Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Σκέψεις (και απορίες) για φώτα κήπου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή Σκέψεις (και απορίες) για φώτα κήπου

    Πρόκειται για μονοκατοικία 17ετίας καλής κατασκευής. Να σας παρουσιάσω την τρέχουσα κατάσταση: τρεις μετασχηματιστές 230V:230V των 2KVA έκαστος. Καθένας τροφοδοτεί 10-15 λάμπες οικονομίας των 9-10 W η καθεμία. Η καλωδιώσεις από τους μ/σ έως τα φώτα υπολογίζω να είναι 10-15 μέτρα. Επειδή δε μου αρέσουν τα 230V στον κήπο, σκέφτηκα να κατέβουμε σε πιο ακίνδυνη τάση. Οπότε, η ιδέα μου είναι οι μ/σ να αντικατασταθούν από άλλους, υποβιβασμού, που να μου δίνουν 12V. Στη συνέχεια, σε κάθε φωτιστικό μέσα να υπάρχει γέφυρα-φίλτρο-σταθεροποιητής που να τροφοδοτεί LEDs των 12V στα 7-8 W. Τον σταθεροποιητή τον θέλω για να αποτρέψω τυχόν 'spikes' της ΔΕΗ από το να φτάσουν στα LEDs.

    Απορίες:

    1) Για ποιο λόγο υπάρχουν μ/σ στα 2KVA;! Η ζητούμενη ισχύς δε θα πάει ποτέ πάνω από 150W, ακόμα και με όλα τα φώτα αναμένα (σενάριο που δε συμβαίνει ποτέ). Δεν αρκούσαν 200VA; Υπάρχει λόγος που τοποθετήθηκαν τα "τέρατα" των 2KVA ή απλά ο ηλεκτρολόγος ήταν σκιτζής κι ήθελε να τα τσεπώσει;

    2) Τι συμβαίνει με την πτώση τάσης στο μήκος του καλωδίου; Είναι τόσο σημαντική ώστε να την υπολογίσω όταν διαλέγω τάση δευτερεύοντος στον μ/σ; Οι λάμπες οικονομίας δεν επηρεάζονται ιδιαίτερα είτε "δουν" 240V ή 210V. Τα LEDs όμως, αν πάρουν κάτω της προβλεπόμενης τάσης θα τραβήξουν τόσο λίγο ρεύμα που θα φέγγουν σαν πυγολαμπίδες!

    Πέραν των αποριών, πως σας φαίνεται αυτό το πλάνο; Δηλαδή η ιδέα να στέλνω χαμηλής τάσης AC στον κήπο, όπως στελνόταν ως τώρα η τάση δικτύου, και όλη η "δουλειά" (ανόρθωση κλπ) να γίνεται μέσα στα φωτιστικά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    1. 15 λαμπες πριν 17 χρονια που κατασκευαστηκε το σπιτι χ100w μας κανει 1500w.Γιατι απορεις για τα 2kva
    2.ειναι γιατι πλεον παιζεις με 12v που θα γινουν 10 η 9 η και 8,ενω τα τα 230 εγιναν 220 .

    καλυτερα δες σε 48v,αν παλι επιμενεις θα προτεινα κατι σε 24vdc και stepdown converter στα 12v

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ninetie Εμφάνιση μηνυμάτων

    Απορίες:

    1) Για ποιο λόγο υπάρχουν μ/σ στα 2KVA;! Η ζητούμενη ισχύς δε θα πάει ποτέ πάνω από 150W, ακόμα και με όλα τα φώτα αναμένα (σενάριο που δε συμβαίνει ποτέ). Δεν αρκούσαν 200VA; Υπάρχει λόγος που τοποθετήθηκαν τα "τέρατα" των 2KVA ή απλά ο ηλεκτρολόγος ήταν σκιτζής κι ήθελε να τα τσεπώσει;

    προφανώς ‘όταν έγινε η εγκατάσταση υπολογίστηκαν 15 λάμπες πυράκτωσης από 60 W άρα σύνολο 900 W ,για να μη λειτουργεί στα όρια του αλλά και για να υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης και επιπλέον λαμπών τους βόλεψε 2KVA ο πιο κοντινός προς τα επάνω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Ωχ έχετε απόλυτο δίκιο. Δε σκέφτηκα με τη λογική των λαμπτήρων πυρακτώσεως. Οπότε έχουν λόγο ύπαρξης οι 2KVA, τσάμπα τον κατηγόρησα τον άνθρωπο.

    Σχετικά με το άλλο θέμα τώρα... δεν θέλω 48V λόγω του ότι θέλει ειδικές λάμπες, σχετικά δυσεύρετες και με μικρή ποικιλία. Προτιμώ τα 12V που LEDάκια γι αυτή την τάση σε ψυχρό-θερμό και όσα watt να 'ναι βρίσκουμε και στο μπακάλικο που λέει ο λόγος. Επίσης, σκέφτηκα να παίξω λίγο "οριακά" στις τάσεις, μιας και ακόμα και τα switching regulators έχουν τις απώλειές τους. Δε θα έχω αρκετές θερμικές απώλειες αν κατεβαίνω από τα 24V στα 12V;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ninetie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ έχετε απόλυτο δίκιο. Δε σκέφτηκα με τη λογική των λαμπτήρων πυρακτώσεως. Οπότε έχουν λόγο ύπαρξης οι 2KVA, τσάμπα τον κατηγόρησα τον άνθρωπο.

    Σχετικά με το άλλο θέμα τώρα... δεν θέλω 48V λόγω του ότι θέλει ειδικές λάμπες, σχετικά δυσεύρετες και με μικρή ποικιλία. Προτιμώ τα 12V που LEDάκια γι αυτή την τάση σε ψυχρό-θερμό και όσα watt να 'ναι βρίσκουμε και στο μπακάλικο που λέει ο λόγος. Επίσης, σκέφτηκα να παίξω λίγο "οριακά" στις τάσεις, μιας και ακόμα και τα switching regulators έχουν τις απώλειές τους. Δε θα έχω αρκετές θερμικές απώλειες αν κατεβαίνω από τα 24V στα 12V;
    Παιξε οριακα λοιπον να πεισθεις οτι θα εχεις προβλημα και τα ξαναλεμε.
    http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Buck-S...-/160995621268 αυτο παντως εχει λεει 20ma καταλαναλωση .βεβαια θα προτιμουσα κατι καλυτερο λογω υγρασιας .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
    Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (27-09-14)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
    Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!
    πες τα φιλε μου. ψαχνει για προβλημα ο φιλος μας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
    Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!
    Πως μπορει ενας απλος χρηστης να ελεγξει τη στεγανοτητα και τη μονωση αυτων των (ανασφαλιστων στο 90% των περιπτωσεων) γραμμων μετα απο μετασχηματιστες 1:1 ?? μηπως απο τους επιτηρητες μονωσης που σιγουρα δεν εχει???
    τα 230 στον κηπο ειναι εγκλημα .ειδικα αυτα που τροφοδοτουνται απο μ/ς 1/1 .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    H ποιο απλη λυση ειναι ενα ρελε διαρροης αποκλειστικα και μονο για τον κηπο.Δηλ. μετα την γενικη ασφαλεια του πινακα βαζεις δυο ΔΔΕ:ενα για τον κηπο και ενα για ολη την υπολοιπη εγκατασταση.
    Ετσι αν εχεις προβλημα στον κηπο δεν μενει ολο το υπολοιπο σπιτι χωρις ρευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ποιο απλη λυση ειναι ενα ρελε διαρροης αποκλειστικα και μονο για τον κηπο.Δηλ. μετα την γενικη ασφαλεια του πινακα βαζεις δυο ΔΔΕ:ενα για τον κηπο και ενα για ολη την υπολοιπη εγκατασταση.
    Ετσι αν εχεις προβλημα στον κηπο δεν μενει ολο το υπολοιπο σπιτι χωρις ρευμα.
    Καλησπέρα.

    Αν δεν κάνω κάποιο λάθος οι ΔΔΡ δεν παίρνουν χαμπάρι για ό,τι γίνεται ΜΕΤΑ τους μετασχηματιστές απομόνωσης και συνεπώς τα 230 κυκλοφορούν ανενόχλητα στον κήπο. Αντιμετωπίζω κι εγώ κάποιο αντίστοιχο θέμα αν και όχι με φωτισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκέψεις για debounce με CLICK και HOLD
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 20:47
  2. Φωτοβολταικο σύστημα για περιμετρικό φωτισμό κήπου και βλέπουμε!!!
    By Prezonautis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 14:05
  3. Φώτα κήπου 12volt
    By kavouras5 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-14, 11:54
  4. Ενισχητής μιικροφώνου απορίες και σκέψεις
    By passer07 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας