Σελίδα 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 134

Θέμα: Ο κοινωνικός ρόλος του Πολεμικού Ναυτικού

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    http://national-pride.org/2014/11/04...A%CF%8E%CE%BD/

    Δεν παραπονιέται κανείς, ξέραμε απο την αρχή τι πάμε να κάνουμε, κανείς δεν πήγε με το ζόρι κι αν ζορίζεται πια, ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ. Μένει εκεί και έχοντας προμηθευτεί μια τσουγκράνα απο αυτές που σκουπίζουν τα ξερά τα φύλλα στα πάρκα, ξύνει τ' α@#$%ια του όλη μέρα και όλη νύχτα. Έτσι είναι, τι να κάνουμε... Δεν ξέρω κανέναν απο τούτους που θέλει με το ζόρι να επιβάλλει τη δική του άποψη περί "έργου των Ε.Δ." σε άλλον, ιδιώτη, αγωνιώντα για το μεροκάματο και τις αντιξοότητες της ζωής.

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Μια μικρή ένσταση:
    Επαγγελματίες είναι οι Ένοπλες Δυνάμεις κρατών, οι οποίες έχουν ως 'ευγενείς χορηγούς' κάποιες χαριτωμένες Εταιρείες Κατασκευής-Εμπορίας όπλων Ευρωπαϊκές, Αμερικάνικες, Ρώσικες κλπ.
    Εδώ, τουλάχιστον οι Μεσο~χαμηλόβαθμοι ένοπλοί μας, με το που θα κληθούν, θα κάνουν τον Σταυρό τους (ίσως και αυτόματα), και θα πάρουν στα χέρια το Άρμα, το Πυροβόλο, το πλωτό (καράβι-υποβρύχιο), το ιπτάμενο (αεροπλάνο-ελικόπτερο) και θα πάνε....... (όπου η Δόξα και το Καθήκον - όπως λένε και στα Τεθωρακισμένα)!
    Όπως έγραψα κι αλλού.... Αυτοί φυλούν Θερμοπύλες κάθε Είδους, οποιαδήποτε Ημέρα και Ώρα κληθούν.

    Το σκάρτο υλικό, το οποίο θα τους παράσχει, κάποιο -τυχόν διεφθαρμένο- υψηλόβαθμο επιτελείο, όπως και οι γενικότερες κακές συνθήκες διαβίωσης, τους ζορίζουν!..... Τους δυσκολεύουν!...... Ναί!!!!!

    Όμως θέτουν διαρκώς εαυτούς σε ετοιμότητα, στη διάθεση του Ιδανικού.... Της Σημαίας, της Πατρίδας, και του Λαού της!!!
    Προσπαθούν, με τις ικανότητες ελιγμών του Οδυσσέα, (ακόμα και σε συνθήκες Ειρήνης) να φέρουν την Πατρίδα μας πρώτη, σε Νατοϊκές, ή άλλες Διεθνείς ασκήσεις, μολονότι υστερούν κατά κράτος σε εξελιγμένη τεχνολογία.

    Θυμάμαι διήγηση από μέλος πληρώματος υποβρυχίου μας, όταν (σε Νατοϊκή Άσκηση) αναδύθηκε στο μέσον του Ιταλικού (δήθεν εχθρικού) στόλου τα μεσάνυχτα, και το πρωί οι Ιταλοί βρήκαν το πλήρωμα όλο παρατεταγμένο στο κατάστρωμα του υποβρυχίου, να κάνει έπαρση σημαίας!!!
    Τα υπερσόναρ των Ιταλών ξεγελάστηκαν από ένα σοφώτατο τέχνασμα του Έλληνα καπετάνιου:.... Έγδυσε όλο το πλήρωμα, πήρε ό,τι ύφασμα υπήρχε στο υποβρύχιο, το έκανε όλο δύο υφασμάτινους ιμάντες. Πέρασε κάθε ιμάντα γύρω από τον άξονα κάθε (κινητήρα-έλικα) και κάπως μείωσε την ταχύτητα των στροφών, έτσι ώατε έδινε ήχο από κινητήρες δεξαμενόπλοιου (από μακρυά), ή κάτι τέτοιο. Φυσικά έπεσε πλήρης σιγή σχεδόν των πάντων..... Και ιδού το αποτέλεσμα!!!!!
    Πέρασε κάτω από κλοιό υπερεξελιγμένων ανθυποβρυχιακών συστημάτων 'παίζοντας' με το 'απίθανο'-'απίστευτο' κλπ κλπ.
    Φυσικά η ανάδυση, εν μέσω του Ιταλικού στόλου, σήμαινε (ουσιαστικά) ότι είχαν φύγει οι τορπίλες, κι η καταστροφή των Ιταλών ήταν πλήρης!
    Μπορεί ο καθένας μας να φανταστεί, πόσο πληγώθηκαν τα ΕΓΩ, όχι μόνο των Ιταλών, αλλά και όσων είχαν 'στοιχηματίσει' ΥΠΕΡ τους!!!!
    Μου έλεγε ο γνωστός μου, ότι ο 'Υποβρυχιάς' ο καπετάνιος, πρέπει να έβλεπε νεράϊδες, αγγέλους, ....κάτι -φευγάτο- τέλος πάντων!!,

    Δεν έλεγε: "Το υποβρύχιό μου!", ή "Οι Ναύτες, οι Αξιωματικοί μου!", αλλά "Το καράβι μου!" και "Τα παιδιά μου!" και δάκρυζε.....
    (Και μετά άρχιζε τα 'ψαρωτικά' μπινελίκια ρουτίνας-εργασίας )
    Αυτοί είναι οι ήρωες, που ξεπηδούν από τα σωθικά τούτης 'δω, της στέρφας νταμαρόπετρας, στην άκρη της Βαλκανικής.

    Ακόμα και σε καιρούς Ειρήνης, ο Τόπος τούτος έχει γεμίσει από παλληκάρια-αθάνατους. Δεν έχουν (κι ούτε πρόκειται ποτέ) πιστέψει ότι πέθαναν/σκοτώθηκαν κι εξακολουθούν να υπηρετούν από τον Άδη........ Έστω, ακόμα και παραδειγματίζοντας όλους τους επόμενους, ώστε να μην σβήσει η παράδοση του:
    "Aμές δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες"
    Πλούταρχος, Λυκούργος, 21.2.9

    (Eμείς θα γίνουμε πολύ καλύτεροί σας)

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 01-01-15 στις 21:34 Αιτία: Διευκρινίσεις

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον DGeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    @962fm@ (13-02-16)

  4. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Ισως και να είναι έτσι
    Εχω πάντως ακούσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για την μαγκιά τών Ελλήνων και την εξυπνάδα του Ελληνα
    Πώς γίνεται πάντως και με την τόση μαγκια και εξυπνάδα να είμαστε οι τελευτέοι της Ευρώπης αυτό δέν το καταλαβαίνω
    Μήν μου πείτε τώρα ότι φταίνε οι άλλοι γιατί δέν το πιστεύω
    Εχω ζήσει πάρα πολλά χρόνια στό εξωτερικό και όταν ήλθα στην Ελλάδα απλά έφριξα (χώρος εργασίας πληροφορική)

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosp : 01-01-15 στις 22:08

  5. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως και να είναι έτσι
    Εχω πάντως ακούσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για την μαγκιά τών Ελλήνων και την εξυπνάδα του Ελληνα
    Πώς γίνεται πάντως και με την τόση μαγκια και εξυπνάδα να είμαστε οι τελευτέοι της Ευρώπης αυτό δέν το καταλαβαίνω
    Μήν μου πείτε τώρα ότι φταίνε οι άλλοι γιατί δέν το πιστεύω
    Εχω ζήσει πάρα πολλά χρόνια στό εξωτερικό και όταν ήλθα στην Ελλάδα απλά έφριξα (χώρος εργασίας πληροφορική)
    δυστυχως μπορει να εχουμε ολα αυτα που περιεγραψες αλλα μαλλον στο dna εχουμε το γονιδια της ασυνεννοησιας..

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως μπορει να εχουμε ολα αυτα που περιεγραψες αλλα μαλλον στο dna εχουμε το γονιδια της ασυνεννοησιας..
    Μάλλον δέν εξηγήθηκα σωστά
    Εννούσα ότι τίποτε απο αυτα δέν έχουμε
    Απλά ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά τα έχουν μεμονωμένα άτομα της φιλής μας οι οποίοι και ξεχωρίζουν σε παγκόσμιο επίπεδο απλά μας αρεσει να μπαίνουμε όλοι οι υπόλοιποι άχρηστοι στο κατόρθωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Σε κάθε φυλή υπάρχουν μεμονομένα άτομα που ξεχωρίζουν
    Το θέμα είναι ότι οι υπόλοιποι τι αξίζουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    αλλο η εξυπναδα αλλο η μορφωση αλλο οι γνωσεις αλλο η επικοινωνια.. αν εσεις θεωρειται οτι ειμαστε χαζος λαος... ειναι αποψη σας αλλα μην μπερδευεται το πως λειτουργει η χωρα με την εξυπναδα..ας μην υπηρχε ανοχη στις παραβασεις των νομων και θα σου ελεγα πως θα ηταν τωρα η χωρα

    ετσι το βλεπω,μετα απο χρονια θα κανω και εγω την αυτοκριτικη μου για το τι εκανα..τωρα ακομα δεν τελειωσα τις σπουδες μου

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο η εξυπναδα αλλο η μορφωση αλλο οι γνωσεις αλλο η επικοινωνια.. αν εσεις θεωρειται οτι ειμαστε χαζος λαος... ειναι αποψη σας αλλα μην μπερδευεται το πως λειτουργει η χωρα με την εξυπναδα..ας μην υπηρχε ανοχη στις παραβασεις των νομων και θα σου ελεγα πως θα ηταν τωρα η χωρα

    ετσι το βλεπω,μετα απο χρονια θα κανω και εγω την αυτοκριτικη μου για το τι εκανα..τωρα ακομα δεν τελειωσα τις σπουδες μου
    Δυστιχώς όλα είναι θέμα εξυπνάδας και οργάνωσης
    Κάτι απο το οποίο πάσχουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστιχώς όλα είναι θέμα εξυπνάδας και οργάνωσης
    Κάτι απο το οποίο πάσχουμε
    το οργανωση κλπ ειναι το θεμα για εμενα..το βλεπεις απο τα πιο μικρα εως τα πιο μεγαλα... φοραω παντα ζωνη ακουω οτι χαζομαρες θες... καθομαι και δουλευω στο visual studio,ειμαι κοροιδο μου λενε αφου δεν πληρωνομαι κλπ... η χωρα θελει φορματ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο ρόλος των link
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 20:58
  2. Ποιος είναι ο ρόλος του μπλεντάζ
    By spinalgr1990 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 08:29
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 13:54
  4. Ο ρόλος της 6ΑΚ5 σε ταλαντωτή
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 13:42
  5. Ρόλος και επίδραση των παραμέτρων PID
    By ElectroNews in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-12, 23:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας