Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Πράσινη Ενέργεια, Πράσινα Άλογα, και Οργανώσεις με Οικολόγερους και Οικολόγριες

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μελάνωμα, ασχημη υπόθεση...
    Δυστυχώς Ναι! Είναι από τις επιθετικότερες μορφές καρκίνου! [QUOTE=luhe98922;672226....απλά λέω οτι παίρνουμε πολύ μεγαλύτερες δόσεις από τον ήλιο παρά από τις λάμπες φθορισμού......[/QUOTE]Είναι μία καλή δικαιολογία, που μας έχουν πασσάρει, ώστε να τις εγκαταστήσουν παντού γύρω μας... Σκέψου πόσες ώρες την ημέρα, έχεις -τουλάχιστον μία λάμπα φθορισμού- να σε λούζει... Στο τραίνο, στο λεωφορείο, στο Γραφείο, σε κάποια υπηρεσία (Ιδιωτική ή/και Δημόσια)...... Τώρα και στο σπίτι!! (Όπως λέμε: DGeorge!! Τώρα και στα Χανιά!)
    Συνάδελφε, η Ακτινοβολία είναι προσθετική!!! Μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό!! Έτσι, παρέα με όση UV 'μαζεύουμε' από τον ήλιο, όσοι 'χαλβάδες' θέλουμε να μοιάσουμε στον carl lewis

    ή στη naomi campbell

    προσθέτουμε και την όση μαζεύουμε στα ΜΜΜ, στα κτήρια, στο σπίτι.... Παντού!!!
    Ζήτω η Οικονομία!!!! Τώρα για ποιότητα Ζωής θα μιλήσουμε;! .............."Πολλά τα λεφτά Άρη!!!"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... αν δηλαδή μου έλεγες οτι οι λάμπες είναι ραδιενεργές και εκπέμπουν ακτινοβολία γάμμα .........
    Τις Θεωρίες μου/μας τέτοιου 'επιπέδου' τις έχω εκθέσει και εδώ:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιτσιρικάδες στο Φυσικό, θυμάμαι, φτιάχναμε θεωρίες για το Ραδιενεργό Τζατζίκι... Συνημμένο Αρχείο 52792 Φαίνεται, με τις μπανάνες, έχουμε χάσει επεισόδια...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Παρεμπιπτόντως θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να μπώ για καμιά ώρα στο εργαστηριο οπτικής στη σχολή να κοιτάξω φάσματα... ήθελα από τον ιούνιο να κοιτάξω λάμπες φορισμού και ledάκια κυρίως. Θα προσπαθήσω να ποστάρω τις μετρήσεις..
    Ίσως βγάλεις 'καλές', ίσως βγάλεις 'κακές' μετρήσεις... Δεν θα έχει σημασία!
    Σημασία έχουν οι Σοβαρές Δειγματοληπτικές Μετρήσεις σε ολόκληρες Γραμμές Παραγωγής.

    Τις δικές σου μετρήσεις, ό,τι κι αν είναι αυτές, άνετα τις καταρρίπτει κάποιος είτε Οικολόγερος, είτε Δικηγόρος Μεγαλοεταιρείας Κατασκευής! ....Διότι απλώς δεν έχουν Επαρκές Στατιστικό Έρεισμα! Γι' αυτό, όταν και αν δημοσιεύσεις τα αποτελέσματα των μετρήσεών σου, Οφείλεις να γράψεις πόσα τεμάχια ήταν το Δείγμα Μέτρησής σου, και να τηρήσεις κάθε επιφύλαξη ως προς την Γενικευμένη Ακρίβεια των αποτελεσμάτων σου.
    Τότε μόνο, θα είσαι Νομικά καλυμμένος τόσο εσύ, όσο και το Forum για την όποια Δημοσίευση σε Αποτελέσματα Εργαστηριακών Μετρήσεων.

    Μην αφεθείς ποτέ και ξεχάσεις την Προσθετική (Σωρρευτική) Ιδιότητα της Ιονίζουσας Ακτινοβολίας (άρα και της UV)! Για επίλυση οποιασδήποτε σχετικής απορίας, μπορείς να ρωτήσεις όσους Συναδέλφους (-και 'μη') δουλεύουν στον αντιδραστηράκο μας, του 'Δημόκριτου': "Γιατί -άραγε- τους συνταξιοδοτούν τόσο καλά και τόσο πρόωρα!!!;;;;" (Το ίδιο ισχύει -φυσικά- σε όλες τις ανάλογες εγκαταστάσεις!!!! )

    Οι Ιονίζουσες Ακτινοβολίες είναι χρησιμότατες ως εργαλεία, από στην απλή συντήρηση τροφίμων, και στην αποστείρωση Ιατρικών Υλικών/Εργαλείων μέχρι και στη θεραπεία δύσκολων μορφών καρκίνου.
    Απαιτούν ωστόσο, τον ίδιον -τουλάχιστον- σεβασμό, τον οποίο δείχνουμε απέναντι στη Φωτιά. .......Μέτρα Ελέγχου, Μέτρα Προστασίας, Μέτρα Ασφαλείας!!!!
    Ούτε η Φωτιά, ούτε η Ακτινοβολία, ούτε καμμία άλλη Μορφή Ενέργειας δεν θα μας κάνει το 'χατηράκι' της 'Δεύτερης Ευκαιρίας', επειδή στην 'Πρώτη Ευκαιρία' τα κάναμε πτάνα στο όνομα του Κέρδους (=Οικονομίας, όπως θέλετε πείτε το! )!! Το έχουν αποδείξει πλείστες φορές στο παρελθόν! Και είναι πάντοτε στη διάθεσή μας, για να μας το αποδείξουν, όποτε θέλουμε, και στο Παρόν, αλλά και στο Μέλλον!!!
    Αν δεν τα Σεβαστούμε, θα περάσουν -απλώς- πάνω από τα πτώματά μας!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από αρκετά ~ πολλά χρόνια, εντυπωσιασμένος από τις διεθνείς επεμβάσεις και Οικολογικές 'κατακτήσεις' τους, είπα να γίνω κι εγώ μέλος της Μεγάλης και Διάσημης Διεθνούς Οικολογικής Οργάνωσης (ονόματα δεν λέμε...)
    Και Να! Η Συνδρομούλα μου από τις Οικονομίες - Χαρτζιλίκι του φοιτητή-Φυσικού κάθε μήνα!
    Όλα ωραία και καλά, μέλι-γάλα, πήγαιναν.... Μέχρι που κατασκευάστηκαν οι περίφημες 'Οικονομικές Λάμπες' (Λάμπες Φθορισμού με Ηλεκτρονικό σύστημα ανύψωσης τάσης, κλπ..... Τα ξέρετε ήδη οι περισσότεροι εδω-μέσα)
    Μου έρχονται από το Ελληνικό Γραφείο της Οργάνωσης, ένα πάκο 'Νά! -Με το συμπάθιο-' διαφημιστικά/προωθητικά φυλλάδια για τις λάμπες αυτές.

    Γράφω αμέσως ένα γράμμα, προς το Ελληνικό Γραφείο, προβάλλοντας και τεκμηριώνοντας τις ενστάσεις μου σχετικά με τις 'Οικονομικές Λάμπες' και τις 'Λάμπες Φθορισμού' γενικότερα!
    .....Σιγή Ιχθύος από μέρους των λαλίστατων....
    Μετά από επανειλημμένες ερωτήσεις, η επιμονή στη Σιγή ήταν περισσότερο από σαφέστατη! Οπότε και διεκόπη η Συνδρομή.... Αμέσως!!!!
    Αμέσως -επίσης- έλαβα τηλεφώνημα (Ώ του θράσους! ), με το οποίο μου ζητούσαν τον λόγο διακοπής της Συνδρομής μου.
    Παίζοντας το παιχνίδι τους, επικαλέστηκα Οικονομικούς Λόγους και τους Σιχτίρισα 'με το σεις και το σας'.
    Ήταν προφανές ότι είτε ήταν Υπερηλίθιοι ώστε να προτρέπουν τον κόσμο να βάλει (π.χ. στην Κρεβατοκάμαρά του) Πηγή Ιονίζουσας/Μεταλλαξογόνου Ακτινοβολίας, είτε τα 'έπαιρναν χοντρά' από κάπου, είτε και τα δύο!!!!!

    Από τότε παρακολουθώ τον 'Τζόγο', που παίζεται με την Οικολογία!

    Παρακολουθώ όλη την καταπληκτική κοροϊδία, που 'παίζεται' σε βάρος του Περιβάλλοντος (= όλων μας) με την προσπάθεια, που γίνεται για να περάσουν (υποβρυχίως) τη βιο-αιθανόλη και τα λοιπά βιο-καύσιμα ως 'Πράσινα' καύσιμα.
    Πριν χ-Χρόνια κάποιοι πολλοί Ειδικοί μας είχαν κάνει τα 'Νεύρα'-Καρπούζια για να εμπεδώσουμε ότι το Διοξείδιο του Άνθρακα είναι το κατ'εξοχήν αέριο του Θερμοκηπίου!!! Η βιο-αιθανόλη δεν έχει ως καυσαέριο -δηλαδή- το Διοξείδιο του Άνθρακα; Τα άλλα βιοκαύσιμα δεν είναι καύσιμες ενώσεις άνθρακα; Ως συνέπεια, τι θα βγάλουν κι αυτά ως καυσαέρια; Διοξείδιο του Άνθρακα!!!!!! ......Το κατ'εξοχήν αέριο του Θερμοκηπίου!!!
    Άρα με ποιά Φιλοσοφία βαφτίζονται ως 'Πράσινα Καύσιμα'; Το μοναδικό 'Πραγματικά-Πράσινο' καύσιμο είναι το Υδρογόνο!!!! Το Καυσαέριό του είναι υδρατμός (καθαρό νεράκι).
    Η μοναδική 'πρασινάδα' που έχει το βιοκαύσιμο, είναι ότι αποφεύγεται το πανηγύρι της εξόρυξης. Όχι ότι δεν 'βογκάει' το Περιβάλλον κι από αυτό... Όταν ξηλώνονται ελαιώνες και κάμποι ολόκληροι, προκειμένου να σπαρεί ζαχαροκάλαμο και ο,τιδήποτε θα μπορεί να φέρει βιο-αιθανόλη... Όταν -έτσι- αλλάζει ολόκληρο το Οικοσύστημα μιάς σημαντικά μεγάλης περιοχής, τότε οι Οικολόγεροι και οι Οικολόγριες σιωπούν... Είτε από απύθμενη βλακεία, είτε από ιταμότητα, είτε και από τα δύο.
    Η Ατομική Ενέργεια έδειξε (στο Three mile island, στο Chernobyl, και -τώρα πρόσφατα- στην Φουκουσίμα στην Ιαπωνία) σαφέστατα τα Νυχάκια της Επικινδυνότητάς της.
    Η Πυρηνική Ενέργεια -αν και όταν τιθασευτεί- θα φέρει πολλή περισσότερη Ενέργεια, με σχετικά λιγότερη απόβλητη ραδιενέργεια. Ωστόσο θα εξακολουθήσει να έχει κινδύνους τύπου Chernobyl, και Ραδιενεργά Απόβλητα.
    Με την Αιολική Ενέργεια έχουμε πολλή καθαρή πηγή... Ωστόσο είναι ασταθέστατη τόσον ως προς την ισχύ, όσο και ως προς τη διάρκεια παροχής.
    Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την Ηλιακή Ενέργεια...
    Δεν συζητάμε φυσικά για υδροηλεκτρική ενέργεια... Εκεί, για να δημιουργηθεί το όποιο φράγμα, το Περιβάλλον βλέπει τη Νύχτα για Μέρα, και τ' ανάποδο. Κάποια Οικοσυστήματα καταστρέφονται τελείως, για να δημιουργηθούν κάποια άλλα.... Πανικός στο Ίσιωμα!!

    Οι Όροι της 'Μοδός': 'Πράσινη Ενέργεια' και 'Πράσινη Ανάπτυξη' είναι -για την ώρα- 'Πράσινα Άλογα'.
    Η μόνη σοβαρή ανακύκλωση είναι η επαναχρησιμοποίηση 'μέχρις εσχάτων'.
    Φυσικά κάποια γεράκια με νύχια γαμψά, έχουν κάθε λόγο να αντιδρούν σθεναρότατα στην ιδέαν αυτή. Στη Μόδα της Παραδοσιακής Ανακύκλωσης βρήκαν Τρόπους για να πλουτίσουν περισσότερο... Αν είναι δυνατόν, (όχι απλώς να μην ξαναχρησιμοποιήσεις, αλλά) να πετάξεις, στην ανακύκλωσή τους, συσκευές τελείως αχρησιμοποίητες, θα το εκτιμούσαν ιδιαιτέρως! ........"Και πού' σαι!!! Ξεσκονισμένες, σενιαρισμένες, έτοιμες, (αν όχι προ-ανακυκλωμένες)!!!! Δεν έχουμε λεφτά για εργατικά! Έχει πέσει Κρίση και τα πράγματα δυσκόλεψαν!"
    "Γι' αυτό κανόνισε... Αν θες να κάνεις κάτι κι εσύ για το Περιβάλλον, πέταξε -όπως είναι- -ακόμα στη συσκευασία του- το χτεσινοαγορασμένο PCί σου, στον εδικό κάδο μας, και θα χαρούμε να αναλάβουμε τα περαιτέρω!"

    Όπως έχω ξαναγράψει... Στο γραφείο χρησιμοποιούσα -μέχρι πρότινος PCιά με απλούς PENTIUM IV, και Windows98SE, αφιερωμένα αποκλειστικά -και μόνο- σε εκτύπωση αυτοκόλλητων ετικετών... Μέχρι που τα τροφοδοτικά τους -κυριολεκτικά- πήραν φωτιά, καρβουνιάζοντας τα πάντα στο PCιά. Καταπληκτικό, αλλά Αληθινό, την γλύτωσαν οι δίσκοι (με ελαφρότατες αμυχές), με όλα τα δεδομένα επάνω τους. Αφού 'περάστηκαν' όλα τα χρήσιμα δεδομένα σε δίσκους καινούργιων PCιών, τα παλιά PCιά συνταξιοδοτήθηκαν πλέον με δάφνες και δόξες! Επί πλέον της 8ετίας άρχισαν να αντικαθίστανται σε γραφεία, PCιά, IBM μοντέλο VISTA, με απλούς PENTIUM IV, και με Windows 2000 επάνω τους. Η μόνη χρήση τους: Απλό WORD και ελάχιστο EXCEL.
    Για POWER-POINT, και ACCESS ήταν δύο μόνο από αυτά, τα οποία ήταν και αρκετά ενισχυμένα από μνήμη, δίσκο, κάρτα γραφικών κλπ.
    Τα PCιά της IBM αντικαθίσταντο όταν καιγόταν -πλέον- το τροφοδοτικό τους.
    Η φιλοσοφία μου, της εξαντλητικής χρήσης ενός αντικειμένου/υλικού/συσκευής πριν αυτό πάει για την Ανακύκλωση, έχει διαφυλάξει την Εταιρεία, από αρκετά~πολλά περιττά έξοδα.
    όΤαν έχουμε ένα τεράστιο πυρηνικό εργοστάσιο σε ασφαλή απόσταση από τη γή , δεν χρειάζεται να έχουμε πυρηνικά στη γή μας. Μιλάω για τον ήλιο του οποίου η ενέργεια στο ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου εκλύει περισσότερη ενέργεια από όλες τις ατομικές βόμβες + τα πυρηνικά εργοστάσια ταυτόχρονα!
    Το βιοκαύσιμο μπορούμε να το παράγουμε από πάσης φύσεως φρούτα και μη που αντί για τις χωματερές που πάνε για να αυξηθούν οι τιμές θα μπορούσαν να παράγουν ενέργεια σχεδόν δωρεάν. Η βιοαιθανόλη που μπορεί να παραχθεί από χαλασμένα καρπούζια, πεπόνια , σύκα κλπ φρούτα που είτε είναι χαλασμένα είτε περισσεύουν είναι μια μορφή ενεργειακής αυτονομίας που είναι προσιτή για τον καθένα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Αρχικό μήνυμα από luhe98922
    .... αν δηλαδή μου έλεγες οτιοι λάμπες είναι ραδιενεργές

    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει / υπήρξε θέμα, ασχέτως με την ένταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Είναι καλή ευκαιρία να δείτε αυτό το video.....The lightbulb Conspiracy.....είναι πολύ διαφωτιστικό

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    όΤαν έχουμε ένα τεράστιο πυρηνικό εργοστάσιο σε ασφαλή απόσταση από τη γή , δεν χρειάζεται να έχουμε πυρηνικά στη γή μας. Μιλάω για τον ήλιο του οποίου η ενέργεια στο ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου εκλύει περισσότερη ενέργεια από όλες τις ατομικές βόμβες.....
    Είμαι υπεροπαδός της Ηλιακής Ενέργειας. Αν βρισκόταν τρόπος να έχω 'πανεύκολα' έναν ηλιακό θερμοσίφωνα στο Ισόγειο διαμέρισμά μου, (της τριώροφης πολυκατοικίας), όπου μένω θα τον είχα 'ξεσκίσει' κυριολεκτικά. Όπως επίσης και πανελάκι θα έβαζα αν ήταν εύκολο, (σχετικά φτηνό), κλπ.
    Ωστόσο, ακόμα και στο πιο άγονο μέρος της Σαχάρας, αν απλώσεις Ηλιακά Πάνελ (στο όνομα της Οικονομίας) 'σκιάζεις' αυτό το άγονο μέρος! Για εμάς, τα ανώτερα όντα, είναι 'τελείως άγονο' αυτό το μέρος.... Μάλλον δεν θα συμφωνούσαν μαζί μας όλες οι μορφές ζωής, που ζουν μέσα ή/και κάτω από την άμμο!!! Αυτές οι μορφές ζωής έχουν προσαρμοστεί -μετά από πολύν και σκληρόν αγώνα- με τις φοβερές εκείνες Κλιματολογικές Συνθήκες. ...Και ξαφνικά έρχεται ο 'Κύριος' του Πλανήτη, και αλλάζει τα φώτα στο μικρο κλίμα εκείνης της περιοχής, απλώνοντας φαρδιά-πλατιά τα πανελάκια του και σκιάζοντας πλήρως το 'σπίτι' τους!!!
    Αν είχε έρθει οποιοσδήποτε φιλειρηνικός (κατά τα άλλα) εξωγήινος πολιτισμός, κι είχε πλώσει τα πανελάκια του 2,5 χιλιόμετρα πάνω από την Καλιφόρνια, το Λος Άντζελες, τη Νέα Υόρκη, τη Μόσχα, κλπ κλπ, θα του είχαμε κηρύξει -τουλάχιστον- πυρηνικό Πόλεμο!!!! ....Επειδή μας στερεί τον Ήλιο!!
    Χρειάζεται εξαντλητικά πολλή μελέτη, και αληθινός Σεβασμός στο Περιβάλλον, πριν ξεκινήσουμε οποιαδήποτε 'Επέμβαση Υπέρ του".....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βιοκαύσιμο μπορούμε να το παράγουμε από πάσης φύσεως φρούτα και μη που αντί για τις χωματερές που πάνε για να αυξηθούν οι τιμές θα μπορούσαν να παράγουν ενέργεια σχεδόν δωρεάν. Η βιοαιθανόλη που μπορεί να παραχθεί από χαλασμένα καρπούζια, πεπόνια , σύκα κλπ φρούτα που είτε είναι χαλασμένα είτε περισσεύουν είναι μια μορφή ενεργειακής αυτονομίας που είναι προσιτή για τον καθένα.
    Φίλε Χριστόφορε, μάλλον έχασες τα όσα έγραψα για την Αγριο-Αρλούμπα για το θέμα: Βιοκαύσιμο, Βιοαιθανόλη (ο Βίος μας Αβίωτος) στο πρώτο μου post.
    Ξανά είναι πστιά στη μέση, και πίσω από τη μόδα: Βιοκαύσιμο!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    362

    Προεπιλογή

    Αν ούτε εγώ έχω τρέφω ιδιαίτερες συμπάθειες προς τους "επαγγελματίες οικολόγους", νομίζω υπερβάλλεις λίγο ως προς τους κινδύνους των CFL. Η υπεριώδης ακτινοβολία που παράγεται απορροφάται στη συντριπτική πλειονότητα απο τους φωσφόρους(όπως θα έπρεπε) ή απο το γυαλί, ή απο το δεύτεο γυαλί(αν είναι λάμπα με διπλό γυαλί.) Ειδεικά αν η λάμπα βρίσκεται σε φωτιστικό σώμα(οπότε βρίσκεσαι σε μεγάλη απόσταση μακριά και μεσολαβεί και άλλο γυαλία ανάμεσα) ο κίνδυνος είναι αμελητέος.

    Για πιο μικρές αποστάσεις, ορίστε μια καναδική ερευνα http://www.nrcan.gc.ca/sites/oee.nrc...-final-eng.pdf . Παρατηρήστε οτι ενώ στα 3cm η χειρότερη λάμπα CFL εξέμπεμπε σημαντικά πιο πολύ απο τη πυρακτώσεως, όμως πολλές CFL(με διπλό γυαλί ) εξέμπεμπαν λιγότερη UV απο ότι η πυρακρώσεως. Στα 30cm απο την άλλη, οι διαφορές ήταν πολύ μικρότερες και ακόμα και η χειρότερη CFL ήταν πάνω κάτω στα ίδια με την κλασική.
    Μην νομίζετε λοιπόν ότι ο λαμπτήρας πυρακτώσεως είναι εντελώς "αθώος". Τίποτα δεν υπάρχει στη ζωή χωρίς κίνδυνο. Άν λοιπόν εκτιμάτε ότι ο κίνδυνος απο την υπεριώδη ακτινοβολία των λαμπτήρων είναι τόσο μεγάλος, μπορείτε σε περιπτώσεις όπου θα δουλέυετε σε μικρώ απόσταση(πχ σε γραφείο) να επιλέξετε λαμπτήρα αλογόνου(που δεν έχουν απαγορευτεί) ή επώνυμο CFL με διπλό γυαλί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    ο richard feynman εργάζονταν στο πρόγραμμα Manhattan (ανάπτυξη ατομικής βόμβας) και ήταν ένας από αυτούς που παρακολούθησε την δοκιμή της πρώτης ατομικής βόμβα. Όταν λοιπόν τους πήραν στο σημείο που θα παρακολουθούσαν την δοκιμή με ασφάλεια τους έδωσαν μαύρα προστατευτικά γυαλιά. Ο ίδιος πίστεψε οτι του τα έδωσαν για να προστατευθεί από την υπεριώδη ακτινοβολία που θα παράγονταν από την έκρηξη ατομικής βόμβας οπότε θεώρησε καλύτερο (για να δει καλύτερα) να μπει σε ένα φορτηγό και επειδή όπως έγραφε η υπεριώδης ακτινοβολία δεν περνάει το απλό γυαλί (δηλαδή εξασθενεί σε μεγάλο βαθμό) πιστεψε οτι δεν θα έχει πρόβλημα. Βέβαια έκανε λάθος στην εκτίμηση τους αφού τα προστατευτικά μαύρα γυαλιά τους τα είχαν δώσει για προστασία από την εκτυφλωτική έκρηξη.

    Επίσης στα γνωστά μας τσιπάκια eprom το τζαμάκι που λέμε δεν είναι τζάμι αλλά κρύσταλος ακριβώς επειδή ο κρύσταλος αφείνει να περνάει η υπεριώδης ακτινοβολία.

    Πραγματικά και εμένα δε μου αρέσει να έχω από πάνω μου πχ στο γραφεία στο 0,5μ μια λάμπα φθορισμού που παράγει φυσικά κάποιο ποσο UV όμως δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι υπεροπαδός της Ηλιακής Ενέργειας. Αν βρισκόταν τρόπος να έχω 'πανεύκολα' έναν ηλιακό θερμοσίφωνα στο Ισόγειο διαμέρισμά μου, (της τριώροφης πολυκατοικίας), όπου μένω θα τον είχα 'ξεσκίσει' κυριολεκτικά. Όπως επίσης και πανελάκι θα έβαζα αν ήταν εύκολο, (σχετικά φτηνό), κλπ.
    Ωστόσο, ακόμα και στο πιο άγονο μέρος της Σαχάρας, αν απλώσεις Ηλιακά Πάνελ (στο όνομα της Οικονομίας) 'σκιάζεις' αυτό το άγονο μέρος! Για εμάς, τα ανώτερα όντα, είναι 'τελείως άγονο' αυτό το μέρος.... Μάλλον δεν θα συμφωνούσαν μαζί μας όλες οι μορφές ζωής, που ζουν μέσα ή/και κάτω από την άμμο!!! Αυτές οι μορφές ζωής έχουν προσαρμοστεί -μετά από πολύν και σκληρόν αγώνα- με τις φοβερές εκείνες Κλιματολογικές Συνθήκες. ...Και ξαφνικά έρχεται ο 'Κύριος' του Πλανήτη, και αλλάζει τα φώτα στο μικρο κλίμα εκείνης της περιοχής, απλώνοντας φαρδιά-πλατιά τα πανελάκια του και σκιάζοντας πλήρως το 'σπίτι' τους!!!
    Αν είχε έρθει οποιοσδήποτε φιλειρηνικός (κατά τα άλλα) εξωγήινος πολιτισμός, κι είχε πλώσει τα πανελάκια του 2,5 χιλιόμετρα πάνω από την Καλιφόρνια, το Λος Άντζελες, τη Νέα Υόρκη, τη Μόσχα, κλπ κλπ, θα του είχαμε κηρύξει -τουλάχιστον- πυρηνικό Πόλεμο!!!! ....Επειδή μας στερεί τον Ήλιο!!
    Χρειάζεται εξαντλητικά πολλή μελέτη, και αληθινός Σεβασμός στο Περιβάλλον, πριν ξεκινήσουμε οποιαδήποτε 'Επέμβαση Υπέρ του".....

    Φίλε Χριστόφορε, μάλλον έχασες τα όσα έγραψα για την Αγριο-Αρλούμπα για το θέμα: Βιοκαύσιμο, Βιοαιθανόλη (ο Βίος μας Αβίωτος) στο πρώτο μου post.
    Ξανά είναι πστιά στη μέση, και πίσω από τη μόδα: Βιοκαύσιμο!
    δεν μου αρέσουν οι επαγγελματίες "ακτιβιστές" πάσης φύσεως και πάντα τους θεωρούσα ύποπτους σε αυτό συμφωνούμε, τώρα για τα πάρκα με φ/β έχεις δίκιο είναι ωμή επέμβαση στη φύση , δεν μου αρέσει να τα βλέπω σε γόνιμες γαίες ας πούμε, και φυσικά προκαλούν επιπτώσεις στο βιοσύστημα και το μικροκλίμα της περιοχής που πρέπει να μελετηθούν όπως άλλωστε και τα θερμοκήπια. Ξεραίνουν το περιβάλλον και διώχνουν τα σύννεφα της βροχής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Αρχικό μήνυμα από luhe98922
    .... αν δηλαδή μου έλεγες οτιοι λάμπες είναι ραδιενεργές

    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει /υπήρξε θέμα, ασχέτως με την ένταση;

    Ρωτώ ξανά τους φυσικούς του forum και ελπίζω όταν τελειώσουν με το ραδιενεργό τζατζίκι να απαντήσουν ,εάν θέλουν φυσικά!!

    Tip
    :την δεκαετία του 80 στα MSDS των CFL υπήρχε η αναφορά:

    Αυτή η λάμπα περιέχει λιγότερο από ΧΧΧ nanoCurie από Pm-147 ηKr-85 η H η Th, ανάλογα με τον κατασκευαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........Ρωτώ ξανά τους φυσικούς του forum και ελπίζω όταν τελειώσουν με το ραδιενεργό τζατζίκι να απαντήσουν ,εάν θέλουν φυσικά!!

    Tip
    :την δεκαετία του 80 στα MSDS των CFL υπήρχε η αναφορά:

    Αυτή η λάμπα περιέχει λιγότερο από ΧΧΧ nanoCurie από Pm-147 ηKr-85 η H η Th, ανάλογα με τον κατασκευαστή.......
    Φίλε Τάκη, Πολλή Καλημέρα σου!
    Αψύς και οξύθυμος (ίσως λίγο νευρικός) μεν.... Ωστόσο, στην αναφορά, που γράφεις, στο 'tip' σου, δεν βάζεις κάποια παραπομπή (link), ώστε να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. ....Διότι έτσι-χωρίς στοιχεία-άνετα- θα μπορούσε να είναι εφεύρημα/κουτσομπολιό κάποιου Συνομωσιολόγου-Οικολόγερου, ο οποίος θέλει απλώς να δημιουργήσει κάποια εντύπωση.
    Σίγουρος πλέον δεν είμαι για τίποτα! Η Ανθρώπινη Απληστία και η Αναισθησία έβαλε στην Ενεργό Δράση ερείπια σαν αυτό του Chernobyl (στο όνομα της Οικονομίας).......... Μέχρι που έγινε ό,τι έγινε! Ααααααααα! Οι κακοί Σοβιετικοί.......
    Ίδιος ήταν ο λόγος, που το εργοστάσιο στη Φουκουσίμα δεν βρέθηκε ανάλογα προστατευμένο!
    Δεν είχατε χρήματα -αγαπητοί Ιάπωνες- ώστε να προβλέψετε προστασία από τέτοιο κύμα-τσουνάμι; Πολύ ωραία! Έχετε/είχατε δύο επιλογές: Είτε να μην φτιάξετε το εργοστάσιο, είτε να κόψετε το σβέρκο σας να το θωρακίσετε απέναντι στον Κατακλυσμό του Νώε! ......Διότι μια τόσο σεισμογενή-ηφαιστειογενή χώρα, δεν την έπιασε και αιφνιδιαστικά το 'κυματάκι'!!!! Όμως αγνοήσατε σχεδόν τα πάντα (όπως οι κακοί Σοβιετικοί) και χτίσατε το εργοστασιάκι, δίπλα στη θάλασσα. Άρα -μάλλον- δεν είναι μόνο οι Σοβιετικοί κακοί.....
    Χεχεχεχε!!!! Ο Διάολος και το Χρήμα δεν ξέρουν ούτε από πολιτικά συστήματα, ούτε από χώρες/φυλές, ούτε από τίποτα!!! Διαφθείρουν, το ίδιο εύκολα, τους πάντες!.............. Οπότε....... Ξανά - Ναι! Δεν είμαι Σίγουρος για τίποτα!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........Ρωτώ ξανά τους φυσικούς του forum και ελπίζω όταν τελειώσουν με το ραδιενεργό τζατζίκι να απαντήσουν ,εάν θέλουν φυσικά!!.....
    Παρεμπιπτόνως... Κι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τίποτα... Η έντονη γραφή σημαίνει 'επισήμανση', τόνο', 'εκνευρισμό (?)' Αν έχει να κάνει με εκνευρισμό, μάλλον δεν 'δένει' με το emoticon, στο τέλος. Όπως επίσης και το όλο ύφος της πρότασης, μου δείχνει λίγο επιθετικό.... Είναι έτσι, ή σφάλλω;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. BY277 ----- πράσινη - μαύρη
    By jimnet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 17:43
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  3. 'Πράσινη οικονομία' και από τον Commando!
    By GeorgeVita in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-10, 12:45
  4. Τι Windows Vista και πράσινα άλογα...
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 23:10
  5. Πράσινη Μάσκα πλακετών
    By joke in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 10:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας