Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Καμένος αποκωδικοποιητής & ενισχυτής σήματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Καμένος αποκωδικοποιητής & ενισχυτής σήματος

    Πρό ημερών έπεσε ένας κεραυνός και μούκαψε τον αποκωδικοποιητή . Αγόρασα από τον Κωτσόβολο έναν καινούργιο F&Uαντί 34€, τον συνέδεσα και…δεν δούλεψε ποτέ . Ενημέρωσα τον Κωτσόβολο καιμούστειλε έναντεχνικό , με την συμφωνία , αν φταίει το μηχάνημα επιβαρύνεται οΚωτσόβολος , ανφταίω εγώ πληρώνω εγώ . Ο τεχνικός διέγνωσε , ότι επειδή ο ενισχυτής σήματοςήταν καμένος , ότανσυνέδεσα τον καινούργιο αποκωδικοποιητή τον έκαψε κι αυτόν .Το αποτέλεσμαείναι ότι πλήρωσα τον τεχνικό + έναν καινούργιο αποκωδικοποικτή κιόλα καλά ,που λέει ο λόγος , αφού το συνολικό μου κόστος έφθασε – για την ώρα –στα 91€+40€ η αγορά ενός αντικεραυνικού , το οποίο συνέδεσα στην κεραία και δενξέρω ανκαλώς το αγόρασα . Αφού έφυγε λοιπόν ο τεχνικός εγώ δεν είχα ησυχία . Ο«καμένοςενισχυτής» είναι TELEVES5528 , με 3 εξόδους . Οτεχνικός έβγαλε τις απολήξεις των καλωδίων από τον ενισχυτή και ένωσεαπευθείας την κεραία , που έρχεται με υπόγειο καλώδιο μέσαστο σπίτι , με τοκαλώδιο που καταλήγει στον αποκωδικοποιητή /τηλεόραση . Η tv δουλεύτει μια χαρά στα μεγάλακανάλια , αλλά στα μικράτο χάλι της . Έβγαλα λοιπόν τον ενισχυτή καίανεκάλυψα ότι η σύνδεσή τουμε το ρεύμα , δεν έχει και δεν είχε ποτέ ρεύμα !
    Ερωτήσεις : Είναι δυνατόν να δουλεύει – εδώ και 2 χρόνια -ησυνδεδεμένη τηλεόρσαση με τον ενισχυτή χωρίς ο ενισχυτής να έχει ρεύμα ;
    Ο ενισχυτής μπορείνα κάηκε από τον κεραυνό μέσω τουηλ/κού κυκλώματος . Όμως αφού δεν παρείχερεύμα αυτό απκλείεται . Ή και μέσω τουκαλωδίου της κεραίας ; Πώςμπορώ να ελέγξω αν ο ενισχυτής είναι καμένος , ή όχι. Το αντικεραυνικό που έβαλα στην κεραία κάνει δουλειά , ή το πλήρωσα τζάμπα ; Και τέλος - άσχετο με τα προηγούμενα - ότανστααντικεραυνικά που είναι για τις πρίζες , παύει να ανάβει το λαμπάκιδενπαρέχουν πλέον προστασία ; Σας ζάλισα , αλλάοι γνώσειςμου είναι από μηδαμηνές έως ανύπαρκτες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρό ημερών έπεσε ένας κεραυνός και μούκαψε τον αποκωδικοποιητή . Αγόρασα από τον Κωτσόβολο έναν καινούργιο F&Uαντί 34, τον συνέδεσα και…δεν δούλεψε ποτέ . Ενημέρωσα τον Κωτσόβολο καιμούστειλε έναντεχνικό , με την συμφωνία , αν φταίει το μηχάνημα επιβαρύνεται οΚωτσόβολος , ανφταίω εγώ πληρώνω εγώ . Ο τεχνικός διέγνωσε , ότι επειδή ο ενισχυτής σήματοςήταν καμένος , ότανσυνέδεσα τον καινούργιο αποκωδικοποιητή τον έκαψε κι αυτόν .Το αποτέλεσμαείναι ότι πλήρωσα τον τεχνικό + έναν καινούργιο αποκωδικοποικτή κιόλα καλά ,που λέει ο λόγος , αφού το συνολικό μου κόστος έφθασε – για την ώρα –στα 91+40 η αγορά ενός αντικεραυνικού , το οποίο συνέδεσα στην κεραία και δενξέρω ανκαλώς το αγόρασα . Αφού έφυγε λοιπόν ο τεχνικός εγώ δεν είχα ησυχία . Ο«καμένοςενισχυτής» είναι TELEVES5528 , με 3 εξόδους . Οτεχνικός έβγαλε τις απολήξεις των καλωδίων από τον ενισχυτή και ένωσεαπʼευθείας την κεραία , που έρχεται με υπόγειο καλώδιο μέσαστο σπίτι , με τοκαλώδιο που καταλήγει στον αποκωδικοποιητή /τηλεόραση . Η tv δουλεύτει μια χαρά στα μεγάλακανάλια , αλλά στα μικράτο χάλι της . Έβγαλα λοιπόν τον ενισχυτή καίανεκάλυψα ότι η σύνδεσή τουμε το ρεύμα , δεν έχει και δεν είχε ποτέ ρεύμα !
    Ερωτήσεις : Είναι δυνατόν να δουλεύει – εδώ και 2 χρόνια -ησυνδεδεμένη τηλεόρσαση με τον ενισχυτή χωρίς ο ενισχυτής να έχει ρεύμα ;
    Ο ενισχυτής μπορείνα κάηκε από τον κεραυνό μέσω τουηλ/κού κυκλώματος . Όμως αφού δεν παρείχερεύμα αυτό απκλείεται . Ή και μέσω τουκαλωδίου της κεραίας ; Πώςμπορώ να ελέγξω αν ο ενισχυτής είναι καμένος , ή όχι. Το αντικεραυνικό που έβαλα στην κεραία κάνει δουλειά , ή το πλήρωσα τζάμπα ; Και τέλος - άσχετο με τα προηγούμενα - ότανστααντικεραυνικά που είναι για τις πρίζες , παύει να ανάβει το λαμπάκιδενπαρέχουν πλέον προστασία ; Σας ζάλισα , αλλάοι γνώσειςμου είναι από μηδαμηνές έως ανύπαρκτες .
    Θα σου απαντήσω σε μερικά από τα ερωτήματα
    Ο ενισχυτής εάν δεν είναι στην πρίζα νομίζω ότι δεν βγάζει έξοδο
    Μήπως δεν είναι ενισχυτής αλλά μείκτης ?
    Λές ότι τα μεγάλα κανάλια φαίνονται καλά αλλά τα μικρά φαίνονται χάλια
    Αυτό για εμένα μου λέει ότι μάλλον δεν έχεις ψηφιακή τηλεόραση αλλά ακόμα αναλογική
    Μόνο εκεί συμβαίνει αυτό
    Ο ενισχυτής καίγεται από κεραυνό γιατί καταλήγει ο κεραυνός στην είσοδό του μέσω της κεραίας και τα κάνει μπάχαλο
    Μπορείς να ελένξεις τον ενισχυτή μόνο βάζοντας σήμα από κεραία στην είσοδο και βλέποντας εάν έχεις σήμα στην έξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχάς ευχαριστώ που ασχολήθηκες . Σε όποια ιστοσελίδα κοιτάξεις ο TELEVES 5528 αναφέρεται ώς ενισχυτής , ποτέ ώς μίκτης , πχ στην ακόλουθη : http://www.televes.gr/5528-line-ampl...sort=2a&page=1

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Τοτε σημαίνει ότι είχες σήμα στην έξοδο επαγωγικά και όχι ενισχυμένο
    Μπορείς να μου δείξεις τις αντικεραυνικές πρίζες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ειναι (1)Kopp Geratescchutz 4/230 5KA Type 1713 & (2)Telco ModeleEMP100/2 16A Max 3680W . Mπορώ να τις φωτογραφήσω , αλλά πώς θα τις ανεβάσω στο site ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    πως εισαι σιγουρος οτι τον ενισχυτη ΔΕΝ τον εβγαλε ο "τεχνικος" μετά τη διάγνωση ?

    για να δοκιμασεις τον ενισχυτη πρεπει να εχεις κατι να το δοκιμάσεις ! όργανο δηλαδη.
    για μένα αστο να πάει, αν "καιγεσαι" τόσ οπολύ να μάθεις θα σου κοστίσει κιάλο ..
    πρεπει να το πας σε άλλο τεχνικο να σου κάνει διαγνωση με όργανο ! (απλο βαλε βγαλε τω ειναι επικυνδηνο να καψεις και αλη συσκευη και δεν θα βγαλεις και σαφη συμπερασματα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Και τι σχέση έχει με τα ηλεκτρολογικά όλο αυτό?

    Μεταφέρθηκε στην επίγεια λήψη αν και θα έπρεπε να πάει στο www.howtofixit.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    080920143340.jpgΑντικεραυνικά.jpgΟρίστε καί οι φωτο των αντικεραυνικών...(1)Αντικεραυνικό κεραίας (2)Αντικεραυνικό πρίζας Kopp Geratescchutz 4/230 5KA Type 1713 & (3)Αντικεραυνικό πρίζας Telco ModeleEMP100/2 16A Max 3680W

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimMani : 13-09-14 στις 12:08 Αιτία: προσθήκη φωτο

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν , αλλά επειδή τα ερωτήματά μου ΔΕΝ απαντήθηκαν , παρακαλώ όποιον μπορεί να βοηθήσει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάρις
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Και με καμένο τον ενισχυτή δέν καταλαβαίνω πως κάηκε ο νέος αποκοδικοποιητής μάλον ο τεχνικός τον χαλασμένο αποκοδικοποιητή τον φόρτωσε στον πελάτη,
    όσο για τον ενισχυτή άν το σήμα είναι δυνατό περνάει ένα μέρος του και με κλειστό ή χαλασμένο ενισχυτή.
    Τα αντικεραυνικά δεν νομίζω να προσφέρουν αξιόλογη προστασία άν ο κεραυνός πέσει κοντά για μακρύτερους κεραυνούς που η υπέρταση έρχεται μέσω των καλωδίων της ΔΕΗ ή απευθείας στην κεραία κατι κάνουν.
    Η καλύτερη προστασία είναι να βγάζουμε και το ρεύμα απο την συσκευή μας και την κεραία όταν έχουμε κεραυνούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής σήματος πηγής σε αυτοκινητο
    By sakisdid in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-16, 19:23
  2. Προενισχυτής αποκωδικοποιητής με 5.1 έξοδο.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 12:39
  3. Ενισχυτής σήματος
    By Dawnbringer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-13, 00:03
  4. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 02:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας