Σελίδα 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 134

Θέμα: Ο κοινωνικός ρόλος του Πολεμικού Ναυτικού

  1. #71
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εγώ όμως περιμένω η ίδια κινητοποίηση και αντίστοιχη τιμωρία να είναι ΚΑΙ για τις δύο πλευρές και όχι για την μια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ όμως περιμένω η ίδια κινητοποίηση και αντίστοιχη τιμωρία να είναι ΚΑΙ για τις δύο πλευρές και όχι για την μια.
    Εφόσον συντρέχουν ποινικές ευθύνες, ναι.

    Προσοχή, όμως, μην καταλήξουμε να εξισώνουμε το δίκαιο με το άδικο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. #73
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    για να μην χαλάμε το θέμα εδώ πάμε στην εξαέρωση.
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...457#post749457

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasisxask
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Άμα δεν ξέρουμε καλύτερα να μην μιλάμε. Υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός από πίσω για να πετάξει κάτι με ασφάλεια. Πίστεψέ με κανένας δεν θα έπαιζε τον κ@λ@ του αν το ελικόπτερο δεν θα ήταν κατάλληλο για πτήση.Συλλυπητήρια στις οικογένειες και με το κάλο να συνέλθουν και οι συνάδερφοι τους. Όσο για τα παλικάρια απογειώθηκαν αλλά δεν πιάσανε ακόμα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisxask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα δεν ξέρουμε καλύτερα να μην μιλάμε. Υπάρχει ολόκληρος μηχανισμός από πίσω για να πετάξει κάτι με ασφάλεια...
    Φίλε Θανάση κατ' αρχάς Πολλή Καλησπέρα σου, όπως και σε όλους! Κατά δεύτερον, σε παρακαλώ, ηρέμησε!
    Κι εγώ είμαι από αυτούς, οι οποίοι υποψιάζονται 'κάτι σάπιο στο Βασίλειο της Δανίας'!!!!
    Ωστόσο οι υποψίες μου δεν στρέφονται -επ' ουδενί- εναντίον οιουδήποτε ένστολου-πεδίου!!!
    Αλλά, ξεκινώντας από τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ, και φτάνοντας μέχρι τους συντηρητές, και τους εκτιμητές ασφαλούς πτήσης, κάπου έχουν γίνει περικοπές... ...Σε υλικό (ίσως και ανανέωσή του), σε προσωπικό, σε εξοπλισμό (πχ καλύτερης διάγνωσης για ασφαλή πτήση), σε συνδυασμό αυτών (όλων, ή κάποιων);;;;;;;; Δεν γνωρίζω την απάντηση.
    Γνωρίζω ωστόσο, ότι η Πατρίδα μας έχει βρεθεί σε πρόθυρα χρεωκοπίας, και συνεπώς θα μου φαινόταν λογικότατη η υπόθεση αν θα συνέβησαν κάποιες από τις προαναφερθείσες περικοπές.
    Δυστυχώς, έχω πλέον απογοητευθεί τόσο πολύ από τον Πολιτικό (Κοινοβουλευτικό) Κόσμο μας, ώστε δεν θα εκπλαγώ καθόλου, αν μάθω ότι το δυστύχημα προκλήθηκε από 'αστοχία υλικού'. Δεν θα μεμφθώ κανένα παλληκάρι μας, συντηρητή, τεχνικό διάγνωσης, κλπ. Αν π.χ. μάθω ότι δεν διαγνώστηκε κάποιο πρόβλημα, λόγω παλαιότητας διανωστικού εξοπλισμού, εξ αιτίας Οικονομικής Ανέχειας/Στενότητας, θα κατακεραυνώσω (τουλάχιστον μέσα μου, ως προδότη του Έθνους) τον αρμόδιο του ΥΠΕΘΑ (ας είναι από τον Καμμένο μέχρι και τον τελευταίο γραμματέα! Δεν με απασχολεί! ). .....Ή επίσης κάποιον ένστολο 'γραψ@ρχ@δ@' αρμόδιο-γραφείου!
    Δεν αμφισβητώ την ύπαρξη του 'ολόκληρου μηχανισμού', που αναφέρεις.
    Είναι όμως και η ευκολώτερη διάγνωση: "Ανθρώπινο λάθος! Κακός χειρισμός του πληρώματος."
    ...Ειδικά όταν το 'πλήρωμα' δεν ζει, ώστε να υπερασπιστεί τον εαυτόν του!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisxask Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Πίστεψέ με κανένας δεν θα έπαιζε τον κ@λ@ του αν το ελικόπτερο δεν θα ήταν κατάλληλο για πτήση...
    Με δεδομένη την υποψία μου (ελλιπής/εσφαλμένη διάγνωση/εκτίμηση), μήπως -άραγε- το πλήρωμα δεν γνώριζε ότι -όντως- "έπαιζε τον κ@λ@ του";
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisxask Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά δεν πιάσανε ακόμα...
    ?????????????? Τι εννοείς;

    Εν πολλοίς! Ως Φυσικός έχω καλή~πολύ καλή γνώση του όρου: "Κόπωση μετάλλου!"
    Έχω δει σε Ηλεκτρονικό Μικροσκόπιο τον κρύσταλλο του χάλυβα να παραμορφώνεται, από πολύ μικρή παραμόρφωση ως και κανονική ρήξη (σπάσιμο). Κάτι τέτοιο δημιουργεί αμέσως ρωγμή (αόρατη αρχικά από γυμνό μάτι). Είναι φυσιολογικό. Ακόμα και αν το μέταλλο δεν χρησιμοποιείται. Μόνο και μόνο λόγω 2ου Θερμοδυναμικού Αξιώματος.
    Ακόμα και αν 'καθόταν' το ελικόπτερο, επί αυτά τα ~40 έτη ζωής του, πάλι θα είχε πρόβλημα λόγω 2ου Θερμοδυναμικού Αξιώματος.

    Επίτρεψέ μου -από την άλλη- φίλε Θανάση, να σου υπενθυμίσω την 'επιδημία' τραγωδιών μας, με υπεύθυνα τα αεροσκάφη F-104!!! Τα πρόλαβες/θυμάσαι (λόγω ηλικίας σου) αυτά;
    Για διάβασε εδώ κάτι πραγματάκια!!!!
    ....Τέσσερα δυστυχήματα, τα τρία θανατηφόρα, με τέσσερις νεκρούς, μέσα σε δεκαεννέα μήνες, για ένα νέο αεροπλάνο, είναι οπωσδήποτε πολλά. Τι στιγμή μάλιστα που η πανευρωπαϊκή κατακραυγή εναντίον του είχε φτάσει στο αποκορύφωμά της. Ο ελληνικός Τύπος χωρίς πολλά πολλά -ποτέ άλλωστε δεν ισχυρίσθηκε ούτε ο ίδιος ότι τα δημοσιεύματά του αποτελούν υποδείγματα πρωτοτυπίας ή πλήρως τεκμηριωμένης άποψης- υιοθέτησε τους χαρακτηρισμούς (ιπτάμενα φέρετρα κ.λπ). Πρέπει βεβαίως να πούμε ότι η διαμάχη που είχε ξεσπάσει ποτέ δεν έγινε πρώτο θέμα. Σ’ αυτό βοήθησαν η όχι και τόσο ομαλή πολιτική κατάσταση που υπήρχε τότε, όσο και το ότι και τα δύο μεγάλα κόμματα της εποχής, η Ένωση Κέντρου και η ΕΡΕ, είχαν δείξει εμπράκτως ότι προτιμούσαν το Starfighter από το Freedom Fighter.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 17-02-16 στις 21:06 Αιτία: Προσθήκες Διαμορφώσεις

  6. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ?????????????? Τι εννοείς;


    Επίτρεψέ μου -από την άλλη- φίλε Θανάση, να σου υπενθυμίσω την 'επιδημία' τραγωδιών μας, με υπεύθυνα τα αεροσκάφη F-104!!! Τα πρόλαβες/θυμάσαι (λόγω ηλικίας σου) αυτά;
    Για διάβασε εδώ κάτι πραγματάκια!!!!
    Εννοεί ότι δεν προσγειώθηκαν ακόμα. Είναι μια, ομολογουμένως, πολύ συγκινητική μεταφορά του φίλου Θανάση.

    Το F-104 ήταν ένα ιδιαίτερα αξιόπιστο αεροσκάφος, αλλά με πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά πτήσης από αυτά που γνώριζαν οι πιλότοι της εποχής εκείνης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Είχε πρόβλημα με τη μετάκαυση νομίζω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ακόμα και στα ποιο παλιά πτητικά μέσα γίνονται περιοδικοί και έκτακτοι έλεγχοι στα δομικά στοιχεία και σε ότι γενικά είναι κρίσιμο με μεθόδους άγνωστες στα κοινά μεταφορικά μέσα.
    Δεν είναι κανένας έτσι απλά έρμαιος της τύχης και της γήρανσης του υλικού.
    Ενδεικτικά να πω ότι ανάμεσα στα πολλά, γίνονται ακτινογραφίες στα μέταλλα, ανάλυση του λιπαντικού με φασματογραφικές μεθόδους για ύπαρξη φθοράς στους κινητήρες, αναλύσεις καυσίμου και άλλα πολλά.
    Ένας ολόκληρος αόρατος και άγνωστος κόσμος υπάρχει και εργάζεται για να πετάξει ένα αεροπλάνο η ένα ελικόπτερο.
    Ακόμα και το ποιο απλό εργαλείο έχει κύκλο διακρίβωσης, κάθε 30 μέρες, 3 μήνες 6 μήνες κλπ.
    Και για το ποιο απλό μπουλόνι χρησιμοποιείται ροπόκλειδο.
    Για να γίνει ένα ατύχημα συντελούν συνήθως περισσότεροι του ενός παράγοντες.

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και στα ποιο παλιά πτητικά μέσα γίνονται περιοδικοί και έκτακτοι έλεγχοι στα δομικά στοιχεία και σε ότι γενικά είναι κρίσιμο με μεθόδους άγνωστες στα κοινά μεταφορικά μέσα.
    Δεν είναι κανένας έτσι απλά έρμαιος της τύχης και της γήρανσης του υλικού.
    Ενδεικτικά να πω ότι ανάμεσα στα πολλά, γίνονται ακτινογραφίες στα μέταλλα, ανάλυση του λιπαντικού με φασματογραφικές μεθόδους για ύπαρξη φθοράς στους κινητήρες, αναλύσεις καυσίμου και άλλα πολλά.
    Ένας ολόκληρος αόρατος και άγνωστος κόσμος υπάρχει και εργάζεται για να πετάξει ένα αεροπλάνο η ένα ελικόπτερο.
    Ακόμα και το ποιο απλό εργαλείο έχει κύκλο διακρίβωσης, κάθε 30 μέρες, 3 μήνες 6 μήνες κλπ.
    Και για το ποιο απλό μπουλόνι χρησιμοποιείται ροπόκλειδο.
    Για να γίνει ένα ατύχημα συντελούν συνήθως περισσότεροι του ενός παράγοντες.
    τα έχω ακούσει τα παραπάνω απο μηχανικό αεροσκαφών τη δεκαετία του 80, απο τότε γινόντουσαν ραδιογραφίες στα δομικά στοιχεία, και απο τότε έχουν περάσει 30 χρόνια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Με δεδομένη την υποψία μου (ελλιπής/εσφαλμένη διάγνωση/εκτίμηση), μήπως -άραγε- το πλήρωμα δεν γνώριζε ότι -όντως- "έπαιζε τον κ@λ@ του";
    α. Με όλη την εκτίμηση προς το πρόσωπό σας, θα ήθελα να πω πως το να εκφέρει κάποιος άποψη τέτοιας υφής με υπονοούμενα ως προς την ποιότητα της συντήρησης σε όλα τα επίπεδα αεροπορικών μέσων είναι πολύ επικίνδυνο με δεδομένο οτι δεν έχει γίνει κάν αρχική περισυλλογή στοιχείων λόγω των συνθηκών του δυστυχήματος και επίσης με καμιά γνώση ή προσωπική άποψη για το επίπεδο επαγγελματισμού και ποιότητας εργασίας όλων των εμπλεκομένων στη λειτουργία των πτητικών μέσων (απο πρώτο επίπεδο συντήρησης έως χειρισμό Α/Φους και χειρισμό συσκευών του.

    β. Επιτρέψτε μου να γνωρίζω πολύ περισσότερα και καλύτερα περί του αντικειμένου, αφ' ενός διότι έχω εργαστεί ως μηχανικός σε αυτόν τον τύπο Ε/Π (και πολλές φορές και στο συγκεκριμένο) καιρό πρίν
    και αφ' ετέρου, γνωρίζοντας όλους τους μηχανισμούς αυτο-προστασίας του συστήματος με πάμπολλες δικλείδες ασφαλείας και επίπεδα ελέγχου που τα ζηλεύουν αεροπορίες πολύ προηγμένες ανά τον κόσμο.

    γ. Είναι αλήθεια πως λόγω των συνθηκών που βιώνουμε όλοι την παρούσα περίοδο, υπάρχει δυσχέρεια στον τομέα των υλικών. Επ' ουδενί όμως, δεν γίνονται συμβιβασμοί στην ποιότητα και την ασφάλεια έμψυχου και άψυχου υλικού λόγω αυτού του γεγονότος, ούτε εκπτώσεις. Αυτό μπορεί να αποδειχθεί πολύ εύκολα και σε αυτούς που εκφράζουν τις απόψεις τους περί "παλαιότητας" και "ιπτάμενων κουβάδων" και άλλων τέτοιων που χωρίς να λάβουν υπ' όψιν τη στατιστική μελέτη λάθους (όχι μόνον εδώ αλλά και σε όλες τις αεροπορίες του κόσμου), μοιράζουν κάρτες αποβολής σε εκόντες - άκοντες χωρίς να βλέπουν πως αν και παλαιά υλικά, επιχειρούν κάθε ημέρα και νύχτα με επιτυχία σε αποστολές επιχειρήσεων και ακόμα περισσότερο σώζοντας αναρίθμητες ζωές...

    δ. Τέλος, θεωρώ πως είναι ύβρις και για τους ζωντανούς πλέον τέτοια πράγματα να εκφέρονται ως πεποιθήσεις διότι όπως εγώ δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο εργαστήκατε ή εργάζεστε στη ζωή σας, εσείς ή οποιοσδήποτε άλλος συνδαιτημόνας ετούτου εδώ του forum και δεν μπορώ να πώ το οτιδήποτε, έτσι και οι απέναντί μου δεν μπορούν να πουν αντίστοιχα για μένα. Εγώ (και καθένας αντίστοιχης θέσης) κρίνομαι με συγκεκριμένες διαδικασίες για αυτό που κάνω και διαβεβαιώ τον οποιονδήποτε πως δεν έχει δεί ούτε στον ύπνο του τα επίπεδα ασφάλειας στην πρόληψη ενός τέτοιου αντικειμένου.

    Όμως απο την άλλη, διαχρονικά, δεν μπορεί να παραβλεφθεί το ποσοστό εμπλοκής του ανθρώπινου παράγοντα σε αυτές τις διαδικασίες, κάτι όμως που αξιολογείται αργότερα σε οδυνηρές για όλους τέτοιες περιπτώσεις. Ας αφεθεί όλο αυτό να πάρει τον ενδεικνυόμενο δρόμο και ας μην στήνουμε "λαϊκά" δικαστήρια και εκτελεστικά αποσπάσματα για το κάθε τί και τον καθένα, ισοπεδώνοντας ζωές ολόκληρες, καριέρες, αξίες, σημαίες και όλα τα σχετικά.

    Μετά τιμής,

    Μ.Μ.

    8 Not allowed! Not allowed!

  11. 8 μέλη ευχαρίστησαν τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (18-02-16), Brown Fox (18-02-16), CybEng (20-02-16), gethag (18-02-16), ironda19 (18-02-16), p.gabr (18-02-16), picdev (18-02-16), tasos987 (18-02-16)

Σελίδα 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο ρόλος των link
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 20:58
  2. Ποιος είναι ο ρόλος του μπλεντάζ
    By spinalgr1990 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 08:29
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 13:54
  4. Ο ρόλος της 6ΑΚ5 σε ταλαντωτή
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 13:42
  5. Ρόλος και επίδραση των παραμέτρων PID
    By ElectroNews in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-12, 23:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας