; Πρέπει το δυναμό να είναι ας πούμε 12 βολτ και 105 Α ; Πρέπει να είναι 12 βολτ και 150 Α ; Πρέπει να είναι 200 Α ;
    Δεν υπάρχει "πρόχειρη" απάντηση γιατί εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες όπως το επίπεδο φόρτισης των μπαταριών απ' όπου ξεκινάει η φόρτιση όταν παίρνει μπροστά ο κινητήρας, την χωρητικότητα των μπαταριών, τα ηλεκτρικά φορτία που τροφοδοτεί το δυναμό παράλληλα με την φόρτιση των μπαταριών και ο μέσος χρόνος λειτουργίας του κινητήρα κάθε φορά που λειτουργεί.
    Το γεγονός ότι το 24βολτο μοντέλο της μηχανής σου έχει δυναμό στα 105Α είναι μία ένδειξη ότι στα 12V το ρεύμα θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο.
    Υπολογίζοντας πρόχειρα θα λέγαμε ότι εφόσον η τάση είναι η μισή θα πρέπει το ρεύμα να είναι διπλάσιο για να μπορεί να παρέχει την ίδια ισχύ.
    Μπορεί βέβαια να είναι υπέρ-διαστασιολογημένο από την "μαμά" και να αρκεί ένα δυναμό της τάξης των 40 - 60Α με την προϋπόθεση ότι ο κινητήρας λειτουργεί όσο χρειάζεται για να "προλάβουν" να επαναφορτιστούν πλήρως οι μπαταρίες....
    Εγώ στην θέση σου θα περίμενα την απάντηση του κατασκευαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris lin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Αν είναι έτσι όπως τα λες λογικά τότε θα κοιτάξω για έναν δυναμό γύρω στα 100 αμπέρ πάνω κάτω να φορτίζει τις μπαταρίες και τέλος.
    Γενικά να αναφέρω ότι την λειτούργησα την μηχανή 2 μέρες χωρίς δυναμό, μόνο με τις μπαταρίες. Δηλαδή την έβαζα μπρος την λειτουργούσα κανένα 20αλεπτο την έκλεινα , φόρτιζα τις μπαταρίες με έναν φορτιστή και τις δυο μαζί ίσα ίσα για να πω ότι τις φόρτιζα λίγο μετρά έκλεινα τον φορτιστή και την ξανά ξεκίναγα . Αυτό το έκανα 5 φορές την μια μέρα και 4 την άλλη μέρα . Το κακό είναι ότι δεν είχα την απόδοση που έπρεπε. Δλδ οι στροφές της μηχανής παίζανε πάρα πολύ για κανένα 2 λεπτό αφού ξεκινούσε η μηχανή μετά κάπως έφτιαχνε, μετρά κάπως ξανά χάλαγε . Αλλά δυο μέρες την ψηλό έβγαλα. Αλλά λογικά δεν είχε τα σωστά ρεύματα για να δουλεύει όπως πριν ! Γιαυτο θα πρέπει να μπει το δυναμό το συντομότερο.
    με βαζεις σε σκεψεις.Οντως οι απαιτησεις ειναι πολυ μικρες .αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το εξης.Η ιστορια με τις στροφες που αναφερεις δεν θα επρεπε να συμβαινει εκτος και αν ξελοιγωθηκανε οι μπαταριες που το βρισκω δυσκολο.αυτα στα λεω γιατι ακουσα για ηλεκτρονικη μηχανη και περιπλεκουν λιγο τα πραγματα με ηλεκτρονικη και 12v.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Βασίλι η μηχανή είναι Diesel 800 hp δεν είναι ηλεκτροκίνητη. Οι καταναλώσεις που έχει πάνω είναι ένα actuator 12 βολτ δεν θυμάμαι βατ και τέτοια πάντως δεν είναι τπτ το σοβαρό και μετά ένα control box το οποίο έχει πάνω αναλογικές ενδείξεις για θερμοκρασία νερού , πίεση λαδιού και στάθμη πετρελαίου. Και φυσικά έχει και ένα χερούλι σαν ποτενσιόμετρο για να ανεβάζω και να κατεβάζω τις στροφές !

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερρικος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    παντως οι μπαταριες στην φωτο ειναι συνδεμενες στη σειρα

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris lin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλι η μηχανή είναι Diesel 800 hp δεν είναι ηλεκτροκίνητη. Οι καταναλώσεις που έχει πάνω είναι ένα actuator 12 βολτ δεν θυμάμαι βατ και τέτοια πάντως δεν είναι τπτ το σοβαρό και μετά ένα control box το οποίο έχει πάνω αναλογικές ενδείξεις για θερμοκρασία νερού , πίεση λαδιού και στάθμη πετρελαίου. Και φυσικά έχει και ένα χερούλι σαν ποτενσιόμετρο για να ανεβάζω και να κατεβάζω τις στροφές !
    αναρτησαν φωτο απο ηλεκτρονικη μηχανη (ecu ) (oxi ηλεκτροκινητη ) .το ποντεσιομετρο θα ειναι μηχανικο προφανως με ντιζα(συρμα η βιδα) ,οποτε οι στροφες δεν εχουν να κανουν με το dc καθολου.
    που την εχεις αυτην?τη λειτουργει??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzamas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως οι μπαταριες στην φωτο ειναι συνδεμενες στη σειρα
    για ξανακοιτα καλυτερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    βασιλη μαλλον λεει οτι η μια ειναι διπλα στην αλλη στη σωστη σειρα δηλαδη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Βασίλη κατάλαβα λάθος το ηλεκτρονική μηχανή. Αν εννοούσες λόγο του εγκέφαλου κλπ. κλπ. ναι έχει (E.C.M) που από κει άμα συνδεθούμε διαβάζουμε τα στοιχεία της μηχανής κ.α.
    Ηλεκτρονική είναι. CAT C18. Το ποτενσιόμετρο όχι είναι κι αυτό ηλεκτρονικό! Το καλώδιο του φεύγει και πάει πάνω στον εγκέφαλο στο (e.c.m) Η χρήση της μηχανής είναι να μεταδίδει κίνηση σε μια προπέλα μεγάλη.
    Δλδ οι καταναλώσεις που έχουμε είναι μόνο στην εκκίνηση , η μίζα δλδ που τραβάει τα πιο πολλά αμπέρ και μετα ότι χρησιμοποιεί η μηχανή για την λειτουργεία της, που δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο ρεύμα , ένα actuator που ανεβοκατεβαίνει για 2 λεπτά μαξ. κάθε μια ώρα και τα όργανα που σου είπα πριν για τις ενδείξεις και το χειριστήριο του γκαζιού.
    Αρά άμα κοιτάξω για ένα δυναμό πχ 160 Αμπέρ. Θα είμαι καλά ; Λογικά θα προλαβαίνουν οι μπαταρίες να φορτίζουν μέσα σε 20-30 λεπτά για για την επόμενη εκκίνηση ; Τι πιστεύεις ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασιλη μαλλον λεει οτι η μια ειναι διπλα στην αλλη στη σωστη σειρα δηλαδη!

    οντως ειναι τακτοποιημενες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris lin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη κατάλαβα λάθος το ηλεκτρονική μηχανή. Αν εννοούσες λόγο του εγκέφαλου κλπ. κλπ. ναι έχει (E.C.M) που από κει άμα συνδεθούμε διαβάζουμε τα στοιχεία της μηχανής κ.α.
    Ηλεκτρονική είναι. CAT C18. Το ποτενσιόμετρο όχι είναι κι αυτό ηλεκτρονικό! Το καλώδιο του φεύγει και πάει πάνω στον εγκέφαλο στο (e.c.m) Η χρήση της μηχανής είναι να μεταδίδει κίνηση σε μια προπέλα μεγάλη.
    Δλδ οι καταναλώσεις που έχουμε είναι μόνο στην εκκίνηση , η μίζα δλδ που τραβάει τα πιο πολλά αμπέρ και μετα ότι χρησιμοποιεί η μηχανή για την λειτουργεία της, που δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο ρεύμα , ένα actuator που ανεβοκατεβαίνει για 2 λεπτά μαξ. κάθε μια ώρα και τα όργανα που σου είπα πριν για τις ενδείξεις και το χειριστήριο του γκαζιού.
    Αρά άμα κοιτάξω για ένα δυναμό πχ 160 Αμπέρ. Θα είμαι καλά ; Λογικά θα προλαβαίνουν οι μπαταρίες να φορτίζουν μέσα σε 20-30 λεπτά για για την επόμενη εκκίνηση ; Τι πιστεύεις ;
    Λοιπον
    http://www.ebay.com/itm/Caterpillar-...43d812&vxp=mtr
    εδω δειχνει το δυναμο στα 24V.
    Aπο την στιγμη που η μηχανη ειναι ηλεκτρονικη ειναι δυσκολο.
    α.να αλλαξαν την ταση της μηχανης
    β.να ειναι 12V (εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε μου 500 αλογα,ηλεκτρονικη )
    γ.Με πονηρευει οτι οταν την εκανες 12v,αφαιρεσες το δυναμο δηλαδη ο κινητηρας αρχισε τα περιεργα του,εγω προσωπικα το εκλαμβανω οτι δεν δουλευει σωστα η ecm.

    Υγ στην φωτο που αναρτησα το δυναμο το δινει 95Α .Οτι παραπανω και να βαλεις καλο ειναι ,οχι ομως οτι θα σου χρησιμεψει ποτε.
    ΥΓ2. φτασαμε στο ποστ 29 και ακομα δεν εχω ακουσει ποτε θα μας πας βολτα..




    ΥΓ βρηκα και 12v ecm http://world-engine-blog.blogspot.gr...gines-and.html
    οποτε μπορει να ειναι και 12v κινητηρας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 09-09-14 στις 09:22
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια επιλογής ηχειων
    By XALOULIS90 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 15:52
  2. alternator
    By sv2 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 12:19
  3. Καθοδήγηση Επιλογής Πτυχιακής
    By kAfRiNiUs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 01:08
  4. Λαμπάκι φόρτισης του δυναμό / Πρόβλημα δυναμό?
    By gouris in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-10, 13:25
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 07:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας