Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Πράσινη Ενέργεια, Πράσινα Άλογα, και Οργανώσεις με Οικολόγερους και Οικολόγριες

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    όΤαν έχουμε ένα τεράστιο πυρηνικό εργοστάσιο σε ασφαλή απόσταση από τη γή , δεν χρειάζεται να έχουμε πυρηνικά στη γή μας. Μιλάω για τον ήλιο του οποίου η ενέργεια στο ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου εκλύει περισσότερη ενέργεια από όλες τις ατομικές βόμβες + τα πυρηνικά εργοστάσια ταυτόχρονα!
    http://www.opinionpost.gr/people-and...2014/09/197673

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Αψύς και οξύθυμος (ίσως λίγο νευρικός)............
    Παρεμπιπτόνως... Κι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τίποτα... Η έντονη γραφή σημαίνει 'επισήμανση', τόνο', 'εκνευρισμό (?)' Αν έχει να κάνει μεεκνευρισμό, μάλλον δεν 'δένει' με το emoticon, στο τέλος. Όπως επίσης και τοόλο ύφος της πρότασης, μου δείχνει λίγο επιθετικό.... Είναι έτσι, ή σφάλλω;

    Μπα όχι , ίσως agent provocateur ενίοτε αλλά και ο γραπτός λόγος κάποιου όπως εγώ (που βαριέται να γράφει σεντόνια κειμένου) είναι εύκολα παρεξηγήσιμος !

    Ωστόσο, στην αναφορά, που γράφεις, στο 'tip' σου, δεν βάζεις κάποια παραπομπή (link), ώστε να καταλάβω περί τίνος πρόκειται

    Χμ.. απέτυχα να σου κινήσω την περιέργεια να ψάξεις λίγο μόνος σου, αν και πιο πολύ με τσίγκλησε ο
    luhe98922
    .... αν δηλαδή μου έλεγες οτι οι λάμπες είναι ραδιενεργές

    Το 1985 που είδα τα σχετικά MSDS (material safety data sheet) γνωστής εταιρείας το pdf και το Internet δεν υπήρχαν και έτσι δυστυχώς δεν έχω αντίγραφα.

    Δεν μπόρεσα να βρω στο διαδίκτυο datasheet πριν το 1990.

    Μετά το 1990 έγινε μια μεγάλη αναθεώρησηστον τρόπο κατασκευής των CFL και τα μεταγενέστερα
    MSDS http://www.lighting.philips.ca/pwc_l.../s08-93004.pdf
    , αναφέρουν τιμές του Kr-85 π.χ (αλλά χρησιμοποιούσαν και άλλαεκτός του Kr-85) αλλά πολύ μα πολύ μικρότερες από τις τιμές που είχα δει!

    Μάλλον την δεκαετία του 80 παίρναμε την δόση μας από παντού ,και από τις λάμπες αυτές ''λίγο βήτα βρε παιδί μου δεν είναι κακό'' όπως μου είχε πει κάποιος τότε!


    Και μια φωτογραφία από κουτί PL-C του 2000 περίπου , τα σύγχρονα δεν γνωρίζω εάν αναφέρουν κάτι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......Μπα όχι , ίσως agent provocateur ενίοτε αλλά και ο γραπτός λόγος κάποιου όπως εγώ (που βαριέται να γράφει σεντόνια κειμένου) είναι εύκολα παρεξηγήσιμος !......
    Με τα 'σεντόνια', σε κάθε απάντηση, και με τις σωστές αναφορές στα λεγόμενα του συνομιλητή μου (σε forum είμαστε) προσπαθώ να του αποδώσω την αξία και τον σεβασμό που του πρέπει.
    Αν ο λόγος σου είναι εύκολα παρεξηγήσιμος (επειδή βαριέσαι να γράφεις 'σεντόνια'), τότε μην παραπονιέσαι, αν κάποιοι ασχολούνται με 'ραδιενεργά μπιφτέκια' και όχι μαζί σου... (Άποψη εκφράζω! Άνετα, μπορεί να είναι ΛΑΘΟΣ! )
    Αν απαιτείς σεβασμό από τον άλλο, -μάλλον- θα πρέπει κι εσύ να αποδόσεις σεβασμό προς τον άλλο....

    Σχετικά με όσα γράφονται στο Arvyla-Channel, το μάτι μου έπεσε και σε αυτό, ελαφρώς πιο hard-core από τα δικά μου γραφόμενα.
    Η έννοια -όμως- του Θέματος, που άνοιξα, δεν ήταν -επ' ουδενί λόγω- να κάνουμε την 'τρίχα-τριχιά'!!!!
    Ήθελα απλώς να επισημάνω διάφορα τρελλά επαγγελματιών συνομωσιολόγων, όπως και οικολόγερων και οικολογραιών. Ήθελα να επισημάνω ότι το Περιβάλλον (Εμείς δηλαδή), μπορεί να δείχνει ανθεκτικό σε πλείστα-όσα.... Ωστόσο είναι περισσότερο εύθραυστο κι από αυθεντικό-λεπτεπίπλεπτο κρύσταλλο.... Όπως -ακριβώς- κι εμείς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αψύς και οξύθυμος (ίσως λίγο νευρικός)............
    Παρεμπιπτόνως... Κι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τίποτα... Η έντονη γραφή σημαίνει 'επισήμανση', τόνο', 'εκνευρισμό (?)' Αν έχει να κάνει μεεκνευρισμό, μάλλον δεν 'δένει' με το emoticon, στο τέλος. Όπως επίσης και τοόλο ύφος της πρότασης, μου δείχνει λίγο επιθετικό.... Είναι έτσι, ή σφάλλω;

    Μπα όχι , ίσως agent provocateur ενίοτε αλλά και ο γραπτός λόγος κάποιου όπως εγώ (που βαριέται να γράφει σεντόνια κειμένου) είναι εύκολα παρεξηγήσιμος !

    Ωστόσο, στην αναφορά, που γράφεις, στο 'tip' σου, δεν βάζεις κάποια παραπομπή (link), ώστε να καταλάβω περί τίνος πρόκειται

    Χμ.. απέτυχα να σου κινήσω την περιέργεια να ψάξεις λίγο μόνος σου, αν και πιο πολύ με τσίγκλησε ο
    luhe98922
    .... αν δηλαδή μου έλεγες οτι οι λάμπες είναι ραδιενεργές

    Το 1985 που είδα τα σχετικά MSDS (material safety data sheet) γνωστής εταιρείας το pdf και το Internet δεν υπήρχαν και έτσι δυστυχώς δεν έχω αντίγραφα.

    Δεν μπόρεσα να βρω στο διαδίκτυο datasheet πριν το 1990.

    Μετά το 1990 έγινε μια μεγάλη αναθεώρησηστον τρόπο κατασκευής των CFL και τα μεταγενέστερα
    MSDS http://www.lighting.philips.ca/pwc_l.../s08-93004.pdf
    , αναφέρουν τιμές του Kr-85 π.χ (αλλά χρησιμοποιούσαν και άλλαεκτός του Kr-85) αλλά πολύ μα πολύ μικρότερες από τις τιμές που είχα δει!

    Μάλλον την δεκαετία του 80 παίρναμε την δόση μας από παντού ,και από τις λάμπες αυτές ''λίγο βήτα βρε παιδί μου δεν είναι κακό'' όπως μου είχε πει κάποιος τότε!


    Και μια φωτογραφία από κουτί PL-C του 2000 περίπου , τα σύγχρονα δεν γνωρίζω εάν αναφέρουν κάτι.
    Aπότι φαίνεται χρησιμοποιούνται τέτοια ραδιενεργά ισότοπα στο starter των λαμπτήρων. Glow starter έχουν μόνο όσοι χρησιμοποιούν μαγνητικό μπάλλαστ, δηλαδή οι παλιοι κλασικοι γραμμικοι φθοριμσου και οι πολυ παλιοι CFL. Αποτι έψαξα η ποσότητα που περιείχαν είναι αμελητέα και δεν αποτελεί θέμα. Έτσι και αλλιώς κανένας CFL την τελευταία δεκαετία δεν έχει μαγνητικο μπαλλαστ με glow starter. Δεν κάνει κακό να ψάχνουμε τι παίζει, απλά πρέπει να έχουμε υπόψιν μας τι κλίμακα μεγέθους είναι ο κίνδυνος που μελετάμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Αργει λιγο αλλα πλεον εχουμε σταθερη πρασινη αναπτυξη

    Χθες (18-05-2015) το μεσημέρι στην Κοζάνη, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Κοζάνης συνελήφθη 22χρονος ημεδαπός για καλλιέργεια κάνναβης.
    Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο ερευνών για την καταπολέμηση της διακίνησης ναρκωτικών στη χώρα και ύστερα από συντονισμένη αστυνομική επιχείρηση συνελήφθη ο 22χρονος, γιατί σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε παρουσία δικαστικού λειτουργού στο σπίτι του, εντοπίστηκε σε υπνοδωμάτιο ειδικά διαμορφωμένος χώρος, στον οποίο είχε εγκαταστήσει σύστημα δημιουργίας κατάλληλων περιβαλλοντολογικών συνθηκών (υγρασίας – φωτισμού – θερμότητας) για την υδροπονική καλλιέργεια κάνναβης, με χρήση τεχνητών μέσων και χημικών λιπασμάτων.
    Από την έρευνα προέκυψε ότι ο συλληφθείς προμηθεύτηκε μέσω διαδικτύου τους σπόρους κάνναβης και τα διαφορά τμήματα της υδροπονικής εγκατάστασης.
    Μεταξύ άλλων βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:
    ένα πλήρως διαμορφωμένο υδροπονικό σύστημα καλλιέργειας φυτών κάνναβης, (σύστημα εξαερισμού, φωτισμού, ποτίσματος κλπ.)
    εννέα (9) φυτά κάνναβης ύψους από 0,55 εκατοστά έως 1 μέτρο,
    μια (1) νάιλον συσκευασία που περιείχε φύλλα κάνναβης βάρους 110 γραμμαρίων,
    ένας (1) φορητός Η/Υ και ένα (1) κινητό τηλέφωνο, ως μέσα παραγγελίας των σπόρων και όλης της υδροπονικής εγκατάστασης.
    Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κοζάνης.




    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Μερακλής πάντως ο τύπος!!

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. BY277 ----- πράσινη - μαύρη
    By jimnet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 17:43
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  3. 'Πράσινη οικονομία' και από τον Commando!
    By GeorgeVita in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-10, 12:45
  4. Τι Windows Vista και πράσινα άλογα...
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 23:10
  5. Πράσινη Μάσκα πλακετών
    By joke in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 10:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας