Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Μετρητής πεταλιών!!!! σε ποδήλατο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή Μετρητής πεταλιών!!!! σε ποδήλατο

    Θέλω να φτιάξω εναν απαριθμητή πεταλιών για το ποδήλατο. Ξερω πως υπάρχουν ετοιμα αλλά θέλω να το φτιάξω εγώ.....σκέφτομαι να μετατρέψω ενα παλιο calculator (αρα εχουμε και οθόνη) σε απαριθμητή .....εύκολο. Θα παιρνει σήμα με μια μαγνητική επαφή. Τι αλλο εξάρτημα, ή κύκλωμα θέλει προκειμένου αυτο να ολοκληρωθεί.....


    Αλλη λύση είναι η χρήση απαριθμητή 4017 με ενα 555 αλλλά αρχικά θα δοκιμάσω με το κομπιουτεράκι (γιατί τα εχει όλα μαζεμένα σε όμορφο κουτάκι)



    καθε προταση δεκτή



    ευχαριστώ!!!



    edit 22:18 Μα κανείς δεν ενδιαφέρεται???????

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 20-05-14 στις 22:23
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    ελα φιλε μου. ειμαι και ηλεκτρονικος, αλλα και ποδηλατης. θα προτεινα να χρησιμοποιησεις εναν απαριθμητη. βαζεις ενα φωτοκυτταρο (πομπο και δεκτη) να βλεπει τον μεγαλο δισκο. το ξερω οτι θελει μηχανουργικη κατεργασια για να στερεωσεις τον δεκτη και τον πομπο αλλα ετσι ειναι. βλεπεις ποσα κενα εχει, και χρησιμοποιεις εναν απαριθμητη. καθε πχ 12 κενα που κανει μια περιστροφη δινει ενα παλμο ο απαριθμητης.
    υπαρχει και η αλλη λυση. να χρησιμοποιησεις κοντερ ποδηλατου. αν ξερεις την αποσταση και ποσες περιστροφες κανει ο δισκος σου για μια αποσταση πας με απλη μεθοδο των τριων και βρισκεις τις περιστροφες. αν αλλαξεις ταχυτητα ομως η σχεση χαλαει.
    εγω θα ελεγα να μας πεις τι θελεις να κανεις. το να θελεις να δεις ποσες "πεταλιες" εκανες μου φαινεται κουφο. η αποσταση πρεπει να σε ενδιαφερει. αν χρησιμοποιησεις ενα καλο ψηφιακο κοντερ θα εχεις ολες τις απαραιτητες ενδειξεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Οι πεταλιές (ή πιό επιστημονικά cadence) είναι εξίσου σημαντικές.

    Βασικά ο ποδηλάτης έχει μέγιστη απόδοση όταν γυρίζει τα πετάλια με το cadence του, παρά να βάλει μεγαλύτερη ταχύτητα και να τα γυρίζει πιό αργά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    παρόλαυτά επειδή μετρητή αποστασης και χιλιομέτρων έχω με ενδιαφέρει πράγματι να μετράω τις "γόνιμες" πεταλιές και οχι πχ τις ανάποδες.....
    Η λυση που λέω είναι με το calculator αλλά δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται ως κύκλωμα υποστήριξης.......Γενικά είμαι άνθρωπος που στη καθημερινότητα μετράω....μετραω τα σκαλια στο σπίτι, σε αλλους χώρους, τα φώτα, τις φορές που χρησιμοποιώ μια οδοντοβουρτσα, τις φορές που φορτίζω τις μπαταριές και κλπ...το μόνο που δεν μετράω είναι τα πρόβατα οταν πέφτω να κοιμηθω γιατί απλά πέφτω ξερός........

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Και γιατί όχι "μπακάλικη" λύση του στυλ κάθε πεταλιά παλμό (η βραχυκύκλωμα) στα κουμπιά +, 1, = με αυτή την σειρά; (νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω..)

    Αν σε ενδιαφέρει να μετράς "γόνιμες" και όχι ανάποδες όπως λες θα χρειαστείς και κάποιο επιπλέον στοιχείο, ώστε να μπορείς να καθορίσεις την φορά περιστροφής.
    Συνήθως γίνεται με 2 σήματα που είναι εκτός φάσης 90° οπότε μετρώντας τι κάνει το σήμα Α (είναι 1 η 0 δηλ) όταν το Β περνάει από 0 σε 1 έχεις την φορά περιστροφής

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kplgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (21-05-14)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Μια πρόχειρη λύση που μου ήρθε στο μυαλό για το μέτρημα είναι ένα SR latch και μία πύλη AND..

    Θα χρειαστείς όμως και πάλι έναν αισθητήρα στο πετάλ(γρανάζι ή οτιδήποτε) και τρείς αισθητήρες στο ποδήλατο σε σταθερό σημείο.
    Νομίζω ότι εάν τους τοποθετήσεις ώστε κατα την ορθή φορά να ενεργοποιούνται με την σειρά set, and, reset ότι θα είσαι καλυμμένος με την έξοδο της πύλης and ώστε να ξεκινήσεις την διαδικασία παλμών του προηγούμενου post

    (Σίγουρα δεν είναι αλάνθαστη μέθοδος και θα είσαι στο ± 1 πεταλιά αλλά νομίζω ότι θα είναι πιο απλό από το να βάλεις δικάναλο optical encoder...)

    ΥΓ. Εννοώ ότι η πύλη and θα λαμβάνει ένα σήμα από τον "μεσαίο" αισθητήρα και ένα σήμα από το SR

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kplgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (21-05-14)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    ενα αλλο που σκεφτηκα μολις τωρα ειναι να προσαρμοσεις μια μικρη βιδα σαν εξογκωμα απο το μεσα μερος. καθε φορα που κανει κυκλο να περναει απο ενα διακοπτη και να σου δινει ενα παλμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθε φορα που κανει κυκλο να περναει απο ενα διακοπτη και να σου δινει ενα παλμο.
    Απλά πρέπει να προβλέψεις και για debouncing στην έξοδο του διακόπτη, διαφορετικά μπορεί να σε τρελάνουν οι μετρήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    χμμμμμμ.....τελικά είναι πολύ η φασαρία......αλλά είναι πρόκληση....θα δω τι θα κανω.....προς το παρόν θα πάρω ενα κομπιουτεράκι που θασ συνδεθει με μαγνητική επαφή και θα δω τι θα γίνει με το να μην μετράει αναποδες πεταλιές.....ίσως με ενα κύκλωμα που θα δίνει ρεύμα σε ηλεκτρομαγνήτη ώστε μόλις κανεις ανάποδες να ενεργοποιείται ο μαγνήτης και να απωθεί τον άλλο μαγνήτη (ίδιοι πόλοι) και ετσι δεν θα γίνεται μέτρηση .

    θα τα σκεφτω και αυτά που μου πρότεινε ο καθένας σας.....ο Κώστας εδωσε μια καλή ιδέα....θα δω τι θα κάνω. Θα στησω ενα συστημα με μόνο τα πετάλια και το γρανάζι σε ενα κομμάτι για βάση και θα πειραματιστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Πλάκα πλάκα υπαρχουν κάμποσοι εδώ μέσα που κάνουν ποδήλατο!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φλας για το ποδήλατο
    By Πατέντες in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-16, 13:33
  2. Αισθητήρας Βάρους σε ποδήλατο
    By SuperTrump in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-12, 10:35
  3. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας