Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Καίγεται ο Πίνακας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Thumbs down Καίγεται ο Πίνακας

    Με αφορμή το Θέμα, καίγεται η πρίζα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77373 σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα Καίγεται ο Πίνακας.
    Μπας και έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση, εδώ θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε Ηλεκτρολογικούς Πίνακες, που κάποιοι τους έχουν κακοποιήσει, είτε αυτοί λέγονται μαστόρια είτε ανίδεοι που βλέπουν την εκπομπή μαστορέματα στο Σκάϊ ή Youtube - "How to fix it".
    Μπας και καταλάβουμε την επικινδυνότητα που κρύβει η μόνωση του καλωδίου από κάτω τις...

    θα ξεκινήσω με την δικιά μου εμπειρία, όταν νοίκιασα το σπίτι που μένω έως και τώρα.
    1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

    Ο παραπάνω Πίνακας είναι αυτός που παρέλαβα όταν νοίκιασα το σπίτι και ο ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα για αυτό το δωράκι που του άφησε η προηγούμενη ενοικιάστρια μαζί με τα 8 νοίκια και την χαλασμένη κουζίνα και τις 10 πρίζες όλες καρβουνιασμένες εσωτερικά..
    Προφανώς όταν έβαζε φαγητό στον φούρνο, θυμό ταν ότι πρέπει να κάνει μπάνιο και να σιδερώσει βλέποντας τηλεόραση ταυτόχρονα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Αλλαγή οπωσδηποτε πριν πάρεις φωτια και ρελε διαρροης σε λιγο θα προχωρήσει στα καλωδια η ζημια


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή το Θέμα, καίγεται η πρίζα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77373 σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα Καίγεται ο Πίνακας.
    Μπας και έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση, εδώ θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε Ηλεκτρολογικούς Πίνακες, που κάποιοι τους έχουν κακοποιήσει, είτε αυτοί λέγονται μαστόρια είτε ανίδεοι που βλέπουν την εκπομπή μαστορέματα στο Σκάϊ ή Youtube - "How to fix it".
    Μπας και καταλάβουμε την επικινδυνότητα που κρύβει η μόνωση του καλωδίου από κάτω τις...

    θα ξεκινήσω με την δικιά μου εμπειρία, όταν νοίκιασα το σπίτι που μένω έως και τώρα.
    1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

    Ο παραπάνω Πίνακας είναι αυτός που παρέλαβα όταν νοίκιασα το σπίτι και ο ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα για αυτό το δωράκι που του άφησε η προηγούμενη ενοικιάστρια μαζί με τα 8 νοίκια και την χαλασμένη κουζίνα και τις 10 πρίζες όλες καρβουνιασμένες εσωτερικά..
    Προφανώς όταν έβαζε φαγητό στον φούρνο, θυμό ταν ότι πρέπει να κάνει μπάνιο και να σιδερώσει βλέποντας τηλεόραση ταυτόχρονα.
    γιατι? δεν πρεπει να εχει διαταξη προστασιας ωστε καποιος που δεν γνωριζει και λειτουργει ταυτοχρονα πολλες συσκευες να απενεργοποιησει το συστημα?
    η προηγουμενη τι φταιει ?
    Αραγε ηρθε ποτε ο ηλεκτρολογος να κανει μια συσφιξη στα 8 χρονια?ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    εγω θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα. το σπιτι δεν ειναι δικο σου και ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΟΙΞΕΙς. τωρα που τον ανοιξες εχεις ευθυνη. ενημερωσες τον ιδιοκτητη? μην κανετε του κεφαλιου σας παιδια με ξενη ιδιοκτησια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν καταλάβατε καλά την έννοια του θέματος... (ηλεκτρολόγος είμαι) Καταρχάς τον πίνακα τον επισκεύασα εγώ πριν καν πάω να κάνω καινούργια αίτηση στην ΔΕΗ για ενεργοποίηση και σαφώς το είπα στον ιδιοκτήτη, αλλιώς τα υλικά από την τσέπη μου θα τα έβαζα?

    Αραγε ηρθε ποτε ο ηλεκτρολογος να κανει μια συσφιξη στα 8 χρονια?ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο?
    Άραγε σκέφτηκε ποτέ κάποιος ιδιοκτήτης που νοικιάζει σπίτια να δει μια στα 2 χρόνια τι παίζει πίσω από τον πίνακα?
    Εγώ που αναρωτήθηκα αντίκρισα αυτό το αποτέλεσμα στις φωτογραφίες!!!

    Πρέπει να καταλάβουμε πως και ο Πίνακας θέλει ένα checkup που και που.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή το Θέμα, καίγεται η πρίζα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77373 σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα Καίγεται ο Πίνακας.
    Μπας και έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση, εδώ θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε Ηλεκτρολογικούς Πίνακες, που κάποιοι τους έχουν κακοποιήσει, είτε αυτοί λέγονται μαστόρια είτε ανίδεοι που βλέπουν την εκπομπή μαστορέματα στο Σκάϊ ή Youtube - "How to fix it".
    Μπας και καταλάβουμε την επικινδυνότητα που κρύβει η μόνωση του καλωδίου από κάτω τις...

    θα ξεκινήσω με την δικιά μου εμπειρία, όταν νοίκιασα το σπίτι που μένω έως και τώρα.
    1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

    Ο παραπάνω Πίνακας είναι αυτός που παρέλαβα όταν νοίκιασα το σπίτι και ο ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα για αυτό το δωράκι που του άφησε η προηγούμενη ενοικιάστρια μαζί με τα 8 νοίκια και την χαλασμένη κουζίνα και τις 10 πρίζες όλες καρβουνιασμένες εσωτερικά..
    Προφανώς όταν έβαζε φαγητό στον φούρνο, θυμό ταν ότι πρέπει να κάνει μπάνιο και να σιδερώσει βλέποντας τηλεόραση ταυτόχρονα.
    Φιλε μου ,
    μου άρεσε πραγματικά το θέμα που έθιξες για αυτό και αποφάσισα να απαντησω.
    Η προηγούμενη νοικιάστρια κατά την γνώμη μου δεν φέρει καμία ευθυνη για αυτό το έκτρωμα που βλέπω
    στις φωτογραφίες....η γυναίκα ΝΑΙ...
    έβαζε το φαί της να γίνει για να ταίσει την οικογένειά της, έπλενε και σιδέρωνε τα
    ρούχα τους και ναι, έβλεπε και τηλεόραση ταυτόχρονα, κάτι που κάνουν οι μανάδες μας και οι γυναίκες
    μας Χρόνια τώρα .
    Που να ξέρει η κάθε γυναίκα ,και οχι μόνο, τι κρύβετε πίσω από αυτό το ασπρο πορτάκι !!!!

    Οταν "ανάβεις" το θερμοσύφωνο δεν υπάρχει κάποιο ταμπελάκι στον χειρισμό που να λέει....τώρα μην
    ανάβεις την κουζίνα γιατί.... Θα Καω...
    Η μ@λ..κια ειναι αποκλιστικά και μόνο του κάθε εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου που θέλοντας να βγάλει
    περισότερο κέρδος ενώ προηγουμένως έχει κάνει μία φθηνή συμφωνία με τον εργολάβο η τον ιδιώτη,
    κατασκευάζει τον πίνακα με τα απολύτως απαραίτητα και ισως πιό φτηνά υλικά που υπάρχουν.
    Επίσης ο κάθε ανεγκέφαλος εγκαταστάτης δεν κάθετε να σκεφθεί οτι πριν απο αρκετά χρόνια την εποχή που
    ημουν και εγώ παιδί, οι απαιτήσεις σε ενα σπίτι ηταν περιορισμένες.
    Τα πιό πεινασμένα "μηχανήματα" ηταν η κουζίνα (που υπολειτουργούσε γιατί τρώγαμε το ιδιο φαί και 2 μέρες) και ο θερμοσύφωνας (που οταν αναβε έκανε μπάνιο ολη η οικογένεια)....και άντε, έπαιζε και λίγο
    η τηλεόραση γιατί εμείς παίζαμε έξω και τα ρουχα μας "μετρημένα" αρα λιγότερο πληντήριο και σιδέρωμα.
    Τότε...ΝΑΙ...αυτό το δείγμα πίνακα με τον γενικό διακόπτη το νεοζετάκικαι τα 4-5 αυτοματάκια ηταν Υπέραρκετό.
    Για να αναλογιστούμε λίγο τι συμβαίνει σε ενα σπίτι σήμερα.....(τουλάχιστον στο δικό μου).
    Ψυγείο, Καταψύκτης,θερμοσύφωνο καθημερινά,πλυντήριο πιάτων, φουρνος μικροκυμάτων,κουζίνα καθημερινά,
    5-7 πληντήρια την εβδομάδα, στεγνωτήριο,τουλάχιστον 2 τηλ.ανοικτές,αποκωδικοποιητές,φωτιστικά,ρουτερ,
    υπολογιστής,τηλέφωνα-ασύρματα-κινητά,κλιματιστικό,playstation.....ισως να μπορουσα να απαριθμώ για
    καμιά ωρα ακόμα.
    Αρα αυτό το πινακάκι δεν ειναι πλέον αρκετό...

    Καθ'ότι έχω σπουδάσει και γω ηλεκτρολόγος πριν από πολλά-πολλά χρόνια (δεν ασκησα ποτέ το επάγγελμα),ανεβάζω μια φωτό του πίνακα του σπιτιού μου τον οποίο κατασκεύασα πριν από 21 ολόκληρα χρόνια.
    Ερχονται στιγμές που λειτουργούν ταυτόχρονα ολες οι συσκευές στό σπίτι και όμως,τόσα χρόνια δεν έχει
    παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα.
    πίνακας.jpg
    Παρ'όλο που φαίνετε τριφασική παροχη, ειναι μονοφασική και μοίρασα απλά τα φορτία.
    Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου αλλά απλά ηθελα να "καταθέσω" το πιστεύω μου, οτι:
    Καμμία ευθύνη δεν φέρει αυτός που "λειτουργεί" το σπίτι.
    Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά αυτόν που κάνει την μελέτη και την υλοποίηση της ηλ. εγκατάστασης.

    Γιωργος

    5 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Ωραίος, Γιώργο και η πρώτη μου σκέψη είναι να κατασκευαστούν αμπερομετριτές με buzzer και να ονομαστούν Αντι-Δονιτης-3000, για τις ανάγκες της νοικοκυράς. Και Όταν θα φτάνουν στα όρια τα αμπερόρια από την ηδονή που έχουν με τον ήχο του πλυντηρίου, του ήχου από τον ανεμιστήρα της κουζίνας, και από το φφφφφφφφφφ του σίδερου όταν ψεκάζουν τα πουκάμισα και τα σεμεδάκια, θα βαράει το buzzer και ένας φάρος.
    Παρομοίως για τον πίνακα του πατρικού μου όταν ο μπαμπάς μου τον κατασκεύασε πριν 25 χρόνια!!! τριφασικός, λειτουργεί αψογά και έχουμε σώματα με νυχτερινό για θέρμανση, δεν έχει καταστραφεί κανένα ρελεδάκι και κανένα πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, μόνο πριν από 5μήνες χάλασε το αυτοματάκι για τον θερμοσίφορα προφανώς από το ανέβαζε κατέβαζε. Και θέλω να καταλίξω συμφωνόντας μαζί σου ότι ο ηλεκτρολόγος αν κάνει σωστά την δουλεία του δεν θα έχουμε τέτοια αποτελέσματα απο υπερφώρτοση. εξερούντε τα σπίτια που κατασκευάστηκαν για τις ανάγκες τις εποχής τους και πλέων πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

    Στην Γερμανία όταν πήγα να δω την αρραβωνιαστικιά μου που σπούδαζε, άνοιξα τον πίνακα να δω τί δουλειά κάνουν οι Γερμανοί και είχε μια Α4 με το τι καλώδιο, διαμέτρου περνούναν από πού και σε πιο αυτοματάκι κατελήγαν και κάτω είχε 10γραμές με υπογραφές ηλεκτρολόγων που έκαναν ετήσιο checkup κάθε χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 08-09-14 στις 09:38

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος, Γιώργο και η πρώτη μου σκέψη είναι να κατασκευαστούν αμπερομετριτές με buzzer και να ονομαστούν Αντι-Δονιτης-3000, για τις ανάγκες της νοικοκυράς. Και Όταν θα φτάνουν στα όρια τα αμπερόρια από την ηδονή που έχουν με τον ήχο του πλυντηρίου, του ήχου από τον ανεμιστήρα της κουζίνας, και από το φφφφφφφφφφ του σίδερου όταν ψεκάζουν τα πουκάμισα και τα σεμεδάκια, θα βαράει το buzzer και ένας φάρος.
    Παρομοίως για τον πίνακα του πατρικού μου όταν ο μπαμπάς μου τον κατασκεύασε πριν 25 χρόνια!!! τριφασικός, λειτουργεί αψογά και έχουμε σώματα με νυχτερινό για θέρμανση, δεν έχει καταστραφεί κανένα ρελεδάκι και κανένα πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, μόνο πριν από 5μήνες χάλασε το αυτοματάκι για τον θερμοσίφορα προφανώς από το ανέβαζε κατέβαζε. Και θέλω να καταλίξω συμφωνόντας μαζί σου ότι ο ηλεκτρολόγος αν κάνει σωστά την δουλεία του δεν θα έχουμε τέτοια αποτελέσματα απο υπερφώρτοση. εξερούντε τα σπίτια που κατασκευάστηκαν για τις ανάγκες τις εποχής τους και πλέων πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.
    αυτα καναν πριν απο 25 χρονια και τωρα κυνηγανε τον πελατη με το ντουφεκι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα καναν πριν απο 25 χρονια και τωρα κυνηγανε τον πελατη με το ντουφεκι
    Έμ ελληνάρας ηλεκτρολόγος, τι θέλεις να κάνει, να τον κάνει μπουμπούκι και μετά να περιμένει πάνω από το τηλέφωνο κλήσει για δουλεία και να σκέφτεται τι κάνω λάθος και δεν με ξανά παίρνουν τηλ οι πελάτες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τι φταίει η νοικοκυρά? εγώ στο σπίτι μου πάντως τα κάνω όλα μαζί, θερμοσίφωνας κλιματιστικό και κουζίνα,
    αν μοιράσεις τα φορτία και ασφαλίσεις τα καλώδια τι πρόβλημα να υπάρχει.
    αυτός που έφτιαξε τον πίνακα είναι εγκληματίας, είσαι και ηλεκτρολόγος και λες ότι φταίει η νοικοκυρά?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια, καίγεται ο θερμοστάτης
    By dryianni in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 12:46
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 23:03
  3. Γιατί καίγεται ο Διακόπτης στο τρακτέρ?
    By lcharal in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:12
  4. Καίγεται η μπρίζα
    By Gmaras in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 14:58
  5. Γιατί καίγεται το ποτενσιόμετρο?
    By ok1gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 00:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας