Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 94

Θέμα: Επικασσιτέρωση με εμβάπτιση

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, έτσι είναι, έχω δει δηλητηρίαση και από νεράκι. Αν πιείς 5-6 λίτρα για 2-3 μέρες νοσηλευεσαι με ηλεκτρολυτική διαταραχή είτε στην παθολογική είτε στην ψυχιατρική. Και με τη φωτιά το ίδιο, μπορεί να ζεσταθείς μπορεί και να πάρεις φωτιά ολόκληρος .... Εξαρτάται πως θα τα χρησιμοποιήσεις όλα !!!
    Όσο για το περιντρολ μόνο αυτό δεν έχω εννοήσει. Αν δεν ξέρουμε ανάγνωση, για να κατανοήσουμε, ούτε την Αγία γραφή δεν πρέπει να διαβάζουμε ....
    ΑΚΡΙΒΩΣ, το καθε τι μπορει να ειναι τροφιμο η φαρμακο η δηλητηριο αναλογα την ποσοτητα.
    6-8 λιτρα νερο btw υπο καποιες συνθηκες μπορει να σε στειλει να δεις τα ραδικια αναποδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι καποιος εδω στο forum ηταν λεει νοσηλευτης και μας ελεγε οτι και το πρεντιντρολ ειναι αθωο!!!Το ποσο αθωο ειναι αραγε να το ξερεις ενας απλος νοσηλευτης! για αυτο εκανα ιωδιο για να χτυπησω τον τοξικο θυροειδη και να ξανα η ενδοκρινολογος μου λεει δεν σε επιασε η πρωτη δοση κανε και δευτερη αντε ξανα κορτιζονες και ξανα απο την αρχη.Και μεσα σε εξι μηνες να χασεις 30κιλα δεν ειναι και φυσιολογικο αλλα αυτα ειναι δικα μου για αυτο μαγκες ΠΡΟΣΟΧΗ.
    δεν καταλαβα τι σχεση εχει το ραδιοενεργο ιωδιο με τον οξυζενε (περιντρολ)... κι ολα αυτα με τη λειτουργια του θυροειδη και την κορτιζονη...
    Μηπως εχουμε μπερδεψει λιγακι τη βουρτσα με την ακατανομαστη? Σε λιγο θα βγει και κανενας αντιεμβολιαστης να πει οτι αν σουταρεις χλωρινη στη φλεβα πεθαινεις αρα τα εμβολια προκαλουν ηλεκτροπληξια!!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 15-03-19 στις 17:15

  2. #82
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    δεν εχουμε μπερδεψει τιποτα φιλαρακι απλος εκανα ενα post να προσεχουμε οταν ασχολουμαστε με χημικα
    αλλα επειδη σε αυτην την ζωη υπαρχουν ανθρωποι που απο το πρωι μεχρι το βραδυ πινουν ξινογαλα τους ενοχλει
    επειδη θεωρουν οτι ειναι εκτος θεματος ενταξει ρε μαγκες δεν θα το ξανακανουμε.

    Το προβλημα το εχω εγω αλλα καποιοι ενοχλουνται το θεμα ειναι παλιο εχει να κανει με τον νοσηλευτη που το παιζει κουτοπονηρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #83
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το προβλημα το εχω εγω αλλα καποιοι ενοχλουνται το θεμα ειναι παλιο εχει να κανει με τον νοσηλευτη που το παιζει κουτοπονηρος.
    ουτε ξινιλα ουτε τιποτα, αλλα ολα αυτα ηταν εντελως ασχετα μεταξυ τους... τεσπα, ο νοσηλευτης απ οτι καταλαβα ειπε πως το περιντρολ δεν ειναι κατι κακο, οπως και δεν ειναι. Ειναι οξυζενε σε περιεκτικοτητα 36% και το οξυζενε που παιρνεις απ το φαρμακειο το αραιωνουν με wfi 1:10 για να στο πουλησουν, ενω ο νοσηλευτης το γνωριζει γιατι το χρησιμοποιει σε αυτη την αραιωση για αποστειρωση.
    Οτι ειναι καυστικο σε αυτη την περιεκτικοτητα δεν αντιλεγει κανεις, η οτι δεν κανει να το χρησιμοποιησεις για ...κολλυριο αλλα τι σχεση εχουν οι επικινδυνοτητες και οι τοξικοτητες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #84
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παράγγειλα απο τους Πολωνούς και ήδη ήρθε, κι έφτιαξα το ένα τρίτο μόνο !!! Δεν έχει άσχημο αποτέλεσμα όταν κολλήσω κιόλας θα το δω καλύτερα. Έκανα δοκιμή σε διάφορες πλακέτες και ιδού το αποτέλεσμα.
    Συνημμένο Αρχείο 77398
    Κολλάει τίποτε πάνω σε αυτό? μισή ώρα τώρα παιδεύομαι και έχω κάνει 6 κολλήσεις μόνο. Δεν "πιάνει" η κόλληση με τίποτε πάνω του... Ανέβασα/κατέβασα θερμοκρασία στο κολλητήρι αλλά τίποτα.
    Μαυρίζει αλλά δεν κολλάει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  5. #85
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ Rosol 3 πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #86
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κολλάει τίποτε πάνω σε αυτό? μισή ώρα τώρα παιδεύομαι και έχω κάνει 6 κολλήσεις μόνο. Δεν "πιάνει" η κόλληση με τίποτε πάνω του... Ανέβασα/κατέβασα θερμοκρασία στο κολλητήρι αλλά τίποτα.
    Μαυρίζει αλλά δεν κολλάει.
    Ti ακριβώς έκανες ;;; Το διέλυσες με όσο χεστό νερό λέει ;;; Το άφησες να παγώσει και μετά έβαλες την πλακέτα μέσα ;;; Τώρα κολλάς και δεν πιάνει η κόλληση ;;; τι γίνετα ακριβώς ;;; Επειδή κι εγώ το πρωί δούλευα πανω σε μια ειχα κάτι τετοια προβληματάκια αλλά έχω θέμα με τις μύτες των κολλητηριών μου ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #87
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ακόμη χρησιμοποιώ Rosol 3 πάντως.
    Δημήτρη, με το Rosol φουρνίζεις την πλακέτα ;;; πασπαλισμένη με αυτό ;;; Για θύμισέ μου ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #88
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ti ακριβώς έκανες ;;; Το διέλυσες με όσο χεστό νερό λέει ;;; Το άφησες να παγώσει και μετά έβαλες την πλακέτα μέσα ;;; Τώρα κολλάς και δεν πιάνει η κόλληση ;;; τι γίνετα ακριβώς ;;; Επειδή κι εγώ το πρωί δούλευα πανω σε μια ειχα κάτι τετοια προβληματάκια αλλά έχω θέμα με τις μύτες των κολλητηριών μου ......
    Ναι, διέλυσα ένα φακελάκι των 45g σε 500ml νερό γύρω στους 80 βαθμούς.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το άφησα να παγώσει τελείως όπως λένε οι οδηγίες (το πρόσεξα εκ των υστέρων) αλλά έριξα την πλακέτα μέσα μετά απο κανα 15λεπτό... Ηταν ακόμα ζεστό το νερό, καμμιά 60αριά βαθμοί τουλάχιστον.
    Παρατήρηση πρώτη: έκανε πολύ μα πολύ ώρα να φτιαχτεί η πλακέτα. Το είχα αφήσει περίπου 4 ώρες.... Ενώ με το SENO σε 5 λεπτά είχα έτοιμο ένα αρκετά καλό στρώμα.
    Παρατήρηση δεύτερη: έριξα μέσα μια πλακέτα όταν πλέον το υγρό ήταν κρύο (το είχα βγάλει και στο μπαλκόνι). Μετά 1 ώρα δεν είχε καταφέρει να κάνει τίποτα στην δεύτερη πλακέτα...

    Θα δοκιμάσω και άλλο φακελάκι να δω τι γίνετε αλλά μάλλον πάει για πεταμα.... Καλύτερα σκέτος χαλκός και μετά Plastic...

    ΥΓ: το δοκίμασα και με το antex και πάλι τα ίδια. Και με δύο μύτες απο το Hakko. Στους 350 μετά 375 και μετά 390 βαθμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #89
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εγω εχω φτιαξει τη μιξη που ειχα πει χρονια πριν και κανει επικσιτερωση αμεσως μολις βουτηξεις το χαλκο. Αλλα το στρωμα της ειναι πολυ λεπτο και δεν κραταει πολυ καιρο. Καλυτερα ειναι με λιωμενη κολληση hasl. Αμα μεινει το υγρο πολυ καιρο ξεθυμαινει και δεν κανει τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #90
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, διέλυσα ένα φακελάκι των 45g σε 500ml νερό γύρω στους 80 βαθμούς.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το άφησα να παγώσει τελείως όπως λένε οι οδηγίες (το πρόσεξα εκ των υστέρων) αλλά έριξα την πλακέτα μέσα μετά απο κανα 15λεπτό... Ηταν ακόμα ζεστό το νερό, καμμιά 60αριά βαθμοί τουλάχιστον.
    Παρατήρηση πρώτη: έκανε πολύ μα πολύ ώρα να φτιαχτεί η πλακέτα. Το είχα αφήσει περίπου 4 ώρες.... Ενώ με το SENO σε 5 λεπτά είχα έτοιμο ένα αρκετά καλό στρώμα.
    Παρατήρηση δεύτερη: έριξα μέσα μια πλακέτα όταν πλέον το υγρό ήταν κρύο (το είχα βγάλει και στο μπαλκόνι). Μετά 1 ώρα δεν είχε καταφέρει να κάνει τίποτα στην δεύτερη πλακέτα...

    Θα δοκιμάσω και άλλο φακελάκι να δω τι γίνετε αλλά μάλλον πάει για πεταμα.... Καλύτερα σκέτος χαλκός και μετά Plastic...

    ΥΓ: το δοκίμασα και με το antex και πάλι τα ίδια. Και με δύο μύτες απο το Hakko. Στους 350 μετά 375 και μετά 390 βαθμούς.
    Αν και δεν το εχω μπροστά μου τώρα, νομίζω το αραίωσες υπερβολικά !!!! Απο μνημης θυμάμαι ότι ήταν περίπου 1gr/ 1ml νερού !!!!

    ...... όσο για την πλαστικοποίηση .... όταν είναι απόλυτα έτοιμη η πλακέτα της ρίχνω ένα πέρασμα με ένα σπρέυ βερνίκι άχρωμο ή στερεωτικό για ζωγραφική στην πλευρά του χαλκού ... και κούκλα η Μαρίτσα .... !!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 15-04-19 στις 04:14

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επικασσιτέρωση με Rosol - μικρά εξαρτήματα
    By the_sidewinder in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 21:17
  2. επικασσιτέρωση με liquid tin
    By graphist83 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 15:22
  3. επικασσιτέρωση τυπωμένου
    By makoulis in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 14:02
  4. Επικασσιτέρωση
    By Killo_Watt in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-08, 21:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας