Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49

Θέμα: Πρόβλημα με θερμοσιφώνα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο θερμοστάτης είναι και αυτός ένας διακόπτης. Με το άνοιξε κλείσε (με τους σπινθηρισμούς λόγω μεγάλου φορτίου) χαλάει η επαφή του. Το αποτέλεσμα είναι η καμένη επαφή να μην μπορεί να περάσει αρκετά αμπέρ που χρειάζεται η αντίσταση. Το λαμπάκι όμως χρειάζεται ελάχιστα μιλιαμπέρ που μπορούν να περάσουν από την καμένη επαφή.
    ωχ
    Μαρκο σωστα τα ειπες για την ισχυ που απαιτει το καθενα αλλα αν καει η επαφη ή θα συνεχισει να εχει επαφη και θα συνεχισει να καιγεται ή δεν θα κανει ποια επαφη και δεν θα περναει ΚΑΘΟΛΟΥ ρευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΙΣΑΑΚ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    κανονικα πρεπει να πιασει με το αριστερο χερι τον ουδετερο και την γλωσσα στην φαση!!!!!!!
    Τι λετε στον ανθρωπο!!!!!!Φωναξε τον ηλεκ/γο να παρει κανα μεροκαματο Κλεφτες θα γινουμε!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    ελα ρε παιδια. ενα απλο κυκλωμα ειναι. αν βγαλεις τον θερμοστατη και βαλεις τα καλωδια κατ ευθειαν πανω στην αντισταση θα λειτουργησει? για 5 λεπτα πχ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    NIKAIA
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    6 μηνων θερμοσιφουνας !!!!! να χρησιμοποιήσεις την ΕΓΓΎΗΣΗ σου πέρασε από το μυαλό???

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωχ
    Μαρκο σωστα τα ειπες για την ισχυ που απαιτει το καθενα αλλα αν καει η επαφη ή θα συνεχισει να εχει επαφη και θα συνεχισει να καιγεται ή δεν θα κανει ποια επαφη και δεν θα περναει ΚΑΘΟΛΟΥ ρευμα.
    Όταν λέω καμένη επαφή δεν εννοώ τελείως κατεστραμμένη. Εννοώ ελαφρώς καρβουνιασμέμη όπως συμβαίνει συνήθως όταν η επαφή σπινθηρίζει. Για παράδειγμα σκέψου την μπαταρία του αυτοκινήτου με βρόμικους και χαλαρούς πόλους, μπαίνεις στο αυτοκίνητο γυρνάς το κλειδί ανάβουν όλα τα λαμπάκια παίζει το ραδιόφωνο αλλά η μίζα δεν συγκινείται....Επαφή υπάρχει για να λειτουργήσουν τα ηλεκτρικά αλλά δεν είναι κατάλληλη για να περάσουν πολλά αμπέρ.

    Σε κάποια ρελέ ανοικτού τύπου για πολλά αμπέρ τρίβεις τις επαφές με την λίμα και ξαναλειτουργεί μια χαρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    αλλον κατι αλλο θα εχει γινει φιλε και ειναι εκτος εγγυησης. οπως και να εχει ο θερμοσιφωνας δεν ειναι κατι το πολυπλοκο. καλο σφιξιμο θελει η φλαντζα της αντιστασης για να στεγανοποιει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Γεια σας,μια ερωτηση θελω να κανω.
    Παλαιοτερα ειχα ενα προβλημα με τον θερμοσιφωνα και καλεσα τον ηλεκτρολογο και μου ειχε αλλαξει την αντισταση και δουλευε κομλπε.
    Αυτες τις μερες τον αναβω και μετα απο καποια λεπτα πεφτει ο γενικος.Τον ξανα φωναξα τον ηλεκτρολογο και μου ειπε τωρα οτι ο πινακας δεν αντεχει την ισχυ και γι αυτο μου κανει οτι μου κανει και μου ειπα να αλλαξω ολο τον πινακα.Γενικα ισχυει αυτο??
    Ρωταω για μια δευτερη γνωμη καθοτι ασχετος με τετοια θεματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,μια ερωτηση θελω να κανω.
    Παλαιοτερα ειχα ενα προβλημα με τον θερμοσιφωνα και καλεσα τον ηλεκτρολογο και μου ειχε αλλαξει την αντισταση και δουλευε κομλπε.
    Αυτες τις μερες τον αναβω και μετα απο καποια λεπτα πεφτει ο γενικος.Τον ξανα φωναξα τον ηλεκτρολογο και μου ειπε τωρα οτι ο πινακας δεν αντεχει την ισχυ και γι αυτο μου κανει οτι μου κανει και μου ειπα να αλλαξω ολο τον πινακα.Γενικα ισχυει αυτο??
    Ρωταω για μια δευτερη γνωμη καθοτι ασχετος με τετοια θεματα.
    Να καλέσεις άλλον ηλεκτρολογο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nyannaco (04-06-19)

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Απλα μου φενεται περιεργο για την αλλαγη ολου του πινακα μιας και ειναι σχετικα καινουργιος ~5 ετων.
    Επομενως δεν στεκει αυτο που ειπε ετσι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Όταν λες "πέφτει ο γενικός" εννοείς τον διακόπτη διαρροής; Αν ναι, δεν έχει καμία σχέση με την ισχύ, και πρέπει να αλλάξεις ηλεκτρολόγο, όπως είπε και ο Βασίλης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας