Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Θέλω λάμπες LED , για να κάνω αλλαγή;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη AccountSaver
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darthtony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν δοκιμάζεις με CFL? Δεν αργούν ολες, και μπορείς σε συγκεκριμ΄νε σημεία να βάλεις LED ή να αφήσεις αλογόνου.
    What is CFL;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα αυτές:
    Ε14 http://www.banggood.com/E14-1100LM-7...-p-938962.html
    Ε27 http://www.banggood.com/E27-12W-Warm...V-p-74325.html
    και http://www.banggood.com/Wholesale-E2...V-p-40240.html
    GU10 http://www.banggood.com/GU10-6W-Whit...V-p-85587.html
    Αυτές τις έχω δουλέψει και ξέρω ότι είναι οκ από φωτισμό σε σχέση με τα watt που ζητάς.
    Για cool white και warm white η επιλογή δική σου, είναι υποκειμενικό.
    Από e-bay δεν έχεις καμία γνώση;Όσο για αυτές που προτείνεις μου φαίνονται περίεργες κάπως ,και πολλά lummens αλλά και μεγάλη τιμή σε σχέση με αυτές που βρίσκω ~2€.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλη σου ημέρα και σε εσένα.

    Ναι,αλλά εγώ μπαίνω σε άλλη κλίμακα γιατί καίμε πάνω από 3000watt τον μήνα,αν δεν κάνω λάθος.

    Δηλαδή δεν αξίζει να κάνω την αλλαγή;
    Πέτρο, περισσότερη οικονομία θα κάνεις αν ανάβεις λιγότερο το θερμοσύφωνο (ή αν βάλεις ηλιακό θερμοσύφωνο), ή αν ανάβεις λιγότερο την κουζίνα, ή αν βάλεις φυσικό αέριο αντί για πανελ θέρμανσης (η απάτη του αιώνα) !!
    ΕΝΑ μάτι της κουζίνας, το μικρό για παράδειγμα που φτιάχνεις τον καφέ σου, καίει πάνω απο 1000W/h δηλαδή οσο ΟΛΕΣ οι λάμπες σου μαζί.
    Ο φούρνος της κουζίνας καιει ανάλογα το μοντέλο μέχρι και 8KW ενώ ένα μέσο θερμοσύφωνο καίει γύρω στα 3KW.
    Οι λάμπες σου είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε ανυσηχεί.....

    .

    3 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Επειδή πρόσφατα "I did the Math", κατέληξα ότι ακόμη οι λάμπες led δε συμφέρουν οικονομικά για κανονική χρήση. Η μόνη περίπτωση που συμφέρουν είναι για να έχεις μία λάμπα 24/7 αναμμένη.

    Οι καλές λάμπες led θα σου βγουνε γύρω στα 10€ το τεμάχιο. Οι φθηνές είναι ημίμετρο και θα αρχίσεις να τις ξανααλλάζεις με κανονικές είτε επειδή δε θα είσαι ικανοποιημένος είτε επειδή θα τα φτύσουν γρήγορα. Πληρώνοντας 10€ για κάθε λάμπα θα κάνεις απόσβεση τα χρήματα σε 10 χρόνια περίπου. Στα 10 αυτά χρόνια η τιμή τους θα έχει γίνει εξευτελιστική. Οπότε γνώμη μου είναι να βρεις τι πραγματικά φταίει για το λογαριασμό (θερμοσίφωνας, στεγνωτήρια, κουζίνα, φούρνος) και να σκεφτείς την αντικατάσταση σε 2-3 χρόνια από τώρα.

    (έγραφα ταυτόχρονα με τον Σωτήρη)

    4 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    What is CFL;
    Compact Fluorescent Lamp, οι λάμπες οικονομίας. Δεν ξέρω πόσο πολύ πληρώνεις για το ρεύμα και πόσες ώρες τη μέρα χρησιμοποιείς τις λάμπες, αλλά το γεγονός ότι έχεις σχεδόν αποκλειστικά αλογόνου(η χειρότερη ενεργειακή απόδοση μετά τις πυρακτώσεως) σίγουρα δεν βοηθάει. Θα σου πρότεινα να τις αλλάξεις σχεδόν όλες με οικονομίας, και σε σημεία, όπου θές άμεσο άναμμα στο 100% LED ποιοτικές ή αλογόνου.(έχουν την καλύτερη χρωματική απόδοση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη AccountSaver
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παιδιά στο σπίτι κατεβάζουμε την ασφάλεια απο τον γενικό όταν δεν χρησιμοποιούμε μια συσκευή.

    Η κουζίνα δεν είναι ούτε 2 χρόνων. Το πλυντήριο ούτε 1 χρόνου και το ψυγείο ακόμα είναι καινούργιας τεχνολογίας,και παρόλα αυτά μερικά απο αυτά όπως πχ κουζίνα τα κλείνουμε από τον γενικό.

    Γενικότερα υπάρχουν πολλές συσκευές οικονομίας στο σπίτι, οπότε τώρα κοίταξα προς την κατεύθυνση των λαμπών.

    Για καφέ κάνουμε σε γκαζάκι .
    Κουζίνα ανάβει μόνο για Φαγητό.

    Θερμοσίφωνο δεν ανάβει πάνω απο 15' δηλαδή τα έχουμε περιορίσει όλα και πάρολα αυτά βαράει κόφτες η ΔΕΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από e-bay δεν έχεις καμία γνώση;Όσο για αυτές που προτείνεις μου φαίνονται περίεργες κάπως ,και πολλά lummens αλλά και μεγάλη τιμή σε σχέση με αυτές που βρίσκω ~2€.
    Έχω και από ebay, απλά έβαλα από εκεί γιατί είναι πιο εύχρηστο. Ψάξε λοιπόν στο ebay για ίδια χαρακτηριστικά.
    Όσο για τις περίεργες και τη διαφορά τιμής τι εννοείς? Αυτές που σου έβαλα είναι σε νορμάλ τιμές.
    Εκτός αν μιλάς για λούμεν που δίνουν οι κινέζοι στην τύχη, πχ 5 watt με 2 ευρώ και 1000 λούμεν. Αυτά δεν ισχύουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά στο σπίτι κατεβάζουμε την ασφάλεια απο τον γενικό όταν δεν χρησιμοποιούμε μια συσκευή.

    Η κουζίνα δεν είναι ούτε 2 χρόνων. Το πλυντήριο ούτε 1 χρόνου και το ψυγείο ακόμα είναι καινούργιας τεχνολογίας,και παρόλα αυτά μερικά απο αυτά όπως πχ κουζίνα τα κλείνουμε από τον γενικό.

    Γενικότερα υπάρχουν πολλές συσκευές οικονομίας στο σπίτι, οπότε τώρα κοίταξα προς την κατεύθυνση των λαμπών.

    Για καφέ κάνουμε σε γκαζάκι .
    Κουζίνα ανάβει μόνο για Φαγητό.

    Θερμοσίφωνο δεν ανάβει πάνω απο 15' δηλαδή τα έχουμε περιορίσει όλα και πάρολα αυτά βαράει κόφτες η ΔΕΗ.

    Μην κοιτας το συνολικο ποσο που πληρωνεις, γιατι εκει βαζουν οτι τους κατεβει.
    Κοιτα την καταναλωση σου. Θα δεις λοιπον τοτε, οτι για Ε100 καθαρη ΔΕΗ για παραδειγμα, πληρωνεις, δημους, κοινωνικες εισφορες και ενας θεος ξερει τι αλλο και φτανει τα Ε300 ο λογαριασμος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Πέτρο, για ξανακοίταξε τον λογαριασμό της ΔΕΗ, γιατι σε προηγούμενο μήνυμα είπες οτι φτάνεις τα 3000W κατανάλωση τον μήνα.
    Αυτό είναι 3 KW που στοιχίζουν περίπου 30 λεπτά του ευρώ ΣΥΝ τα πάγια.
    Κάπου μας έχεις μπερδέψει....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Η δεη χρεωνει με kwh για να τα λεμε και σωστα.Προφανως θα εννοει οτι ξεπερναει τις 2000kwh την τετραμηνια και θα του ριχνει στα αυτια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Οι επένδυση σε (ακριβές) λάμπες οικονομίας δεν αξίζει για φωτιστικά που ανάβουν λίγο και περιστασιακά. πχ σε μία αποθήκη / πατάρι, ένα δωμάτιο που είναι άδειο, κλπ. Καλύτερα να μείνει πάνω η παλιά λάμπα, όσο παλιάς τεχνολογίας και να είναι, και όταν κάποτε καεί τότε θα κρίνεις με τα δεδομένα τιμής / τεχνολογίας με τι λάμπα θα πρέπει να την αντικαταστήσεις.
    Αμεση αντικατάσταση αξίζει μόνο σε λάμπες που μένουν πολλές ώρες αναμμένες. (και κρατάς τις παλιές λάμπες για ανταλλακτικά στα άλλα φωτιστικά με την λιγοστή κατανάλωση!)

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάμπες led για βάρκα
    By Malvino in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-17, 23:49
  2. Αλλαγή λάμπες φθορίου με ledοταινία
    By kellis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 21:18
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  4. θέλω αλλαγή στο mail μου...
    By soulhealer in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 09:37
  5. Θέλω να κάνω μερικές αλλαγές στο Eagle
    By Panoss in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-10, 20:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας