Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Επιλογή κατάλληλων Ηχείων για συγκεκριμένη πηγή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδριανός
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Επιλογή κατάλληλων Ηχείων για συγκεκριμένη πηγή

    Γειά σας,
    Εδω και λιγο καιρό ψάχνω το θέμα του car audio αφου αποφάσισα να αλλάξω ολο το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου καθώς αυτο που εχω τωρα ειναι χαλια

    Γνωρίζοντας βασικα ηλεκτρονικα καθως και τη φυσικη του θεματος (περι W, dB, τασεις ρευματα κλπ) με προβληματίζει το ολο θέμα με τα μεγιστα W και τα RMS καθως οπου ρωταω μου λενε διαφορετικα αλλα εμενα τιποτα απο αυτα δεν μου φαινεται σωστο .

    Εχω καταλήξει στο να αγοράσω αυτή την πηγη: http://www.kalogeropoulos.gr/display...TMID=10945#tmp

    Δεν θελω να μπλέξω με ενισχυτες και τετοια γιατι δεν υπαρχει το απαραιτητο budget αλλα και δεν με ενδιαφέρουν μεγαλες εντασεις μπασα κλπ.

    Θελω μια αξιοπρεπη ποιότητα ηχου κυριως και να υπαρχει και η αναλογη ενταση (οχι τρελα πραγματα παντα)

    Καταληξα στο να βαλω δυο ηχεια μπροστα στις πορτες καθώς και δυο ηχεια στην εταζέρα και νομιζω οτι θα δουλεψουν χωρις προβλήματα τα παρακατω:
    http://www.kalogeropoulos.gr/display...ITMID=9144#tmp για την εταζερα και
    http://www.kalogeropoulos.gr/display...ITMID=9139#tmp για τις μπροστινές πόρτες

    Αυτη την επιλογη τη στηρίζω στο οτι το συγκεκριμενο ηχοσυστημα δινει rms περιπου 22-25W ανα καναλι και τα ηχεια αυτα ειναι μεσα σε αυτα τα ορια..

    Ποια είναι η γνώμη σας ; θα εχω καποιο προβλημα; οποιαδήποτε αλλη βοήθεια θα ειναι σιγουρα πολυ χρήσιμη.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Υ.Γ. το αυτοκινητο μου ειναι ενα opel vectra A (1989) αν και δεν εχει καποια σημασια κατα την αποψη μου, καθως και οι υποδοχες για ηχεια στις μπροστινες πορτες ειναι 13cm.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    τι να σου πουμε εμεις? θα παιζει οπως ενα τυπικο συστημα αυτοκινητου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα φίλε
    μια χαρά θα είναι σε γενικές γραμμές
    τώρα περί ποιότητας δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι γιατί δεν τα έχω ακούσει αλλά από τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά καλά
    από εκεί και πέρα ψάξε και τίποτα άλλο μπορείς να βρεις τίποτα ελάχιστα πιο ακριβό αλλά να είναι καλύτερο
    αλλά πιστεύω ότι είσαι κομπλέ !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδριανός
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    xsterg περισσοτερο ρωταω γιατι εχω δει και ακουσει οτι πχ πρεπει να ειναι τα ηχεια σε rms οσο της πηγης ενω ενας αλλος μου ειπε να μη βαλω πανω απο 80W max και ειχα μπερδευτει αλλα νομιζω πως το παω καλα ετσι..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Ποιότητα ήχου σε car audio δε θα βρεις. Δε το επιτρέπει η καμπίνα, δε το επιτρέπουν τα ρεύματα που έχεις διαθέσιμα, οπότε η τάξη των ενισχυτών συνήθως είναι "κακή" ηχητικά. Συν το ότι, οι περισσότεροι κάγκουροι, απλά θέλουν ένταση, χωρίς να νοιάζονται για το αν ψαλιδίζονται οι μισές συχνότητες. Οπότε και οι εταιρείες ανταποκρίνται σ' αυτές τις απαιτήσεις.

    Πιο σημαντικό από το να "ταιριάξεις" τα watt της πηγής και των ηχείων, είναι να έχουν και τα δύο αξιοπρεπή ισχύ. Και κυρίως η ισχύ. Στις μεγάλες εντάσεις όπου ο ενισχυτής είναι στα όριά του και ο ήχος παραμορφώνονεται (στο αυτί), αλλά και το σήμα στην έξοδο αλλάζει μορφή, με κίνδυνο να κάψεις τα ηχεία σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Σωστά τα είπαν οι παραπάνω φίλοι της κοινότητας νομίζω ότι το ηχοσύστημα που έχεις επιλέξει στο ραδιόφωνο ίσως να υστερεί σε επιλεκτικότητα σε σχέση με άλλες εταιρείες, το αναφέρω απο προσωπική πείρα ίδια διαδρομή όταν είχα της ίδιας μάρκας με αυτό στο ΙΧ σε μερικά σημεία είχα παράσιτα παρεμβολών όταν το άλλαξα στα ίδια σημεία της διαδρομής τα παράσιτα εξαλείφθηκαν σχεδόν εντελώς - το λέω αν σε ενδισφέρει ιδιαίτερα το ραδιόφωνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-13, 16:12
  2. Επιλογή ηχείων για Home Cinema 5.1
    By jean in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-11, 13:14
  3. Πηγή ενέργειας για εκτυπωτή
    By st.mous in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 15:27
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 09:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας