Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 134

Θέμα: Ο κοινωνικός ρόλος του Πολεμικού Ναυτικού

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν εγώ δεν πατάω το πόδι μου σε καράβι ακόμα κι αν είναι δεμένο στο λιμάνι με κοροϊδεύουνε μετά...
    Από χτες ξερεις πόσοι έχουν χάσει τη ζωη τους με άλλα μεσα; Στο καράβι που πήρε φωτιά, για την ώρα έχουμε μόνο ένα νεκρό. Στο αεροπλάνο που "χάθηκε" κατα πάσα πιθανότητα δεν θα βρεθεί ούτε ένας ζωντανός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χτες ξερεις πόσοι έχουν χάσει τη ζωη τους με άλλα μεσα; Στο καράβι που πήρε φωτιά, για την ώρα έχουμε μόνο ένα νεκρό. Στο αεροπλάνο που "χάθηκε" κατα πάσα πιθανότητα δεν θα βρεθεί ούτε ένας ζωντανός.
    Δεν ειπαμε οτι δεν ειναι ασφαλες το πλοιο... απλα παντα εξαρταται απο την κατασταση του πλοιου... αν εγω εχω ενα αυτοκινητο και εχω να του αλλαξω λαστιχα 6-7 χρονια και οταν το κανω ειναι με μεταχειρισμενα και χωρις να του κανω ουτε ζυγοσταθμιση..εε καπου φταιω και εγω.. απλα με το συγκεκριμενο πλοιο καπου βρωμαει...
    αυτα εγραψε πριν γινει το ατυχημα..μια κοπελα απο την πολη μου που ηταν χτες στο πλοιο και διασωθηκε... στη σελιδα τους στο fb!!! τυχαιο λιγη ωρα πριν συμβει ? δεν νομιζω..

    Κατ'αρχήν Χρόνια Πολλά!
    Ευτυχώς που μπορώ να δημοσιεύσω στη σελίδα χωρίς να κάνω like, γιατί η μέχρι στιγμής μας εμπειρία μόνο για like δεν είναι.
    Από που να ξεκινήσω.. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε Ηγουμενίτσα, με καθυστέρηση ήδη στην ώρα άφιξης/αναχώρησης (Πάτρα-Ανκόνα).
    Εκτός από παστωμένοι και υπερφορτωμένοι για τη χωρητικότητα του συγκεκριμένου πλοίου, δεν υπάρχει και απολύτως καμία ανακοίνωση-ενημέρωση για το πόσο θα καθυστερήσουμε να φτάσουμε Ανκόνα.

    Ενοχλητική δυσωδία διάχυτη σε όλους τους χώρους του πλοίου, τουαλέτες απαράδεκτες, καρέκλες σπασμένες και όλα αυτά στην ίδια τιμή που θα έπρεπε κανονικά να ταξιδέψουμε με ένα αξιοπρεπές και αξιόπιστο πλοίο της γραμμής.
    Και αυτό λόγω "αλλαγής πλοίου" και "αντικατάστασης με ένα καινούργιο", όπως ενημερωθήκαμε από το προσωπικό στο λιμάνι της Πάτρας.
    Εμείς εδώ έχουμε μαζευτεί παρέα στο κατάτρωμα και κλαίμε τα λεφτά που δώσαμε.

    Και σας ρωτάω λοιπόν: Για πόσο ηλίθιους και κορόιδα μας έχετε?
    Πόσο ασφαλές είναι να υπερφορτώνετε ένα πλοίο τέτοιας κατηγορίας για να μη χάσετε τα ευρωπουλάκια?
    Ποιός και πως θα δικαιολογήσει την έξτρα ώρα καθυστέρησης από δουλειές/άλλα μέσα κυκλοφορίας/ακύρωση κρατήσεων ξενοδοχείων κ.λπ.?
    Ο κόσμος κάθεται στο πάτωμα, άλλοι φουσκώνουν στρώμα γιατί οι καμπίνες είναι πλήρεις, άλλοι κοιμούνται κάτω. Φεύγοντας, βάλτε μας και να το καθαρίσουμε κιόλας.

    Έχουν γίνει μπερδέματα με τις καμπίνες, έχουν βγάλει τον κόσμο έξω στο σαλόνι με μικρά παιδιά και περιμένει.
    Παρακαλώ, να επισημάνω ότι τα παραπάνω παράπονα δε προορίζονται για το πλήρωμα αλλά για τη διοίκηση της εταιρείας. Ευτυχώς το πλήρωμα προσπαθεί να παραμένει ψύχραιμο.
    Πολύ που σας ενδιαφέρει βέβαια..

    Μπάχαλο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Έχω πρόβλημα με τα καράβια Τόνι. Ακόμα και σε προβλήτα που εισχωρεί μέσα στη θάλασσα να περπατήσω και νιώσω οτι με κυκλώνει το νερό παθαίνω ναυτία. Σε αεροπλάνο πάλι, μπαίνω μια χαρά.

    Αλήθεια, τώρα που το σκέφτηκα λίγο, κάτι εκατομμύρια που σκάσαμε και αγοράσαμε κάτι ειδικά ελικόπτερα έρευνας και διάσωσης την περίοδο των ολυμπιακών αγώνων τι απέγιναν άραγε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πρόβλημα με τα καράβια Τόνι. Ακόμα και σε προβλήτα που εισχωρεί μέσα στη θάλασσα να περπατήσω και νιώσω οτι με κυκλώνει το νερό παθαίνω ναυτία. Σε αεροπλάνο πάλι, μπαίνω μια χαρά.

    Αλήθεια, τώρα που το σκέφτηκα λίγο, κάτι εκατομμύρια που σκάσαμε και αγοράσαμε κάτι ειδικά ελικόπτερα έρευνας και διάσωσης την περίοδο των ολυμπιακών αγώνων τι απέγιναν άραγε;
    Εγώ John έχω γράψει ώρες και σε καράβια και σε αεροπλάνα. Η διαφορά είναι πως όταν στο καράβι κάτι δεν πάει καλά, αυτό συνεχίζει να επιπλέει. Δεν ισχύει το ίδιο και στο ιπτάμενο μέσο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι στο γεγονός ότι δεν επέτρεψεη Ιταλία στο πλοίο πιάσει λιμάνι στην Αλβανία που ήταν δίπλα αλλά θέλησαν να το φέρουν στην δικιά τους περιοχή;
    Έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη των γεγονότων απο πάρα πολύ κοντά, σχεδόν απο την αρχή, εχθές το πρωϊ. Ξαναλέω λοιπόν και πάλι, οτι αυτά που παίζονται πίσω απο τις κουρτίνες είναι πολύ ψιλά γράμματα για να μπορέσουμε να τα καταλάβουμε οι πληβείοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ John έχω γράψει ώρες και σε καράβια και σε αεροπλάνα. Η διαφορά είναι πως όταν στο καράβι κάτι δεν πάει καλά, αυτό συνεχίζει να επιπλέει. Δεν ισχύει το ίδιο και στο ιπτάμενο μέσο.
    Αυτό είναι σωστό, με ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια για την περίπτωση του πλοίου (βλέπε ναυτικό δυστύχημα Ο/Γ-Ε/Γ ΣΑΜΙΝΑ). Στον αέρα, δεν έχεις καμμιά βοήθεια σε τέτοια περίπτωση παρά μόνον του Θεού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι σωστό, με ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια για την περίπτωση του πλοίου (βλέπε ναυτικό δυστύχημα Ο/Γ-Ε/Γ ΣΑΜΙΝΑ). Στον αέρα, δεν έχεις καμμιά βοήθεια σε τέτοια περίπτωση παρά μόνον του Θεού.
    Μάνο, πρέπει να είμαστε συνάδελφοι. Σαφώς και μπορούν να υπάρξουν νεκροί και στα ναυτικά ατυχήματα. Εδώ υπήρξαν στον Κωστάκο που είχαμε να κάνουμε με εκπαιδευμένο πλήρωμα, σε επαγρύπνηση λόγω άσκησης κλπ. Στατιστικά όμως, τα αεροπορικά δυστυχηματα δεν αφήνουν πολλές πιθανότητες επιβίωσης σε σχέση με τα ναυτικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Αν ο θεός μας ήθελε στη θάλασσα θα μας έκανε με πτερύγια. Μια χαρά είναι εκεί όπου πάνε τα ποδαράκια. Επίσης με το αεροπλάνο πας μια και έξω άντε τώρα να παιδεύεσαι και στο τέλος να πνιγείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    τελικα χωρις κανενα ιχνος περηφανιας σε οτι εχει να κανει με ναυτικο το εχουμε σαν χωρα ετσι πιστευω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Υπάρχει βέβαια και η λαϊκή ρήση: "Όποιου του μέλλει να πνιγεί, ποτέ του δεν πεθαίνει..."

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο ρόλος των link
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 21:58
  2. Ποιος είναι ο ρόλος του μπλεντάζ
    By spinalgr1990 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 09:29
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 14:54
  4. Ο ρόλος της 6ΑΚ5 σε ταλαντωτή
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 14:42
  5. Ρόλος και επίδραση των παραμέτρων PID
    By ElectroNews in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας