Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: μετατροπη βολτ σε αμπερ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή μετατροπη βολτ σε αμπερ

    καλησπερα σε ολους εδω και συγχαρητηρια για το εργο σας.
    λοιπον να ξεκινησω το θεμα χορησ πολυ μλα μλα.
    εχω το εξησ ερωτημα.
    εχω μια ταση dc 3 volts με δυναμη μονο 0.10ma και οπως καταλαβαινετε ειναι πολυ χαμηλη η δυναμη σε amps ,θελω να αυξησω τα amps χορησ να χρησιμοποιησω τελεστικοσ ενισχυτης που χρειαζονται εχτρα ταση για να λιτουργισουν γιατι το συστημα θα ειναι αχρηστο για μενα.
    σκεφτηκα να χρησιμοποιησω ενα ne555 ωσ παλμοδοτη για να ανεβασω τα voltκαι και μετα να τα κατεβασω παλι στα 3v αλλα δυστυχως ειναι χωρις αποτελεσμα γιατι το κυκλωμα που εφτιαξα με το ne555εχει καταναλοση 04.83 ma επόμενος μολις το συνδεσω τοτε λειτουργει για λιγα δευτερολεπτα και μετα εχω πτωση τασησ στα 1vdc και δυστυχως σταματαη η λιτουργιατου.
    γνωριζει κανεις εδω τη πρεπι να κανο για να ενισχύσω τα 0.10ma χωρις ομως να τα καταναλώσω το κυκλωμα..
    ναι θα μου πειτε τη ζητα ο τρελοσ μαλλον,ειναι απλοσ μια προσπαθεια για να παρω δωρεαν ενεργεια απο την οξιτητα τησ γησ,εχω καταφερει μεχρι στηγμησ να αναψω λιγο χαμηλα θα ελεγα ενα led.
    θα εκτιμούσα πόλη την βοηθεια σας.
    G.S...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    η αρχή διατήρησης της ενέργειας λέει ότι η V1xI1=V2xI2 (ξέρω στην ενέργεια μπαίνει και χρόνος αλλά μην τα κανουμε ποιο σύνθετα... υποθετουμε ίδιο t και το απλοποιούμε...)
    με 1 να αναφέρομαι στην είσοδο και 2 στην έξοδο
    άρα αν αυξήσεις 10 φορές την τάση θα μειώσεις 10 φορες το παρεχώμενο ρεύμα
    ή το αντίθετο για 10 φορές μεγαλύτερο ρεύμα θα έχει 10 φορές μικρότερη τάση...
    και όλα αυτά σε ιδανική περίπτωση γιατί στη μετατροπή κατι θα χάσεις....
    Φυσική 3ης Γυμνασίου!

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Αν και δε κατάλαβα και πολλά από τον τρόπο που γράφεις, έχεις κατασκευάσει μια "αρχαίου τύπου" μπαταρία, η οποία μπορεί να παρέχει μέχρι 100 μΑ στα 3VDC; Και θέλεις με κάποιο "μαγικό τρόπο" να πάρεις περισσότερη ένταση; Δε γίνεται. Οι νόμοι της φύσης (και του συμπαθούς Georg Ohm) βλέπεις. Αν δε μπορεί να δώσει η πηγή παραπάνω, το φορτίο δε θα μπορέσει ποτέ να τραβήξει περισσότερα. Που να τα βρει;

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Όπως ανέφερε κι ο chip:
    Είναι αδύνατον να αυξήσεις την ισχύ που σου παρέχει η πηγή σου.
    Αν ανεβάσεις την τάση της αναγκαστικά θα μειωθεί το ρεύμα που μπορεί να παρέχει (ώστε στην έξοδο να έχεις την αρχική ισχύ)
    Αν αυξήσεις το ρεύμα αναγκαστικά θα μειωθεί η τάση.
    Οι παραπάνω αυξομειώσεις θα γίνουν με κάποιο συντελεστή απόδοσης μικρότερο της μονάδας γεγονός που σημαίνει επιπλέον απώλεια ισχύος.
    Αν θέλεις να κάνεις κάτι περισσότερο, σκέψου να βρεις κάποιο τρόπο ώστε να παραλληλήσεις πολλές πηγές (για να ανεβάσεις τα αμπέρ) ή να βάλεις πολλές πηγές σε σειρά για να ανεβάσεις την τάση.

    Δυστυχώς δε μπορείς να ξεγελάσεις την ΑΔΕ (Αρχή Διατήρησης Ενέργειας) και δεν έχει βρεθεί ακόμη κάποιος να την ξεγελάσει...

    3 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ένταξη καταλαβα μην πυροβολείτε.
    σασ ευχαριστω chip ήσασταν πόλη κατανοητος.επομένως ο μονοσ τροποσ για να παρω περισσοτερα amps ειναι να ανεβασω την ταση στο χ10 δηλαδη να αυξησω τα στοιχεια μου μεχρι να παρω 30v και μετά να μειωσω στα 3v ετσι ωστε να αυξηθουν τα amps.η να παραλληλησω για περισσοτερη δυναμη.
    με πιον τροπο γινετε η μιοση αυτη απο 30v σε 3v???.
    σας ζήτω συγνώμη για τον τρόπο που γραφω . ειμαι δυσλεξικος.
    γνωριζετε για ποσο καιρο θα μπορη να λειτουργει αυτη η απαρχεομενη μπαταρηα???

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Γενικά μιλώντας, εφόσον το φορτίο σου δε μεταβάλλεται, αυξάνοντας την τάση θα αυξηθεί και το ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα. Νόμος του Ωμ, και πάλι! Εάν έχεις φορτίο 1Ω και του δώσεις 1V, θα τραβήξει 1A. Τώρα αν στο ίδιο φορτίο δώσεις 10V, αυτό θα τραβήξει 10Α! Αλλά αυτό που λες δεν έχει νόημα (το να ανεβάσεις x10 την τάση). Απλά παραλληλίζεις περισσότερα στοιχεία, ώστε να μειωθεί η εσωτερική τους αντίσταση (που για να παρέχουν 100 μΑ σίγουρα είναι τεράστια!) και να μπορούν να παρέχουν πιο πολύ ρεύμα.

    Παρ' όλα αυτά, η "μπαταρία" σου δε πάσχει μόνο εκεί! Έχει όγκο, βάρος και σίγουρα λίγα αμπερόρια (διάρκεια). Πάρε απλά μία αλκαλική ΑΑ απ'το περίπτερο με 0,50€, πιο καλή δουλειά θα κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Αν θες τσάμπα ενέργεια μην προσπαθείς να ξανά ανακαλύψεις το τροχό παρε ενα φωτοβολταϊκό σύστημα . Βαρέθηκα να διαβάζω ποστ και να βλέπω άκαρπες προσπάθειες στο Ιντερνετ όταν τη πηγή της δωρεάν ενέργειας την έχουμε πάνω απο το κεφάλι μας 14 ώρες τη μέρα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    επίσης ο τιτλος ειναι λαθος. δεν γινεται να μετατρεψεις βολτ σε αμπερ οπως δεν γινεται να μετατρεψεις κιλα σε ... χιλιομετρα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    καλημερα..

    ninetie
    πραγματοποιώ το πειραμα αυτο απο τις 4-09-14 οταν μπηκε σε λειτουργια η αρχαια μπαταρια μου μαζι αγορασα και μια τιπου αα με 0.50 € το αποτελεσμα ειναι οτι η αρχαια μου εξακολουθει να παραγει ηλεκτρισμο μεχρι σιμερα ,ενω η αα εχει αδειασει τελειως.να πραγματικα ο ογκοσ τησ μπαταριασ μου ειναι τεραστιος ομως εχει ενα μεγαλω πλεονεκτιμα εξακολουθει να εργαζεται ακομη

    δημητρησ κα να τα φωτοβολταικα ειναι μια λυση αλλα το ειπεσ μονοσ σου μονο για 14ωρεσ την μερα ενω η αρχαια μπαταρια για 24 ωρες το 24ωρο.

    xsterg να ο τιτλοσ ειναι λαθοσ εχεις δικιο μπορω να τον αλλαξω εγω ,η πρεπει να ζητησουμε να το κανη ο διαχιρηστησ , ας πούμε κατι σαν (Flower free energy)..

    εγω παντως πιστευω οτι ειναι οικοδομησιμο το συστημα ,και θα ηταν πολυ ωραιο να το οικοδομήσουμε , ειναι απλα η αποψημου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geosignals : 11-09-14 στις 08:01

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Και πάλι free δεν είναι, μετατρέπεις χημική ενέργεια σε ηλεκτρική με απώλειες.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση περι αμπερ και βολτ
    By aporiess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-15, 16:43
  2. Μετατροπη ψηφιακου χρονοδιακοπτη AC σε 12 βολτ DC
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 09:44
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 20:19
  4. Μειωση βολτ και οχι αμπερ σε τροφοδοτικο!!
    By tsitourman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 08:30
  5. ΟΝ /OFF ΜΕΣΩ ΜΙΚΡΟΕΠΕΞ. 20 ΒΟΛΤ 10 ΑΜΠΕΡ
    By athalex in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-06, 18:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας