Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Question ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

    Γεια σας θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα περί ηλεκτρονικών που η αλήθεια είναι δεν μας τα έχουν εξηγήσει-αναλύσει και πολύ στην σχολή...

    1)Πυκνωτής: ποια η ακριβώς χρήση του και πως αποφασίζεις να το βάλεις σε ένα κύκλωμα.

    2)Τρανζίστορ: πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν διακόπτης και πως αποφασίζεις να το βάλεις σε ένα κύκλωμα.

    3)Δίοδος: Σε τι περιπτώσεις θες το ρεύμα να πηγαίνει μόνο και να μην έρχεται;


    --Ξέρω οι ερωτήσεις είναι ότι πιο βασικό πάνω στα ηλεκτρονικά συστήματα αλλά έχουν μείνει απορίες που δεν θα πρεπε και θέλω ν ασχοληθώ αρκετά με αυτά. Ίσως είναι ταλαιπωρία να μου εξηγήσει κάποιος όλα αυτά αλλά θα το εκτιμούσα πολύ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    1)http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...84%CE%AE%CF%82
    2)http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%...84%CE%BF%CF%81
    3)http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%...B4%CE%BF%CF%82

    Επιγραμματικα μπορω να σου αναφερω οτι ο πυκνωτης χρησιμοποιηται σε κυκλωματα RC (πχ χρονοκυκλωματα) σε κυκλωματα παραγωγης ταλαντωσεων σε συνδυσμο με πηνια L-C, σε φιλτρα , σε διαταξεις εξομαλυνσης τασης κτλ.
    Το τρανζιστορ μπορει να λειτουργησει ως διακοπτης οδηγωντας το σε κορο και αποκοπη. αν ανατρεξεις στην θεωρια λειτουργιας του σιγουρα θα δεις πως γινεται.
    Η διοδος λογω της ιδιοτητας της να επιτρεπει την διελευση ρευματος κατα μια φορα χρησιμοποιηται σε κυκλωματα ανορθωσης, σε ψαλιδιστες κτλ.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ggr : 06-09-14 στις 17:40

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    ggr σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karabill93 : 08-09-14 στις 13:29

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Βασίλη η χρήση καθενός απο τα εξαρτήμάτα έχει πολλές διαστάσεις και είναι ανάλογα με τον σκοπό του κυκλώματος. Ακόμα και εξαρτήματα που φαινομενικά είναι για μια δουλεια(πχ διοδος) μπορούν να βρούν πολλές χρήσεις.Ξέρω πως σου φαίνεται γενικό αυτό που είπα απλά επειδή έχω περάσει και εγω την φάση που είσαι με αντίστοιχα ερωτήματα δυστυχώς είναι η μόνη υπευθυνη απάντηση που μπορω να σου δώσω.

    Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις γιατι ξέρω πως οι καθηγητες σου κάνουν καλή δουλειά και είναι όλοι διαθέσιμοι ανα πάσα στιγμή για να σε βοηθήσουν.
    Επίσης θα συνηστούσα ψυχραιμία και υπομονή διότι δεν γίνεται και δεν πρέπει να σου τα μάθουν όλα σε ένα μάθημα. Αντίθετα, μέσα απο τα διαφορετικά μαθήματα θα δείς πολλές και διαφορετικές εφαρμογές και θα ανοίξει το μυαλό σου εφόσον το θελήσεις και εσυ.
    Τέλος βάλε στόχους στη ζωή σου και προσπάθησε για αυτούς.Δεν γεννηθήκαμε όλοι φτασμένοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη η χρήση καθενός απο τα εξαρτήμάτα έχει πολλές διαστάσεις και είναι ανάλογα με τον σκοπό του κυκλώματος. Ακόμα και εξαρτήματα που φαινομενικά είναι για μια δουλεια(πχ διοδος) μπορούν να βρούν πολλές χρήσεις.Ξέρω πως σου φαίνεται γενικό αυτό που είπα απλά επειδή έχω περάσει και εγω την φάση που είσαι με αντίστοιχα ερωτήματα δυστυχώς είναι η μόνη υπευθυνη απάντηση που μπορω να σου δώσω.

    Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις γιατι ξέρω πως οι καθηγητες σου κάνουν καλή δουλειά και είναι όλοι διαθέσιμοι ανα πάσα στιγμή για να σε βοηθήσουν.
    Επίσης θα συνηστούσα ψυχραιμία και υπομονή διότι δεν γίνεται και δεν πρέπει να σου τα μάθουν όλα σε ένα μάθημα. Αντίθετα, μέσα απο τα διαφορετικά μαθήματα θα δείς πολλές και διαφορετικές εφαρμογές και θα ανοίξει το μυαλό σου εφόσον το θελήσεις και εσυ.
    Τέλος βάλε στόχους στη ζωή σου και προσπάθησε για αυτούς.Δεν γεννηθήκαμε όλοι φτασμένοι.
    Το καταλαβαίνω πως τα εξαρτήματα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλές εφαρμογές και διάφορους τρόπους αλλά τα ερωτήματα μου μάλλον θα λυθούν με περισσότερο διάβασμα κ ψάξιμο επί του θέματος. Δεν έχω παράπονο από τους καθηγητές μου απλός με την παράδοση του μαθήματος γεννιούνται απορίες που δεν απαντώνται εκείνη την ώρα. Εννοείται ότι δεν γεννηθήκαμε όλοι φτασμένοι, βρίσκομαι σε περίοδο όπου ψάχνω να δρομολογήσω το μέλλον μου και ελπίζω να πετύχω τους στόχους μου

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Παναγιώτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Σίγουρα το ψαξιμο θα σε βοηθήσει και θα είναι κ ο βασικός κορμός των γνωσεων σου. Αυτα που τα έμαθες μόνος σου δεν τα ξεχνάς ποτε.
    Παρόλα αυτα, μια και πλεον είσαι στην τριτοβαθμια εκπαιδευση θα πρέπει να ξεφυγεις απο την κουλτουρα του λυκείου που οταν ρωτάς είσαι το γλυφτρόνι.
    Πρέπει να ρωτάς επιτόπου αυτό που σκέφτεσαι όσο γελοίο και αν ακουγεται.Εξάλλου μέα στην αίθουσα είσαι ανώνυμος.
    Εκεί είναι στην ευχαίρια του καθηγητή να σου απαντήσει.Συνήθως απαντάνε. Αν σου δείξει πως είναι πολύ εξειδικευμένο ή οτι μάλλον βιάζεσαι απλά πιάσε τον μετα την διαλεξη και πείτε τα.Πιθανά πάλι να μην σου δώσει καθαρή απάντηση αλλά αν ακούσεις προσεκτικά θα πεί σίγουρα δυο τρια keywords που αν googlαρεις θα βρείς πολλά μόνος σου.

    Γενικά αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα στο συστημα παιδεία μας. Νομίζουν οι μαθητες και οι φοιτητές πως η μάθηση ερχεται απο το μονόλογος του καθηγητή ενώ είναι το ακριβώς αντίθετο. Ο διάλογος θα σε βοηθήσει.Αν είσαι στο τμήμα ηλεκτρονικής όπως εγώ, μερικά ονόματα καθηγητών που θα ασχοληθούν (δοκιμασμένα από μένα) με τις απορίες σου είναι ο Παπαδόπουλος,ο Παπαγέωργας, ο Σαββαίδης, ο Ποτηράκης και ο Κυριάκης. Πιθανά να είσαι σε χαμηλότερο εξάμηνο για να τους έχεις συνατήσει όλους.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Είμαι στο διπλανό τμήμα του αυτοματισμού

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    χρειάζεσαι να έχεις κάπου ενα τέτοιο βιβλίο http://www.greekbooks.gr/books/efarm...aton-2.product


    προσωπικά πρέπει να ειναι απο τα λίγα βιβλία τις σχολής που μου χρειάστηκαν τουλάχιστον μια φορά εκτός σχολής

    νομίζω κιόλας οτι είναι το συγκεκριμένο (δεν εχω πρόσβαση τώρα)



    μέσα έχει τα βασικά των βασικών αλλα κάνεις δουλειά

    τώρα μετά πρέπει σιγα σιγά να μάθεις να διαβάζεις ηλεκτρονικό σχέδιο , να καταλάβεις οτι για ευκολία προτιμάμε να χωρίζουμε ενα κύκλωμα σε βαθμίδες (μέρη που το αποτελούν)
    Για βοήθεια δες πώς σχεδιάζετε πχ ενα τροφοδοτικό για αρχή

    εχει αυτά τα μέρη
    1.Μετασχηματιστή
    2.Ανορθωτή
    3.Φίλτρο
    4.Σταθεροποιητή


    ανάλογα με το datasheet βλέπεις πώς σχεδιάζουμε -συνδέουμε τις βθμίδες (φυσικά αναλογα τα χαρακτηριστικά ) και πώς φτάνουμε στη τελική dcτάση κτλπ


    τώρα να θές να εμβαθύνεις αρχίζεις να διαβάζεις ανάλυση κυκλωμάτων πχ εδώ στα κυκλώματ και να ακολουθείς το σχέδιο . καλή πηγή είναι και ξένα φόρουμ


    και αφού καταλάβες περιπου τι γίνετε γύρνα σε βιβλία και διάβασε για κυκλώματα φίλτρων , ενισχυτές κλπ για να καταλάβεις πώς λειτουργούν σιγά σιγά



    Παιδιά δεν ξέρω σε ποια ΤΕΙ τελειώσατε αλλα σήμερα οι σχολές έχουν γίνει ενοχλητικά τσαπατσούλικες , αντί να σε βοηθάνε να κατανοήσεις σε μπερδεύουν περισσότερο

    με αξιοκρατία που πατάει στο "οποιος παπαγαλίσει πέρασε" δεν κάνουμε ιποτα τελικά .


    και οχι το οτι ξέρω δεν σημαίνει οτι θα βρώ κια δουλεια'

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Ένα πολύ καλο βιβλίο είναι το Practical Electronics for Inventors: http://www.amazon.com/Practical-Elec.../dp/0071771336

    Αναλύει τα πάντα απο το μηδέν

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον. τει πειραια τμημα ηλεκτρονικης εχω τελειωσει και εγω. με την διαφορα οτι απο την μπροστα πορτα μπηκα και απο την μπροστα πορτα βγηκα.
    τρανζιστορ και διοδους στο γυμνασιο μπορει να μην καναμε αλλα αντιστασεις και πυκνωτες καναμε. αν το θυμασαι και περασες απο αυτην βαθμιδα εκπαιδευσης.
    και κατι ακομη. παψε να εισαι αντιδραστικο στοιχειο. θα σου βγει σε κακο τοσο στο τει, οσο και στον εργασιακο σου βιο.
    Χρήστο απλά μια διευκρήνηση. Στο γυμνάσιο κάναμε(φντάζομαι και εσύ) συνδεσμολογία αντιστάσεων(παραλληλα-σειρα) και νόμο του Ωμ. Στην καλύτερη αναλογα με τις χρονιές κάνανε κάποιο και νόμους κιρκοφ. Πυκνωτή δεν καναμε ως κυκλωματικό στοιχείο ΠΟΤΕ. Το μόνο που μας απασχολούσε ήταν το φορτίο εντος του(C=Q/V) καθώς και η εσωτερική του διάταξη (οτι κ καλά είναι δυο παράλληλες πλάκες κλπ) που βοηθάει για την δημιουργία προβλημάτων φυσικής.

    Καλό θα ήταν να μην γραφεις τόσο επιθετικά. Δεν είσαι ουτε θα είσαι ποτε ο μόνος απόφοιτος του τμήματος.
    Άλλοι διαβάζουν 2 ωρες άλλοι 4 και άλλοι 14 για να αποφοιτήσουν. Στο τέλος της ημέρας θα έχετε τον ίδιο τίτλο. Τις γνώσεις σας θα τις έχει επιλέξει ο καθένας με τον τρόπο που αντιμετώπισατε τα πραγματα που συναντήσατε στην πορεία σας. Ο βασίλης φαίνεται σε πρωτη φάση να ενδιαφέρεται κάτι που είναι θετικό.
    Εσείς οι "παλιοι" ενθαρρύνετε λίγο την καινούρια γενιά! Μπορεί ο φίλος μας τελικά να βγει απο το ΤΕΙ με ελικόπτερο.....που εφτιαξε ο ίδιος!Δεν τον εμποδίζει τπτ.
    Όπως είπα κανένας δεν γεννήθηκε φτασμένος!Μην το ξεχνάτε οι "παλιοι"!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τις γνωσεις σας.
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 08:01
  2. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 15:27
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 18:11
  4. Βασικες ερωτησεις
    By NUKE in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-07, 18:58
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-07, 02:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας