Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36

Θέμα: Θέλω λάμπες LED , για να κάνω αλλαγή;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή

    Μονο με την αλλαγη του θερμισιφωνα με ηλιακο, θα κανεις αποσβεση μεσα στα πρωτα 2-3 χρονια (μεγαλη οικονομια αλλα σημαντικο κοστος και ο θερμοσιφωνας).
    Το να την παλευεις να κανεις οικονομια απο λαμπες και αλλα μικρα φορτια, και να πανε ολα στραφι γιατι μια μερα ιδρωσες και χρειαστηκες ενα 2ο ντουζακι μεσα στην ημερα, ειναι λιγο μ@λ@κια!
    Αμα κατσεις και δεις τις πραγματικες καταναλωσεις απο λαμπες θα δεις οτι το πραγματικο κοστος ειναι ελαχιστο. Αντε εκει που αναβουν περισοτερες ωρες (στο σαλονι και στην κουζινα κυριως - αντε και στο γραφειο αν υπαρχει) να βαλεις οικονομιας (αλογονου).
    Εχω βαλει μια 20W στο σαλονι, δυο 11W στην κουζινα και μια 8W στο γραφειο και εχω συνολικο φωτισμο 50W σε ολο το σπιτι που καιει 5-6 ωρες την ημερα!!! Δεν σβηνω το φως της κουζινας βγαινοντας!
    50W x 6ωρες την ημερα = 0,3KWh
    0,3 x 30 μερες = 9KWh το μηνα.
    9ΚWh x 0.0946€ = περιπου 90 λεπτα το μηνα!
    Οπως καταλαβαινεις δεν συμφερει να αλλαξεις ΟΛΕΣ τις λαμπες με led. Βαλε οικονομικες ή Led σε οποια σημεια αναβεις πολλες ωρες και βαλε ηλιακο, να δεις τι σημαινει οικονομια στο ρευμα!

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά στο σπίτι κατεβάζουμε την ασφάλεια απο τον γενικό όταν δεν χρησιμοποιούμε μια συσκευή.

    Η κουζίνα δεν είναι ούτε 2 χρόνων. Το πλυντήριο ούτε 1 χρόνου και το ψυγείο ακόμα είναι καινούργιας τεχνολογίας,και παρόλα αυτά μερικά απο αυτά όπως πχ κουζίνα τα κλείνουμε από τον γενικό.

    Γενικότερα υπάρχουν πολλές συσκευές οικονομίας στο σπίτι, οπότε τώρα κοίταξα προς την κατεύθυνση των λαμπών.

    Για καφέ κάνουμε σε γκαζάκι .
    Κουζίνα ανάβει μόνο για Φαγητό.

    Θερμοσίφωνο δεν ανάβει πάνω απο 15' δηλαδή τα έχουμε περιορίσει όλα και πάρολα αυτά βαράει κόφτες η ΔΕΗ.


    Mήπως σου έχει "ροκανίσει" τα καλώδια κανένας ποντικός, δίποδος;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη AccountSaver
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δεη χρεωνει με kwh για να τα λεμε και σωστα.Προφανως θα εννοει οτι ξεπερναει τις 2000kwh την τετραμηνια και θα του ριχνει στα αυτια.
    αυτό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mήπως σου έχει "ροκανίσει" τα καλώδια κανένας ποντικός, δίποδος;;
    Όχι,με τίποτα.Γιατί αριστερά δεξιά στην οικοδομή είναι 2 χαμό σπίτα ,και τα 2 οικογενειακοί φίλοι κτλ. φαίνετε στον αέρα που είναι το καλώδιο και έρχετε στην οικοδομή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    θελω και εγω led οχι για οικονομια αλλα για πτωση της θερμοκρασιας του χωρου.
    Οι κοινες λαμπες ειναι σομπες... Θελω λοιπον να κανω την μεταταβαση γιατι εχω στο προγραμμα τωρα που τα φ/β 10kw κοστιζουνε λιγοτερο απο 5 χιλιαρικα
    να σουταρω την δεη για να μην πληρωνω τα χαρατσια.
    Ετσι θελω φωτισμο που να δενει με τα φ/β.
    Τι καλο υπαρχει απο κινεζους ? Απο εδω δεν αγοραζω γιατι τα εχουνε πολυ ακριβα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AccountSaver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά στο σπίτι κατεβάζουμε την ασφάλεια απο τον γενικό όταν δεν χρησιμοποιούμε μια συσκευή.

    Η κουζίνα δεν είναι ούτε 2 χρόνων. Το πλυντήριο ούτε 1 χρόνου και το ψυγείο ακόμα είναι καινούργιας τεχνολογίας,και παρόλα αυτά μερικά απο αυτά όπως πχ κουζίνα τα κλείνουμε από τον γενικό.

    Γενικότερα υπάρχουν πολλές συσκευές οικονομίας στο σπίτι, οπότε τώρα κοίταξα προς την κατεύθυνση των λαμπών.

    Για καφέ κάνουμε σε γκαζάκι .
    Κουζίνα ανάβει μόνο για Φαγητό.

    Θερμοσίφωνο δεν ανάβει πάνω απο 15' δηλαδή τα έχουμε περιορίσει όλα και πάρολα αυτά βαράει κόφτες η ΔΕΗ.
    Φίλε μου, το ό,τι είναι καινούρια δεν σημαίνει και τίποτα (σχεδόν) Θα ψάξεις θα δεις ότι ακόμα και η Α ενεργειακή κλάση έχει 3 διαβαθμίσεις Α+, Α++, και Α+++, επίσης θα βρεις κάποιες που είναι Α+++ και 40% καλύτερες.
    Αν μιλάμε για οικονομικές ως προς τι λειτουργία τους συσκευές στο σήμερα, τότε αναφερόμαστε σε Α+++ και πάνω. Το "καινούριες" μπορεί να σημαίνει και ενεργειακή κλάση Β (ειδικά οι φτηνές και σε προσφορές)
    Τέλος μια Α+ με μια Α+++ -40% έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος απόκτησης πχ 180€ η μία και η άλλη 900€

    Με τις λάμπες ναι θα δεις διαφορά αλλά να ξέρεις θα είναι πολύ μικρή οικονομικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ψαχνω τώρα το θεμα των led, γιατί θα αγορασω νεα φωτιστικα Τ8. Οι των μαγαζιων ηλεκτρολογικου υλικου μου λενε δεν αξίζει η led, καλυτερο και πιο διαχυτο φως βγάζει η απλη φθοριου.

    Τι έχετε να πειτε; Με ενδιαφέρουν φωτιστικα των 2x36w.

    Ακομη, έβαλα μερικούς προβολεις led 50w για "οικονομικο φωτισμο" αλλα δεν ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος. Σε σχεση με τους HQI τι θα βαζατε; Ποσο αντιστοιχεί ενας HQI 400W σε κινεζοπροβολεα LED?

    Γενικα ψσχνω να φωτισω σωστα βιομηχανικό χωρο, βαζοντας κατω και την καταναλωση.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!


  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαχνω τώρα το θεμα των led, γιατί θα αγορασω νεα φωτιστικα Τ8. Οι των μαγαζιων ηλεκτρολογικου υλικου μου λενε δεν αξίζει η led, καλυτερο και πιο διαχυτο φως βγάζει η απλη φθοριου.

    Τι έχετε να πειτε; Με ενδιαφέρουν φωτιστικα των 2x36w.

    Ακομη, έβαλα μερικούς προβολεις led 50w για "οικονομικο φωτισμο" αλλα δεν ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος. Σε σχεση με τους HQI τι θα βαζατε; Ποσο αντιστοιχεί ενας HQI 400W σε κινεζοπροβολεα LED?

    Γενικα ψσχνω να φωτισω σωστα βιομηχανικό χωρο, βαζοντας κατω και την καταναλωση.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
    Ποσα σκαφακια 2χ36 εχεις?και σε τι υψος?
    Τα 400w που λες ειναι καμπανας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Θα παρω καμια 10-12 για μεσα και 3-4 για εξω.. Υψος απο το πατωμα 5μετρα.

    400w εννοω προβολεα hqi. Να συγκρινω με προβολεις led.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!


  9. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ο 400 HQI αντιστοιχούσε σε 1000 αλογόνου. δεν μπορείς να τον αντικαταστήσεις με 50 βατ λεντ.αν θυμάμαι καλά θέλεις τουλάχιστον 150 με 200 βατ σε λεντ.εκτός αν βρεις τίποτα καλούς να είναι ποιο κλειστής δέσμης όχι όπως είναι οι περισσότεροι 120 μοίρες αλλά καμιά 60αριά οπότε με καμιά 100αριά βατ θα σου κάνουν. και τα 5 μέτρα είναι μεγάλο ύψος για να πείς ότι και το φθορίου θα σου κατεβάσει φωτισμό. πρέπει να υπολογίσεις θα υπάρχει αντανάκλαση από περιμετρικούς τοίχους ή να μπουν με καθρέφτες για να σου κατεβάσουν το φως χαμηλά. για έξω θα χρειαστείς τουλάχιστον στεγανά φθορίου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Εντάξει με τους προβολεις... θα παρω και HQi γιατι ειναι αρκετα φθηνοι.


    Για τα Τ8, στα 5 μετρα τα led δεν θα μου φερουν φως μιας και εχουν συγκεκριμενη δεσμη; Θα βοηθήσουν οι φθοριου; Δεν μπορω να καταλαβω αν/γιατι ειναι καλύτερο που θα φωτισει περιμετρικα το φθόριο..

    Και μέσα ιδια σκαφακια στεγανα θα βαλω...

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!


Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάμπες led για βάρκα
    By Malvino in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 00:49
  2. Αλλαγή λάμπες φθορίου με ledοταινία
    By kellis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 22:18
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 12:48
  4. θέλω αλλαγή στο mail μου...
    By soulhealer in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-10, 10:37
  5. Θέλω να κάνω μερικές αλλαγές στο Eagle
    By Panoss in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-10, 21:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας